Má pes dušu?

Sem píšte to čo neviete nikam zaradiť.
Pravidlá fóra
Pravidlá pre sekciu Ostatné :

1. Nezamieňajte si túto sekciu s voľnou diskusiou. Sekcia ostatné slúži ako poradňa pre vaše problémy. Nepridávajte sem príspevky typu ,,Aké psie mená sa vám páčia ??" to patrí do voľnej diskusie.

2. Zakladajte tu témy ktoré už neviete kam máte pridať tak ich dáte sem a ak sa hodia inam moderátori ich prenesú.

Re: Má pes dušu?

Poslaťod šeltie » Str 20.01.2010 16:17

Amaguk píše:Seltie tvrdi, ze nejake fakty ma, tak dufam, ze sa dozvieme nieco viac :no:


opat reagujes povrchne ako v každej teme je to fakt :no: to je jedno proste sa zaoberam zvieratami a predsa sama vidim a nebudem davaj cloveka a psa na jednu uroven kazdy predsa vidi že tam je markantny rozdiel by som chcela vedet odkial vies ze si tvoj pes planuje den zapisuje si to do denika? :lol: proste biologicky vidim ze mozog psa a mozog cloveka su na trosku inej urovni nemyslis si ... ?
Obrázok
šeltie
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1033
Bydlisko: Nitra

Re: Má pes dušu?

Poslaťod renqa » Str 20.01.2010 16:22

ale to vieme všetci, že pes je rozumovo na trošku inej úrovni ako človek... to je samozrejme pravda...
Ale znamená to, že nemá dušu? :angel:
renqa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3300

Re: Má pes dušu?

Poslaťod Mackie » Str 20.01.2010 16:25

aj tak to vsetko stoji na otazke "co je to dusa" :no:
mozme to rovno spojit s uz spominanou temou o porovnavani s clovekom a ist donekonecna dookola
Offtopic: ak spomenieme reinkarnaciu a kolobeh "duse" medzi zivymi aj nezivymi jedincami a predmetmi - tak holt aj ten kamen ma dusu
ta tu je tota tuja
Mackie
Multišampión
 
Príspevky: 10425
Bydlisko: PO/KE (mon)

Re: Má pes dušu?

Poslaťod šeltie » Str 20.01.2010 16:25

ale ja som nikde nenapisala ze si myslim že dusu nema ja som iba povedala ze podla mna pes ako tvor nie je schopny byt zodpovedny za svoe skutky ze si nevie uvedomit podstatu bytia že neviem verit v nadprirodzeno že nevie uvazovat do buducnosti to je celeee
Obrázok
šeltie
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1033
Bydlisko: Nitra

Re: Má pes dušu?

Poslaťod renqa » Str 20.01.2010 16:29

No jo... takže otázku či má pes dušu by sme tu fakt mohli rozobrať z každej stránky a aj tak to nikdy nebudeme vedieť... :lol:
renqa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3300

Re: Má pes dušu?

Poslaťod Amaguk » Str 20.01.2010 16:35

opat reagujes povrchne ako v každej teme je to fakt :no:

:nie: tak to teda pardon, aby si so mnou komunikovala takymto stylom, vyprosujem si taketo komenty na moju adresu, ked nevies predlozit slusny argument, tak sa aspon zdrz urazania, ja sa s tebou bavim slusne

planovanie podla teda znamena zapisovat si niecoho do dennika? :pac: prepac, ale tu niekto zareagoval povrchne tak si to prave touto vetou ty a zjavne si nepochopila, co chcem povedat. Po spravnosti by som mala asi debatu s tebou na tomto mieste useknut, ale dovysvetlim, najma pre inych ucatsnikov diskusie:
nikto nedava cloveka a psa na jednu uroven, ale prehlasit, ze pes nevie planovat nema ziadnu validitu, lebo to nemas ako dokazat. Povedal ti to, alebo mu nebodaj vidis do hlavy? a tak je to aj z tvojimi dalsimi tvrdeniami o dusevnych schopnostiach psa
nikto, ani ty ani ja totiz nemoze vediet, ci je to naozaj tak - nie je to nic ine, nez tvoja domnienka, ziadne fakty

ale mozno je to prilis zlozita uvaha, vela ludi totiz nie je schopnych akceptovat, ze veci nemusia byt take ako sa nam na prvy pohlad javia ("zaoberam sa zvieratami a predsa vidim") a ako nam tvrdi biologia, ktora zial stale v mnohom buduje prave na tom spominanom Descartesovi a jeho domnienkach. Je to vec uhla pohladu a aj schopnosti ci vole a ochoty rozmyslat mimo vychodenych kolaji - no chvalabohu je vo svete coraz viac ludi, ktori sa snazia posuvat hranice nasho poznania prave smerom od nich a od toho nestastneho Descartesa;
ale to sa v debate musime posunut hodne dalej od simplistickej argumemtacie typu:
to je jedno proste sa zaoberam zvieratami a predsa sama vidim a nebudem davaj cloveka a psa na jednu uroven kazdy predsa vidi že tam je markantny rozdiel by som chcela vedet odkial vies ze si tvoj pes planuje den zapisuje si to do denika? :lol: proste biologicky vidim ze mozog psa a mozog cloveka su na trosku inej urovni nemyslis si ... ?
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Má pes dušu?

