Dynamika psa pri cvičení

Sem píšte o športe Dogdancing.

Re: Dynamika psa pri cvičení

Poslaťod DeNnY » Uto 23.11.2010 16:45

prosim ta Cathie vies mi poradit ze ako ho teda skludnit ked robime s hrackou??..pretoze on absolutne nevnima..je rychly ale nevnima a ked ideme napamlsok tak vnima ale kuka na mna akoze to fakt musim??..a..nechcem ho do toho nutit mala byto byt prenho hra.. :angel:
DeNnY
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 798
Bydlisko: Lučenec

Re: Dynamika psa pri cvičení

Poslaťod Cathie » Uto 23.11.2010 17:42

Oj, no.. pokusim sa, tych metod je viac :lol:

1) Tuto by som pouzila ja - kliker. Klikerom sa pes nauci, ako tu svoju hravost, dynamiku, chut hybat sa skoncentrovat do cvicenia. Pretoze kym sa nezacne sustredit a neporozmysla, co sa od neho chce, nic nedostane.
2) Da sa to "pretvorit" aj do prace bez klikeru. Jednoducho ked sa pes rozblazni, hracku schovas za chrbat a nechas ho cakat. Dovtedy, kym nezacne uvazovat, co sa po nom chce (resp vtedy, ked zacne rozmyslat, ako by tu hracku mohol dostat, daj povel a pockaj si na splnenie). Chce to trpezlivost.
3) Mozne je este skombinovat to s mechanickou pomocou. Tzn robis na hracku, psovi preskakuje z hracky.. das slovny povel, pockas si na prebehnutie reflexneho obluku (1-2 sekundy) a mechanicky psovi pomozes so splnenim povelu. Musis ho mat ale samozrejme na dosah skor, ako mu das povel, aby sa ta mechanicka "napoveda" dala pouzit. A po splneni a prepusteni z povelu (zo zaciatku iba sekundu, potom predlzovat zostavanie v povele..) ho normalne pochvalis a dostane hracku, ako keby povel spravil uplne sam. Ked zisti, ze hned napr po sadnuti tu hracku dostane, zacne si sadat a sustredit sa na povely aj sam, pretoze chce tu hracku rychlo = a cim rychlejsie si sadne, tym rychlejsie ju dostane :smile:

Vhodne je vseobecne aj pri hre aj pri treningu tiez davat "vydychavacie" pauzy. Hrate sa, hrate sa.. a na par sekund proste zamrznut, zastat, nechat psa stat a cakat. Staci chvilocka, niekolko sekund - vydycha sa, uvedomi si svoje okolie, ma pozornost na tebe a ocakava hru. Mne sa toto velmi osvedcuje aj v DD, fena tak ma cas skludnit hormon, aby sa "nepretocila".
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Dynamika psa pri cvičení

Poslaťod DeNnY » Str 24.11.2010 16:47

Okej..diky :smile:
Myslim ze skusime metodu numr drei.. :lol:
DeNnY
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 798
Bydlisko: Lučenec

Re: Dynamika psa pri cvičení

Poslaťod vavrena » Pon 29.11.2010 20:07

Tak napíšem teraz po nejakom čase, čo sme skúšali, a ako sa to zlepšilo.
1. V prvom rade som si uvedomila, že Herb nikdy nebude behať okolo mňa ako šialenec. Nie je to bordera, nebude to bordera, on ani pri najväčšej rýchlosti nebeží rýchlo.
2. Necvičím, keď mi je nanič alebo keď som nervózna alebo veľmi unavená. Vtedy sa len hráme. Teraz naposledy sme sa v kuse len hrali tri týždne.
3. Dokonalý warm-up. Hra na zamrznutie, trysky z ľahu, dlhší beh na etapy. Potom zopár zrýchľovacách kombinácií (točky+ľah, točky+sed) a ideme cvičiť.
4. Pes si ma musí všímať VŽDY, keď naňho zavolám. Žiadne vyčuravanie, ňuchanie, nič. Buzerujem ho dovtedy, kým si ma nevšíma úplne. (na tento bod som prišla až tento týždeň, po trapase v Nitre. Môj dojem, že Herb si iba potrebuje poňuchať priestor, bol mylný. Keď začne ňuchať, už neskončí. Takže od začiatku vstupu na tanečnú plochu sa musí sústrediť len na mňa, hrať sa len so mnou, cvičiť len so mnou.) Ňuchať sa môže neskôr.

