Ochranári, poľovníci, pes v lese...

Sem píšte to čo neviete nikam zaradiť.
Pravidlá fóra
Pravidlá pre sekciu Ostatné :

1. Nezamieňajte si túto sekciu s voľnou diskusiou. Sekcia ostatné slúži ako poradňa pre vaše problémy. Nepridávajte sem príspevky typu ,,Aké psie mená sa vám páčia ??" to patrí do voľnej diskusie.

2. Zakladajte tu témy ktoré už neviete kam máte pridať tak ich dáte sem a ak sa hodia inam moderátori ich prenesú.

Poslaťod Silwuska » Pia 21.09.2007 10:08

Ja napriklad viem ze na zahori tych lisiek vela nieje...tiez sa tam poznam s jednym polovnikom...je to taky stary bradaty mily dedulo(takisto ani proti nemu nemam nic, ale proti jeho praci)

Pozri ja hovorim subjektivne... zaprve by som do ziveho tvora nikdy nedokazala strelit...nikdy(mozno v sebaobrane)...a na druhej strane by som to maso nikdy nejedla....btw. co sa robi s masom lisiek??

Podla mna to priroda zariadila tak ze zviera ma umriet prirodzenou cestou...mozno umiera zdlhavo, ale umiera prirodzene...vies ked nebolli polovnici zvierata umierali a vsetko bolo v poriadku...
Mne napriklad aj vadi ze niekto urcuje aky pocet zvierat je v norme...
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Poslaťod lusy » Pia 21.09.2007 10:45

rika prosim ta, vypisujes ako stary polovnik a mas len 17 rokov. ci snad uz strielas aj ty?
marian vies preco je divina taka draha? nie preco ze je vynikajuca, ale nie je jej take mnozstvo ako napr. kuracieho ci bravcoveho. kedze ako ste pisali su len povolene odstrely.
pre mna nema vyznam uz toto rozoberat, lebo nikdy ma nepresvedcite o tom, aky su polovnici nevyhnutny pre tuto zem. to si len oni myslia, ze by bez ich "pomoci" nic nefungovalo.
ak si niekto mysli, ze do toho nevidim, tak v rodine mam 4 polovnikov.
lusy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3706
Bydlisko: Taliansko

Poslaťod Amaguk » Pia 21.09.2007 11:02

Rika pises:"Jedným z hlavných problémov starostlivosti o zajace je, že niektorí z ich hlavných prirodzených predátorov ako napríklad líška obyčajná alebo kuna skalná, nachádzajú v súčastnej kultúrnej krajine vhodné životné podmienky a dokážu sa v nej veľmi dobre rozmnožovať..."

videla si niekedy, ako dobre sa dokaze rozmonozovat zajac??? nejde o to, ze nejake kuny narusia prirodzenu rovnovahu zajacej populacie -to je logicky nezmysel staci trochu uvazovat - v zaujme prezitia kazdeho predatora je NEVYHUBIT si zdroj potravy, lebo by tym ohrozil svoju vlastnu existenciu. To je zakladny prirodny zakon. Za normalnych okolnosti je pocet predatorov a pocet ich koristi v rovnovahe.
Ide o to, ze polovnikom tie kuny konkuruju - lebo o co viac zajacov ulovia kuny o to menej zostane polovnikom :ahoj:

a ak u nas stupol pocet zveri, tak hlavne preto, ze sa sprisnili zakony o ochrane prirody, nie preto, ze odrazu zazracne stupla moralka a dobra vola polovnikov.
Naposledy upravil Amaguk dňa Pia 21.09.2007 15:14, celkovo upravené 2
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Poslaťod Silwuska » Pia 21.09.2007 11:17

oooo :oo: tak toto ma fakt nikdy nenapadlo....budem troska citovat je to z toho zdroja co uviedla amaguk:

Falošný súcit
Najznámejším faktom, ktorým poľovníci odôvodňujú potrebu odstrelu, je premnoženie zveri - či už srnčej, jelenej alebo diviačej. No vinníkom tohto premnoženia je zase len človek. V zime totiž zvieratá prikrmuje senom alebo lesnými plodmi. Na prvý pohľad súcitné konanie je však vypočítavosť. Nedostatok potravy v zimných mesiacoch je jedným z najdôležitejších spôsobov regulácie počtu zvierat. Zima by mala byť skúškou pre zvieratá, aby prežili len najodolnejšie.

Potom by sa tie stare a chore strielat nemuseli keby vlastnym kolobehom prirody v zime uhynuli...
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Poslaťod Amaguk » Pia 21.09.2007 11:52

Rika a Marian: jedna poznamka k chutnosti diviny - keby sa naozaj strielali len prestanute a chore jednice, tak by ste sa tu nad chutovymi kvalitami divny urcite takto nerozplyvali :no:

poznamka ku kunam, liskam a dalsim mensim predatorom: keby nie ich tak, tal su u nas tak nehorazne premnozene hlodavce, ktore su ich hlavnym zdrojom potravy (nie tie zajace), ze by sme nimi boli zavaleni.
lisky su navyse aj sanitari lesa, lebo odpratavaju zdochliny. kazdy z tychto druhov ma v prirode svoje opodstatnenie a argumenty o ich "premnozeni" su zavadzajuce - tito predatori s principu premnozeni byt nemozu. to je zakon matky prirody. jednym predatorom, ktory je na zemi skutocne premnozeny je clovek :hmm:

