Viem o týraných psoch... A čo ďalej?

Sem píšte to čo neviete nikam zaradiť.
Pravidlá fóra
Pravidlá pre sekciu Ostatné :

1. Nezamieňajte si túto sekciu s voľnou diskusiou. Sekcia ostatné slúži ako poradňa pre vaše problémy. Nepridávajte sem príspevky typu ,,Aké psie mená sa vám páčia ??" to patrí do voľnej diskusie.

2. Zakladajte tu témy ktoré už neviete kam máte pridať tak ich dáte sem a ak sa hodia inam moderátori ich prenesú.

Re: Viem o týraných psoch... A čo ďalej?

Poslaťod sabe » Str 06.03.2013 9:16

Pokial viem tak internetove peticie nemaju absolutne ziadnu vahu, nikoho k nicomu nedonutia ani nic. Maximalne si ich moze niekto vsimnut, zamysliet sa a urobit ozajstnu peticiu alebo nieco.
Obrázok
sabe
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 263
Bydlisko: Kysak, SR/Brno, CR/Cambridge, UK

Re: Viem o týraných psoch... A čo ďalej?

Poslaťod Domca » Pia 08.03.2013 14:26

Praveze vdaka tym peticiam (je specialna stranka zamerana len na to....) sa uz vela veci pomenilo, nespominam si prave ktore to boli ale urcite to aspon k nejakemu zlepseniu dopomohlo :yes:
The reason people find it so hard to be happy is, that they always see the past better than it was, the present worse than it is, and the future less resolved than it will be.
Domca
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1877
Bydlisko: Brno/Liptov

Re: Viem o týraných psoch... A čo ďalej?

Poslaťod sarach » Str 13.03.2013 7:59

Skopčím sem jeden článok. Akurát včera som ho čítala. Neviem či niekomu pomôže, ale už keď tu je táto téma, myslím, že na škodu to nebude...

Občania majú povinnosť nahlásiť týranie zvierat
Slováci majú povinnosť nahlásiť prípad týrania zvierat polícii alebo veterinárnej správe, no málokto o tom vie. Rôzne právomoci má však aj organizácia Sloboda zvierat. Informovala o tom predsedníčka organizácie Pavla Dugovičová. Ľudia môžu na zlé podmienky či týranie zvierat upozorniť políciu, Štátnu a regionálnu veterinárnu a potravinovú správu (RVPS) alebo Slobodu zvierat na linke 02 16781 či mailom.

Organizácia je neštátna, no tiež má viaceré právomoci v súvislosti s týraním. Môže navštíviť majiteľa zvieraťa, ktorý však nie je povinný pustiť pracovníkov dnu, ani ukázať podmienky, v akých zviera žije. "Tiež môžeme majiteľovi poskytnúť odborné poradenstvo, ako sa správne starať o zviera a ako mu vytvoriť dobré podmienky, či podať podnet na Regionálnu veterinárnu a potravinovú správu alebo na políciu v prípade zlej starostlivosti alebo týrania," uviedla Dugovičová s tým, že toto môže urobiť každý. Sloboda zvierat, ako aj verejnosť môžu podať trestné oznámenie, ak sú presvedčení, že majiteľ svoje zviera týra. Právomocou organizácie je takisto vyjednať s majiteľom, aby sa dobrovoľne zvieraťa vzdal v prospech útulku. "Môžme mu tak nájsť nový domov," dodáva.

Existujú však aj veci, na ktoré Sloboda zvierat právo nemá. A to je svojvoľné vstúpenie na pozemok majiteľa zvieraťa a jeho odobratie zo zlých podmienok bez súhlasu majiteľa. Týranie podľa jej slov popisuje aj prípad psa Justyho. "Pochádza z osady, kde po dlhé roky vymedzovala jeho celoživotný priestor metrová reťaz priviazaná k stromu. Preto má psík zdeformované predné aj zadné labky. No to je len jeden z tisíc príbehov," priblížila Pavla Dugovičová z organizácie Sloboda zvierat. Zároveň dodala, že na Slovensku žije v nevhodných podmienkach veľké množstvo zvierat, ktoré môže organizácia aj ľudia zachrániť.
ObrázokObrázok
sarach
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 774
Bydlisko: Od Galanty až po Novú Baňu

Re: Viem o týraných psoch... A čo ďalej?

Poslaťod sabe » Str 13.03.2013 9:02

Len sa uistim ci som to spravne pochopila. Sloboda zvierat ma teda presne take pravomoci ako obycajny clovek? Tj nahlasit na policiu alebo rvps, pripadne ukecat majitela nech sa svojho zvierata vzda? Ehm... K comu je dobra? :nwm: :lol:
Obrázok
sabe
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 263
Bydlisko: Kysak, SR/Brno, CR/Cambridge, UK

Re: Viem o týraných psoch... A čo ďalej?

