Výber správneho plemena pre mňa

Témy netýkajúce sa konkrétneho plemena

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Crossa » Štv 21.11.2013 14:54

Známa chová Bauceronov, má ich voľne pustených (suky) s hosp. zvieratami a tie suky sú úžastné, dokážu dokonca sliepky pozháňať do kurína, bez toho aby im ublížili, bez tréningu, proste to majú v sebe. Myslím, že práve preto, že to majú v krvi by to bola lepšia voľba ako Rotweiler, ktorý je vyslovene pracovný pes, ale skôr z toho strážneho/ služobného hľadiska, Bauceroni zaháňali stáda. K Nemeckej doge sa vyjadrovať veľmi nechcem, ale tie dogy ktoré som poznala boli skôr strašiaci čo sa týkalo vzhľadu, reálne s ich neviem predstavť strážiť nejaký objekt. Ale možno som mala len šastie na takých veľkých mazlíkov :smile:
Crossa
Junior
 
Príspevky: 354

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod hlozo » Štv 21.11.2013 15:07

Ved to, mne sa doga sice velmi paci ale bojim sa ze by intrudera akurat tak oblizala. Rott sa zase bojim ze zozere aj tie sliepky.. Toto o beauceronoch som nevedel, je to tym padom dost velke plus. Len musi byt aj ostry na nezelanu navstevu aby jej dal jasne najavo ze tam nema co hladat.
hlozo
Okoloidúci
 
Príspevky: 6

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Crossa » Štv 21.11.2013 15:18

Ja som sa stretla s názorom, že u nich je problém na obranách práve pevný zákus, že majú v sebe silné pudy z tých ovčiarskych prác. Že proste zahryznú a ihneď púšťajú, nie sú naučený kusnúť a držať (takto by im tie ovce asi dlho ani nevydržali :smile: ). A že celkovo je u nich väčší záujem o človeka ako takého ako o ten rukáv. Dúfam, že ma teraz nik neukameňuje, je to proste len názor a skúsenosť pár známych ktorý toto plemeno mali, resp. majú. Inak je to kus nádherného psa, aj keď kupírované jedince sa mi páčia o kus viac, ale to je opäť len vec názoru.
Crossa
Junior
 
Príspevky: 354

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod wer » Štv 21.11.2013 15:59

doga na strazenie tazko a druhe dve na samostatne strazenie tiez isto nie. to su pracovne psy, ktore maju pracovat s clovekom. odhliadnuc od toho, ze ani jedno sa uz moc v dnesnej dobe za strazne povazovat neda... z tych klasickych stale vynika najviac NO. inak by som ti odporucila sa obzriet po uplne inej skupine - cuvace, horske psy a podobne.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12740
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod hlozo » Štv 21.11.2013 16:01

Dakujem, ak ma vies nasmerovat na nejake info budem vdacny. S plemenami ktore spominas nemam vobec skusenos, mozno trocha okrem nemeckeho.
hlozo
Okoloidúci
 
Príspevky: 6

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod wer » Pia 22.11.2013 9:47

z toho, co pises, ty potrebujes skor samostatne psy - tymi ovciaky nie su (ani spominany nemecky ovciak, ale aj francuzsky-beauceron). tie potrebuju vedenie cloveka, boli na to slachtene - i ked postrazia, ale skor maju tendenciu strazit osobu ako nejake teritorium a hlavnou ulohou bolo pomahat cloveku. na strazenie uzemia, stad boli urcene skor horske psy - vyrastali so stadom, nechavali sa stale pri nom, aj bez pritomnosti pastiera. rozhodovali sa same, nepotrebovali impulz majitela. napriklad stredoaziat, kaukazak, anatolec, sarplaninec, krassky ovciak, juhorusky ovciak, pyrenejec, u nas na slovensku typicky predstavitel slovensky cuvac, pripadne aj tu tolko krat odporucany hovawart.
co sa tyka nemeckej dogy - v dnesnej dobe je to plemeno uz uuplne inde a tvoje podmienky by, predpokladam, nezvladla. rtw este ako tak, aj ked by som skor siahla po tych druhych plemenach.
a k tomu vychadzaniu so zvieratami - musis sa obzerat po plemenach, ktore su menej temperamentne. akonahle nechas temperementneho psa sameho so zvieratami, tak bude mat tendenciu si nudne chvile kratit lovenim. kdezto ked budes mat psa-flegmatika, toho nejaka prelietajuca sliepka zaujimat nebude.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12740
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod hriva » Pia 22.11.2013 10:03

