"Zlé psy"

Sem píšte to čo neviete nikam zaradiť.
Pravidlá fóra
Pravidlá pre sekciu Ostatné :

1. Nezamieňajte si túto sekciu s voľnou diskusiou. Sekcia ostatné slúži ako poradňa pre vaše problémy. Nepridávajte sem príspevky typu ,,Aké psie mená sa vám páčia ??" to patrí do voľnej diskusie.

2. Zakladajte tu témy ktoré už neviete kam máte pridať tak ich dáte sem a ak sa hodia inam moderátori ich prenesú.

"Zlé psy"

Poslaťod Rika » Str 19.09.2007 14:48

Bratislava - Slovensko nie je jedinou krajinou, v ktorej sa o probléme chovu bojových psov diskutuje. Už párkrát sa v parlamente objavili návrhy na obmedzenie nebezpečných plemien.

Kynológovia a veterinári však zdôrazňujú, že zákony problémy uhryznutia psami nevyriešia, všetko závisí od majiteľa zvieraťa, ako ho vychová a vycvičí. "Keď niekoho pohryzie pes, vždy je to chyba jeho majiteľa," hovorí kynológ František Hrádek.

Poslanec chce zákon
Upraviť chov náročnejších plemien psov chce zákonom poslanec SDKÚ-DS Tomáš Galbavý, ktorý sa chystá návrh predložiť začiatkom budúceho roku. Súčasná legislatíva nie je podľa neho dostatočná.

"Chceme stanoviť podmienky, aby hyperagresívne plemená mali zodpovedných majiteľov," zdôraznil Galbavý. Tieto psy sú totiž náročnejšie na chov a výcvik, v prípade útoku sú aj nebezpečnejšie.

Privítal by, keby sa musel chovateľ takýchto plemien preukázať výcvikovou licenciou. Zatiaľ nie je rozhodnutý, či bude zákon obsahovať aj konkrétny zoznam plemien psov. "Budeme musieť nájsť spôsob, ako vymedziť skupinu psov, ktorých by sa zákon týkal," dodal.

Viaceré pokusy v parlamente
Poslanec Galbavý ešte v roku 2005 predložil podobný zákon, ktorý obsahoval aj zoznam nebezpečných plemien psov. Okrem zvierat, ktoré už človeka napadli, do neho mali patriť aj konkrétne plemená a ich kríženci.

Boli medzi ne zaradení kríženci alebo čistokrvní príslušníci plemena americký stafordširsky teriér, argentínska doga, brazílska fila, bulteriér, doberman, rotvajler, stafordširský bulteriér a kríženci skupiny psov známych ako pitbulteriéri.

Navrhoval, aby na držanie takýchto psov obce vydávali povolenia najviac na jeden rok. Chovať ich mali len plnoleté a bezúhonné osoby, ktoré preukážu podmienky na chov a každý mal zodpovedať za škodu, ktorú spôsobí zviera v jeho vlastníctve v prípade, ak za to môže jeho neovládateľnosť.

V roku 2001 prišiel s návrhom zákona aj poslanec Vladimír Bajan (vtedajšia SDK), ktorý chcel upraviť podmienky chovu nebezpečných psov. Zákon tiež obsahoval zoznam nebezpečných plemien, ktorých chov mal byť regulovaný.

Zákon nič nevyrieši, je to v ľuďoch:
Medzi takzvané nebezpečné psy sa väčšinou zaraďujú psy v minulosti šľachtené na bojové účely.
Vo všeobecnosti sa vyznačujú robustnejšou postavou, mohutným hrudníkom, silnými čeľusťami a zníženým prahom bolesti.
Potrebujú pevnú ruku, výcvik a nepatria do rúk neskúsených chovateľov.

"Zákon by bol úplne neplodný, nič by nepriniesol," hovorí prezident Slovenskej kynologickej jednoty Štefan Štefík, ktorý je za absolútnu zodpovednosť majiteľa.

Väčšinou aj psy, ktoré niečo spravia, chovajú ľudia, ktorí nie sú nikde organizovaní a sú to často aj ľudia, ktorí zákony veľmi nerešpektujú.

V súčasnosti platný zákon je podľa neho dobrý, len ho treba využívať a treba sprísniť postih tých, ktorí ho prekračujú. "Kúpil si si psa, zodpovedáš za neho, kúpiš si pištoľ, zodpovedáš, kúpiš si auto, zodpovedáš," zdôraznil Štefík.

Problém by podľa neho nevyriešili ani skúšky majiteľov, pretože častokrát sa stane niečo práve vtedy, keď je so psom niekto iný ako majiteľ.

