Aký je život s chrtom?

Témy netýkajúce sa konkrétneho plemena

Aký je život s chrtom?

Poslaťod DoggieHaňobaba123 » Štv 01.08.2019 13:39

Zdravím všetkých majiteľov chrtov.Fascinujú ma a preto by som sa chcela dozvedieť nejaké veci ohľadom spolužitia s nimi.
Za prvé, by ma zaujímalo ako tieto psy prejavujú svoju prítulnosť, ktoré chrty sú viac a ktoré menej prítulne. (Je mi jasné že vipet bude na prvom mieste. ) Ďalej by som chcela vedieť, či majú sklon k ťahaniu na vodítku, lebo odnaučiť ich to si neviem predstaviť s tými ich štíhlučkými, labutími krkmi.
Posledná vec či niekto nevie o nejakej chs v čr kde chovajú greyhoundov svetlých farieb
Ďakujem za každú radu :ahoj:
DoggieHaňobaba123
Okoloidúci
 
Príspevky: 7

Re: Aký je život s chrtom?

Poslaťod Ulf » Ned 04.08.2019 20:31

No. Chrty sú super, rozdiel medzi nimi a inými psami je však priepastný. Mala som spolu psa aj chrta, teraz už mám len chrta. Pokiaľ sa jedná o prítulnosť, tak áno, ak chceš vyslovene mojkacieho psa, tak vipet, potom už menej grey - i keď tam čo som počula a zažila, sú tiež dosť pro- ľudsky orientovaní. Vlkodav (ak sa dá horoviť o chrtovi ešte..), tiež. Potom, čím ďalej na východ ide krajina pôvodu, tým tá prítulnosť viac menej klesá. Ja mám barzoja, ktorý je s tých menej kontaktných. Dá najavo, kedy má chuť sa túliť, ak nemá, tvári sa že sa povracia, to sa dozvieš hneď.
Tak či onak, chrty majú radi svoj kľud a očakávať, že kedykoľvek sa poplácaš po kolenách k tebe pes nadšene priletí je nereálne, skôr ťa pri takom správaní začne považovať za ťažko podozrivú osobu :ha: Sú to mačky v psom kožuchu, tak je to hodne na ICH vôli kedy a ako sa s človekom kontaktujú. Čím nútenejší ten kontakt je, tým HORŠIE. Ja na chrtovi hodne oceňujem fakt, že je to pes, čo mi dáva hodne osobného priestoru, nie je dotieravý, rád spí, takže žiadne behačky po baráku, prenasledovanie a podobne. Ale taká klasická interakcia pes-človek, na akú je bežný psíčkar zvyknutý tam nie je, resp. je úplne iná.
Každý MLADÝ chhrt je aktívny a má v podstate bežné šteňacie správanie, ja hovorím už o dospelom jedincovi.
S výchovu je to také všelijaké. Ja som zažila ozaj od superposlušného barzoja až po rôzne podivné excesy chrtov a ich majiteľov všetko medzi tým. Samozrejme, že veľa záleží od prístupu - nalejme si čistého vína - pre koľko chrtárov výchova začína a končí pripnutím vodítka.. ALE! Treba si uvedomiť, že chrty historicky a ani súčasne NIKDY neboli šlachtení smerom na poslušnosť a spoluprácu s človekom, akú bežne dnes po psoch požadujeme. Schopnosť učiť sa je u nich vysoká, otázka je ochota spolupracovať týmto smerom s človekom.. nie vždy je to o motivácií a ja neviem čom všetkom, proste SÚ TAKÍ. Aj pri neviem akom úsilí sa ti môže stať, že nie, nebudeš mať vycvičeného chrta.
U greja rátaj aj s takým faktorom, že pri úteku za zverou (hoci aj zajac) sa pomerne často strácajú, alebo keď strhnú zver, ostávajú pri úlovku a ty netušíš čo s nim je a kde je.
Aktivita. Trevba si uvedomiť, že chrt je šprintér, nie vytrvalec, takže očakávať od neho nejaké trekingy a podobne je s cesty. Bežné prechádzky, možnosť voľného behania, možno nejaká tá ľahšia joggingová príprava, to je všetko, oni ozaj nepotrebujú veľa, ak sa bavíme o bežnom jedincovi, nie príprave na dostihy. Uprednostňujú pohodlie.

Pozerám, že od severanov celkom posun. Čo od chrta očakávaš a aký život s nim chceš viesť?
They say good-bye to their family, to supply the needs for your. Show some respect and thank to truck drivers.
Ulf
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 582
Bydlisko: Kalinkovo

Re: Aký je život s chrtom?

Poslaťod Ulf » Ned 04.08.2019 20:56

Neviem odkiaĺ si, ak BA a okolie, príď, ukážem poviem.
They say good-bye to their family, to supply the needs for your. Show some respect and thank to truck drivers.
Ulf
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 582
Bydlisko: Kalinkovo

Re: Aký je život s chrtom?

