Má pes dušu?

Sem píšte to čo neviete nikam zaradiť.
Pravidlá fóra
Pravidlá pre sekciu Ostatné :

1. Nezamieňajte si túto sekciu s voľnou diskusiou. Sekcia ostatné slúži ako poradňa pre vaše problémy. Nepridávajte sem príspevky typu ,,Aké psie mená sa vám páčia ??" to patrí do voľnej diskusie.

2. Zakladajte tu témy ktoré už neviete kam máte pridať tak ich dáte sem a ak sa hodia inam moderátori ich prenesú.

Má pes dušu?

Poslaťod Matica » Ned 17.01.2010 23:39

Na základné otázky, myslím, bolo odpovedané. Dobrý veterinár ti poradí, či už v otázke, či je už čas alebo ako naložiť s telom. Taktiež si myslím, že keď už pes nedokáže ani sám prijímať potravu, alebo vykonať potrebu je to znak, že je čas. Príroda to zariadila tak, aby to (asi) bolo správne, tak by t v prírode bolo, keby voľne žijúce zviera nepríjmalo potravu.

Otázka či má pes dušu, je zaujímavá a pre mňa jasná. Som katolíčka a netvrdím, že viera sa mýli. Myslím si, že pes dušu nemá. Dušu má len človek a prejavuje sa pocitom viny, pamäťou, vôľou a hlavne mysľou, ktorá sa so žiadnym iným tvorom nedá porovnať. Skôr si myslím, že naši miláčikovia majú vedomie a určitú sféru pocitov. To, že dušu podľa mňa nemajú z nich však nerobí menejcenného, je to živý a krásny tvor, cítiaci okolie, a veľakrát vytušiaci o charaktere ľudí viac než my, to že je jednoduchší ako my ľudia mu dáva vlastnosť byť oddaným, dokázať bezhranične milovať svojho pána, narozdiel od ľudí netrpí zlými charakterovými črtami, ktoré sú následkom rozvitých túžob (a tie majú len ľudia).

// Príspevky presunuté z témy "Posledne dni psa a to ostatne" viewtopic.php?f=16&t=8281
// Pokiaľ sa začne téma niesť v absurdnostiach, automaticky sa zamyká a presúva do koša.
/ B.
Per Aspera Ad Astra
Matica
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 428
Bydlisko: Prešov

Re: Posledne dni psa a to ostatne

Poslaťod janas » Pon 18.01.2010 7:12

Matica píše:...Otázka či má pes dušu, je zaujímavá a pre mňa jasná. Som katolíčka a netvrdím, že viera sa mýli. Myslím si, že pes dušu nemá. Dušu má len človek a prejavuje sa pocitom viny, pamäťou, vôľou a hlavne mysľou, ktorá sa so žiadnym iným tvorom nedá porovnať. Skôr si myslím, že naši miláčikovia majú vedomie a určitú sféru pocitov. To, že dušu podľa mňa nemajú z nich však nerobí menejcenného, je to živý a krásny tvor, cítiaci okolie, a veľakrát vytušiaci o charaktere ľudí viac než my, to že je jednoduchší ako my ľudia mu dáva vlastnosť byť oddaným, dokázať bezhranične milovať svojho pána, narozdiel od ľudí netrpí zlými charakterovými črtami, ktoré sú následkom rozvitých túžob (a tie majú len ľudia).

Ako niečo tak úžasné, čo opisuješ dušu nemôže mať? Práve preto si myslím, že ju má :yes: Toť len môj postreh :no:, Offtopic: nechem vyvolávať debatu
Naposledy upravil janas dňa Pon 18.01.2010 11:19, celkovo upravené 1
Obrázok
janas
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3575

Re: Posledne dni psa a to ostatne

Poslaťod Sinuhet » Pon 18.01.2010 9:10

Alebo ma pravdu janas :jop: alebo je tu smutnejsia varianta ze dusu nema nikto :ua:
Sinuhet
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 191

Re: Posledne dni psa a to ostatne

Poslaťod Matica » Pon 18.01.2010 11:01

To je osobný pocit každého z nás. Neberte ma za tyrana, alebo čo. Ja zvieratá nepodceňujem. Ako som sa vyjadrila, považujem ich za úžasné "kreatúry" a pociťujem patričnú zodpovednosť za "šťastie" psa, pokiaľ je so mnou.
Per Aspera Ad Astra
Matica
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 428
Bydlisko: Prešov

