Switch to full style
Sem píšte všetko ohľadne útulkov.
Odoslať odpoveď

Re: Útulok Martin

Pia 27.08.2010 10:44

Darma
:jop:
Nepoznam situaciu v utulku v MArtine, ale som presvedcena, ze dvaja ludia z MT alebo okolia by sa nasli a raz za dva tyzdne by nafotili psikov a dali ich na aspon provizorny web. KEd je taky problem len s tymto, tak mozeme robit "brigady", ja by som tak raz za mesiac do MT mohla skocit a psov pofotit. Jednoduchy web na free-hostingu by tiez niekto sikovny spravil - tu na DF by sa tiez dobrovolnik nasiel (a ked sa naserem, tak to spravim aj sama - vsak to neni veda).
Vzdy lepsie, keby sa aj 50% psov vratilo do utulku, ako keby ich 100% malo byt utratenych!

Offtopic: Ja som si vybrala psa len podla fotky, povahu len tak podla popisu plemena. A co teraz? Zamilovala som sa do nej na prvy pohlad, dva tyzdne, kym som na nu cakala, boli uplne na nevydrzanie. Vsade som so sebou nosila jej fotku :lol:
A ked mi ju priniesli, bola som z nej nadsena.

Re: Útulok Martin

Ned 26.09.2010 11:06

zhodou okolonosti som vcera bola v utulku v MT... dovolte mi teda sa vyjadrit ku par bodom, ktore by som rada poriesila...

1. Na budove utulku je napis Utulok pre zvierata, kdez to na brane je tabulka Karantenna stanica... Takze co to vlastne je? Kde je jednoznacny nazov, ktory by vyriesil mnoho otazok? V utulku by sa utracat nemalo, v karanatene sa zvykne...

2. Dalsi problem- zakaz vstupu verejnosti pre infekcnu chorobu... Je mozne aby tato infekcna choroba trvala po dobu minimalne 7mich rokov co si pamatam? Preco v inych utulkoch to vedia rychlo vyriesit a tu to trva tak dlho? Tomu neverim... podla mna ide len o to ako zabranit cudzim ludom tam vstupit...

3. Preco by mal byt problem vybrat si psa podla vyzoru? Ja osobne som spoza brany videla tolko peknych psikov, ktori by si zasluzili dostat nadej aby sa zviditelnili... Preco ich schovavat? Poznam mnoho ludi, ktori sa naozaj na prvy pohlad zalubili do psika, vzali si ho a maju ho doteraz... Ved predsa ked zaujemca povie, ze tento sa mi paci a toho chcem, spravca moze usudit, podla toho ich dotaznika, ze pre tohto cloveka je ten a ten psik nevhodny i ked sa mu paci... a na druhej strane by sa mozno prave takto nasli nerozlucne dvojice... na tom nie je nic zle... urcite keby zaujemca podal ziadost o psa a spravca by mu nejakeho vybral a on by ho potom uvidel tak by stalo, zeby ho nechcel, lebo mu zrovna nepadol do oka...

4. Nemam problem kedykolvek ist do utulku, pofotit ich, dat na nejaku stranku a tym im pomoct si rychlejsie najst domov... Urcite by to bolo ucinnejsie ako len psikov schovavat... A mozno by sa tym aj zlepsila mienka o utulku...

5. Utulok, teda ak je to utulok a navyse mestsky, by mal byt verejne pristupny, takze ziadne take, ze tam nikoho nepusti a nikomu neukaze psov... on nie je ich majitelom, ani majitelom utulku... ked by sa mi ho tam podarilo stretnut tak hlavne tuto vec mu razantne vysvetlim...

6. A posledna vec, vela ludi by chcelo chodit vencit psikov, preco aspon tuto vec nedokaze umoznit ked uz odopiera akykolvek styk s verejnostou? Asi preto, ze nieco nie je v poriadku...

Kto by sa rad pridal a nieco pre tento utulok spravil?

