Výber správneho plemena pre mňa

Témy netýkajúce sa konkrétneho plemena

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod moschino » Pia 23.09.2016 8:43

Fiha, super, drzim palce :jop:
@frrr_dogtricks_agility
moschino
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2687
Bydlisko: Bratislava

Výber psa

Poslaťod Skyro » Ned 20.11.2016 19:47

Zdravím , prišiel som si po radu. Jedná sa o výber psa, ale najskôr nejaké info o mne. Psy milujem, skúsenosti so psami povedal by som tak že na úrovni pokročilého. Doteraz som mal iba jedného (bradáča malého až stredného), bohužiaľ pred týždňom musel ísť na injekciu. Každopádne odžil som si s ním 14 rokov, tak sa dá povedať že som čo to ohladne psov za ten čas pochytil. Hlavne čo sa týka výchovy - počas mladosti môjho prvého psa som bol ešte dieťa čiže som sa na výchove príliš nepodielal, ale teraz viem kde sa stali chyby vo výchove a pri ďalšom psovi už to nedopustím (budem ho vychovávať hlavne ja). Žijem v byte so starými rodičmi a mamou, ak je byt prázdny tak max na také 4 hodiny, inak je tu niekto vždy. Čo sa týka financií tak nežijem si na nejakej extra vysokej nohe, ale vždy má pes prednosť ak je potreba brať ho k doktorovi čiže sa na to korunky vždy nájdu.

No a teraz prečo som tu. Zvažujem ďalšieho psíka. Priznám sa že som po uši zamilovaný do Sibírskych Huskyov, a aj po ňom dosť túžim. Viem ale že haskáč je velmi špecifické plemeno ktoré potrebuje pohyb. Toto je asi moja najväčšia obava - cez deň sú doma väčšinou len starí rodičia a s tými sa moc nevyblázni, max ho zoberú na prechádzku, nakŕmia ho a pohladia. Ja prichádzam domov okolo 17hodiny. Ráno odchádzam o ôsmej. Prvého psíka sme venčievali 3x denne - keď sa zobudil (a zobudil aj nás), druhý raz cca o 10:00 a tretí o 18:00 (samozrejme ak mu bolo nevolno a bolo treba utekať sme utekali aj mimo týchto hodín kedykoľvek :no: ). Počas volných dní by som ho chcel brávať na dlhé prechádzky príp. aj do lesa alebo na otvorené plochy kde by mohol byť na volno a športovať s ním (ťahanie pneumatiky, aport apd.). Taktiež po každej prechádzke sa zastavujeme na 10-20 minút na dvore pred panelákom kde sa vie prehnať. Určite by som ho dal na velmi hlboký výcvik, nie len základné povely ale aj niečo na spôsob policajného výcviku ak sa niečo také pre civilistov podniká. V lete k vode apd, prípadne ho zmočiť doma. V zime v byte nemávame prekúrené, práve naopak - skôr zima v mojej izbe. Zase ako čítam charakteristky bradáča, tiež potrebuje veľa pohybu - a náš nebohý bol spokojný, aj keď nás za mlada vedel pekne unaviť.

Čo si myslíte? Vedel by u nás taký pes byť v pohode? Vďaka za názory, konštruktívnu kritiku velmi rád príjmem :no:
Skyro
Okoloidúci
 
Príspevky: 21

Re: Výber psa

Poslaťod Vikiki22 » Ned 20.11.2016 20:31

Nie, sibírsky husky NIE je na výcvik. Na toho rovno zabudni. To si už radšej zadováž ďalšieho bradáča. :ach:
Vikiki22
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11064
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Shel-chan » Ned 20.11.2016 21:21

ako hovorí viki.
ako, ja som videla huskyho robiť obedience (pred dvomi rokmi na seminári), a aj mu to išlo, všetko sa dá. ale je to fakt výnimka, to musí s tými psami človek vedieť, a určite neratat s nejakými úspechmi v tomto smere.

nebudem rozoberať problematiku psov s PP a bPP, ale prosím, pozri si to, aj v tejto téme bolo o tom dosť popísané :no:

ja by som si netrufla šteňa huskyho zobrať do bytu. ak ti to za to stojí, odporučila by som ti zobrať si dospeleho huskyho z nejakého azylu, tí bohužiaľ často hľadajú nový domov, a väčšinou je to kvôli "problémovemu spravaniu". to by si už ale musel konzultovať s odborníkom.
verím, že pri správnej starostlivosti by u vás mohol opustený husky nájsť domov. ale isto by to chcelo veľa nervov a trpezlivosti, a to musí platiť o celej rodine.