Poslaťod helenus » Str 13.03.2013 9:32

sarach píše:Skopčím sem jeden článok. Akurát včera som ho čítala. Neviem či niekomu pomôže, ale už keď tu je táto téma, myslím, že na škodu to nebude...

Občania majú povinnosť nahlásiť týranie zvierat
Slováci majú povinnosť nahlásiť prípad týrania zvierat polícii alebo veterinárnej správe, no málokto o tom vie...

Slováci majú túto povinnosť, lebo to povedala Sloboda zvierat :otaznik:
Pokiaľ viem, týranie je trestný čin, ale "len" prečin a ten (až na korupciu) nie je povinnosť nahlásiť. Je to upravené v trestnom zákone:

§ 378 Týranie zvierat
(1) Kto
a) týra zviera, hoci bol za obdobný čin v predchádzajúcich dvanástich mesiacoch postihnutý alebo za taký čin v predchádzajúcich dvadsiatich štyroch mesiacoch odsúdený,
b) týra zviera zvlášť krutým a surovým spôsobom, alebo
c) utýra zviera,
[b]potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.

(2) Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) na viacerých zvieratách,
b) verejne alebo na mieste prístupnom verejnosti,
c) na zvierati osobitne chránenom zákonom, alebo
d) závažnejším spôsobom konania.

§ 378a
Zanedbanie starostlivosti o zvieratá
Kto z nedbanlivosti spôsobí smrť alebo trvalé následky na zdraví viacerých zvierat, ktoré vlastní alebo o ktoré je povinný sa starať tým, že zanedbá potrebnú starostlivosť o tieto zvieratá, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.

§ 340
Neoznámenie trestného činu
(1) Kto sa hodnoverným spôsobom dozvie, že iný spáchal zločin, na ktorý tento zákon ustanovuje trest odňatia slobody s hornou hranicou najmenej desať rokov, alebo niektorý z trestných činov korupcie uvedených v treťom diele ôsmej hlavy osobitnej časti, a taký zločin alebo trestný čin neoznámi bez odkladu orgánu činnému v trestnom konaní alebo Policajnému zboru, alebo namiesto toho, ak ide o vojaka, svojmu nadriadenému alebo služobnému orgánu, a ak ide o osobu vo výkone trestu odňatia slobody alebo vo výkone väzby príslušníkovi Zboru väzenskej a justičnej stráže, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.
(2) Kto spácha čin uvedený v odseku 1, nie je trestný, ak nemohol oznámenie urobiť bez toho, že by seba alebo blízku osobu uviedol do nebezpečenstva smrti, ublíženia na zdraví, inej závažnej ujmy alebo trestného stíhania.
(3) Kto spácha čin uvedený v odseku 1, nie je trestný, ak by oznámením trestného činu porušil
a) spovedné tajomstvo alebo tajomstvo informácie, ktorá mu bola zverená ústne alebo písomne pod podmienkou mlčanlivosti ako osobe poverenej pastoračnou činnosťou, alebo
b) zákonom uznanú povinnosť mlčanlivosti.

§ 9 Druhy trestných činov
Trestný čin je prečin a zločin.

§ 10 Prečin
(1) Prečin je
a) trestný čin spáchaný z nedbanlivosti alebo
b) úmyselný trestný čin, za ktorý tento zákon v osobitnej časti ustanovuje trest odňatia slobody s hornou hranicou trestnej sadzby neprevyšujúcou päť rokov.


Čo sa rozumie pod "týraním zvierat" je stanovené v zákone o veterinárnej starostlivosti:

§ 22 Ochrana zvierat
(2) Zakazuje sa týranie zvierat, ktorým je každé konanie okrem odôvodneného zdravotného a schváleného pokusného dôvodu, ktorým sa
a) spôsobí zvieraťu trvalé alebo dlhodobé poškodenie zdravia,
b) bez použitia anestetík, ak je to potrebné, spôsobí zvieraťu trvalé alebo dlhodobé porušenie neobnoviteľných častí organizmu okrem sterilizácie samíc a kastrácie samcov, brúsenia zobákov a kastrácie kohútikov, 105a) kupírovania časti chvosta psov v súlade s uznanými plemennými znakmi do veku 14 dní od narodenia a kupírovania časti chvosta malých prežúvavcov narodených na území Slovenskej republiky do veku osem dní, odrohovania mláďat domácich prežúvavcov do veku osem týždňov pri dodržaní podmienok zabraňujúcich rozširovaniu chorôb a okrem odstraňovania vlčieho pazúrika u psov, ktoré môže vykonávať len osoba podľa § 10 ods. 2,
c) spôsobí zvieraťu trvalá alebo dlhodobá porucha správania,
d) prekračujú biologické schopnosti zvieraťa alebo sa zvieraťu spôsobuje neprimeraná bolesť, poranenie alebo utrpenie,
e) obmedzuje výživa a napájanie zvieraťa, čo poškodzuje jeho zdravotný stav,
f) spôsobí zvieraťu zbytočné utrpenie alebo bolesť tým, že sa nevyliečiteľne choré, slabé alebo vyčerpané zviera, pre ktoré je ďalšie prežívanie spojené s trvalou bolesťou alebo utrpením, vydá na iný účel ako na neodkladné bezbolestné usmrtenie,
g) spôsobí zvieraťu bolesť alebo utrpenie tým, že sa použije ako živá návnada.