Re: Útulok Martin

Pia 01.10.2010 22:32

Offtopic: alfsvk, správne chápem, že tvoj nick je odvodený od istej dovolím si tvrdiť poloextrémistickej organizácie na ochranu práv zvierat? vieš, lebo ak áno, tak to sú ľudia, v istom zmysle majú môj obdiv, ktorí nemajú problém vraziť na kožušinovú farmu a vypustiť alebo ukradnúť odtiaľ zvieratá... asi by v ochrane zvierat veľa nedosiahli, keby si pokecali pri cigaretke s majiteľom tej farmy a uverili mu báchorky o tom, že sa uňho majú zvieratká fajn a utrácané sú humánne injekciou aby sa nepoškodil kožuch...

k tomu že nefotí psy, aby si ľudia nevyberali podľa vzhľadu... ale odchytávajú sa predsa aj zabehnuté psy, nie? ako do prdele má majiteľ nájsť svojho psa, ak nenájde jeho fotku na stránke a ak ho Hatara nepustí dnu aby sa pozrel či tam ten pes je?!

utráca problémové psy, chronických zdrhačov napríklad, to mi povedal, keď som s ním volala... ale niekto si toho zdrhača zvláda, niekto takého psa CHCE- kamarátka mala huskicu, čo zdrhla ešte vo svojich 15 rokoch akonáhle dostala šancu, akonáhle ju na 10s pustila z očí... nech dávala pozor aký chcela, proste sa raz za čas stalo, že ten pes ušiel. ona toho psa aj tak milovala a skutočne si na to dávala pozor, ale stane sa... keby bývala v okolí MT, zrejme o toho psa príde veľmi rýchlo, lebo by bol utratený pri prvom stretnutí s Hatarom

mne napríklad povedal, že utráca psy, ktoré v koterci dlhodobo štekajú- to môže byť kľudne pes vystresovaný z toho, že je v cudzom prostredí bez majiteľa, ktorý inak doma ani nepípne...

k vyberaniu podľa vzhľadu- tak nech fotí aspoň šteňatá, tam na výbere podľa vzhľadu snáď až toľko zlého nebude, nie? u šteňaťa sa povaha dá formovať. lenže šteňatá sú tam zrejme utrácané hneď po príjme, preventívne, aby nedostali parvovirózu.

karanténa - a v ktorom útulku nemajú parvo?! lenže skoro všade to funguje tak, že je karanténna časť, kam ľudí nepustia, a časť s odkarantenizovanými, zaočkovanými, zdravými psami, ktoré sú na adopciu, fakt nechápem, prečo je neprístupný celý areál

kastrácie by boli podľa mňa ok, chápem, že niekto nechce kastrovaného psa, ale u väčšiny ľudí čo nie sú extra skúsení tým odpadá riziko, že psa neustrážia, navyše u čistokrvných psov to eliminuje záujem množiteľov získať tak lacný chovný materiál... akurát, že pochybujem, že kastruje útulkové psy, skôr by som tipla, že tam budú nejaké kšefty s kastrovaním psov súkromným osobám za nižšie ceny, a mestu, ktoré na útulok prispieva sa to vydokladuje tak, že bol kastrovaný útulkový pes, ktorý je už vtedy dávno na pravde božej...

vieš, možno si mal skúsiť ísť naňho tak, že si študent veteriny a potreboval by si si naštudovať anatku, či by si si tam nemohol chodiť pitvať, keď majú tú ambulanciu pri útulku... myslím, že by sa ten váš rozhovor uberal úplne iným smerom, ako k povahe austrálskej kelpie...

Re: Útulok Martin

Sob 02.10.2010 19:02

Kala: pekny koment :) snad si ho dotycny precita...

Re: Útulok Martin

Štv 07.10.2010 18:35

►Nedalo mi nezapojiť sa do tejto diskusie, aj keď je pravda, že osobne pomery v MT útulku nepoznám a nepoznám ani pána Hataru. Avšak mnoho článkov, vo veľkej miere negatívnych mi nedalo nevyjadriť sa, rovnako ako pár vecí, ktoré mi jednoducho nejdú do hlavy.