Ani veterinár Ladislav Švihran nevidí zmysel v prijímaní ďalších zákonov, podľa neho treba predovšetkým držať psa na vôdzke a dať mu pri prechádzkach košík. Najmä vo veľkých mestách, kde je koncentrácia psov vysoká, treba prísnejšie dohliadať na dodržiavanie nariadení a uplatňovať sankcie.

Obmedzenie chovu by podľa veterinára Švihrana nepomohlo - všetko závisí od toho, aký majiteľ dostane psa bez ohľadu na to, či je bojový alebo nie.

Zoznam agresívnych plemien neexistuje
Prezident Slovenskej kynologickej jednoty Štefan Štefík zdôraznil, že prívlastok bojové je len amatérskym označením. Zoznam agresívnych plemien podľa neho technicky nie je možné vytvoriť. "Nemôžeme označiť niektoré plemeno za agresívne. To je vyslovene psí rasizmus," dodal.

Agresívne jedince sa vyskytujú v rámci všetkých plemien, vrátane labradorov a retrieverov, ako aj malých pinčov. Problémy so správaním navyše väčšinou bývajú s krížencami jednotlivých plemien, kde je vôbec ťažké dokazovať pôvod psa.

Prípady pohryzenia boli aj budú
Prípady pohryzenia vždy boli a vždy aj budú, či budú zákony, alebo nie, zhodujú sa odborníci. Pokiaľ niekoho pohryzie pes, vždy je na vine človek a nie zviera, hovorí kynológ František Hrádek.

Hryzú veľké aj malé psy. "Keď má zlú povahu, pohryzie vás nemecký ovčiak aj ratlík, pitbul aj labrador," skonštatoval na základe svojich skúseností veterinár Švihran. Problémom však je, že u veľkých plemien hrozia vážnejšie poranenia ako u malého zlostného ratlíka, ktorý má väčšinou cholerickú povahu.

Štefík dodáva, že agresívny pes môže byť aj malý pinč. Naopak, napríklad stafordšírske teriéry bývajú pri dobrej výchove bezproblémové. Všetko je výsledkom zvládnutia psa majiteľom.

"Je to tak, ako keby ste niekomu dali auto, nevie na tom šoférovať a pri prvej možnosti niekoho zrazí. My tvrdíme, kúpil si si, tak si si kúpil aj zodpovednosť, staraj sa a zabezpeč, aby sa nikomu nič nestalo," zdôraznil Štefík.

Každý pes je vychovateľný
Podľa kynológov je každý pes vychovateľný, pre každé plemeno je vhodný iný typ človeka. "Pes môže byť aj vycvičený, ale pokiaľ je človek sám o sebe agresívny, pes mu nepatrí do rúk. Je to ako so zbraňou, nie každý človek môže chodiť ozbrojený," podotkol kynológ František Hrádek.

Sú plemená psov, ktoré sú ostrejšie, dominantnejšia a aj z hľadiska výcviku náročnejšie, ako napríklad dogovité a ovčiarske psy.

Ale napríklad nemecký ovčiak je svorkové zviera, vhodné do rodiny. I keď má svojho pána, rešpektuje aj ďalších členov rodiny. Plemená ako rotvajler, pitbul alebo mastif sú psy jedného pána a rešpektujú len jeho. V žiadnom prípade sa neodporúčajú začiatočníkom bez skúseností.

Pohryznutie riešia aj psychológovia
Následky uhryznutia niekedy riešia aj psychológovia. Podľa psychologičky Evy Smikovej môže uhryznutie u detí spôsobiť aj to, že sa v budúcnosti budú psov báť. "Majú napríklad strach vojsť do dvora, kde sa pes nachádza. V dospelosti potom často potrebujú terapeutické vedenie, dá sa to ale odstrániť," dodala.

Počet prípadov útokov psa na človeka je ťažko odhadnúť. Polícia totiž prípady uhryznutia psami štatisticky neeviduje, pretože sú väčšinou kvalifikované ako ublíženie na zdraví a nešpecifikuje sa, či bol príčinou práve pes.
Obrázok Obrázok Obrázok

ZDROJ:
http://aktualne.centrum.sk/domov/zdravi ... id=1142136
Oči zvieraťa majú schopnosť hovoriť tým najkrásnejším jazykom na svete !
Martin Buber

Pes je jediný tvor na svete, ktorý Ťa miluje viac než sám seba a zarmúti Ťa len vtedy, keď odíde do psieho neba :smile:
Rika
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1619
Bydlisko: Liptov / KE / BA

Poslaťod Silwuska » Str 19.09.2007 14:54

Pre mna stale vyplyva ze ten zakon by mal byt a hotovo...nebola by to ziadna diskriminácia...jednoducho si myslim ze "bojove plemena" by mali patrit do ruk ludom, ktory im dokazu poskytnut spravnu vychovu aby sa socializovali a neboli nebezpecny...Urcit nejaky meter na ludi ktory by si chceli takeho plemeno osvojit...minimalne psychotest...
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Poslaťod Rika » Str 19.09.2007 15:04

Ja si myslím to isté, s týmito psami môže mať problémy aj skúsený kynológ.

