Odľahčovanie labky pri chôdzi, resp. nedošľapovanie

Sem píšte ako dávať prvú pomoc pre hafana.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Re: Odľahčovanie labky pri chôdzi, resp. nedošľapovanie

Poslaťod Ivanka.P » Uto 11.02.2014 8:37

Rita chodí úplne normálne aj behá aj skáče. Vet mi ukázal pohmatom, že jej ten rupnutý väz vlastne urobil takú hrču a celkovo je ten kĺb taký hrubší. Na prvý pohlad to nevidno ale keď ich chytím do dlane tak jeden je taký hrubší a ten je pretrhnutý. Ale že na úkor toho, zase zhrubli bočné väzy a tie držia ten kĺb po kope.
Ivanka.P
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2735
Bydlisko: Bratislava

Re: Odľahčovanie labky pri chôdzi, resp. nedošľapovanie

Poslaťod tulipánik » Uto 11.02.2014 12:20

No a uz mame problem aj s druhou labkou, uz zase trojnozkuje. Vcera sa vetovi nezdalo, ze by to bolo pretrhnute, ale koleno ma bolestive. Nemohol ho riadne vysetrit, lebo mali operaciu. Budem musiet zavolat do BB k nasmu ortopedovi.
Tak sme boli dnes (17.2.) u dokiho - pretrhnuty kolenny vaz.
tulipánik
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 44
Bydlisko: Brezno

Re: Odľahčovanie labky pri chôdzi, resp. nedošľapovanie

Poslaťod Sab+Mako » Štv 20.02.2014 13:54

Prosím o radu!
Máme psíka stafora, má 6 rokov. Pred týždňom, len tak behal po záhrade a z ničiho nič začal krívať (zvykne prudko brzdiť a zrejme sa mu šmyklo...). Hňeď na druhý deň, ako sme videli, že na nohu nedošľapuje sme išli k veterinárovi, ktorý nám po vyšetrení povedal, že sa jedná o poškodený krížny kolenný väz. Nuž konkrétnejšej diagnózy sme sa nedočkali - je to pretrhnuté, natiahnuté, či natrrhnuté? Veterinár nám dal tabletky nejaké analgetiká, konkrétne carprieve. Na ďalej kontrole vet povedal, že stav sa takmer nezmenil a tieto tabletky nám dal užívať ešte na 10 dní, samozrejem viac sa nevyjadril. Spomenul operáciu, ktorú však ešte nechce realizovať. Cenu operácie odhadol na 350-800eur, čo nám príde prehnané. Doposiaľ sme za tabletky a inekcie dali cca 80eur a zatiaľ minimálna zmena. Vet mu nerobil ani RTG tak nevieme ako ďalej postupovať, ak má väz pretrhnutý je akákoľvek liečba zbytočná a treba ísť čo najskôr na operáciu, ale ak je to natrhnuté je jasné že to treba liečiť. Lenže aby sme ako hlupáci neliečili 3 týždne roztrhnutý väz :D keď to treba operovať, je to finančne náročné a nezmyselné. Na internete sme si zistovali informácie o tejto operácii na roznych veterinárnych klinikách a cena sa vacsinou pohybovala max do tých 300e. Pes behá, skáče, minimálne prejavuje známky bolesti, sem tam si nohu podvyhne a nezaťažuje ju 100%, ale funguje "relatívne dobre". Neviete nám poradiť podľa jeho stavu a vlastných skúseností, čo s tou nohou má? Máte s touto operáciou skúsenosti, aká bola cena a na akej klinike vášho psíka operovali a prípadne výsledky danej kliniky, pretože nám vet povedal, že ani operácia nezaručuje 100% rekonvalenscenciu, čo mi príde pri tej sume divné... Za akékoľvek rady veľmo ďakujeme! :)
Sab+Mako
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8
Bydlisko: Martin

