Doprava zdarma na Barfer.sk MATTPHOTO fotograf Večerné venčenie na Hafshope

Naše bývanie

Sem môžete písať aj to čo sa netýka psov.

Re: Naše bývanie

Poslaťod weron » Uto 07.05.2019 17:30

skus sa inak opytat tom_goro oni maju tiez nejaky taky "prirodny" :yes: ze kto im robil projekt
"if we wait until we´re ready, we´ll be waiting for the rest of our lives."
weron
Šampión
Obrázok užívateľa

Barfer.sk

Poslaťod zuzka:) » Uto 07.05.2019 18:14

Dik :)
zuzka:)
Big Dog
Obrázok užívateľa

Poslaťod tom_goro » Uto 07.05.2019 21:37

projekt robil architekt Tomas Ruziak
na "prirodnych" veciach robila Organica, tj. prakticku realizaciu
drevena nosna konstrukcia, robila stavebna firma.
izolacia slamenne baliky, vonkajsie omietky vapenne (nehasene vapno aj ked podla mna sme ho trosku uhasili, len nie tak ako sa zvyklo bezne na dedine robit), vnutorne omietky hlinene, strojom nanasane (shlehm). kurenie drevom, finska akumulacna pec, realizatorov si nepamatam ale take pece asi len oni robia (dvaja typci zo stredneho slovenska, jeden je tusim gaspierik ci gasparik ci take meno podobne)
naklady oproti stavbe na kluc povedal by som ze vyssie, lenze my sme takmer vobec nemohli stavat svojpomocne kvoli vzdialenosti (z BA sem cesta takmer 2h, to sa neda ze po robote zbehnut cosi na dom porobit)
skolaudovane, byvame tu vyse troch rokov

ked chces este daco vediet, kludne sa pytaj
Consider the environment before printing this message
tom_goro
Junior
Obrázok užívateľa

Poslaťod tom_goro » Uto 07.05.2019 21:47

az teraz som precital aj dalsie posty tak doplnim. zakladova doska je len pod pecou lebo ta vazi 4t, inac je dom na betonovych pasoch, stoji na drevenych hranoloch a je odvetravana zospodu. plus dom sme upravili iproti projektu co sa teda architektovi nepacilo ale prezil to. len sa nechvali tym vysledkom asi
cena za projekt bola okolo 3k
a izolacie mame aj dalsie, podlaha je fukanou celulozou izolovana a sikma strecha je mineralnou vlnou. dom je v strmom svahu.
srry za double post a chyby, pisem z mobilu a nevidim na to poriadne
tom_goro
Junior
Obrázok užívateľa

Poslaťod zuzka:) » Str 08.05.2019 6:22

My mame zatial vyhliadnuteho projektanta z humenneho. A tiez chceme drevenu konstrukciu plus baliky. Izolacie neviem co presne, na strechu by chcel chlap asi ovciu vlnu a na podlahu neviem, spominal nejake penosklo, ale ostatne vrstvy nepamatam. A hlinene omietky tiez.
A ako sa byva? :)
Ja som skusila prekreslit dom a je o dost mensi zrazu :D
Big Dog
Obrázok užívateľa

Poslaťod tom_goro » Str 08.05.2019 9:02

byva sa dobre ale ako vzdy dalo by sa lepsie. ak mozem dve rady:
1. ak sa len trochu da tak bungalov si spravte, neveril som tomu ale chodit po schodoch hore dole je strasna otrava a nedajboze si zlomi dakto nohu alebo na dochodku to bude utrpenie. chcel som zmensit zastavanu plochu tak sme stavali viac dohora ale uz by som to nespravil keby sme stavali teraz
2. velmi dobresi premysli kde budes uchytavat nabytok (linku, skrine, policky) a bachnite si tam (medzi slamu a hlinenu omietku) dosky, a dobre si oznac stojky lebo do slamy a hliny neuchytis nic okrem mensieho obrazu. zvonka detto, keby si chcela terasu zakryt strechou, namontovat lampu atd, vsetko premysli dopredu a nachystaj miesta kde to budes kotvit/uchytavat

hrubku stien rataj tak pol metra, co znamena ze ked kreslis podorys tak realne mas o meter menej priestoru vo vnutri na dlzku aj sirku. potrebujes fakt velke okna (a parapety heh) - plus rataj a tym ze ak omietky nechas v prirodzenej farbe tak tam bude celkom tmavo, cize odporucam vela okien a svetlejsi nabytok, svetle podlahy atd. ak uch namalujes budu sa na figu opravovat.
inac penove sklo je dost drahe sa mi zda. ovcia vlna je lacna ale treba ju oprat a to je dost pracne. oprata neviem ci sa da kupit dako rozumne.
tom_goro
Junior
Obrázok užívateľa