Poslaťod Leila Tobrok » Ned 04.08.2019 21:37

Ulf píše:Dá najavo, kedy má chuť sa túliť, ak nemá, tvári sa že sa povracia, to sa dozvieš hneď.


sme sa s mužom hooodne dobre pobavili :heh: :heh: :heh:
http://www.tobrok.sk
Plánujeme šteniatka, vrh "I" - Leonberger - zima 2022 / jar 2023
Leila Tobrok
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5940
Bydlisko: terra Illmer castri Zolgagyeriensis

Re: Aký je život s chrtom?

Poslaťod Slausa » Ned 04.08.2019 22:59

Offtopic: to s tým tvárením sa že sa povracia mám doma a nemusím mať ani chrta :lol:
Slausa
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1483

Re: Aký je život s chrtom?

Poslaťod Leila Tobrok » Pon 05.08.2019 7:16

to ja take nepoznam, skor mam opacny problem. leonbergerka ta sa este opiera (53kg ma) a chce hladkat, od vsetkych. no nie kazdy cudzi ma pre to pochopenie :ha:
http://www.tobrok.sk
Plánujeme šteniatka, vrh "I" - Leonberger - zima 2022 / jar 2023
Leila Tobrok
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5940
Bydlisko: terra Illmer castri Zolgagyeriensis

Re: Aký je život s chrtom?

Poslaťod Ulf » Pon 05.08.2019 15:01

Tak je to ozaj rôzne, keď sa jedná o tú prítulnosť, aj v rámci plemien ako takých. je to dosť o jedincovi ale vo všeobecnosti určite je kontaktnejší vipet ako barzoj a barzoj je oproti saluke, alebo azavakovi tulkáč.
Tu inak s tou kontaktnosťou by som upozornila na interakciu chrt-dieťa! Nemajú takú toleranciu, ako povedzme labrador, myslím toleranciu na mieru obťažovania a ak ten kontakt nie je riadený a nie je mu umožnené z toho odísť do kľudu, nemusí to dopadnúť oka. Toto vravím čisto s pozície majiteľa barzoja, špeci oni sú ozaj ostré psy a ak sa im niečo nelúbi a niekde vycítia slabinu, môže blbá prehustená situácia vyústiť aj do použitia zubov. :vykricnik:
Funguje to tak, že si žijkáš s chrtom bok po boku, on vie o tebe, ty o ňom, on vie, že ho lúbiš, ty vieš, že ťa lúbi, potom si príde po mojkanie, viac, alebo menej, niekedy sa len obtrie, doslova ako mačka a ide sa ďalej. Oni nepotrebujú dookola a dookola potvrdzovať si vzťah s páničkom častým vzájomným kontaktom. Môže to takto napísané vyzerať divne, ale je to trochu iné, ako modelovo poviem s labradorom, kóliou, alebo vyžlou. Nevravím, že sa k nim treba správať ako k odistenému granátu, ale oni idú na torchu inej úrovni komunikácie.
A hej, poviem aj tak, že odkedy Viggo odišiel, áno, chýba mi občas tá prostá psia komunikácia a interakcia so mnou. Keď sa človek rozhodne pre chrta, treba počítať s tým, že bude musieť trochu preladiť a inak uvažovať o fungovaní vzťahu s nim, najmä ak je už navyknutý na fungovanie s bežnými typmi psov.
They say good-bye to their family, to supply the needs for your. Show some respect and thank to truck drivers.
Ulf
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 582
Bydlisko: Kalinkovo

Re: Aký je život s chrtom?

Poslaťod Slausa » Pon 05.08.2019 16:29

Offtopic: kks ja som chrt :haha:
Slausa
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1483

Re: Aký je život s chrtom?