Poslaťod Amaguk » Str 20.01.2010 16:42

šeltie píše:ale ja som nikde nenapisala ze si myslim že dusu nema ja som iba povedala ze podla mna pes ako tvor nie je schopny byt zodpovedny za svoe skutky ze si nevie uvedomit podstatu bytia že neviem verit v nadprirodzeno že nevie uvazovat do buducnosti to je celeee

a ja som iba povedala, za na taketo vyhlasenie nemame dostatok vedomosti. Toto proste nemame ako vediet, mozeme sa len domnievat, ze toho ten pes nie je schopny - ale s istotou to prehlasit je imho velmi trufale... to je cele
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Má pes dušu?

Poslaťod Sinuhet » Str 20.01.2010 16:53

Poznam aj dost ludi co neplanuju, rano do prace, poobede krcma pripadne TV a takto sa to opakuje kazdy den... :joint:
Sinuhet
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 191

Re: Má pes dušu?

Poslaťod Tchor » Str 20.01.2010 17:43

šeltie
ty hlavne pises ze pes nema druhou signalni soustavu, coz samozrejmne neni pravda a na to ty dukazy uz opravdu jsou. Pises ze pes zije soucasnosti coz taky neni pravda ze pracuje s minulosti uz je taky dokazany a ja mam pozorovani x psu u kterych si nejsem schopnej pocinani vysvetlit jinak nez uvazovanim do budoucnosti. samozrejme ze pes ma uroven abstraktniho mysleni a intelektu nekde jinde nez clovek, ale to neznamena ze ho nema vubec. Ono socialni chovani u jakehokoli smeckoveho/stadoveho zvirete je vyrazne slozitejsi nez si vetsina lidi uvedomuje, stejne tak chovani lidi je ovlivnovano mnohem vic prirozenym chovanim v "tlupe" nez si jsou lidi ochotni pripustit.
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Má pes dušu?

Poslaťod Tobin » Str 20.01.2010 20:33

šeltie píše:ale ja som nikde nenapisala ze si myslim že dusu nema ja som iba povedala ze podla mna pes ako tvor nie je schopny byt zodpovedny za svoe skutky ze si nevie uvedomit podstatu bytia že neviem verit v nadprirodzeno že nevie uvazovat do buducnosti to je celeee

OK, to je pravda, za svoje skutky zodpovednost neciti (a neplanuje :ach: ), ale s metafyzickou otazkou, ci pes ma abo nema dusu, to nijak nesuvisi, pac sa tym dostavame sa do roviny porovnavania s clovekom, teda na realnu bazu.
usagi píše:vyjadrenia typu "verim" - "neverim" su podla mna vtakejto teme prisilne

Praveze take tvrdenia patria prave sem! Len treba vediet zdovotnit, preco si niekto mysli to, co si mysli - ved toto nema s vedou nic spolocne, je to ciste o viere, teda, vereni-nevereni. Vlastne - naco zdovodnovat? Zdovodnuje veriaci, preco veri v Boha? Isteze nie, viera je rozumova uvaha, presvedcenie, ze existuje nedokaztelné.
Obrázok
Tobin
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1992
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Má pes dušu?

Poslaťod Matica » Str 20.01.2010 21:59

Počkať, netrebalo by vymedziť pojem "duša" na ktorý sa máme zamerať? Totiž, už sme sa tu bavili o duši ako o niečom, čo a) pretrvá smrť, niečom nesmrteľnom
b) o prechodnej energii
c) a teraz sme došli k tomu, čo každá logika utvrdí, že človek a pes majú odlišnú signálnu sústavu, myšlienkové pochody a intelekt

Myslím, že posledné veci, týkajúce sa sústavy nemajú skoro nič s dušou, je to proste rozdiel medzi dvoma "živočíšnymi druhmi".