Mám známeho z Čiech, kt. sa bojovými plemenami zaoberá už niekoľko rokov, má s nimi skúsenosti, je skúsený kynológ,... (chová dobermany) a povedal mi:
nepatrí do rúk každému, agresivitu v nich treba tlmiť už od začiatku, treba brať dôraz aj na malé hašterenie - šteniatko mi ožužláva prstíky, ručičku, pri hre so psom ho z hry jemnúčko hryzie trošičku vrčká - treba mu to zakazovať.

Totiž každý pes vyšlachtený ako bojové plemeno to má v génoch podobne ako poľovné plemeno stopovanie a aj keď má dobrú výchovu, je to veľký maznoš, so všetkými psami kamarát,... jedného dňa mu môže "trknúť v bedni" a dohryzie si svojho pána.

Toto, čo som uviedla sa stalo aj jeho kamarátovi (tiež skúsený kynológ), kt. mal stafíka, bol ako mačička a jedného dňa mu takto preplo a z ničoho nič na neho doma vyskočil a tak mu dohrýzol ruky, že mu ich museli obe po plecia amputovať. (vtedy mal jeho stafík 6 rokov)
Oči zvieraťa majú schopnosť hovoriť tým najkrásnejším jazykom na svete !
Martin Buber

Pes je jediný tvor na svete, ktorý Ťa miluje viac než sám seba a zarmúti Ťa len vtedy, keď odíde do psieho neba :smile:
Rika
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1619
Bydlisko: Liptov / KE / BA

Poslaťod Silwuska » Str 19.09.2007 15:06

:oo: ty vole...tak to je fakt haluz, ze havinkovi moze tak rupnut...ja sa skor vsak bojim tych pripadov, ked takeho psa vlastni clovek s iq hupaceho konika... :ach:
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Poslaťod Rika » Str 19.09.2007 15:15

O to ide, že keď sa toto môže stať pri skúsenom kynológovi, niekoľko ročnom chovateľovi, čo sa môže stať keď bude takého psa vlastniť nejaký laik :otaznik:

Ani si neviem predstaviť - vraždiace monštrum :otaznik:
Áno, už jednu pitbulku takú poznám, jej majitelia ju majú pre stráženie a tak to vypadá. Vôbec sa jej nevenujú, sama si chodí voľne po meste (čudujem sa, že ju ešte policajti neodchytili), neni zaregistrovaná na mestskom úrade, má nasvedomí už niekoľko psov... aj moja Biggy to s ňou nechtiac skúsila a našťastie zaobišla len s krvavou hruďou, ľavým stehnom a vytrhanou srsťou - stihla jej po chvíľe ujsť.

Jediné štastie je to, že zatiaľ na ľudí neútočí.

No napr. mám 2 kamarátov, kt. majú 2 pitbulov - tiež sú skúsení kynológovia, perfektne na slovo ich psy počúvajú, nikomu neublížia a ani žiadnemu psovi. Jedného z nich, pitbulka Biza je s Biggy najväčšia kamarátka, ochraňuje ju, správa sa k nej akoby spolu rástli od narodenia a to sa poznajú len 1 rok (Biggy má skoro 2 roky a Biza 4 roky).
Oči zvieraťa majú schopnosť hovoriť tým najkrásnejším jazykom na svete !
Martin Buber

Pes je jediný tvor na svete, ktorý Ťa miluje viac než sám seba a zarmúti Ťa len vtedy, keď odíde do psieho neba :smile:
Rika
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1619
Bydlisko: Liptov / KE / BA

Poslaťod Silwuska » Str 19.09.2007 15:18

hmm...ved to...a vecsina pripadou co boli utoky na zviera, tak to boli psy z nejakych objektov ktore strazili a odtial zdrhli...a bohuzial vecsinou "bojove" plemena...ale aj NO :vykricnik: poznam dost pripadov...
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Poslaťod Tibor88 » Str 19.09.2007 16:49

