Má pes dušu?

Sem píšte to čo neviete nikam zaradiť.
Pravidlá fóra
Pravidlá pre sekciu Ostatné :

1. Nezamieňajte si túto sekciu s voľnou diskusiou. Sekcia ostatné slúži ako poradňa pre vaše problémy. Nepridávajte sem príspevky typu ,,Aké psie mená sa vám páčia ??" to patrí do voľnej diskusie.

2. Zakladajte tu témy ktoré už neviete kam máte pridať tak ich dáte sem a ak sa hodia inam moderátori ich prenesú.

Re: Má pes dušu?

Poslaťod Sinuhet » Pon 18.01.2010 23:32

Uz nie je problem ani mimozemska civilizacia :heh:
Sinuhet
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 191

Re: Má pes dušu?

Poslaťod Nyssa » Pon 18.01.2010 23:37

Je to trápne, že som to sem napísala, ale mne z toho vyplýva, že Boh úctu k zvieratám má

noo tak už keby sme išli do hĺbky príbehu, tak nie Boh mal úctu, lebo ten chcel zničiť všetko, ale Mária, ktorá ho zastavila :lol:
Netvrdím, že príbeh je pravdivý, skôr je kľúčom k tomu, ako deťom vysvetliť, že zviera nie je niečo, čo sa má pichať do očí a trápiť.
na tému cirkev sa vyjadrovať nejdem, ale pre mňa osobne príbeh o Bohu a zvieratkách kľúčom k vysvetleniu nie je. radšej tým deťom poviem, že aj to zvieratko je cítiaci tvor rovnako ako my a keď nejakého fagana uvidím niečo niekam zvieraťu strkať, urobím mu presne to isté, možno sa uvedomí :no:
Alebo ma pravdu janas :jop: alebo je tu smutnejsia varianta ze dusu nema nikto :ua:

Sinuhet :jop: Niekedy mám pocit, že ešte aj kamene majú väčšiu dušu a všetko okolo toho, než krutý človek :ua:
"Nie vždy dostaneme psa, akého chceme, ale vždy dostaneme psa, akého potrebujeme"
Cesar Millan
Nyssa
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5077

Re: Má pes dušu?

Poslaťod Matica » Pon 18.01.2010 23:45

Amaguk píše:pokial sa nemylim, tak aj katolicka cirkev v poslednom case ustupila od tezy, ze zvierata nemaju dusu, resp. sa v tychto otazkach vyjadruje velmi opatrne a nie tak jednoznacne
doby stredoveku su uz ty tam


Skôr by som to nazvala tak, že cirkev priznala, že v minulosti urobila veľa a veľkých chýb. Teraz je ten prístup jemnejší v každom ohľade, niežeby ustupovala od názorového určenia, len viac vysvetľuje a dáva priestor aj pre ľudí, v istej dobe to bola dogma, ktorá mala pár nedostatkov (inkvizícia, otázka kacírstva, odpustky a pod.). Nechcem nikoho uraziť, ale boli to chyby a myslím, že ľudia to vnímajú a niekedy je to dôvod odmietnutia zo strany ľudí.

Každopádne, určite viem, že za "hriech" (je to dosť háklivá téma) je označované aj trápenie, týranie, či zlé chovanie k zvieratám.

Myslím, že duša je výsostne ľudská záležitosť, s dušou totiž súvisia aj pojmy: nebo, peklo, posledný súd a pod.
Zvieratá sú jednoduchšie, žijú len pre život (čo si myslím nie je nedostatok) a nedokážu byť vedome zlé, malicherné. Cítia, to im neupieram ale nie ako ľudia. Niekto tu spomínal, že ak si myslím, že sú také úžasné ako som opisovala v prvom príspevku nemala by som pochybovať, že či dušu majú. Sú úžasné, možno práve preto, že ju nemajú (spomínané pojmy, zlé vlastnosti, svedomie a pod.)
Per Aspera Ad Astra
Matica
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 428
Bydlisko: Prešov

Re: Má pes dušu?