Re: Odľahčovanie labky pri chôdzi, resp. nedošľapovanie

Poslaťod tulipánik » Štv 20.02.2014 19:31

Sab+Mako píše:Prosím o radu!
Máme psíka stafora, má 6 rokov. Pred týždňom, len tak behal po záhrade a z ničiho nič začal krívať (zvykne prudko brzdiť a zrejme sa mu šmyklo...). Hňeď na druhý deň, ako sme videli, že na nohu nedošľapuje sme išli k veterinárovi, ktorý nám po vyšetrení povedal, že sa jedná o poškodený krížny kolenný väz. Nuž konkrétnejšej diagnózy sme sa nedočkali - je to pretrhnuté, natiahnuté, či natrrhnuté? Veterinár nám dal tabletky nejaké analgetiká, konkrétne carprieve. Na ďalej kontrole vet povedal, že stav sa takmer nezmenil a tieto tabletky nám dal užívať ešte na 10 dní, samozrejem viac sa nevyjadril. Spomenul operáciu, ktorú však ešte nechce realizovať. Cenu operácie odhadol na 350-800eur, čo nám príde prehnané. Doposiaľ sme za tabletky a inekcie dali cca 80eur a zatiaľ minimálna zmena. Vet mu nerobil ani RTG tak nevieme ako ďalej postupovať, ak má väz pretrhnutý je akákoľvek liečba zbytočná a treba ísť čo najskôr na operáciu, ale ak je to natrhnuté je jasné že to treba liečiť. Lenže aby sme ako hlupáci neliečili 3 týždne roztrhnutý väz :D keď to treba operovať, je to finančne náročné a nezmyselné. Na internete sme si zistovali informácie o tejto operácii na roznych veterinárnych klinikách a cena sa vacsinou pohybovala max do tých 300e. Pes behá, skáče, minimálne prejavuje známky bolesti, sem tam si nohu podvyhne a nezaťažuje ju 100%, ale funguje "relatívne dobre". Neviete nám poradiť podľa jeho stavu a vlastných skúseností, čo s tou nohou má? Máte s touto operáciou skúsenosti, aká bola cena a na akej klinike vášho psíka operovali a prípadne výsledky danej kliniky, pretože nám vet povedal, že ani operácia nezaručuje 100% rekonvalenscenciu, čo mi príde pri tej sume divné... Za akékoľvek rady veľmo ďakujeme! :)


Tak moze sa jednat o pretrhnuty vaz, a ked hovoril o operacii, je to viac ako mozne. Nas mala vyjst operacia cca 250.- ale nakoniec nebolo treba, lebo psik ma 6kg. Pri vacsich psikoch je operacia nutna. Ja odporucam www.banbyvet.sk doktora Paulinyho
tulipánik
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 44
Bydlisko: Brezno

Re: Odľahčovanie labky pri chôdzi, resp. nedošľapovanie

Poslaťod Ivanka.P » Pon 17.03.2014 8:56

Vet mu nerobil ani RTG tak nevieme ako ďalej postupovať,


Treba spraviť RTG aby bola jasná diagnóza. A operácia krížového väzu naozaj stojí cca 700€
Ivanka.P
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2735
Bydlisko: Bratislava

Re: Odľahčovanie labky pri chôdzi, resp. nedošľapovanie

Poslaťod Ema53 » Pon 17.03.2014 19:07

Naša operácia stála cca 250€.Išlo o bíglicu,operovanú v Bratislave,v Petržalke.V čase operácie mala 11 rokov.Okrem pretrhnutého väzu mala aj poškodený meniskus.Na nohu za čas od úrazu po operáciu (týždeň) ani raz nestúpila.Na to,či je väz pretrhnutý netreba nevyhnutne rontgen,stačí jednoduchý manuálny test s kolenom,ktorý vetka spravila predo mnou.Ak si vyberieš dobrého veta-ortopéda,nemáš sa čoho báť.Veľmi dôležitá je v tomto prípade kvalitná rehabilitácia.
Nie je hlúpy ten,kto nevie,ale ten,kto nevie a nespýta sa.
Ema53
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 315
Bydlisko: Bratislava-Rača

Re: Odľahčovanie labky pri chôdzi, resp. nedošľapovanie

Poslaťod sibra » Štv 27.03.2014 9:57

potvrdenie diagnózy sa dá urobiť aj pomocou artroskopie. RTG je dobré urobiť, lebo u väčších a ťažších plemien, ktoré ešte sú veľmi aktívne sa odporúča úplne iný prístup stabilizácie kolena (TTA metóda, TPLO...). Vtedy sa pri operácii využíva iný materiál a cena operácie sa tým navýši. Pooperačná rehabilitácia je rovnako dôležitá.
http://sibra.sk/odborny-clanok/stabiliz ... azu-kolena
sibra
Junior
 
Príspevky: 334
Bydlisko: BA/MA

Re: Odľahčovanie labky pri chôdzi, resp. nedošľapovanie

Poslaťod MiroslavB. » Sob 12.04.2014 11:09

Ja mám 5 ročnú Staffordku ktorej sa pretrhol krížny väz zadného kolena (je možné že predný aj zadný) keď letela dola schodmi :ua: Lekárka nám odporúčala implantát miesto náhrady keďže je to psík ťažký (23kg) . Cena sa údajne bude pohybovať od 600 do 700 eur . Cena je extrémne vysoká a pre mňa to bude obtiažne zabezpečiť (sám mám problémy s kolenom :smile: ) . Aké s tým máte skúsenosti ? Je implantát naozaj potrebný ? Náhrada nestačí ? Je možné tento stav stabilizovať inak ?
MiroslavB.
Okoloidúci
 