Najvtipnejšie to celé je, že som si to všetko uvedomila až posledný týždeň :ua: . Ale vyšli nám z tohto prístupu jedny pekné preteky na Fun Klassen, so psom som nadmieru spokojná. Teraz ešte odstrániť maškrty z ruky a jupí do oficiálnej triedy. :smile:
vavrena
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2958
Bydlisko: Galanta

Re: Dynamika psa pri cvičení

Poslaťod tera » Pon 29.11.2010 20:12

Môj dojem, že Herb si iba potrebuje poňuchať priestor, bol mylný. Keď začne ňuchať, už neskončí. Takže od začiatku vstupu na tanečnú plochu sa musí sústrediť len na mňa, hrať sa len so mnou, cvičiť len so mnou.) Ňuchať sa môže neskôr.

ako si docielila toto? ako čo si robila? :smile: dakujem
tera
Big Dog
 
Príspevky: 1916
Bydlisko: Horná Streda

Re: Dynamika psa pri cvičení

Poslaťod Catqa » Pon 29.11.2010 20:25

vavrena, nemas videa z Nitry alebo teraz z Viedne? Ja som strasne zvedava a tancujuceho pudla :dancing:
Catqa
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1272
Bydlisko: Trenčín, Bratislava

Re: Dynamika psa pri cvičení

Poslaťod vavrena » Pon 29.11.2010 22:11

Catqa, viem, že niekto má, tak snáď bude :heh:
Tera: Pomohla mi Zeanka s názorom, že pes to robí preto, lebo za mňa prebral funkciu ochrancu-kontrolóra priestoru, čo je vlastne časť kompetencií vodcu svorky. Zapadá do toho aj skutočnosť, že vyštekáva "podozrivých" ľudí. Proste sa stará o bezpečnosť. Takže sa mu teraz snažím ručne stručne vysvetliť, že kontrola nebude, ani štekanie, a nech si trhne chvostom, ak chce ofučane pri mne sedieť, tak bude radšej sedieť, ale ňuchať sa nebude. Predtým som si neuvedomila, že to robí preto. Myslela som si, že sa len proste potrebuje poobzerať, tak ako my, keď niekam prídeme. Takže boli sme párkrát na stanici aj v meste, psa som pustila, šiel k smetiaku, oslovila som menom, šiel ďalej, dostal štípanec do zadku alebo okríknutie, oslovenie druhýkrát, príchod psa plus očný kontakt.
On totiž naznačoval aj ohnatie sa po mne, keď som ho odniekiaľ chcela odtiahnuť, takže teraz natvrdo, keď nie štípanec ani okríknutie, dve ruky pod slabiny a ťaháme späť. Dotiahnem, docielim, aby pes na mňa pozrel, pochvala. Povrčíš si? Fajn, vrč, ja ti budem tiež nadávať.
Ono to možnože znie takto blbo, lebo som nepresadzovala fyzickú manipuláciu so psom, lenže pozitívnou motiváciou toto nedocielim, a ak má na krku stopovačku, až priveľmi dobre vie, čo to znamená, a na tanečnej ploche sa so stopovačkou nebudem babrať, ani na stanici, ani na námestí. Proste buď bude kukať na mňa a budeme sa spolu hrať a kŕmiť, alebo tu bude ofučane sedieť. Môže si vybrať. Ak chce sedieť a trucovať, ok, dostane odkladačku a ja idem preč (takto som o nechala sedieť na stanici, lebo odmietal na mňa pozrieť). Potom som prišla, pochvala za odloženie, a zrazu vrtel chvostom a bol sa ochotný hrať sa. A voľno bude, keď ja poviem, a pôjde len tam, kam dovolím.
A keď nie som si istá, tak vodítko. Ďalšie omyly mi pes už asi neodpustí...
Ešte nám to samozrejme nefunguje na sto percent, ale v piatok sme prešli celým mestom absolútne v pohode, celý čas na voľno, ňuchačky neboli, bláznili sme sa na každom voľnom priestranstve, a bolo super. A vo Viedni cez víkend už bol Herb pekne sústredený, oba dni. Tak uvidíme nabudúce v Langenwangu :ach: ...
vavrena
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2958
Bydlisko: Galanta