Poslaťod zuzka:) » Str 08.05.2019 9:24

My sme zatial vymysleli tak, ze na bezny zivot staci byt na prizemi, ale hore budu nejake izby navyse aspon. Aj tak predpokladam, ze sa budu dorabat neskor :D a tiez sa mi nechce chodit hore dole. Ale ked sa detom zacne zdat mala detska, nech maju kam ist napr :D
To planovanie polic ma trochu desi, lebo podorys predsa len vyzera inak ako nazivo. Este nevieme z coho budu priecky napr.
A s pranim ovcej vlny uz mame skusenosti. Mozem potvrdit, ze je to na dlho :D
Big Dog
Obrázok užívateľa

Poslaťod pigie » Str 08.05.2019 9:25

zuzka:) píše:My sme zatial vymysleli tak, ze na bezny zivot staci byt na prizemi, ale hore budu nejake izby navyse aspon. Aj tak predpokladam, ze sa budu dorabat neskor :D\

K tomuto, moj kolega tak robil. A povedal, ze uz nikdy viac. Vsetok bordel na prerabku tahali cez uz hotove a dost veci znicili.
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa

Poslaťod zuzka:) » Str 08.05.2019 9:44

Hej no, co sme boli aj pozriet slameny dom, tak mali schody vo folii poobalovane :D lebo dole uz byvali notmalne a hore este robili steny. ale tak u nas hore maju byt iba obycajne izby, tak mozno to nebude take zle, mozno najvacsi bordel sa tam stihne urobit :) ale budeme na to pamatat :jop:
Big Dog
Obrázok užívateľa

Poslaťod tom_goro » Str 08.05.2019 9:53

akoze mat cast na byvanie dole a aj hore je fajn, napr. wc a moznost spat dole aj hore, ci uz kvoli navsteve alebo zlomenej nohe atd, ale aj tak je to otrava.

priecky mame rozne, niektore su z nepalenych tehal, ine z osb dosiel (robia sa aj take kde nepouzivaju to smradlave lepidlo, aj maju dake oznacenie ale zabudol som ake) a mame aj sadrokarton (nie priecky ale podkrovie ci ako to nazvat, skratka na poschodi kde je sikma strecha tak tam zvnutra je sadrokarton)

co sa tyka planovania, zase to nemusi byt az na centimeter presne, ak budes mat dosku nachystanu a neuchytis tam nakoniec nic tak sa predsa nic nestane, ved doska bude pod omietkou. kuchynu si ale dobre premysli lebo niektore kuchynske linky sa myslim uchytavaju do steny a horne skrinky ak dake chces tak urcite do steny treba chytit - a to ti slama neudrzi. da sa to cele vymysliet ked bude drevena konstrukcia hotova a bude ju treba zavetrit (tak sme to robili my, mas uz trosku predstavu ako ten dom bude vyzerat ked si vo vnutri.

este som si spomenul aj na zasuvky, tie tiez musite uchytit do dosky lebo v hlinenej omietke dlho nevydrzia. plus sa priprav na to ze ta omietka ak ju nezastabilizujes tak bude hodne padat, budes mat na zemi drobny piesok popri stene. a piesok a drevene podlahy sa napr. az tak velmi nemusia. stabilizuje sa to takym priehladnym naterom, "smrdi" to ako mlieko ale za svet si neviem spomenut ako sa vola. a je to sucast mlieka ta latka :lol:

ad vlna, ked ju operiete aj ju niecim osetrite? asi by som sa osobne bal ze sa tam zacnu mnozit mole ale nemam s tym ziadnu skusenost.
tom_goro
Junior
Obrázok užívateľa

Poslaťod zuzka:) » Str 08.05.2019 10:11

Chlap ma uz cosi nastudovane o tych omietkach a nateroch... a vlnu sme dotrepali domov a zacali prat povodne na ine ucely. Vraj to treba osetrit niecim.
Ale ze kuchynu si staci premysliet ked uz bude aspon drevena konstukcia, je fajn sprava :D
Big Dog
Obrázok užívateľa

Poslaťod zuzka:) » Str 08.05.2019 10:14

A mate nejake pletivo pod omietkou?
Big Dog
Obrázok užívateľa

Poslaťod tom_goro » Str 08.05.2019 12:33

ta omietka nechyti na drevo ani keby co. rabicove pletivo sa tam da, alebo alternativne myslim ze aj plastova sietka sa tam da buchnut. nieco tam dat musite, ale silno odporucam zobrat si niekoho kto sa v tom vyzna. skuste pripadne oslovit o.z artur z ba alebo organicu z bb, mali by vam byt schopni dat kontakt na niekoho kto je kvalifikovany "omietkar"
tom_goro
Junior
Obrázok užívateľa

Poslaťod janajka » Str 08.05.2019 12:45

Tiez poznam cloveka, co si staval slamenny dom. Posuniem ti kontakt cez ss ak by si mala otazky. :no:
Prílohy
20190508_134335.jpg
janajka
Šampión
Obrázok užívateľa

Poslaťod zuzka:) » Str 08.05.2019 14:53

Nahodou jedneho omietkara z pomerne blizkeho okolia pozname. Ale omietka je asi este dost daleka buducnost :D
Big Dog
Obrázok užívateľa

PredchádzajúciĎalší

Späť na Voľná Diskusia