Switch to full style
Sem píšte to čo neviete nikam zaradiť.

Pravidlá fóra

Pravidlá pre sekciu Ostatné :

1. Nezamieňajte si túto sekciu s voľnou diskusiou. Sekcia ostatné slúži ako poradňa pre vaše problémy. Nepridávajte sem príspevky typu ,,Aké psie mená sa vám páčia ??" to patrí do voľnej diskusie.

2. Zakladajte tu témy ktoré už neviete kam máte pridať tak ich dáte sem a ak sa hodia inam moderátori ich prenesú.
Odoslať odpoveď

Re: Má pes dušu?

Uto 19.01.2010 23:03

Pohled na zvirata se hodne posunul, ale clovek se nejak nechce vymanit z presvedceni o sve vyjimecnosti.

tak tak, :yes: pred casom sme tu na tuto temu mali celkom "heated" debatku :lol: viewtopic.php?f=16&t=3733

Re: Má pes dušu?

Str 20.01.2010 11:09

8kaca8 píše:Nechápem...
Len to že bol patrón zvierat? To neznamená že tvrdil a bol zástanca myšlienky, že zvieratá majú dušu.
Sv. Cecília je napr. patrón spevu, a? :nwm:


Ani ja nechápem, pokiaľ bol prínos Descarta pre dôkaz toho, či má pes ( zviera) dušu alebo nie, prečo sa nestal ich patrónom on? Ako tvory bez duše to potrebujú viac. V podstate som reagoval na link:
http://animalrights.webz.cz/vivi_historie.htm
Pokiaľ budem za dôkaz existencie duše v živom tvorovi – stručne, zovšeobecnene – považovať schopnosť uvedomovať si sám seba, vychádza mi, že väčšina ľudí s ktorými som prišiel do kontaktu má dušu väčšiu ako svoju telesnú schránku, dokonca až tak veľkú, že pre ňu nie sú schopní si uvedomiť seba ako súčasť niečoho širšieho a tomu podriadiť svoju existenciu.
Naproti tomu prevažná väčšina psov s ktorými som prišiel do kontaktu si v prvom rade uvedomovala seba ako súčasť ničoho širšieho ( napr. svoju svorku, svojho "pána" ) a tomu podriaďovala aj svoju existenciu, pokiaľ nebola zámerne deformovaná „prečnievajúcou dušou“ človeka.
Myslím, že pre potreby diskusie na tomto fóre mi úplne postačí, keď sa budem riadiť týmto mierne prispôsobeným:
„Oči sú zrkadlom duše“.
Pozriem sa tomu štvornohému čo mi leží pri nohách do očí a mám odpoveď aj bez slov.
A sú mi ukradnuté kvázi dôkazy duševných úchylov.
Edit:
duševnými úchylmi som nemal na mysli nikoho z tohoto fóra

Re: Má pes dušu?

Str 20.01.2010 12:05

Pozriem sa tomu štvornohému čo mi leží pri nohách do očí a mám odpoveď aj bez slov

I já mám jasno.. :smile: Jen vysvětlím..ten link o Descartovi..na základě křestanského dogma,že zvíře duši nemá,páchal na zvířatech zcela nepochopitelné brutality a zvěrstva,odvolávajíc se na to,že nic cítit nemohou a necítí,neb duši nemají ,takže je to v pořádku.Duševní úchyl je velmi příznačné označení pro něj a jemu podobné stvůry.. :hmm:

Re: Má pes dušu?

Str 20.01.2010 13:15

Amaguk píše:pred casom sme tu na tuto temu mali celkom "heated" debatku :lol: viewtopic.php?f=16&t=3733

Veru mali!!!
Som rad, ze si ju spomenula. Ale asi sa niekto zacuduje - oproti tomu, co som pisal tam - som presvedceny, ze pes dusu ma. Taku psiu, v ludskom nazvoslovi, ale ma!
V teme Porovnavanie... je to o fyziognomii, cinnosti a schopnostiach mozgu (vratane dusevnych shcopnosti), toto je ale metafyzika a pes dusu ma. Krasnu, cistu, uprimnu....

Re: Má pes dušu?

