Doprava zdarma na Barfer.sk MATTPHOTO fotograf Večerné venčenie na Hafshope

Akvaristika

Sem môžete písať aj to čo sa netýka psov.

Re: Akvaristika

Poslaťod merri » Ned 16.04.2017 21:22

Akvaristi, mam par otazok. :)
Male akvarko sme pred casom "prestahovali" do vacsieho cca 110 litroveho. Akvarko je "zdedene", cely set aj s filtrom. Potrebujem ale vo filtri vymenit napln, molitan ktory tam je uz je uplne na prd. Akvarko je uz zabehnute, rastlinky rastu, rybkam aj krevetam sa dari. Mame tento filter:
Obrázok
Otazka c.1, ked uz menit, mam tam dat zase molitan, alebo je aj nejaka efektivnejsia alternativa?
Otazka c.2, ako postupovat pri vymene? Ked sa meni cely filter, viem ze sa maju nechat bezat nejaky cas oba naraz, ale ako je to s vymenou iba naplne, v tom mi ani google neporadil..

A posledna otazka, chcem rozsirit rybiu svorku o dalsich par kuskov. Mame tam teraz 9ks razbora hengeli a asi 20 krevetiek neocaridina davidi. Je lepsie dokupit dalsie razbory a mat jednodruhove velke hejno, alebo pridat dalsie hejno ineho druhu?
Obrázok
Where there is a will, there is a way
merri
Big Dog
Obrázok užívateľa

Barfer.sk

Poslaťod martin_s » Ned 16.04.2017 21:44

Mas viac moznosti co pouzit ako napln. Dolezite je aby to malo co najväcsi aktivny povrch kedze vo vnutornych filtroch je aj tak dost maly objem naplne. Komplet napln by som nemenil naraz ale postupne.

Co sa tyka osadky - najprv by som nechal akvarko riadne zarast lebo tych rastlin tam mas dost malo a az potom by som uvazoval nad doplnenim osadky. Ale asi by som nechal jednodruhove. Ak moc chces nieco ine tak napr. espei alebo napr. galaxy...
martin_s
Hafan
Obrázok užívateľa

Poslaťod merri » Pon 17.04.2017 11:38

martin_s píše:Mas viac moznosti co pouzit ako napln. Dolezite je aby to malo co najväcsi aktivny povrch kedze vo vnutornych filtroch je aj tak dost maly objem naplne. Komplet napln by som nemenil naraz ale postupne.

Noo, to si mi moc teda neporadil :) to, ze mam viac moznosti, a aj to ze to treba menit postupne, to mi je jasne. Ale potrebovala by som poradit konkretnejsie, ci je nieco lepsie ako molitan, alebo ci to je jedno, ci to nejako kombinovat.. Molitan ma aktivny povrch vacsi ci mensi ako ine naplne?
A "menit postupne" znamena co? Novu napln najprv len namocit do akva a nechat ju tam nejaky cas? Alebo rozrezat molitan a vymenit najprv len cast? Ako dlho ma trvat ta postupna vymena?

Co sa nakupu rybiek tyka, tak jasne, to ma cas. Ak budu spokojnejsie ako vacsie jednodruhove hejno, tak dokupim len tieto razbory, mne to je jedno, zariadim sa podla toho co bude vyhovovat rybkam. Kolko ich bude ok v takomto objeme?
merri
Big Dog
Obrázok užívateľa

Poslaťod martin_s » Pon 17.04.2017 17:23

Mozes pouzit hustejsi molitan alebo ho je vhodne aj kombinovat s keramickymi valcekmi.
merri píše:A "menit postupne" znamena co? Novu napln najprv len namocit do akva a nechat ju tam nejaky cas? Alebo rozrezat molitan a vymenit najprv len cast? Ako dlho ma trvat ta postupna vymena?
Obidva sposoby ktore si spomenula su dobre. Je na tebe ktory ti viac bude vyhovovat. Ak budes davat molitan + keramiku tak by som zvolil ten druhy, nechal zabehnut novy molitan a pridal potom po 2 tyzdnoch valceky. Ak je vobec naozaj potrebne menit molitan ktory tam mas (co znamena ze je podla.teba na prd?)...