Napr. pre mňa je duša čosi vyslovene ľudské, späté s vedomím, svedomím a hlbokými pocitmi...(napr.) Keď sa nezhodneme, čo vlastne chceme vystihnúť prejdeme tu všetky náboženstvá, svetonázory a vedu :heh: ale celkom sa to prelína. Možno by bolo dobré pridať, čo každý chce vlastne odlíšiť a čo pre neho znamená duša, aby to bolo prehľadnejšie. Napr. Samozrejme, že nebudem súhlasiť s niekým, kto povie, že pes dušu má a pritom on má na mysli, že pes pracuje dajme tomu s minulosťou a budúcnosťou a ja myslím dajme tomu materinskú lásku a pod. (len príklad, nechcem sa nikoho dotýkať bytostne)
Per Aspera Ad Astra
Matica
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 428
Bydlisko: Prešov

Re: Má pes dušu?

Poslaťod janas » Štv 21.01.2010 8:49

Fíha, ako sa to tu rozbehlo :oo:
Možno od veci, ale čo "láska" psa k človeku? Keď sa tu už baví o tom čo človek cíti a prejavuje, čo taký pes? Veď vieme aj z vlastných skúseností (vlastne odkedy je pes domestikovaný) ako vie byť verný svojmu pánovi. Môže to byť najťažší alkoholik a nebude sa extra starať o svojho psa, ale ten pes ho oddane miluje :yes:
A čo sa toho rozumu týka, niekedy mám pocit, že ho majú viac ako my ľudia a práve preto, že sa v ničom nevŕtajú a neprehrabávajú tak, ako my ľudia. Spravia to čo je v danej situácii pre nich (pána) potrebné. Myslím si, že aj my ľudia by sme mali život ľahší, keby sme až toľko nepremýšľali do abslútnych detailov :lol: , tak ako napr. v tejto debate :heh: :no:
Obrázok
janas
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3575

Re: Má pes dušu?

Poslaťod Sinuhet » Štv 21.01.2010 9:38

janas píše:aj my ľudia by sme mali život ľahší, keby sme až toľko nepremýšľali do abslútnych detailov
:jop:
Sinuhet
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 191

Re: Má pes dušu?

Poslaťod šeltie » Štv 21.01.2010 15:25

janas píše:Fíha, ako sa to tu rozbehlo :oo:
Možno od veci, ale čo "láska" psa k človeku? Keď sa tu už baví o tom čo človek cíti a prejavuje, čo taký pes? Veď vieme aj z vlastných skúseností (vlastne odkedy je pes domestikovaný) ako vie byť verný svojmu pánovi. Môže to byť najťažší alkoholik a nebude sa extra starať o svojho psa, ale ten pes ho oddane miluje :yes:
A čo sa toho rozumu týka, niekedy mám pocit, že ho majú viac ako my ľudia a práve preto, že sa v ničom nevŕtajú a neprehrabávajú tak, ako my ľudia. Spravia to čo je v danej situácii pre nich (pána) potrebné. Myslím si, že aj my ľudia by sme mali život ľahší, keby sme až toľko nepremýšľali do abslútnych detailov :lol: , tak ako napr. v tejto debate :heh: :no:


hej janas s tym plne suhlasim :jop:
Obrázok
šeltie
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1033
Bydlisko: Nitra

Re: Má pes dušu?

Poslaťod Matica » Štv 21.01.2010 21:17

šeltie píše:
janas píše:Fíha, ako sa to tu rozbehlo :oo:
Možno od veci, ale čo "láska" psa k človeku? Keď sa tu už baví o tom čo človek cíti a prejavuje, čo taký pes? Veď vieme aj z vlastných skúseností (vlastne odkedy je pes domestikovaný) ako vie byť verný svojmu pánovi. Môže to byť najťažší alkoholik a nebude sa extra starať o svojho psa, ale ten pes ho oddane miluje :yes:
A čo sa toho rozumu týka, niekedy mám pocit, že ho majú viac ako my ľudia a práve preto, že sa v ničom nevŕtajú a neprehrabávajú tak, ako my ľudia. Spravia to čo je v danej situácii pre nich (pána) potrebné. Myslím si, že aj my ľudia by sme mali život ľahší, keby sme až toľko nepremýšľali do abslútnych detailov :lol: , tak ako napr. v tejto debate :heh: :no:


hej janas s tym plne suhlasim :jop:


Myslím, že psia láska je najmä o svorke v ktorej pres žije, v tom, ako vníma hierarchiu, v tom podľa mňa spočíva ja oddanosť. Teda, je zrejmé, že niekoho môže mať radšej ale to je zameniteľné s tým, že pes má len jednu Alfu, nie?
Per Aspera Ad Astra
Matica
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 428
Bydlisko: Prešov

PredchádzajúciĎalší

Späť na Ostatné