Str 20.01.2010 13:20

meridia píše:
Pozriem sa tomu štvornohému čo mi leží pri nohách do očí a mám odpoveď aj bez slov

I já mám jasno.. :smile: Jen vysvětlím..ten link o Descartovi..na základě křestanského dogma,že zvíře duši nemá,páchal na zvířatech zcela nepochopitelné brutality a zvěrstva,odvolávajíc se na to,že nic cítit nemohou a necítí,neb duši nemají ,takže je to v pořádku.Duševní úchyl je velmi příznačné označení pro něj a jemu podobné stvůry.. :hmm:


No nepopieram, to čo robil bolo prinajmenšom choré. Naša doba však tiež nie je výhra, vieme, že zvieratá bolesť cítia (aj moja 1,5 ročná dcéra vidí, keď sa Whiskey bojí, alebo ju niečo bolí. Možno preto nás celý čas keď sme psa kúpali ťahala za nohavice a kričala: "Mami, mami neeeeee... Wiskyyyy" lebo Whiskey síce nič nerobila, ale očividne nám za kúpeľ zrovna vďačná nebola) aj napriek všetkému čo vieme a vieme aj následky činov sa napr. veci skúšajú na zvieratách. Ako fajn, dobre, medicínu pochopím (to je sčasti ľudské sebectvo, ale keď má niekto chorého blízkeho, pochopí to) ale kozmetiku, čistiace prostriedky alebo skúšky krmiva, kde zo zvieraťa urobia priam sud, to nechápem.

Re: Má pes dušu?

Str 20.01.2010 13:31

To tema jsem jenom prolitnul, ale hned na zacatku je tram jedna vec se kterou nesouhlasim - ze clovek je vzdy nad psem a pes tedy nemuze byt jeho partak protoze je vzdy podrizenej. Tohle zkuste rict nekomu kdo pracuje se psem v opravdu nebezpecnych podminkach, at uz se jedna o sluzebni psy nebo ostre nasazeny zachranarsky psy. pkud je souhra te dvojice dobra je tam ciste partackej vztah kdy "veli" ten kdo zrovna ma vic schopnosti velet. Ale uz treba stopa je typickym prikladem situace kdy "veli pes". Autoritu u psa clovek nejlepe ziska tim ze umi situace vyresit lepe nez pes a ma pevnejsi nervy nez pes, nikoli tim ze psa bude clovek umele tlacit pod sebe.

Ona je docela bezna povera ze psi smecka ma vertikalni a nemennou hierarchii, ve zkutecnosti se tomu vzdalene blizi pouze situace mezi samcema, samice maji hierarchii mnohem plozsi a zaroven mnohem variabilnejsi kde si jednotlivy ulohy ve smecce mezi sebou predavaji podle situace, nehlede na to ze jsou ve smecce psi (nejcasteji feny) ktery jsou uplne "mimo" hierarchii sami nikoho pod sebou nemaji, ale jsou podrizeny primo alfaparu vetsinou zastavaji funkci "chuvy".

Re: Má pes dušu?

Str 20.01.2010 13:35

Tobin píše:
Amaguk píše:pred casom sme tu na tuto temu mali celkom "heated" debatku :lol: viewtopic.php?f=16&t=3733

Veru mali!!!
Som rad, ze si ju spomenula. Ale asi sa niekto zacuduje - oproti tomu, co som pisal tam - som presvedceny, ze pes dusu ma. Taku psiu, v ludskom nazvoslovi, ale ma!
V teme Porovnavanie... je to o fyziognomii, cinnosti a schopnostiach mozgu (vratane dusevnych shcopnosti), toto je ale metafyzika a pes dusu ma. Krasnu, cistu, uprimnu....

nechcem to znovu otvarat v tejto teme, ale aj tak mi neda neprimomenut, ze aj v onej teme bolo jablkom svaru prave toto:
Pohled na zvirata se hodne posunul, ale clovek se nejak nechce vymanit z presvedceni o sve vyjimecnosti.

ale to len tak na margo :no:

Re: Má pes dušu?

Str 20.01.2010 15:33

Tchor píše:
šeltie píše:... ale z druhej stranky pes je tvor žijuci pritomnostou, nevie rpemyšlať do buducnosti a nevie mať zodpovednosť za svoje konanie ...