► V prvom rade, súhlasím s názorom p. Hataru, že milovník zvierat by mal mať aj triezvy nadhľad, to znamená vedieť, kedy sa s psíkom treba rozlúčiť. Zastávam však aj názor, že toto by sa malo diať len pokiaľ ide o nezvratné zdravotné ťažkosti, prípadne krajnú agresivitu! Utekanie, či štekot predsa nie sú neodstrániteľné defekty! Toto je naozaj úbohý argument. U psov sa úteky dajú eliminovať kastráciou a jej odporcom a tým, ktorí tvrdia, že je nehumánna len položím otázku: Utratenie zdravého energického psa, ktorý by pri troške snahy mohol mať plnohodnotný život je humánne? Alebo utopenie siedmich šteniat ihneď po narodení je humánne? Mám psa, ktorý je kastrovaný a môžem povedať, že mu to vôbec neublížilo. Je to stále veselý, hravý, extrémne hyperaktívny pubertiak, akurát sa nemusím báť, že všetky sučky na ulici budú mať bradaté štenatá, z ktorých polovica skončí v miestnom potoku. Pravý milovník psov by mal mať triezvy nadhľad, ale v prvom rade aj snahu urobiť všetko predtým, ako sa uchýli k tomu najkrajnešiemu riešeniu- utrateniu.

► Dojal ma tiež názor, citujem: "Ak nám pribudnú za týždeň dvaja problémoví kokršpanieli, jeden uteká a nedá sa ani len česať, druhý je agresívny a pritom už mesiac máme v útulku iného perfektného kokršpaniela, ktorého nemáme komu dať, načo ich máme držať?“ Možno by stačilo agresorovi ukázať, že ľuďom sa dá dôverovať a tomu utekajúcemu sa chvíľku individuálne venovať. A hľa! Zrazu máme kokrov troch a keby bola snaha vylepiť ich fotky, alebo dobre, nejdeme byť náročný, aspoň vycapiť info na bazos, prípadne na mojmartin, stačila by veta o tom, že útulok v MT ponúka troch kokrov, máme problém vyriešený a v duši dobrý pocit, že sme neodkrágľovali zdravých psíkov, alebo aspoň sme sa snažili urobiť pre ne všetko, čo bolo v našich silách. Ja viem, že na toto jeden človek nestačí, ale som aj presvedčená, že by stačilo, aby pán Hatara dal echo, že zháňa dobrovoľníkov a bez nároku na honorár by sa mu tam už nejaký ukázali. Rovnako osveta v školách! Koľko detí nemôže mať vlastného psa, či už kvôli rodičom, alebo kvôli tomu, že žijú v byte. Verím, že mnohé z nich by si tento deficit rady znížili v útulky s nejakým chlpáčom, ktorý by sa zároveň takýmto spôsobom socializoval a pripravoval na pobyt v rodine.

► Chápem, že táto práca je náročná. Chápem, že vyprofilovať nájdeného psíka trvá dlhý čas, že je ťažké zháňať financie, každému z psíkov sa venovať a popri tom ešte behať po okrese a chytať tulákov. Ale o tom práve táto práca je! Na 24 hodín denne, 7 dní v týždni, nedele i sviatky. Mal by ju robiť človek, ktorého to napĺňa a venuje tomu celú svoju dušu, ktorý by mal byť síce odborník, ale mal by byť aj milovník prírody!!! Nemal by chápať problémy týchto bytostí len hlavou ako p. Hatara, ale aj srdcom!

► A posledná vec, ktorá ma hnevá najviac- už spomínaná PROPAGÁCIA! Dobrý marketing je základ! Čo je na tom, že si človek vyberie psa podľa výzoru? Niekomu sa môže predsa páčiť aj ten strapatý čierny krpec s krivými nohami, ale s najmilším pohľadom na svete! Moja sučka je malý bradáč. Má však zlé osrstenie a keď nie je ostrihaná nepodobá sa na nič konkrétne a predsa má v sebe niečo, čo vás prinúti zamilovať si ju. Sto ľudí, sto chutí... Niekto tu vravel niečo o stránke, som ochotná ju urobiť! Nie som žiadny PHP ani HTML prieborník, ale vyznám sa v PC grafike a na free serveri by som to zvládla. Som ochotná sa o ňu aj starať a aktualizovať ju. Fotenie psíkov by však bol pre mňa problém, pretože podstatnú časť mesiaca trávim na VŠ mimo Martina. Keby mi však niekto posielal foto a krátke info, nemala by som s administráciou stránky problém.