Doga okrem toho by ťažko znášala zimu vonku a miesto nejakého strazenia by bola zalezena v bude. Hľadaj niečo chlpate :joint: neviem ako hovici všeobecne no ti naši su lovci a sliepky by lovili. Tibetska doga mi este napada. Ale asi ta povaha nebude uuuuplne jednoduchá. Spanielsky mastin. A potom jasne ta klasika SAO a horske psy to su stale plemena ktore dobre strážia a pobyt vonku im problém nerobí.
Naposledy upravil hriva dňa Pia 22.11.2013 10:05, celkovo upravené 1
Those we love don't go away, they walk beside us every day.
Unseen, unheard, but always near; still loved, still missed and very dear.
hriva
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4825

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Ivanka.P » Pia 22.11.2013 10:04

ako Rotweiler, ktorý je vyslovene pracovný pes, ale skôr z toho strážneho/ služobného hľadiska, Bauceroni zaháňali stáda.


trošku z jeho hystórie: Pôvodne bol pastierskym psom, využívaný bol však predovšetkým obchodníkmi s dobytkom a mäsiarmi pri sprevádzaní stád a pri ich strážení.
http://www.rottweilerfadyla.sk/standard.php
ale je pravda, že roky sa už takto RTW nevyužíva, tak až tak to hlboko v sebe nemá a až tak ti nemusí spĺňať tvoju požiadavku

No a to či ti hociktorý pes sliepky bude loviť, je len o tom, ako psa naučíš odmalička. Hociktorý pes sa aj s mačkou akceptuje, ak ju má pri sebe od malička. A ako wer písala, okrem týchto plemien čo si napísal /dogu ee to sa na tú prácu a stráženie nehodí/ sa na to hodia skôr pastierske psy.

No - kým som toto napísala, už ma predbehla dlhočizným príspevkom wer :lol: :jop:
Ivanka.P
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2735
Bydlisko: Bratislava

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Bad » Pia 22.11.2013 10:25

hrivushka píše:neviem ako hovici všeobecne no ti naši su lovci a sliepky by lovili.

Tak Bady (HW) by festovně hlídal a zvěř by ani náhodou nelovil, naopak by spadala pod jeho "to je moje" a běda, kdo by se na slípku škaredě podíval. Velké plus je snadná ovladatelnost a spolupráce s člověkem (hovík je takový fajn universální hybrid)
Aribo (PHP) by rovněž hlídal a to ještě festovněji a transparentněji, nicméně si nejsem jistá, co by volně se pohybující domácí zvířectvo řeklo na jeho poněkud (a překvapivě) vyšší temperament a lovecké choutky :joint: (to je samozřejmě ryze individuální záležitost). Samostatný pohled na svět (ve srovnání s HW) je opravdu znát (a to i přes jeho opět překvapivou ochotu ke spolupráci).
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Buchťa » Pia 22.11.2013 10:32

Naprosto souhlasím s Wer a s ostatními. Jen bych ještě doplnila, že je tu i Moskevák, Bernardýn a Leonberger.
Co se týče psú, kteří sami vyhodnocují situaci, nebo spíše plemen, nejsou to zas tak úplně jednoduché povahy a neplatí na ně "standartní" výchova. To bych také brala do úvahy. A co se týče Jihorusa, toho bych, pouze kvúli srsti, vyřadila úplně. Je tam totiž potřebná pravidelné ošetřování, jinak velmi rychle plstnatí. A pokuď proběhne roštím, plným suchých semínek, zvlášť teď na podzim, tak je to zážitek (hovořím z vlastní zkušenosti). Ale povahu mají super, kromě pár drobností :ach: .
KDYŽ BOFINEK, FALDÍK A BONINKA NEODEŠLI DO NEBE, TAK CHCI JÍT JEDINĚ TAM, KAM ONI.
JE MI STRAŠNĚ MOC LÍTO, ŽE NEDOKÁŽI VRÁTIT ČAS.
DALA BYCH ZA TO NAPROSTO VŠE, MÍTI TUTO MOŽNOST.
DROBEČCI, NESKUTEČNĚ MI CHYBÍTE :(
Buchťa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2491