Jses si jista? Mam mnoho pozorovani vlastni i cizi smecky kde mnoho chovani tohle teda docela zpochybnuje. Zdaleka ne vse se "da" rozume vysvetlit pudama. Pes minimalne velmi dobre pracuje s minulosti, ale jsem presvedcenej ze castecne i s budoucnosti. Pohled na zvirata se hodne posunul, ale clovek se nejak nechce vymanit z presvedceni o sve vyjimecnosti.



čo že pes si premysli ze o 15:00 sa pojde vyvencit o 15:30 najest o 16:00 sa zahrat ? tomu neverim ... minulost oka ale neverim tomu ze pes vie premyslat a PLANOVAt si buducnost a ze vie byt zodpovedny za svoje chovanie a lutovat svoje skutky ..

Re: Má pes dušu?

Str 20.01.2010 15:42

seltie, tak to si este nevidela mojho psa, ako si robi plany :pac: on naozaj planuje, ze teraz chcem ist tam a teraz robiti toto a nie nieco ine - vidno na nom, ze ma zamer a predstavu o tom, co by chcel
a celkom sa aj riadi hodinami, aj ked nie nejako striktne :no: :no: :no:

neverim...ze vie byt zodpovedny za svoje chovanie a lutovat svoje skutky ..

tak toto sa asi nikdy nedozvieme a zavisi len od toho, z akej zakladnej premisy o kognitivnych a dusevnych schopnostiach psa vychadzas, v podstate je to cisto len vec nazoru, sama pises, ze "neveris" (na zaklade coho?), no v podstate rovnocennym argumentom by bolo, keby niekto povedal, ze tomu "veri" - kedze tak ty ako aj on/a staviate tuto vieru cisto len na domnienkach :no:

Re: Má pes dušu?

Str 20.01.2010 15:59

to nie su domienky ale fakty :no:

Re: Má pes dušu?

Str 20.01.2010 16:00

ake fakty? :nwm:
ja osobne o ziadnych neviem, kedze pokial mi je zname, nemame nastroje na to, aby sme urcitostou vedeli tvrdit, ci to tak je alebo nie je...
ale ak mas naozaj nejake relevanten fakty, ktore s urcitstou dokazuju, napr. ze pes nevie lutovat svoje skutky a ktore idu dalej nez "neverim" alebo "verim", tak sa velmi rada necham poucit, lebo toto su veci, ktore ma uprimne zaujimaju

Re: Má pes dušu?

Str 20.01.2010 16:05

Ako mozete hladat fakty a logicky argumenty pri diskusii o dusi...

Re: Má pes dušu?

Str 20.01.2010 16:07

Seltie tvrdi, ze nejake fakty ma, tak dufam, ze sa dozvieme nieco viac :no:

Re: Má pes dušu?

Str 20.01.2010 16:08

Ja si zas myslím, že ani človek ani pes nemá dušu. To, že človek si myslí, že má dušu je spôsobené tým, že je natoľko rozumovo vyspelý, že si uvedomuje svoje ja. Ale vlastne to, že vie byť zodpovedný za svoje skutky a vie si plánovať veci a podobne je spôsobené tým, že jeho mozog je na takej úrovni, že sa takýmito vecami proste zaoberá. To ale pre mňa nezanemá, že má dušu... Napríklad človek, ktorého mozog sa zastaví na úrovni novorodenca sa nezaoberá tým čo bude, ako bude ďalej žiť, či má dušu... Ja som toho názoru, že človek len veľa špekuluje... :lol:

Re: Má pes dušu?

Str 20.01.2010 16:14

vyjadrenia typu "verim" - "neverim" su podla mna vtakejto teme prisilne...akosi nemame mentalne dispozicie rozlusknut tuto otazku,nepozname techniku ktora by to potvrdila,alebo vyvratila a keby aj-aj technicke vymozenosti najsuper typu sa mozu mylit :no:
niekde som raz precitala vetu "pravda sa nachadza v smrti" tak ja si pockam,kedy to pride a potom vam pripadne dam vediet :ha:
Odoslať odpoveď