Poslaťod Matica » Pon 18.01.2010 23:50

Nyssa píše:
Je to trápne, že som to sem napísala, ale mne z toho vyplýva, že Boh úctu k zvieratám má

noo tak už keby sme išli do hĺbky príbehu, tak nie Boh mal úctu, lebo ten chcel zničiť všetko, ale Mária, ktorá ho zastavila :lol:
Netvrdím, že príbeh je pravdivý, skôr je kľúčom k tomu, ako deťom vysvetliť, že zviera nie je niečo, čo sa má pichať do očí a trápiť.
na tému cirkev sa vyjadrovať nejdem, ale pre mňa osobne príbeh o Bohu a zvieratkách kľúčom k vysvetleniu nie je. radšej tým deťom poviem, že aj to zvieratko je cítiaci tvor rovnako ako my a keď nejakého fagana uvidím niečo niekam zvieraťu strkať, urobím mu presne to isté, možno sa uvedomí :no:
Alebo ma pravdu janas :jop: alebo je tu smutnejsia varianta ze dusu nema nikto :ua:

Sinuhet :jop: Niekedy mám pocit, že ešte aj kamene majú väčšiu dušu a všetko okolo toho, než krutý človek :ua:



Hm, keby sme išli až tak do hĺbky v tom príbehu, skončili by sme pri božej prozreteľnosti. Inak, ako si písala, žeby si dieťaťu vrátila to, čo urobilo, tak to aplikujem, keď si moja dcéra zmyslela, že je strašná sranda uhryznúť ma.

Nepovažujem tvoj názor za nesprávny alebo pod. skôr si myslím, že na neho pozeráme z inej strany. Ale východisko máme asi rovnaké a to: že zviera nie je za života menejcenné ako človek.
Per Aspera Ad Astra
Matica
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 428
Bydlisko: Prešov

Re: Má pes dušu?

Poslaťod vavrena » Uto 19.01.2010 0:13

Ak existuje duša, má ju každý živý tvor - ako formu istej energie. Človek/zviera zomrie, duša zhasne, resp. energia sa prenesie inam. Toto si myslím. Žiadne nebo, žiadny posledný súd. Energiu/dušu nemožno súdiť. Prípadne... zhromaždí sa na zhromaždisku duší, kde sa jedna s druhou budú rozprávať o tom, ktorá bola viac dobrá, a ktorá čo zažila? Asi ee. Páčilo by sa mi veriť, že sa všetci po smrti stretneme, pokecáme, poobjímame sa a privítame ďalších nových zosnulých. Že mŕtve psy sa naháňajú za dúhovým mostom na zelenej lúke a všetci sa spolu hrajú, že sa tam preháňajú už navždy slobodné mŕtve kone a vo večných lovištiach neohrozene behajú Indiáni. Alebo že sa na mňa moji najbližší dívajú z neba. Že mi pomáhajú. Ale nepomáhajú. Nikto nebliká žiarovkou, nikto mi nepresúva predmety, necítim nič chladivé či hrejivé na známych miestach ani vo významných dátumoch. Aj keď by som chcela. Ale energia nemôže vznikať ani zanikať, môže sa prenášať, že ako, vysvetľuje... fyzika napríklad? A že kam sa tá energia presunie po smrti, si môžeme len vymýšľať. Alebo ju nejakým spôsobom cítiť - z iných bytostí napríklad. Neviem, možno už známu energiu nazývame ako "láska na prvý pohľad," "nesmierne príjemný človek" a podobne.

A môžeme si vymyslieť tisíc teórií o tom, čo sa deje "potom." Alebo si prečítať tých tisíc doterajších teórií. Je úplne jedno, čomu kto uverí, najstrašnejšie je predsa "vedieť"(/veriť), že po smrti nie je nič. Mozog zhasne, a nie je nič. A je jedno, či ste sliepka, či človek.
vavrena
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2958
Bydlisko: Galanta

Re: Posledne dni psa a to ostatne

Poslaťod Mackie » Uto 19.01.2010 1:00

ak by sme brali "dusu" ako katolicky pojem, tak pre mna plati
Sinuhet píše:alebo je tu smutnejsia varianta ze dusu nema nikto :ua:

ak ju berieme z "ineho" hladiska - co by ju nemohol mat aj kamen?
ta tu je tota tuja
Mackie
Multišampión
 
Príspevky: 10425
Bydlisko: PO/KE (mon)

Re: Posledne dni psa a to ostatne

Poslaťod janas » Uto 19.01.2010 8:16

janas píše:
Matica píše:...Otázka či má pes dušu, je zaujímavá a pre mňa jasná. Som katolíčka a netvrdím, že viera sa mýli. Myslím si, že pes dušu nemá. ....