--->Toto je môj subjektívny názor na vec, beriem len konštruktívnu kritiku, nie bezduché osočovanie na aké som zvyknutá z verejných fór.<---- :no:

Re: Útulok Martin

Ned 05.12.2010 20:05

hatara opat u mna klesol.. vdaka jeho neuvazenemu konaniu zahynuli 4 medvede.. ved ste o tom poculi :(

Re: Útulok Martin

Pon 06.12.2010 10:21

Fakt to bol on ... a že milovník medveďov :ua:

Re: Útulok Martin

Pon 06.12.2010 19:37

to bola ta nestastna gravidna medvedica?

Re: Útulok Martin

Pon 06.12.2010 21:13

jezis, ona bola este k tomu vsetkemu gravidna?
Akoze ked som to videla, ze toto predviedol "milovnik zvierat", tak mi bolo uplne ze zle...

Re: Útulok Martin

Pon 06.12.2010 21:39

Aj mne je z toho zle! Ako niekto môže vystrkovať ruku z auta a tak jej pichnúť injekciu? Veď sa cítila byť ohrozená. Myslím, že to bola len škaredá zámienka na to, aby mohli ten čin vykonať :nie:

Re: Útulok Martin

Uto 07.12.2010 0:12

no mna by toto celkom zaujimalo,lebo mne sa cely popis situacie zdal neuveritelne prasteny,az absurdny...proste znelo mi to tak chaoticky,akokeby sa o odchyt pokusalo 5 rocne dieta.Ale myslela som si,ze to uz len mne z tych zvierat sibe a neviem posudit realne situaciu :nwm:
inak maca mi je strasne luto...

Re: Útulok Martin

Uto 07.12.2010 11:21

Usagi, bola to gravidna medvedica, ktora cakala tri medviedatka..:)

a o tej pomoci..

tu sa stale niekto ponuka na pomoc.. ale tu pomoc ponuklo utulku a Hatarovi uz velmi vela ludi, snazili sa aj oficialnou cestou vypisovali na urad, ci mozu pomoct, radi by prisli..

ale nie nemozu... viac sa o tom pise na psej dusi v teme utulky...
viete, pre veterinara je utracane v KS biznis, tak to proste funguje..

on ma osetrenie preplatene, samozrejme a usmrcovaciu latku tie, kazdy ukon a aj hodiny prace...tak to chodi..

skoro v kazdej KS, je veterinar aj poslancom v meste.. neviem ci je aj hatara..drzia si to miestecko..

cim viac psov, tym viac peniazkov.. a nech do toho nikto nevidi, preto zakaz vstupu.. skoda, len ze sa to vola utulok a nie KS, lebo to matie ludi...

takto to je polopate.. viacero KS takto funguje...
su este aj absurdnejsie, kde psa zaockuju, osetria podla zakona.. to vsetko si pyta za ukony veterinar a po 10 dnoch ak sa nenajde domov utratia..a zase mesto preplaca.. na hlavu, ze?
tichy biznis..

Re: Útulok Martin

Ned 12.12.2010 20:19

ahojte aj ja by som tam rada isla vencit psikov ...ale neviem ci by sa to dalo..a to ze martinsky utulok nema stranku to znamena ako keby tie psiky vobec nesli na adobciu ..chudatka ako sa mozu najst taky ludia ze ich daju utratit.

Re: Útulok Martin

Str 15.12.2010 22:38

Vážení diskutujúci,

nedá mi neodpovedať na niektoré príspevky v tomto fóre. Takže pekne po poriadku:

1) NEPRIATEĽ: rozumiem, že niektorí z vás by vo svojom zápale ochrany prírody a života chceli mať konkrétneho nepriateľa, na ktorého by zvalili vinu za utrpenie zvierat a nechcených psov. Namiesto abstraktného pojmu "nezodpovedná ľudská spoločnosť", na ktorý sa nedá kydať hnoj je určite dobrým terčom vaša predstava o niekom, koho vôbec nepoznáte. Ja Vlada Hataru veľmi dobre poznám a dám ruku do ohňa, že to nie je žiadny "Mengele", akého by ste z neho chceli mať, ale človek, ktorý je non-stop v práci, odchytáva zabehnutých a túlavých psov a zbiera zrazenú a uhynutú zver v meste. Desiatkam ľudí pomohol pri nájdení psa, alebo zveril psa či mačku. Svojej práci rozumie a ak máte záujem, môže vám vo veľa veciach poradiť.