Re: Posledne dni psa a to ostatne

Poslaťod Tchor » Pon 18.01.2010 11:11

Matica

Nezlob se, ale krestanstvi je velmi zalozeny na nadrazeni cloveka nad ostatni tvory, to ze zviratum "upira dusi" je jen jedena z mnoha veci. Clovek ale neni nadrazenej jinym tvorum.
Dalsi debatou by mohlo byt co to ta duse je, pokud pouzijeme jednoduchou definici to jest uvedomeni si sebe sama a energeticky pusobeni na tvory kolem sebe - ma dusi i menavka.
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Posledne dni psa a to ostatne

Poslaťod meridia » Pon 18.01.2010 11:43

Offtopic:
ma dusi i menavka.

Offtopic: no dle východních směrů má duši dokonce i nerost.Vždycky mne vytočí právě ta nadřazenost,s níž lidé operují a vystupují..naprosto nechápu,vezmu-li v potaz,čeho všeho byl ,je a bude "pán tvorstva" schopen :hmm:
meridia
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1031

Re: Posledne dni psa a to ostatne

Poslaťod Tchor » Pon 18.01.2010 11:54

energeticky pusobeni na okoli nerost ma, ale nema tam to uvedomeni si sebesama. Ale to jde uz jen o definici duse.
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Posledne dni psa a to ostatne

Poslaťod jakut » Pon 18.01.2010 12:12

Ak psi nemajú dušu, tak ju nemám ani ja. :angel:
16 labiek, 8 ušiek a 4 ňufáčiky....
jakut
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 907
Bydlisko: košice-okolie

Re: Posledne dni psa a to ostatne

Poslaťod Leila Tobrok » Pon 18.01.2010 12:17

Offtopic: záleží od toho, ako definuješ dušu. som krstená a tak, ale kresťanstvo neuznávam. priveľmi ho cirkev ovplyvnila a dotiahla do takého smeru, ktorý ja jednoducho neuznávam a nehodlám niečo také podporovať.
to či niekto má dušu alebo nie. podľa mňa duša je to, čo človek naberie cez život, sú to skúsenosti, city, prežité zážitky, dobré a zlé, povaha človeka a toto všetko má aj tvor - živočích a človek je tiež len živočíšny druh. a to či si zvieratá okrem človeka, uvedomujú sami seba - boli robené pokusy na strakách, ktoré sa vidia v zrkadle, jasne registrovali svoju osobu a vedeli dedukovať, reagovať podľa toho, čo videli v zrkadle... len toľko k tejto debate :smile:
http://www.tobrok.sk
Plánujeme šteniatka, vrh "I" - Leonberger - zima 2022 / jar 2023
Leila Tobrok
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5940
Bydlisko: terra Illmer castri Zolgagyeriensis

Re: Posledne dni psa a to ostatne

Poslaťod Kača » Pon 18.01.2010 14:40

Offtopic:
Matica píše:Otázka či má pes dušu, je zaujímavá a pre mňa jasná. Som katolíčka a netvrdím, že viera sa mýli. Myslím si, že pes dušu nemá. Dušu má len človek a prejavuje sa pocitom viny, pamäťou, vôľou a hlavne mysľou, ktorá sa so žiadnym iným tvorom nedá porovnať. Skôr si myslím, že naši miláčikovia majú vedomie a určitú sféru pocitov. To, že dušu podľa mňa nemajú z nich však nerobí menejcenného, je to živý a krásny tvor, cítiaci okolie, a veľakrát vytušiaci o charaktere ľudí viac než my, to že je jednoduchší ako my ľudia mu dáva vlastnosť byť oddaným, dokázať bezhranične milovať svojho pána, narozdiel od ľudí netrpí zlými charakterovými črtami, ktoré sú následkom rozvitých túžob (a tie majú len ľudia).


Súhlasím s každým slovom, tak isto to vidím a si myslím ja.

Leiluska píše:podľa mňa duša je to, čo človek naberie cez život, sú to skúsenosti, city, prežité zážitky, dobré a zlé, povaha človeka a toto všetko má aj tvor - živočích a človek je tiež len živočíšny druh.


Ako vidím každý pokladá dušu za niečo dosť odlišné, ja (čo je môj názor) zas toto nepokladám za dušu :smile:
Kača
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2501
Bydlisko: Žilina

Re: Posledne dni psa a to ostatne

Poslaťod Matica » Pon 18.01.2010 18:54

To o duši je už OT, ale nevravela som, že človek je nadradený. Proste tak to je, my máme vedomie, spätnú presnú pamäť, výčitky a svedomie, pes to nemá. Duša je svedomie, hlboké city a súbor iných vecí.

