Zlomeniny nohy

Sem píšte ako dávať prvú pomoc pre hafana.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Re: Zlomená noha

Poslaťod Sunny » Uto 16.08.2011 8:05

Myslím že stačilo rozoberania kto čo prečo spravil / nespravil. Stalo sa, Zdenka sa určite poučila, netreba do toho kopať ešte viac. Takže poprosím už len vecné rady, čo s tým.

Zdenka - Gili keď bola polámaná, jeden vet mi radil pridávať niečo s vápnikom, chondrami, prípadne aj s MSMkom, nech to tolmí prípadný zápal a bolesti. Druhý vet mi tvrdil, že netreba nič, stačí kvalitná strava. A včul si vyber :nwm: Mne sedliacky rozum velí pridávať ten vápnik, keďže rastúce šteňa ho aj tak spotrebuje hodne veľa a keď potrebuje látať kosť dokopy, tak ho potrebuje ešte viac. Ale zase s mierou, všetkého veľa škodí. Skoré uzdravenie.
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8294
Bydlisko: Morava

Re: Zlomená noha

Poslaťod ShiShinQa » Uto 16.08.2011 10:43

ZdenulkaM, hlavne si treba u šeltii uvedomiť, že ak pridáš vápnik a tým podobné veci, tak sa jej ušká určite postavia a môže sa stať, že už ich nesklopíte ani zaťažovaním ani masírovaním, pretože chrupavka stvrdne. Ja som Drnde nedávala nič, ale nôžku nemala zlomenú, len prasknutú zaprstnú kostičku, takže to sa dalo do kopy rýchlejšie, ale aj tak som ju radšej šetrila dlhšie.
Offtopic: Treba si hlavne ujasniť čo zo šeltiou chceš hlavne robiť, ak výstavy, tak žiaden vápnik, ten postaví uši... Žiadne mliečne výrobky, s ktorých môže o dobré 2 cm prerásť, tým myslím tvaroh, jogurt a pod. Syr tiež nie je dobrý, ten má tendenciu zdvíhať ušká a to fakt stačí málo... Skúšala som... Chcela som, aby Drnda mala ušká klopené, ale zase mi bolo jedno, že prerastie a určite by som v pol roku nezačala dávať šteňaťu dospelácke granule ako to väčšina chovateľov radí novým majiteľom...

Myslím, že toto je ťažké dilema, čo spraviť... Na jednej strane si myslím, že chceš aj výstavy a na druhej chceš, samozrejme, aby bola zdravá a ju to nebolelo... No holt, je to na tebe, držím palce nech je drobec čím skôr ok...
They are not just dogs, they are pearls, sense of my life.
ShiShinQa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2072
Bydlisko: Bratislava

Re: Zlomená noha

Poslaťod Offca » Uto 16.08.2011 10:59

Offtopic: Ja som zas presvedčená, že ked je človek čo k čomu, tak nebude ani na sekundu uvažovať, ako velmi môže psovi niečo poškodiť krááásu, ked mu to isté má pomôcť v zdraví! :nwm: Duplom v čase, ked rastie. Kruci, nač mi bude šeltia so štandardnými ušami, ked bude nebodaj pajdať na zle zrastenú nohu. Si môžem trhnuť aj vystavne, aj športovo.
Nechápem. Nevadí.
Offca
V.I.P.
 
Príspevky: 3581
Bydlisko: Modranské lesy

Re: Zlomená noha

Poslaťod ShiShinQa » Uto 16.08.2011 11:04

Offtopic: Pane bože, len som ju upozornila, nehovorím a neprikazujem jej, aby to tak spravila!
They are not just dogs, they are pearls, sense of my life.
ShiShinQa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2072
Bydlisko: Bratislava

Re: Zlomená noha

Poslaťod Offca » Uto 16.08.2011 11:08

Offtopic: Jasne, beriem :smile: Je doležité oboznamovať o všetkých aspektoch.. nech sa človek vie rozhodnúť presne podla toho svojho najsprávnejšieho svedomia :yes: (môj výbuch bol len akútny, už som predýchaná a prinavrátená k sebe a svojim psom)
Offca
V.I.P.
 
Príspevky: 3581
Bydlisko: Modranské lesy

Re: Zlomená noha

Poslaťod Sunny » Uto 16.08.2011 11:10

Offtopic: Nehovoriac o tom, že povery o prerastení psa z mliečnych výrobkov sú len povery...
Ja teda žiadnu dilemu nevidím - ak pes potrebuje viac vápnika kvôli zdraviu, tak mu ho dám. Ak sa mu začnú stavať uši, tak ho má zjavne až moc a môže sa ubrať. Kde je problém? :nwm: A ak by aj z ostali stáť, zdravie je predsa prvoradé aj u výstaváka, aj u agiliťáka.
Mimochodom, prípad Gilinej maminky. Tiež ju ako šteňa museli dopovať vápnikom, uši sa postavili. Ale keďže to ich postavenie bolo len získané, nie sú také pevné a pri troche snahy (masírovanie, lepenie) sa jej pekne sklopili, dorobili si výstavy a fenu uchovnili. Potom sa na uši vyflákli a pekne si stoja ďalej a nikoho to netrápi :lol:
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8294
Bydlisko: Morava