2) ZODPOVEDNÝ CHOV PSOV: Ak máte seriózny záujem o chov psa, Vlado Hatara vám ho rád zverí, ale predtým si vás dobre preverí, či ste na chov zrelí a pripravení, časom aj finančne. Na dverách útulku je schránka, kde si môžete prevziať a vyplniť žiadosť o prevzatie psa. Vždy má podmienku, že pes nesmie byť chovaný von. Je nespočetné množstvo dedinčanov a iných individuí, ktorých Vlado Hatara poslal kade ľahšie, lebo hľadali psa na stráženie, na reťaz. Ďalšou kapitolou sú naivní nadšenci, ktorých prejde chov psov po mesiaci, keď zistia, že to nie je len o zábave, ale predovšetkým o každodennej povinnosti, čase a zodpovednosti. Predpokladám, že prevažná väčšina z vás tu na fóre má psa a chodí buď do školy alebo do práce - a otázka znie: máte všetci zabezpečenú starostlivosť o psa v čase, keď ste napr. 8 hodín preč z domu, t.j. aspoň jednu vychádzku? Mysleli ste na psychický život svojho psa, ktorý je 5 dní v týždni drvivú väčšinu dňa sám, aby ste mu potom venovali večer pár minút? Sám som od Vlada Hataru žiadal psa z útulku, ale radšej mi odporučil psa nechovať, že to nebudem zvládať ako zamestnaný človek. Takže ani ja som jeho sitom neprešiel... ale psa som si zaobstaral z chovnej stanice. Chápem argument Vlada Hataru, že každý umiestnený pes z útulku berie na "trhu" miesto psom od rôznych rozmnožovateľov a chovateľov (inzeráty, chovné stanice a podobne) - a skúste si predstaviť, čo spraví chovateľ keď mu neveľmi vyjde biznis a šteniat sa nevie zbaviť... Nechcených psov je oveľa viac ako je dopyt, tak ako je veľa psov ponúkaných nezodpovednými rozmnožovateľmi.

3) UTRÁCANIE verzus eSHOP: Rozdávanie cez internet neznámym ľuďom je nešťastné riešenie a je zhruba 50% šanca, že sa pes dostane k niekomu, kto na chov nebude stačiť alebo je vyťažený a drží psa doma dlhé hodiny, či uviaže na reťaz. Pes nie je položka v internetovom obchode s popisom, podľa ktorého si ho záujemcovia vyberajú!!! Vyberať psa podľa vzhľadu je hlúposť - asi taká blbosť ako odhadovať podľa vzhľadu jeho povahu. Veľa ľudí stroskotá na tom, že ich pes nevyhovuje ich chybnému mentálnemu antropomorfizovanému obrazu o danom psovi... Je prirodzené, že nechcených psov v útulku je veľa a mesto si nemôže dovoliť chov desiatok až stoviek psov, preto musia byť mnohí utratení. Za tento stav však treba viniť iných, ako Vlada Hataru. Útulky nie sú výstavné skrine, kde sa chodí ako do zoologickej záhrady, útulky sú hanbou nezodpovednej ľudskej spoločnosti, ktorá psa pred tisíckami rokov domestifikovala a v súčasnosti sa ho v prípade "nadbytku" jednoducho zbaví (česť výnimkám - zodpovedným chovateľom).

4) DOBROVOĽNÍCI NA VENČENIE: Vidím, že je tu veľa ľudí, ktorí by radi pomáhali s venčením psov. Dobrovoľníci chodili venčiť psov do martinského útulku pred niekoľkými rokmi až do momentu, kedy jeden pes na vychádzke s dobrovoľníčkou napadol cyklistu. Hádajte, kto bol za to zodpovedný, to dievča, alebo Vlado Hatara? Na výpomoc s venčením s kŕmením psov je v útulku už niekoľko rokov mestom platená zamestnankyňa. Ak máte záujem o venčenie psov, v každom paneláku v Martine je minimálne 10 psov, ktorých majitelia nechávajú viac ako 6 hodín osamote - tam sa môžete realizovať a možno si aj privyrobíte.