K tym rybam - ak jednodruhove s hengeli tak dokopy 15-20 ks za predpokladu ze tam bude dostatok rastlin (co teraz nie je).
martin_s
Hafan
Obrázok užívateľa

Poslaťod merri » Pon 17.04.2017 19:40

Super vdaka, uz mam v tom jasnejsie. Ten molitan, ktory je tam teraz, nebol meneny niekolko rokov, je scvrknuty a uz sa aj rozpadava, nevyplna cely ten priestor, ktory vyplnat ma. Takze tam uz je vymena viac nez nutna.
Obrázok
merri
Big Dog
Obrázok užívateľa

Poslaťod usagi » Ned 23.04.2017 23:12

Tak moje dve rybky a prísavník trčia furt v starom akvárku :ach:

Nevieme si totiž poradiť s PH,stále je na osmičke, pričom v starom majú 7. :nwm:
Pozornému nie je príroda ani mrtva,ani nemá... (Goethe)

Живи, и жить давай другим...

usagi
Šampión
Obrázok užívateľa

Poslaťod martin_s » Pon 24.04.2017 11:53

Skontroluj substrat a dekoracie (kamene a pod.) ci neobsahuju vapenec...
martin_s
Hafan
Obrázok užívateľa

Poslaťod usagi » Pon 24.04.2017 18:49

Nič nešumí :nwm:

usagi
Šampión
Obrázok užívateľa

Poslaťod usagi » Pon 24.04.2017 19:30

Veru šumí :oo: brat dokúpil dozadu biele kamene a šumia ostošesť :hmm:

Stačí povyberať a čakať,alebo je teraz komplet všetko znehodnotené? V akvarku sú už aj rastliny,rozrastená "tráva" a pod. :ua:

usagi
Šampión
Obrázok užívateľa

Poslaťod martin_s » Pon 24.04.2017 19:34

Povyberat, vymenit 1/2 vody (kvoli tvrdosti) a pockat staci. Pripadne pouzi raselinovy vyluh, jelsove sistice, mandlovnikove listy...
martin_s
Hafan
Obrázok užívateľa

Poslaťod usagi » Str 10.05.2017 13:02

Zúfalec sa opäť ozýva :hi:

Takže všetky biele kamene vyhodené,pre istotu aj štrk. Voda skoro celá vymenená. Všetko sa opäť pekne rozrástlo,PH upravilo a nič nebranilo stahovaniu rybiek.
Ale máme tam riasy,nejakú hnedú pliagu - na skle,na kameňoch aj listoch. :ua:

Toto je naše druhé akvarko a s prvým veru nebolo za celé tie roky tolko starostí ako s týmto za dva mesiace :ua:

usagi
Šampión
Obrázok užívateľa

Poslaťod martin_s » Str 10.05.2017 13:25

Hneda riasa sa zvykne objavovat bud pri nedostatku svetla (neviem ake mas), alebo aj pri akvariach v zabehu (co je aj tvoj pripad, kedze si vybrala vsetko aj co si nemusela)...
martin_s
Hafan
Obrázok užívateľa

Poslaťod usagi » Str 10.05.2017 16:11

Svetlo je také,čo bolo k akvarku - taká sada :nwm:

A podľa teba, môžem rybky a prísavníka presťahovať? Nemôže im tá riasa ublížiť? A dá sa jej nejako cielene zbaviť?

Ďakujem...ja som do tohoto tatar :hi:

A to mám v pláne aspoň 300l ešte :pac: :aaa:

usagi
Šampión
Obrázok užívateľa

Poslaťod kellee » Str 10.05.2017 17:02

cim vacsie, tym lepsie, riasa by skodit nemala. ja som mala dlho zabehnute akva a mala som vzdy nejaku. Teraz mam v akva lennu miror, ci ako sa spravne pise a riasa je prec. Prislo mi to s rastlinami a uz to tam je :lol:
kellee
Šampión
Obrázok užívateľa

Poslaťod martin_s » Str 10.05.2017 17:25

V setoch byva zvycajne svetlo poddimenzovane...
Treba ho prisposobit rastlinam, resp. treba mat v rovnovahe ziviny, rastliny a svetlo.
Co sa tyka velkosti - cim väcsie tym je rovnovaha lahsie udrzatelna ked ju uz dosiahnes.
Hneda riasa nebezpecna nie je. Nie som ani zastanca akvariek uplne bez riasy - aj ona patri k biotopu rovnako ako aj napr. slimaky...
S lemnou opatrne - je sice fajn na odburanie prebytku dusikatych latok, ale rychlo sa mnozi, tym ze plavana hladine (pokryje celu hladinu aj v niekolko cm vrstve ked ma podmienky) brani prestupu svetla a tazko sa jej zbavuje. Skor by som uprednostnil ine rychlorastuce rastliny...
martin_s
Hafan
Obrázok užívateľa

PredchádzajúciĎalší

Späť na Voľná Diskusia