Re: Dynamika psa pri cvičení

Poslaťod zeane » Uto 30.11.2010 12:07

:jupi: :aplause: :pusa: musím povedať, že mám radosť - ani nie tak z toho, že som sa nemýlila, ako z toho pokroku :jop: :jop: :jop: Herr Herbo sa mi nezdá ako natural vodca svorky, čomu napovedá aj rovnováha ktorú s Dobym majú doma... :smile: :jop: :yes: :ahoj:
zeane
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2393

Re: Dynamika psa pri cvičení

Poslaťod tera » Uto 30.11.2010 16:32

vavrena píše: ak chce ofučane pri mne sedieť, tak bude radšej sedieť, ale ňuchať sa nebude.

ani na prechádzkach absolútne žiadne ňuchanie? alebo som zle pochopila :nwm: nič v zlom, len sa pýtam :smile:
tera
Big Dog
 
Príspevky: 1916
Bydlisko: Horná Streda

Re: Dynamika psa pri cvičení

Poslaťod DeNnY » Uto 30.11.2010 16:56

Vavrena: my mame ten isty problem(so sustredenim)...pisala si to dost komplikovane na moju blondatu hlavu :lol: ..ale ak som spravne pochopila..tak ked s nim idem niekam na volno..a "zakricim" nanho hocikedy ked si zmyslim a on este stale nucha a chce aby som pockala kym si to okonci mam prist stipnut ho a ak sa len obzrie a znovu zacne nuchat tak ho mam dotihanut za slabiny na miesto odkial som ho volala??. :oo:

a este prosim ta mozes mi blizsie popisat tu rozcvicku??..

Dakujem.. :lol:
DeNnY
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 798
Bydlisko: Lučenec

Re: Dynamika psa pri cvičení

Poslaťod Iwka » Uto 30.11.2010 17:05

Denka: Myslim, ze to skor plati pre dospelych psov, musis si uvedomit, ze mas v podstate stale stena a k tomu loveckeho plemena, cize cuchanie tam bude, tak u teba by som to v ziadnom pripade neskusala s tym stipanim. Je rozdiel pudel a bigl. Biglovia niesu take citlive povahy, ze ked sa s nim nebavis, okamzite ti pride k noham. Bigl sa na teba vykasle. Cize na tvojom mieste by som radsej pokracovala s pozitivnou motivaciou a neriesila ziadne stipanie ani nie rocneho psa
Obrázok
Iwka
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1532
Bydlisko: Praha

Re: Dynamika psa pri cvičení

Poslaťod ZdenulkaM » Uto 30.11.2010 17:09

iwka trosku tvrde s tym ze beagle sa na teba vykasle :nwm:
Damian alias Chilli maly biely anjelik od chovatelskej stanice bile tlapky :)
Baletka Safirka von Schnappi Schnapp alias Elis velky pehaty certik :)
ZdenulkaM
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4040
Bydlisko: bratislava,petržalka