Re: Zlomená noha

Poslaťod ShiShinQa » Uto 16.08.2011 11:17

Offtopic: Drnda nemala ťažkú zlomeninu, takže nepotrebovala väčší prísun vápnika... Samozrejme, že keby si dochrámala nohu na tri krát, tak kašľať na uši a všetko okolo toho, ale hlavne nech je zdravá a noha funkčná a čo najlepšie ako pred zlomeninou :smile:

Sunny, nemyslím, že sú to len povery... Keď xy dlhoročných chovateľov šeltií to neodporúča, ale radí po pol roku vymeniť šteňacie granule za dospelácke čo mne sa zdá dosť blbé, aj keď sa hovorí, že malé ľahké plemená ukončujú rasť okolo pol roka...
They are not just dogs, they are pearls, sense of my life.
ShiShinQa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2072
Bydlisko: Bratislava

Re: Zlomená noha

Poslaťod Sunny » Uto 16.08.2011 11:41

Offtopic: A xy ľudí vrátane veterinárov ti bude radiť dať nakryť fenu aspoň raz, lebo to treba :nwm:
Nebude skôr nejaký problém u šeltií, že prerastajú z úplne iných dôvodov a nie mliečnych? (len otázka, v šeltiách sa prd vyznám. Plus aj toto "ľahké" lámanie nôh - mne Gili lietala z postele cez pol izby hneď v ten deň, ako som ju doniesla a nikdy s tým žiadny problém nemala, ani by ma nenapadlo, že by si pro tom mala lámať nohy :nwm:
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8294
Bydlisko: Morava

Re: Zlomená noha

Poslaťod Amaguk » Uto 16.08.2011 11:51

Offtopic: seltiam sa nejako lahsie lamu nohy? Ak hej, ide o nedostatok vapnika a vtedy by som sa na nejake chovatelske "povery" zvysoka :prd:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Zlomená noha

Poslaťod calwen » Uto 16.08.2011 11:56

Offtopic: Amaguk staci si preklikat seltiovsku temu - Drnda, Johny, Sheimi, teraz fena od Zdenulky a este jedna myslim tricolorna fenecka mali dolamane hnaty :oo:
Obrázok
calwen
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5556
Bydlisko: Bratislava

Re: Zlomená noha

Poslaťod vavrena » Uto 16.08.2011 11:57

Offtopic: Mne to z doterajšieho popisu a povier prišlo, že šeltičkám sa lámu nohy, lebo nemôžu dostávať vápnik kvôli uškám a mliečne výrobky, lebo by sa prerástli :prd: :haha:
vavrena
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2958
Bydlisko: Galanta

Re: Zlomená noha

Poslaťod Offca » Uto 16.08.2011 11:58

Offtopic: Ja sa len zamýšlam, či to plemeno ako také nechce byť prirodzene väčšie a s prirodzene stojatými ušami.. a pri umelej snahe o správnu výšku a ostatné veci, či už cez matku, jej matku, šteňa hned po raste, čojaviem, mimoplánovo chabne kostra. :nwm: Bo fakt nie je úplne normálne, aby sa pri prvom páde šteňa zlámalo. A nie jedno. Štence sa bežne valcujú, sú valcované staršími, atd.

Vavrena predbehla.. ale čo ak je to fakt tak?!
Offca
V.I.P.
 
Príspevky: 3581
Bydlisko: Modranské lesy

Re: Zlomená noha

Poslaťod Amaguk » Uto 16.08.2011 11:59

vavrena píše:Offtopic: Mne to z doterajšieho popisu a povier prišlo, že šeltičkám sa lámu nohy, lebo nemôžu dostávať vápnik kvôli uškám a mliečne výrobky, lebo by sa prerástli :prd: :haha:

Offtopic: ved prave, ze aj mne to tak pripada :ach: :nwm:

rozhodne to normalne nie je. Bud je to zlou stravou, alebo, ako pise aj Offca, moze ist uz aj o nejaku slachetnim vyvolanu degeneraciu
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Zlomená noha

Poslaťod calwen » Uto 16.08.2011 12:01

Offtopic: Ono na tom urcite nieco bude. Ved kolko inych psov malo dolamane hnaty? :nwm:
Obrázok
calwen
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5556
Bydlisko: Bratislava

Re: Zlomená noha

Poslaťod Stanislava » Uto 16.08.2011 12:19

Šeltie jednoznačne trpia väčšou krehkosťou kostí počas rastu. Čo sa týka uší (a vápnika), nie je to povera, bohužiaľ je to fakt. A nie je to ibá "získaním", v jednom vrhu môže byť šteňa so stojatými ušami ako aj ťažkými. V plemene je dosť veľká nevyrovnanosť (to však zrejme nie je chyba samotných šeltií). Zdenulka, drž sa toho, čo Ti povie veterinár. Každá zlomenina je špecifická (záleží nielen na type, ale aj mieste kde je), musí sa vychádzať od prípadu k prípadu. V každom prípade držím palce, aby sa všetko dobre a bez komplikácií a následkov zahojilo. Na toto treba sústrediť celú pozornosť! Verím, že bude dobre!
Naposledy upravil Stanislava dňa Uto 16.08.2011 12:30, celkovo upravené 1
Stanislava
Hafan
 
Príspevky: 927

PredchádzajúciĎalší

Späť na Úrazy