Som za ten zákon , to je všetko !
Tibor88
Nováčik
 
Príspevky: 45
Bydlisko: Na štadióne

Poslaťod Ulfheiðr » Str 19.09.2007 17:39

NO je dobre, ak sa to sprisni a nebudu po ulici nastrocne pipenky viat za svojimi pitbulmi, ale nerozumiem jednemu. ok, po vstupeni platnosti sa buduci majitel bude musiet preukazat.. ale co ty co psa uz maju, to im ho ako zoberu,a lebo ako..
ok, necitala som cely prispevok, priznavam,ak to tam je tak som ticho a precitam si to :smile:
mimochodom, je jedna vec, ak sa niekto preukaze tym ze vie odborne cvicit psy. druha vec je, nikto sa ho nespyta na aky ucel ich cvici a nespravi mu psychotesty??
:zima:
som za to aby sa to drzalo na kontrole, sama som mala skusenost, ako bulterier skoro urval nohu mojmu staremu psovy, s tym, ze ho vencilo 11 rocne dieta na volno (od rodicov malo zakazane ho pustat, ... ehm, aj keby ho to decko malo na snure, ten pes si bude robit co chce, lebo je to len dieta- stena s nedostatkom autority pre tohto psa). Utociaceho bula som zo svojho psa skladala za obojok ja, on absolutn neevedel, co ma robit. Stalo nas to asi 50 tisic na veterinaroch a nedostali sme ani korunu,lebo tu plati zakon ulice, nic viac. takze aj odskosnenia by sa mali poriesit.
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Na zlé psy sa chystá zákon :vykricnik:

Poslaťod videoc » Pon 26.05.2008 1:53

nemas od zleho psa vycvikovy papier, tak ti ho nezoberu ale ta zpokutuju.
ako keby ze nemas vodicak a soferujes. povies auto nieje moje. hehe

ale nasiel som tu chybu

TOTO JE CHYBA:
Medzi takzvané nebezpečné psy sa väčšinou zaraďujú psy v minulosti šľachtené na bojové účely.
Vo všeobecnosti sa vyznačujú robustnejšou postavou, mohutným hrudníkom, silnými čeľusťami a zníženým prahom bolesti.
Potrebujú pevnú ruku, výcvik a nepatria do rúk neskúsených chovateľov.

neviem v akom bulvari to pisalo

ZAKON PISE NIECO INE:
282 / §2 odst. b
Obrázok
a moze to byt aj civava
taky pes musi nosit kosik, ostatne psy nemusia ak neriadenie mesta si detailnejsie podmienky neurci inak. toto som sa v tom zakone docital
videoc
BANNED
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 13
Bydlisko: Bardejov

Re: Na zlé psy sa chystá zákon :vykricnik:

Poslaťod Bibiana » Pon 26.05.2008 8:41

Tak to by na našom sídlisku boli onáhubkované šecky prachofky :heh: Škoda len, že stále platí- všetci sme si rovní, no niekto je predsa len rovnejší :no:

A Rika prepáč, ale to, že aj skúsený kynológ s týmito psami môže mať problém je riadna hovadinka.. Problém môže mať tak jedine s prevýchovou. Pretože šteňa je stále len formovateľné šteňa a je na každom ako si ho vyformuje. Tak ako môžeš mať z bígla agresívneho psa, ktorý sa venčí len o polnoci keď už nikto vonku nie je, pretože majiteľka sa bojí aby nedohrýzol iných (to som si žial teraz nevymyslela) a tak isto môžem mať z argentíny škrabkacieho psa. Každému psovi môžu rupnúť nervi (a ako sa vidí najčastejšie je to psom s kohútikovou výškou okolo členka), len ten dopad a rozmer zranenia je trošku odlišný.

Na jednej strane zákon možno dopomôže k tomu, aby piťáskov nemali chalani, ktorí si tým zvyšujú svoje ego a podobne, ale popravde.. Takých už zákon obišiel nie raz, silno pochybujem, že teraz to bude inak a platiť budeme zas len my- t.j. tí, čo majú psov riadne zaočkovaných, čo sa im venujú či po psychickej alebo zdravotnej stránke a tí, čo platia dane za psov.. :no:
Bibiana
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2299

Re: Na zlé psy sa chystá zákon :vykricnik:

Poslaťod Rika » Pon 26.05.2008 9:05

Bibi, nemyslím problém ako problém. Písala som o tom, že tomu psovi môže hocikedy prepnúť... a áno viem aj o takých bígloch, akého si uviedla.
A teda, tie "prachovky" niekedy dokážu spôsobiť horší úraz než bojové plemeno a hlavne je problém v tom, že väčšina ľudí sa na ich výchovu vykašle, pretože sú podľa nich malé bezbranné a potom im prerastú cez hlavu a na samého majiteľa hnusne agresívne útočia. Castokrát ho nepustia ani na sedačku, do postele, chodia po stole, papajú s nimi z taniera ľudský obed,...
Myslím, že tie agresívne psy tvorí viac týchto malých, trpazličích plemien spoločenských psov než bojových plemien.