Čo sa týka cirkvi, buď veríš alebo nie, niečo medzi tým nie je. Mne táto teória o duši celkom zapadá s vyššie napísaným systémom a aj kresťanstvom. Mimochodom, pochybujem, žeby v akomkoľvek náboženstve bolo podporované trápenie zvierat a pod. človek je zložitejší, preto dokáže byť "zlým" aj to, že vôbec nejaká nadradenosť je, je ukazovateľ, že sa niečím líšime.

A už by sme to mali nechať, nemyslím nič zle. Len to proste vidím takto a som v utvrdení, že je to správne tak podľa toho žijem. To však neznamená, že si zvierací život "nectím".
Per Aspera Ad Astra
Matica
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 428
Bydlisko: Prešov

Re: Posledne dni psa a to ostatne

Poslaťod meridia » Pon 18.01.2010 20:18

Mimochodom, pochybujem, žeby v akomkoľvek náboženstve bolo podporované trápenie zvierat a pod.

no nevim...
http://animalrights.webz.cz/vivi_historie.htm
meridia
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1031

Re: Posledne dni psa a to ostatne

Poslaťod Matica » Pon 18.01.2010 20:57

Meridia, toto je zavádzanie, kto vie dejiny, tak bude isto vedieť aj to, že "pod záštitou" cirkvi bolo spáchané aj väčšie zlo ako objavovanie ľudskej duše, či spoznávanie anatómie. Pokrok v medicíne, a tempo, ktoré určovali predáci - vedátori neznamená, že je to takto teraz. Všetko, čo Boh stvoril má svoj účel, aj zvieratá sú jeho dielom a preto ich treba mať v úcte. Možno je to naivné, ale keď som bola dieťa mam mi dala jednoduchý príklad, bol to príbeh. Možno ho odcudzíte, ale ja takto chápem celý tento vzťah.

Niekedy dávno rástlo obilie po celej stonke tejto rastliny, nie len na vrchnej. Až raz, keď na dieťa prišla potreba v poli a matka ho nemala čím utrieť, zobrala si nato zopár klasov a na tento účel ich použila. Samozrejme bolo to mrhanie a preto Boh povedal, že keď sa ľudia takto chovajú, asi im dáva veľa a nectia si to. Chcel im zobrať celé zrná obila po celej stonke, až klások zvrchu chytila Mária aby jej pod dlaňou niečo zostalo a povedala: toto nechaj, nie pre ľudí, ale pre zvieratá (konkrétne myslela domáci statok).

Je to trápne, že som to sem napísala, ale mne z toho vyplýva, že Boh úctu k zvieratám má. Netvrdím, že príbeh je pravdivý, skôr je kľúčom k tomu, ako deťom vysvetliť, že zviera nie je niečo, čo sa má pichať do očí a trápiť. Alebo starým ľudom, že psovi nestačí len teplá voda na obed.

Každopádne, celé sa to tu dostalo nejako moc do OT a už sa k tomu viac nebudem vyjadrovať. Nechcem tu vyzerať ako agitátor na náboženstvo, len chcem povedať, že aj karta "náboženstvo je zlé, lebo nadradzuje človeka nad zvieratá" má svoje trhliny a to individuálne, v každom z nás - a aj ten čo si myslí, že zvieratá dušu nemajú ich môže ich mať v úcte rovnako ako niekto, kto má iný názor.
Per Aspera Ad Astra
Matica
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 428
Bydlisko: Prešov

Re: Posledne dni psa a to ostatne

Poslaťod Leila Tobrok » Pon 18.01.2010 22:17

Offtopic: ak teda pes nemá dušu, tak organizácia Psia duša trochu zavádza :joint:
http://www.tobrok.sk
Plánujeme šteniatka, vrh "I" - Leonberger - zima 2022 / jar 2023
Leila Tobrok
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5940
Bydlisko: terra Illmer castri Zolgagyeriensis

Re: Má pes dušu?

Poslaťod Amaguk » Pon 18.01.2010 23:17

pokial sa nemylim, tak aj katolicka cirkev v poslednom case ustupila od tezy, ze zvierata nemaju dusu, resp. sa v tychto otazkach vyjadruje velmi opatrne a nie tak jednoznacne
doby stredoveku su uz ty tam
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Ďalší

Späť na Ostatné