Príspevky: 2

Re: Odľahčovanie labky pri chôdzi, resp. nedošľapovanie

Poslaťod Ema53 » Pon 14.04.2014 17:42

Môžeš mi,prosím,vysvetliť rozdiel medzi implantátom a náhradou :nwm: ?
Ja som bola pred operáciou informovaná,že psíkom sa šľachy (väzy) nezošívajú tak ako ľuďom,ale dostávajú umelé náhrady-implantáty.Až doteraz som si myslela,že je to to isté :hi: .
Nie je hlúpy ten,kto nevie,ale ten,kto nevie a nespýta sa.
Ema53
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 315
Bydlisko: Bratislava-Rača

Re: Odľahčovanie labky pri chôdzi, resp. nedošľapovanie

Poslaťod MiroslavB. » Str 16.04.2014 15:21

Mne to nebolo konkrétne vysvetlené o čo ide (ani som sa nepýtal vzhľadom k mojej rozrušenosti :lol: ) :lol: ale každopádne je rozdiel v cene . Náhrada sa pohybuje okolo 200-300 eur a používa sa hlavne pri menších psíkoch . Údajne ak by som dal spraviť mojej Beky náhradu , tak by sa jej do pár rokov opotrebovala :smile: Implantát je vlastne kompletný umelý kĺbik , domnievam sa že náhrada bude niečo menšie :lol:
MiroslavB.
Okoloidúci
 
Príspevky: 2

Re: Odľahčovanie labky pri chôdzi, resp. nedošľapovanie

Poslaťod Sab+Mako » Uto 22.04.2014 20:32

Nakoniec náš stafík nešiel na operáciu nakoľko má 7rokov a je i dosť ťažky 30kg a akčný tak veterinár sa bál, že by sa mu po operácii mohol ten "implantát" opäť pretrhnúť. 3x dostal lieky v 14 dňovom intervale nejaký trocoxil, niečo na spevnenie - koleno mu zošľachovitie a bude pevnejšie. Naozaj mu to pomohlo o 100% lepšie, dostáva i lepšiu stravu chrupavky, bravčové nohy, prírodný zdroj vitamínov....už vobec nekríva, sem-tam po dlhšej prechádze zdvihne labku, ale je to s ním super som rada. Ale bol na RTG a zistili mu, že mal jednu nohu od narodenia zle zapadnutú do stehenného kĺbu, čo bol zrejme problém, že sa mu noha podvrtla a rupol mu ten väz.
Sab+Mako
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8
Bydlisko: Martin

Re: Odľahčovanie labky pri chôdzi, resp. nedošľapovanie

Poslaťod renqa » Pon 28.04.2014 19:42

Môjmu sa asi pred hodinou niečo stalo. Skočil z gauča a odvtedy nechce chodiť. Ani nezakňučal, iba sa začal triasť a už sa nepohol. Tak som ho musela položiť na posteľ, aby mohol spinkať, lebo vôbec nechce zohnúť zadnú labku. Ale keď mu ju chytám ja, tak nereaguje nijako. Boli sme aj vonku, ale musela som ho odniesť na rukách a ani vonku nechcel chodiť, ani sa nevycikal lebo nevie zodvihnúť labku. :plac:
renqa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3300

Re: Odľahčovanie labky pri chôdzi, resp. nedošľapovanie

Poslaťod renqa » Uto 29.04.2014 12:39

No my dneska už lepšie. V noci to bolo ešte dosť zlé, nevedel sa ani uložiť. Ale dneska už celkom normálne behá, zase začína vyskakovať na gauč a podobné sprostosti. :ach: Ale občas ho ešte zanesie pri chôdzi na tú nôžku a tak opatrne si sadá. Neviem či je potrebné ísť k veterinárovi, či si len niečo nenatiahol.
renqa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3300

Re: Odľahčovanie labky pri chôdzi, resp. nedošľapovanie

Poslaťod pigie » Uto 29.04.2014 12:44

Pravidlo 3 dni... Ak sa to da do poriadku za tri dni a pes je OK, nic neriesit. Ak kriva, resp. vykazuje znamky nepohodlia po 3 dnoch, tak vet pre istotu...
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Odľahčovanie labky pri chôdzi, resp. nedošľapovanie

Poslaťod renqa » Uto 29.04.2014 13:07

Pigie - ďakujem, už budem vedieť do budúcna. :smile: Dúfam, že to bude v pohode. A dneska si idem pre koberec, lebo sa mi raz na tej šmykľavej plávačke doláme.
renqa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3300

PredchádzajúciĎalší

Späť na Úrazy