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod hriva » Pia 22.11.2013 10:51

Inac, aj moj pitbulik strazi ale len dovtedy kym sa mu niekto neprihovori :heh: ale hlas ma jak lev, hlavu ako krokodil, ludia sa neprihovaraju. :heh: on toto chovanie odkukava od Brii. Bohvie aj ci by hovici lovili ak by to Edo neodkukal este od Giny a Aron od Eda. Je ale fakt ze hovici vyžadujú viac kontaktu s clovekon ako susedovych SAO.
Those we love don't go away, they walk beside us every day.
Unseen, unheard, but always near; still loved, still missed and very dear.
hriva
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4825

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Ivanka.P » Pia 22.11.2013 10:55

No ja si myslím, že sa prikloní k dostupnejším a bežnejším plemenám. Moskovák, kavkazák, SAO ... to už nieje do rúk hocikomu.
Ivanka.P
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2735
Bydlisko: Bratislava

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Buchťa » Pia 22.11.2013 11:36

Ivanko, souhlas. Proto jsem i napsala, co jsem napsala.

Offtopic: Co zatím vím, tak Brunčo je kříženec Kavkaze, takže se stále učím. A určitým věcem se musím u něj vyhýbat, tak jako u Boňči. Oba velmi těžce snášejí nespravedlnost a pamatují si ji. Kdyby mě někdo viděl, jak chválím Bonu, za to, že si nechá naráz vyčesat - dobrovolně - cca 15-20cm2, tak řekne, že nejsem normální :hi: . Každý z drobcú je individualita. A Radiátorek je spíše tou povahou "Šarpejík" , co jsem zatím četla na netě (hlavně je to malý roztopašný a rozmazlený puberťák :ach: ).
KDYŽ BOFINEK, FALDÍK A BONINKA NEODEŠLI DO NEBE, TAK CHCI JÍT JEDINĚ TAM, KAM ONI.
JE MI STRAŠNĚ MOC LÍTO, ŽE NEDOKÁŽI VRÁTIT ČAS.
DALA BYCH ZA TO NAPROSTO VŠE, MÍTI TUTO MOŽNOST.
DROBEČCI, NESKUTEČNĚ MI CHYBÍTE :(
Buchťa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2491

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Bad » Pia 22.11.2013 11:51

Offtopic:
Buchťa píše:Co zatím vím, tak Brunčo je kříženec Kavkaze, takže se stále učím. A určitým věcem se musím u něj vyhýbat, tak jako u Boňči. Oba velmi těžce snášejí nespravedlnost a pamatují si ji

přesně to na pastevci miluju - že mě pořád učí..... :yes:
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Buchťa » Pia 22.11.2013 12:25

Offtopic: Bad, to je svatá pravda :jop: a naprostý souhlas :yes: .
U našich drobcú (Brunčo už má 63kg a to není ani trochu obézní :pac: ) nemáme šanci "zakrnět" :nie: , :heh:
KDYŽ BOFINEK, FALDÍK A BONINKA NEODEŠLI DO NEBE, TAK CHCI JÍT JEDINĚ TAM, KAM ONI.
JE MI STRAŠNĚ MOC LÍTO, ŽE NEDOKÁŽI VRÁTIT ČAS.
DALA BYCH ZA TO NAPROSTO VŠE, MÍTI TUTO MOŽNOST.
DROBEČCI, NESKUTEČNĚ MI CHYBÍTE :(
Buchťa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2491

PredchádzajúciĎalší

Späť na Všeobecne o plemenách