5) MEDVEDICA V SKLABINI: Popri všetkých tých policajtoch, poľovníkoch, reportéroch, kameramanoch, osvetľovačoch a iných obsmŕdačoch sa v tom nekoordinovanom chaose Vlado Hatara spolu veterinárkou snažili medvedici pomôcť, ale nanešťastie to nevyšlo, za čo si vyslúžil hromadu nespravodlivej kritiky najmä od "odborníkov" spoza monitorov. Policajti a poľovníci boli pripravení LEN strieľať, iné prostriedky ako zbrane na odchyt medveďov nikto nemal. Obrazne povedané, Vladovi Hatarovi zostal v ruke Čierny Peter, práve kvôli tomu, že práve v tom momente na tom mieste všetci tí chytrí "odborníci" chýbali. Veterinár zo ZOO Bojnice sa deň predtým po uspatí na medvedicu vybodol, nevyšetril ju, nezobral do karantény, pritom mu muselo byť jasné, že sa nespráva normálne a zrejme sa vráti. Keby ho privolali v ten večer znova, medvedicu by znova uspal z narkotizačnej zbrane, ale ráno ju čakal odstrel tak či onak, poľovníci čakali len na úradné povolenie (alebo ak by sa mali naplniť želania naivných ochranárov, tak by skončila do konca života v klietke, kde by tie svoje medvieďatká po narodení aj tak asi zožrala, ako medvedica v brnianskej ZOO). Narkotizačná puška na mieste skrátka nebola a odchyt bol nevyhnutný, pretože zodpovední (starosta, policajti) medvedicu nemohli nechať len tak, nech si v noci behá po dedine. Nemohli jej dať najesť a pustiť ju znova do hôr, pretože by sa znova a znova vracala, alebo ak by aj náhodou v hore zaspala - na jar by sa miestne medvede čudovali, čo je to tam za nového člena, jej mláďatá by jej zrejme zožral nejaký miestny dominantný medveď (sexuálne motivovaná infanticída), alebo by sa medvedica vyhnaná vrátila s medvieďatkami zas k ľuďom, napríklad na nejaké detské ihrisko... A potom by ste mohli "diskutovať". Divý medveď jednoducho medzi ľudské obydlia nepatrí.

Ak chcete diskutovať, skúste to prosím robiť uvážlivo a bez predsudkov.

Martin z Martina

Re: Útulok Martin

Str 15.12.2010 23:11

Mily Martin z Martina,

Podla teba je lepsie psa v utulku utratit ako ho dat zamestnanemu cloveku? (vies, kolko hodin denne pes prespi?)
Podla teba je lepsie, ked psy trcia v kotercoch, kde sa o nich stara "jedna platena zamestnankyna" ako keby par nadsencov ich prislo vymojkat a vyvencit?
Podla teba je lepsie, ked pes je x mesiacov v utulku, ako keby sa niekto donho zamiloval na prvy pohlad a zobral si ho domov? (aj s tym, ze by sa 50% psov vratilo - system kontroly predsa musi byt)
Chápem argument Vlada Hataru, že každý umiestnený pes z útulku berie na "trhu" miesto psom od rôznych rozmnožovateľov a chovateľov (inzeráty, chovné stanice a podobne) - a skúste si predstaviť, čo spraví chovateľ keď mu neveľmi vyjde biznis a šteniat sa nevie zbaviť... Nechcených psov je oveľa viac ako je dopyt, tak ako je veľa psov ponúkaných nezodpovednými rozmnožovateľmi.

toto som nepochopila, pravdepodobne si zamienas pojem chovatel a mnozitel... Normalny chovatel si nepredane stena necha u seba, pripadne ho daruje atd. Ak nazancujes, ze ho utrati alebo da do utulku, tak to si na omyle. Mnozitel, to uz skor, ale aj tak nechapem... Akoze mnozitelia broja proti utulkom?
Odoslať odpoveď