Povinnosť nahlásiť týranie zvieraťa majú len veterinári:
§ 13 Povinnosti a oprávnenia súkromných veterinárnych lekárov
g) oznámiť príslušnému orgánu veterinárnej správy každé podozrenie na porušenie tohto zákona. (o veterinárnej starostlivosti)
helenus
Junior
 
Príspevky: 205

Re: Viem o týraných psoch... A čo ďalej?

Poslaťod Domca » Str 13.03.2013 9:41

Ked uz nieco taketo pisu nech to je aspon bez chyb.... :ach:

Štátnu a regionálnu veterinárnu a potravinovú správu (RVPS)


Vyznieva ako keby to bol jeden nazov....ale je rozdiel štátna veterinárna sprava (ŠVS - ŠVPS) a regionálna vet. a potravinova sprava (RVPS)....

sabe píše:Len sa uistim ci som to spravne pochopila. Sloboda zvierat ma teda presne take pravomoci ako obycajny clovek? Tj nahlasit na policiu alebo rvps, pripadne ukecat majitela nech sa svojho zvierata vzda? Ehm... K comu je dobra? :nwm: :lol:


pochopila si to dobre :joint: ...k comu je dobra?...tiez sa to uz hodnu chvilu pytam....

§ 378a
Zanedbanie starostlivosti o zvieratá
Kto z nedbanlivosti spôsobí smrť alebo trvalé následky na zdraví viacerých zvierat, ktoré vlastní alebo o ktoré je povinný sa starať tým, že zanedbá potrebnú starostlivosť o tieto zvieratá, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.


neviem o takomto pripade...okrem ineho preco je tam len ,,na zdravi viacerych zvierat,,??....ked niekto utyra jedneho psa tak si moze dalej piskat, ale ked ich tyra dvoch uz mu hrozi basa na 2 roky??...Ak by toto aj v praxi fungovalo tolko by ich uz bolo za mrezami.... :ach:
The reason people find it so hard to be happy is, that they always see the past better than it was, the present worse than it is, and the future less resolved than it will be.
Domca
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1877
Bydlisko: Brno/Liptov

Re: Viem o týraných psoch... A čo ďalej?

Poslaťod helenus » Str 13.03.2013 9:56

Domca, pletieš si dokopy dva rôzne §:
§ 378 Týranie zvierat
§ 378a Zanedbanie starostlivosti o zvieratá.
helenus
Junior
 
Príspevky: 205

Re: Viem o týraných psoch... A čo ďalej?

Poslaťod Domca » Str 13.03.2013 15:24

Ale zandebanie starostlivosti moze byt brane aj ako tyranie....ked clovek nedava psovi jest a to zviera sa potom dostane do urciteho zleho vyzivoveho stavu je to sice zandebanie starostlivosti ale rovnako aj tyranie....a je tazko dokazatelne co je nedbanlivost a co zamer.
The reason people find it so hard to be happy is, that they always see the past better than it was, the present worse than it is, and the future less resolved than it will be.
Domca
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1877
Bydlisko: Brno/Liptov

Re: Viem o týraných psoch... A čo ďalej?

Poslaťod helenus » Str 13.03.2013 19:17

Domca: to záleží na tom, ako to vyhodnotí ten, čo to bude vyšetrovať. Ak to vyhodnotí ako týranie, stačí, ak sa ho ten človek dopustí na jednom zvierati. Ak to vyhodnotí ako zanedbanie starostlivosti, musí sa to týkať aspoň dvoch zvierat.
No ale keď sa tu ako kozmetická úprava posudzuje aj odrezanie hlavy živému psovi...
helenus
Junior
 
Príspevky: 205

Re: Viem o týraných psoch... A čo ďalej?