ak sa predsa rozhodnete pre šteniatko, určite nie "cistokrvneho bez PP". buď z útulku, alebo od seriózneho chovateľa.
výcvik vie absolvovať každý pes, ide o to, či chceš chodiť aj na súťaže a skúšky. ak áno, vyber plemeno alebo jedinca podľa temperamentu - i keď ak máš skúsenosť s bradacom, máš veľké plus :heh:

ďalšieho bradaca nechceš? inak ešte by som brala do úvahy, že by to asi nemal byť veľký a silný a príliš živý pes, ak bývaš aj so starými rodičmi, inak by som ti asi ponúkla staforda. samozrejme, s dobrou výchovou to ide, ale.
čo očakávas od psa? okrem športov? samostatnosť? vytrvale maznanie? akú veľkosť? aký temperament? akú náročnosť úpravy srsti?

inak tá výchova je vo väčšej rodine vždy ťažšia, určite si dopredu dohodnite, kto bude za psa zodpovedný, a aké budú pravidlá (kŕmenie od stola, stále rovnaké povely, branie psa do postele, a pod.). vždy je najhoršie, keď sa nezhodnete, doplatí potom na to vždy len pes, ktorý má prinajlepšom z toho hokej, prinajhoršom ho každý chváli a karha za iné veci...
ale tak psa ste už mali, takže to už asi vieš [emoji2]
only expect the worst, and you'll always be either right or nicely surprised
(and they say i'm not an optimist!)
-----------------------------------------------------
http://www.sheimi.sk
Shel-chan
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5363
Bydlisko: Bratislava – Lamač

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod hriva » Pon 21.11.2016 8:38

A husky môže byt aj hlučný dosť, neviem čo by susedia na to :ha:
Those we love don't go away, they walk beside us every day.
Unseen, unheard, but always near; still loved, still missed and very dear.
hriva
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4825

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Skyro » Pon 21.11.2016 10:28

Vďaka za odpovede :)

Súťažiť s najväčšou pravedpodobnosťou nebudeme, výcvik by bol čisto pre to aby pes nerástol ako drevo v lese - aby proste poslúchal keď má. Bradáčik býval vraj vyložene výstavný nádherný pes, chovatelia nás zastavovali na ulici a pýtali sa či súťažíme, že by vyhrával - a tiež sme nesúťažili...

Problematiku PP zrovna študujem, keby niečo sa opýtam :no:

Nad adoptovaním z azylu uvažujem, riešil by som to ale až vtedy ak by som vedel že ďalšieho psíka a duplom huskyho budeme brať...

Áno, môj bradáč býval velmi velký temperament spojený so svojou vlastnou hlavou :lol: preto chcem huskyho dať cvičiť - bradáč vždy vedel čo po ňom chcem ale poslúchol zriedkakedy, výcvik nikdy nemal...hovorieval som že keby vedel rozprávať tak dostane občiansky :lol:

Ďalšieho bradáča nechcem, chcel by som niečo iné a túžim najviac po huskym, to je láska...ale samozrejme ak by pes u nás mal byť nešťastný tak ho nebudem zbytočne trápiť. Ale zase na druhej strane kto vie či je mu lepší útulok alebo majtel ktorý ho "až tak nemiluje" alebo byt s milujúcimi majteľmi :lol: Staffordy a im podobné mi niesu velmi sympatické...síce bývam so starými rodičmi, ale oni by to zvládli...aj bradáč býval živý (je pravda že pred 10-12 rokmi :lol: ) ale myslím že by to bolo OK...so psom by som sa bavil hlavne ja a mama

Čo sa výchovy týka tak počítam s tým že viac ako psa budem musieť vychovávať všetkých ostatných ako psa, lebo to je vždy "veď iba len teraz", "ja mu nemôžem odolať", "pozri sa ako sa na teba pozerá, prosí.."...veď to snáť poznáte :lol:

Susedia sa nepoondia z trochy vytia :lol:

Hlavne mi robí starosť ten pohyb, lebo počas dňa cez pracovné dni je u nás buď pár hodín prázdno alebo doma iba dôchodci - bradáč bol v tomto OK (pokial viem je to tiež dosť živý pes), nikdy nemal nejaké deštruktívne chovanie (iba si raz roztrhal očkovací preukaz, vedel prečo :lol: a chvíľu rád trhal papierové vreckovky), potom vždy večer pred spaním sa vedel vybiť a ísť spať...