Taktiež je to aj tou ich výškou, ked sa na nich zohne usmiaty človek a rukou ho ide pohladkať po hlavičke, vyzerá to strašidelne. A práve túto chybu robí veľa ľudí, aj ked sa všade o tom píše, vraví, že ku psovi nikdy nejdeme rukou spredu k hlave.
Oči zvieraťa majú schopnosť hovoriť tým najkrásnejším jazykom na svete !
Martin Buber

Pes je jediný tvor na svete, ktorý Ťa miluje viac než sám seba a zarmúti Ťa len vtedy, keď odíde do psieho neba :smile:
Rika
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1619
Bydlisko: Liptov / KE / BA

Re: Na zlé psy sa chystá zákon :vykricnik:

Poslaťod Ivanka.P » Pon 26.05.2008 11:47

Premňa za mňa, nech ten zákon dajú. Nie zákaz chovu, ale obmedzenie a nech pániček so psom splní nejaké skúšky či preverovačky a dostane známku alebo čo.
Ivanka.P
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2735
Bydlisko: Bratislava

Re: Na zlé psy sa chystá zákon :vykricnik:

Poslaťod Efa » Pon 26.05.2008 12:33

len aby to neskoncilo tak ako vacsina mudrosti co nasi zakonodarci vymysleli :nie: ... ono korupcia je :censored: a ked niekto bude chciet tak si tu skusku kupi a bude to mat rovnaky efekt ako dnes, ulice budu plne neovladatelnych psov z akymsi potvrdenim o skuske ... :ach:

... alebo ak sme uz pri tejto teme tak myslim ze skor nez by taketo nieco vymysleli a uzakonili, tak by bolo vhodne najprv sa zamysliet nad tym aka skuska by bola vyzadovana a hlavne kde by sa majitelia so svojimi psami chodili "skolit" v minulosti ked bol zväzarm a siet cvicisk bola znacne sirsia tak bolo aj viac moznosti, zial dnes je vsetko sukromne a tak to aj vyzera - vsetko speje k zaniku. Takto aj nas KK skoncil bez pozemku :plac:
http://kkdogsport.webnode.sk/

Obrázok
... moje okolie mi každý deň dokazuje, že život bez mozgu je predsa len možný ....
Efa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2948

Re: Na zlé psy sa chystá zákon :vykricnik:

Poslaťod Aris » Pia 30.05.2008 20:58

No ono aj moj pes raz pokúsal asi 15 ročného chalana a to preto, že ho v minulosti kopol. Je to bojový pes?A prečo nerobia psychotest tí ludia ktorý majú prachovky ktoré vídu von nesie ho na rukách ide na záchod(pes) nesie ho na rukách, doma má svojú postel a člen rodiny sa kvoli tomu odstahuje za nim( teraz si nevymýšlam). A premňa za mňa ak by niekto odo mňa chcel psychotest tak ho urobím hlavne aby som mala svojho psa. Dosť blbé je, že na to doplatíme my kt. platíme daň, chodíme na očkovania a k vetovi a pod....
Všichni se můžou přetrhnout, aby zachránili Hitlerův mozek, ale když ho člověk voperuje žraloku lidožravému, tak to najednou zašel příliš daleko!
Pazuzu, you ungrateful gargoyle!
Aris
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2682
Bydlisko: Kysuce

Re: Na zlé psy sa chystá zákon :vykricnik:

Poslaťod meggie26 » Sob 31.05.2008 11:14

Ono to zas nepostihne nikoho ineho len nas normalnych psickarov ti co maju na mestskom urade zahlasenych psov, co myslite podla coho pojdu jedine podla toho zoznamu pochybujem ze by teraz obiehali vsetky domy v kazdom meste aby zistili kde su "bojove" psi, aj ten nazov je zcela nezmyselny je o rasizme a obmedzovani medzi psami....ja sa drzim AKO SI PSA VYCHOVAS TAKEHO MAS a bodka.
Každý úspech, ktorý dosiahneme, nám vytvorí nepriateľov.
Ak chceme byť obľúbení, musíme byť priemerní. (Eddie Murphy)
meggie26
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2362
Bydlisko: Nitra

Ďalší

Späť na Ostatné