Poslaťod DoggieHaňobaba123 » Pon 05.08.2019 21:36

Ulf píše:No. Chrty sú super, rozdiel medzi nimi a inými psami je však priepastný. Mala som spolu psa aj chrta, teraz už mám len chrta. Pokiaľ sa jedná o prítulnosť, tak áno, ak chceš vyslovene mojkacieho psa, tak vipet, potom už menej grey - i keď tam čo som počula a zažila, sú tiež dosť pro- ľudsky orientovaní. Vlkodav (ak sa dá horoviť o chrtovi ešte..), tiež. Potom, čím ďalej na východ ide krajina pôvodu, tým tá prítulnosť viac menej klesá. Ja mám barzoja, ktorý je s tých menej kontaktných. Dá najavo, kedy má chuť sa túliť, ak nemá, tvári sa že sa povracia, to sa dozvieš hneď.
Tak či onak, chrty majú radi svoj kľud a očakávať, že kedykoľvek sa poplácaš po kolenách k tebe pes nadšene priletí je nereálne, skôr ťa pri takom správaní začne považovať za ťažko podozrivú osobu :ha: Sú to mačky v psom kožuchu, tak je to hodne na ICH vôli kedy a ako sa s človekom kontaktujú. Čím nútenejší ten kontakt je, tým HORŠIE. Ja na chrtovi hodne oceňujem fakt, že je to pes, čo mi dáva hodne osobného priestoru, nie je dotieravý, rád spí, takže žiadne behačky po baráku, prenasledovanie a podobne. Ale taká klasická interakcia pes-človek, na akú je bežný psíčkar zvyknutý tam nie je, resp. je úplne iná.
Každý MLADÝ chhrt je aktívny a má v podstate bežné šteňacie správanie, ja hovorím už o dospelom jedincovi.
S výchovu je to také všelijaké. Ja som zažila ozaj od superposlušného barzoja až po rôzne podivné excesy chrtov a ich majiteľov všetko medzi tým. Samozrejme, že veľa záleží od prístupu - nalejme si čistého vína - pre koľko chrtárov výchova začína a končí pripnutím vodítka.. ALE! Treba si uvedomiť, že chrty historicky a ani súčasne NIKDY neboli šlachtení smerom na poslušnosť a spoluprácu s človekom, akú bežne dnes po psoch požadujeme. Schopnosť učiť sa je u nich vysoká, otázka je ochota spolupracovať týmto smerom s človekom.. nie vždy je to o motivácií a ja neviem čom všetkom, proste SÚ TAKÍ. Aj pri neviem akom úsilí sa ti môže stať, že nie, nebudeš mať vycvičeného chrta.
U greja rátaj aj s takým faktorom, že pri úteku za zverou (hoci aj zajac) sa pomerne často strácajú, alebo keď strhnú zver, ostávajú pri úlovku a ty netušíš čo s nim je a kde je.
Aktivita. Trevba si uvedomiť, že chrt je šprintér, nie vytrvalec, takže očakávať od neho nejaké trekingy a podobne je s cesty. Bežné prechádzky, možnosť voľného behania, možno nejaká tá ľahšia joggingová príprava, to je všetko, oni ozaj nepotrebujú veľa, ak sa bavíme o bežnom jedincovi, nie príprave na dostihy. Uprednostňujú pohodlie.
Pozerám, že od severanov celkom posun. Čo od chrta očakávaš a aký život s nim chceš viesť?

Severanov stále obdivujem,ale mne sa na chrtoch veľmi páči to že sú doma taký kluďasi, tiež sa ich mnohé povahové vlastnosti totožnia s mojimi. Saluki je môj top favorit ale asi je pre mňa najvhodnejší whipet. Ja proste obdivujem že sú takí inakší. Inak minule som narazila na članok o haskačoch a hovorila tam baba presne to čo ty, že husky je vraj pes ignorant, ktorý nestojí o prílišný kontakt. Dosť ma to zaskočilo, to som nikde inde o haskačovi nečítala.
Ďakujem inak za pekné zhrnutie
DoggieHaňobaba123
Okoloidúci
 
Príspevky: 7

Re: Aký je život s chrtom?

Poslaťod Ulf » Uto 06.08.2019 4:44

Od huskyho k saluke, to by si si moc nepomohla :heh: Ano aj u mna je salucka top - ale skor vyzorovo. Dokonca sme dost seriozne zvazovali ze do toho pojdeme, ale nakoniec sme sa na to radsej vyprdli. To totiz manzelova podmienka bola, ze ak dalsi chrt tak saluka, ale teda moja volba by to nebola, len som bola ochotna sa s tym popasovat, len aby bol chrt. Ja by som presne brala vipeta, alebo magyar agara (len ti su velki) kvoli povahe. Bohuzial to muz odmietol. Ak sa chces ze totalne zalubit, kukni na FB profil Vici vipet (dufam ze tak) a si hotova :hi: . Ta dievcina sem aj chodila (viki a classy), ak jej cez fb napises, urcite sa o vipetoch dozvies vsetko co potrebujes.
They say good-bye to their family, to supply the needs for your. Show some respect and thank to truck drivers.
Ulf
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 582
Bydlisko: Kalinkovo

Re: Aký je život s chrtom?

Poslaťod Ulf » Uto 06.08.2019 4:47

Slausa píše:Offtopic: kks ja som chrt :haha:

Tak to nas je viac :joint: :heh:
They say good-bye to their family, to supply the needs for your. Show some respect and thank to truck drivers.
Ulf
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 582
Bydlisko: Kalinkovo

Re: Aký je život s chrtom?

Poslaťod DoggieHaňobaba123 » Uto 06.08.2019 7:14

Hej, hej, Viki poznam a Vici tiez z jej videi, ďakujem, naozaj mi toto pomohlo lebo na tom nete pišu všade niečo iné.
DoggieHaňobaba123
Okoloidúci
 
Príspevky: 7


Späť na Všeobecne o plemenách