Od psa chcem hlavne (nieje to v nejakom poradí) aby bol hravý, do istej miery aj prítulný (zase nie moc samozrejme, tak zdravo - bradáča sme posledné roky museli prosiť aby sa prišiel pohladiť a aj tak prišiel iba keď chcel on), aby bol aj športovo zdatný (nie psa čo najradšej leží na gauči), ten (huskyho) temperament a charizmu...proste aby bol doma aj v lese alebo v prírode - taký trochu vlk :lol: ale to je každý pes v podstate
Skyro
Okoloidúci
 
Príspevky: 21

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod wer » Pon 21.11.2016 10:43

ehm. mna zaujalo "dat vycvicit"... to si ako predstavujes, prosim ta...?
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12736
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Skyro » Pon 21.11.2016 10:51

Myslím to tak že brávať ho na výcvik pod vedením profesionálneho skúseného cvičitela.
Skyro
Okoloidúci
 
Príspevky: 21

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod moschino » Pon 21.11.2016 10:54

zas keby s ním chodí pravidelne behať, na kolobežku... či?
ale na toto by som si do baraku fakt netrúfla... možno kontaktovať majiteľov podobných psov a pokecať s nimi. Lebo veľa ľudí si zaobstará psa a potom až zistí, čo je to plemeno zač a že okrem toho, že sa mi páči exteriér, v ničom inom nevyhovuje :nwm:
@frrr_dogtricks_agility
moschino
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2687
Bydlisko: Bratislava

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod pigie » Pon 21.11.2016 10:57

Skyro píše:Ale zase na druhej strane kto vie či je mu lepší útulok alebo majtel ktorý ho "až tak nemiluje" alebo byt s milujúcimi majteľmi :lol:

Tak urcite by mu bolo lepsie s milujucimi majitelmi. Len dokedy by ti boli milujuci :heh:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10297
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod elfinka » Pon 21.11.2016 11:04

Vystavak zas tak hrozný neni. Strýko má teraz huskynu v byte a žijú... Musí ale človek fakt rátať s povahou a tým, čo ten pes potrebuje - takže ak chceš so psom behavat v zaprahu, why not, ak ale hľadáš partaka na šmatlanie navoľno po lese, radšej sa poobzeraj niekde inde

sent from my brick
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3326
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod kellee » Pon 21.11.2016 11:22

u nas stretavam minimalne 3 husky co ziju v byte, ale co maju zo zivota netusim, lebo vychadzka len na voditku a po hodine 3-4 krat denne. Ako nevyzeraju zle, aj kludne su pokial nevidia cudzieho psa. Susedovci zas maju huska na dvore, ten z dvora snad ani nevyjde, ale ticho je. ale stale to je o tom, ze to zivot pre toto plemeno nie je, uz sa podhrabal do susedov k stafordikom, znicil pestovanu zahradu, sama jama a agresivny poriadne
kellee
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3036
Bydlisko: zapadákov

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Aris » Pon 21.11.2016 13:17

A možno ma za tento názor ukameňujete, ale ak nemáš skúsenosti s huskáčmi, tak neviem či by som išla do psa z azylu. Nie je to zrovna najjednoduchšia povaha.
Všichni se můžou přetrhnout, aby zachránili Hitlerův mozek, ale když ho člověk voperuje žraloku lidožravému, tak to najednou zašel příliš daleko!
Pazuzu, you ungrateful gargoyle!
Aris
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2682
Bydlisko: Kysuce

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod kellee » Pon 21.11.2016 13:27

a neda sa zohnat nejaky vyradovy? kamarat mal doma vyradeneho huskyho, lebo netahal. on bol totalny gaucak. mali dvor, ale on von byt nechcel bol totalne bytovy pes. lehaval pri radiatore a ked sme tam boli, vzdy sa len a len mojkat chcel a nedal pokoj.
kellee
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3036
Bydlisko: zapadákov

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Vikiki22 » Pon 21.11.2016 13:53

Určite sa porozhliadni ešte, husky naozaj nie je pes pre každého (aj keď teraz badám v mojom okolí boom huskáčov zas). Aj čo máme na cvičáku huskyov, tak sú s nimi len problémy, na výcvik to nie je, medzi iné psy to pustiť nemôžeš, lebo to po nich skáče a je agresívne, majitelia ich nezvládajú, lebo to furt uteká z domu, lebo to vyje, lebo to hrabe, lebo im nestačí hodinová prechádzka na vodítku a uteká to za zverou... Ako, ak na to niekto má, ok. Ale kto s tým skúsenosti nemá, naozaj neodporúčam kvôli kráse. :ach:
Choď o týždeň na výstavu psov do NR a porozprávaj sa s majiteľmi aspoň výstavných kusov a uvidíš, či to je naozaj pre teba.
Vikiki22
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11064
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

PredchádzajúciĎalší

Späť na Všeobecne o plemenách