Re: Dynamika psa pri cvičení

Poslaťod DeNnY » Uto 30.11.2010 17:10

okej..len niekedy mam pocit ze fyzicka manipulacia nam viac pomaha ako pozitivna manipulacia...pretoze ho mozem motivovat kolko chcem neda sa nalakat ani na sunku a ekd spravim ze nejdes okej tak idem sama tak je ochotny tam sediet aj 1,5 hodiny(ako minule na schodisti pred dverami ale ani ho nehlo..)
DeNnY
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 798
Bydlisko: Lučenec

Re: Dynamika psa pri cvičení

Poslaťod Iwka » Uto 30.11.2010 17:17

ZdenulkaM píše:iwka trosku tvrde s tym ze beagle sa na teba vykasle :nwm:


ZdenulkaM: Je to v porovnani s napriklad pudlikom alebo borderou. Pudliky su ovela jemnejsie psy ako beagle. Beagle a teriere maju toho vela podobneho, vidam to aj doma. Neda sa povedat, ze by som nemala so psom zvladnutu zakladnu poslusnost, a aj napriek tomu musim byt dakedy velmi razna, aby sa drahej uracilo otocit svoje jedinecne westikovske pozadie a prist ku mne... Ale nikdy to nerobim fyzicky, radsej kus ,,zavrcim" pripadne zacnem skackat ako debo a kricat ze mam apoooort a ona prijde... A dalsia vec, ze Denny je stena, je strasne sikovny, len ho treba viac namotivovat, nie ist na to fyzicky.
Tot moj nazor
Obrázok
Iwka
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1532
Bydlisko: Praha

Re: Dynamika psa pri cvičení

Poslaťod vavrena » Uto 30.11.2010 17:39

Baby, názov témy je "dynamika psa pri cvičení." Keď sa môj pes venčí, alebo sa lážo-plážo prechádzame, tak ho nebuzerujem. Cvičí sa predsa so spokojným, vyprázdneným, vybehaným, uvoľneným psom. :no:
Môj prípad je veľmi špecifický, preto som hneď na začiatku popísala, že problém je to, že pes "kontroluje a ochraňuje," a prerástlo nám to do rozmerov, že sme neboli schopní spraviť ani jedny ukážky dogdancingu bez toho, žeby mi pes neodišiel "zoznamovať sa s okolím." Pritom cvičí rád, sústredí sa obvykle dobre, len sme nemali poriešené cudzie priestory, kde si on sám "nevykonal kontrolu." :ach: Preto bol úplne spomalený ako sopeľ, obzeral sa, prípadne úplne odišiel. Nie je to ani prípad klasických prechádzok, žeby som psa ťahala od každého stĺpu, preboha nie... proste pri tréningu. Ale keďže dogdancing sa dá cvičiť všade, tak ja prídem teda povedzme na námestie a chcem s už uvoľneným a namotivovaným psom pracovať/hrať sa a on odíde vyštekať tetu v čiernom..? :dancing:
Denny, toto nie je návod pre šteňatá ani psy-úplnych začiatočníkov. Toto bolo moje konkrétne riešenie na konkrétny problém - pes prebral na seba ochrannú funkciu, a ja mu potrebujem neustále vysvetľovať, že na ochranu som tu ja. Ty sa potrebuješ so psom hrať a docieliť, aby sa sústredil na teba, pretože je to zábava a sranda.
Čo sa týka rozcvičky, robím ju pre seba aj pre psy, prietok krvi sa zrýchli, mozgu to lepšie páli, telo rýchlejšie reaguje, svaly sú pružnejšie. Ako pri každom športe. Cviky sú popísané vyššie, na rozcvičku neexistuje návod. Treba (p)sa proste uvoľniť. Spôsobov je aspoň sto a každý si nájde svoje obľúbené.
Btw vo Viedni bol jeden bígl, ktorý z paničky neodtrhol oči. A nebolo to preto, žeby mala v ruke šunku. Sústredený bol lepšie ako môj pudel :no: A ďalší bígl je tu: http://www.youtube.com/watch?v=36k-FTkV_BA
vavrena
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2958
Bydlisko: Galanta

PredchádzajúciĎalší

Späť na Dogdancing