Poslaťod Bebis » Ned 08.12.2013 14:51

Ahojte, čo by mal človek robiť, resp. ako postupovať, keď náhodou nájde v lese priviazaného psa?
Nič také sa mi našťastie ešte nestalo, ale chcela by som o tom niečo napísať a hodiť to na stránku :smile:
Pes nie je členom rodiny... pes je rodina ♥
Bebis
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1534
Bydlisko: Rimavská Sobota

väznený psík

Poslaťod dadula83 » Sob 21.03.2015 9:29

Ahojte,
potrebovala by som pomoc a nejakú radu ako postupovať pri podozrení na väznenie psíka vo voliere.
Neviem presne ako so psíkom zaobchádzajú, myslím že žrať dostáva, no netuším kedy psíka venčia, pretože ho stále počujem štekať a zvíjať z nejakej šopy, kde si myslím, že nemá ani svetlo a či má kam ísť na potrebu tiež netuším :hmm:
Vedeli by ste mi poradiť, ako postupovať ak nemám dokazy, ak si nie som istá....nevidím k ním domov na dvor, len zozadu záhrady tú šopu alebo čo to je. Srdce mi puká, ked ho počujem. Snažila som sa majitela upozorniť, ale nereaguje, je to taký čudák, aj jeho synovi som hovorila, no on že s tým nič nespraví, proste sa so mnou o tom nechcú baviť.
Viete poradiť ako sa takéto veci riešia? Vopred dakujem
dadula83
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10

Re: Viem o týraných psoch... A čo ďalej?

Poslaťod kellee » Pon 23.03.2015 8:05

Bebis píše:Ahojte, čo by mal človek robiť, resp. ako postupovať, keď náhodou nájde v lese priviazaného psa?
Nič také sa mi našťastie ešte nestalo, ale chcela by som o tom niečo napísať a hodiť to na stránku :smile:


pche, zavolat utulok ktory ked zisti o co ide ma zrazu vypnuty telefon :ua:
mna by zaujimalo, ci sa da nejako riesit, alebo je to ok, ked viem o nikom kto odniesol stenata do utulku?
kellee
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3036
Bydlisko: zapadákov

Re: Viem o týraných psoch... A čo ďalej?

Poslaťod Margita » Pon 23.03.2015 10:50

ved kolkokrat pride sam majitel a odnesie stenata do utulku a robi tak kazdy rok,a nikto mu nic nemoze,alebo ked pride majitel k veterinarovi odniest zabit psa,lebo ho uz nechce,a nikto mu nic nemoze
keby zacali takto majitelov za to riesit,tak by tych psov ani nikam nenosili a zabijali by ich sami,ludsky rod je zdegenerovany a zachvilu sa vyhubi sam
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Viem o týraných psoch... A čo ďalej?

Poslaťod kellee » Pon 23.03.2015 10:54

Margita píše:ved kolkokrat pride sam majitel a odnesie stenata do utulku a robi tak kazdy rok,a nikto mu nic nemoze,alebo ked pride majitel k veterinarovi odniest zabit psa,lebo ho uz nechce,a nikto mu nic nemoze
keby zacali takto majitelov za to riesit,tak by tych psov ani nikam nenosili a zabijali by ich sami,ludsky rod je zdegenerovany a zachvilu sa vyhubi sam



kurnik to je na nic. teraz si nechali po fene psa, ked sa im to tam skrizi, to bude pokoukaničko, co z toho vznikne :plac:
kellee
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3036
Bydlisko: zapadákov

Re: väznený psík

Poslaťod Domca » Pon 23.03.2015 17:43

dadula83 píše:Ahojte,
potrebovala by som pomoc a nejakú radu ako postupovať pri podozrení na väznenie psíka vo voliere.
Neviem presne ako so psíkom zaobchádzajú, myslím že žrať dostáva, no netuším kedy psíka venčia, pretože ho stále počujem štekať a zvíjať z nejakej šopy, kde si myslím, že nemá ani svetlo a či má kam ísť na potrebu tiež netuším :hmm:
Vedeli by ste mi poradiť, ako postupovať ak nemám dokazy, ak si nie som istá....nevidím k ním domov na dvor, len zozadu záhrady tú šopu alebo čo to je. Srdce mi puká, ked ho počujem. Snažila som sa majitela upozorniť, ale nereaguje, je to taký čudák, aj jeho synovi som hovorila, no on že s tým nič nespraví, proste sa so mnou o tom nechcú baviť.
Viete poradiť ako sa takéto veci riešia? Vopred dakujem


No co sa v tomto state da robit...nic ine len napisat podnet na RVPS (da sa aj anonymne s tym, ze vysledok potom zaslu na mail)....su povinni to presetrit, ale kedze velakrat zhodnotili ovela horsie podmienky nez popisujes ako vyhovujuce pochybujem ze s tym nieco spravia...
The reason people find it so hard to be happy is, that they always see the past better than it was, the present worse than it is, and the future less resolved than it will be.
Domca
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1877
Bydlisko: Brno/Liptov

PredchádzajúciĎalší

Späť na Ostatné