Ako niečo tak úžasné, čo opisuješ dušu nemôže mať? Práve preto si myslím, že ju má :yes: Toť len môj postreh :no:, Offtopic: nechem vyvolávať debatu


OT nejako nezabralo :lol: , nabudúce napíšem, že chcem debatu :yes:
Tak odľahčím, naša Emy dušu určite má :yes: a ako to viem? Lebo vždy keď ju chcem odfotiť, tak zdrhne a skyrje sa pod stoličku (vonku nemá šancu, tam stoličky nie sú). A ako sa vraví fotografia kradne dušu :jazyk:
Obrázok
janas
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3574

Re: Má pes dušu?

Poslaťod twery » Uto 19.01.2010 17:48

Amaguk
pokial sa nemylim, tak aj katolicka cirkev v poslednom case ustupila od tezy, ze zvierata nemaju dusu, resp. sa v tychto otazkach vyjadruje velmi opatrne a nie tak jednoznacne

myslím,že v Amerike sú voči tomu otvorený viac než tu.Minule som sledovala neviem presne či to bolo animal planet,alebo reality,ale tam bol rozhovor s katolíckym kňazom,ktorý počas rozhovoru ukazovali zábery.Bol tam jeden veľmi krásny záber mal sv.omšu a pod oltárom sedel na schodíkov kňazov psík velký labrador retriever.Už si nepamätám presne súvis o čom to bolo,ale bola o akási spomienka na toho psíka.Možno sa tu nehovorí nič o duši,ale už je pokrok už aj to,že mal zo sebou tohto psíka.Keby tu vošiel do kostola pes,alebo mačka tak ho poženúúúú.A viem,že tam sú aj dni kedy posväcujú zvieratká...
Ak si niekedy mal rád nejaké zvieratko potom sú v tvojom živote tri dni na ktoré nikdy nezabudneš.
twery
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 300

Re: Má pes dušu?

Poslaťod usagi » Uto 19.01.2010 19:13

tak keby som zobrala do kostola svojho psa hned by sa svojim "spevom" pridal k organu - to by nas asi vyhanali s faklami :heh:
usagi
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3165
Bydlisko: NR

Re: Má pes dušu?

Poslaťod šeltie » Uto 19.01.2010 20:04

ale zasa je otazne čo vlase chapeme pod pojmom duša .. zoberme si to z toho hladiska že každy pes je iny.. nenajdu sa dvaja rovnaky z čoho vyplyva, že každy ma svoj špecificky charakter a vlastnosti , vytvara toto dušu? -- ale z druhej stranky pes je tvor žijuci pritomnostou, nevie rpemyšlať do buducnosti a nevie mať zodpovednosť za svoje konanie .. je to slepa ulička ktoru my nevyriešime
Obrázok
šeltie
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1033
Bydlisko: Nitra


Re: Má pes dušu?

Poslaťod Kača » Uto 19.01.2010 20:12

Nechápem...
Len to že bol patrón zvierat? To neznamená že tvrdil a bol zástanca myšlienky, že zvieratá majú dušu.
Sv. Cecília je napr. patrón spevu, a? :nwm:
Kača
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2501
Bydlisko: Žilina

Re: Má pes dušu?

Poslaťod twery » Uto 19.01.2010 20:15

toto mi pripomenulo od nás bol minulého roku zájazd do ríma a Assisi a známa čo tam bola mi vravela,že tam na soche sv.Františka dodnes prebývajú v dlaniach sochy holúbkovia a nevyruší ich nič ani návštevníci.Takže čo je vlastne v zvieratkách ak nie niečo ako duša? Podľa mňa majú toť môj názor :hi: :hi: .
Ak si niekedy mal rád nejaké zvieratko potom sú v tvojom živote tri dni na ktoré nikdy nezabudneš.
twery
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 300

Re: Má pes dušu?

Poslaťod Tchor » Uto 19.01.2010 21:26

šeltie píše:... ale z druhej stranky pes je tvor žijuci pritomnostou, nevie rpemyšlať do buducnosti a nevie mať zodpovednosť za svoje konanie ...

Jses si jista? Mam mnoho pozorovani vlastni i cizi smecky kde mnoho chovani tohle teda docela zpochybnuje. Zdaleka ne vse se "da" rozume vysvetlit pudama. Pes minimalne velmi dobre pracuje s minulosti, ale jsem presvedcenej ze castecne i s budoucnosti. Pohled na zvirata se hodne posunul, ale clovek se nejak nechce vymanit z presvedceni o sve vyjimecnosti.
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Má pes dušu?

Poslaťod Sinuhet » Uto 19.01.2010 23:01

Tchor píše:ale clovek se nejak nechce vymanit z presvedceni o sve vyjimecnosti.
:jop:
Sinuhet
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 191

PredchádzajúciĎalší

Späť na Ostatné