Marian, strasit ludi, ze ich psy dostanu besnotu od lisok je zavadzajuce: a) besnota sa prenasa len priamym kontaktom s nakazenym zvieratom, konkretne pohryzenim (pravdepodobnaost, ze sa bezny pes dostane do kontaktu s takouto nakazenou liskou je velmi mala)
b) u nas sa uz niekolko rokov vykonava oralna vakcinacia lisok proti besnote, v dosledku coho sa vyskyt besnoty vyrazne znizil
c) ovela vacsimi prenasacmi besnoty su hlodavce (od nich to dostavaju tie lisky) a vascina kontaktov s besnotou u nas je z kontaktov s hlodavcami (pre ludi: bacha na pohryzenie mysami!)
a hlavne:
d) kazdy majitel psa je zo zakonna POVINNY dat ho ockovat proti besnote
Naposledy upravil Amaguk dňa Ned 23.09.2007 13:47, celkovo upravené 1
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Poslaťod Amaguk » Pia 21.09.2007 13:19

Rika, najprv si vyjasni základné pojmy, lebo to, čo píšeš o biodiverzite je nezmysel.
Čo je biodiverzita: Biodiverzita je pojem, ktorý tvoria dva slovné základy. Grécky "bios" je život, latinský "divers" je rôzny, rozmanitý.
Biodverzita (biologická rozmanitosť) sa definuje ako súbor všetkých žijúcich organizmov, ich génových informácií a všetkých ekosystémov, suchozemských, sladkovodných aj morských, ktoré umožňujú a podporujú život v jeho rozličných podobách. Posudzuje sa na troch úrovniach. Poznáme diverzitu génovú, druhovú, spoločenstiev a ekosystémov. Takže ide o diverzitu tak flóry ako aj fauny. (ďalšie čítanie k biodiverzite napr. http://www.globalchange.umich.edu/globa ... rsity.html)

Práve neregulovaný lov je jednou zo súčasných hrozieb pre biodiverzitu.
Aj u nás boli zavedené regulácie, ktoré bolo treba ustanoviť aj napriek odporu poľovníkov a ktoré s títo následne snažili zmierniť vo svoj prospech (napr. zrušenie celoročnej ochrany vlka u nás)

To, že poľovníkom nejde o biodiverzitu ale o ochranu tých druhov, na ktoré sa poľuje, je fakt. Ináč by neexistoval taký pojem ako je „škodná zver“. Položme si totiž otázku, komu táto zver akože škodí – poľovníkom. Predátori (hlavne veľké šelmy ale aj dravce) lovia tú istú zver ako poľovníci a tým sú pre nich konkurencia, lebo im zasahuje do ich údajného práva na lov.
Preto musia byť veľké šelmy chránené zákonom, ináč by ich poľovníci postupne vyhubili.

Teraz trochu čísiel a faktov, ktoré snáď hovoria samé za seba:
Pod zámienkou ochrany zveri ročne zastrelia poľovníci na Slovensku ako „škodnú zver“ priemerne okolo 15 000 psov a ešte viac mačiek. Presné údaje udáva Poľovnícka štatistická ročenka, ktorú vydáva Národné lesnícke centrum vo Zvolene (kedysi Lesnícky výskumný ústav). Napr. v roku 2002 to bolo:
12 352 psov
19 271 mačiek

V prípade psov je toto číslo o to zarážajúcejšie, že u nás v podstate nejestvuje problém túlavých psov, takže drvivá vačšina odstrelených psov sa zabehli alebo sa stratili svojim majiteľom.

Väčšina s týchto odstrelov so uskutoční v tesnej blízkosti obydlí, mnohé v prítomnosti ľudí a je protizákonná. Vyskytujú sa aj prípady zastrelených ovčiarskych psov strážiacich stáda!

Ďalšie protizákonné strieľanie
Ročne oficiálne poľovníci zastrelia asi 70 až 80 vlkov a pytliaci neoficiálne zhruba toľko isto. Termín pytliak je v tomto smere však dosť zavádzajúci, lebo väčšina z nich sú vlastne takto pytliačiaci poľovníci – vzhľadom na druh použitých zbraní, u mnohých prípadov sa toto podozrenie, že šlo poľovníkov, potvrdilo.

Zavažné je aj strieľanie mnohých ohrozených dravcov.
Najnovší prípad:
http://www.sme.sk/c/3486551/Pytliak-zas ... sneho.html
http://www.dravce.sk/ts34.php
prehľad problematiky: http://www.enviromagazin.sk/enviro2005/ ... 9_sovs.pdf

Ešte nikde som nečítala, žeby sa takto správal akýkoľvek ochranár.

K tej ochrane a starostlivosti o zvieratá: keď odhliadneme od argumentov, ktoré považujú starostlivosť o zver zo strany poľovníkov za pseudopomoc, pokrytectvo a alibizmus (z dôvodu toho, že sa jednak starajú len o NIEKTORÉ druhy zvierat, a jednak, že tak narúšajú prirodzené regulačné mechanizmy, ktoré potom umelo nahrádzajú strieľaním tých istých zvierat, o ktoré sa „starajú“), pozrime sa na to cez čísla: na Slovensku je registrovaných cca 40, 000 poľovníkov. Čo myslíš, koľkých z nich naozaj zaujíma ochrana zvierat a nie primárne ich strieľanie? Veľká vačšina má licenciu kvôli tomu, aby si raz za rok mohla ísť zastrieľať na zver a niečo poriadne picnúť - a tí sa veru neuspokoja s nejakým výradovým kusom, chcú poriadnu trofej!
A to, že s tých 40,000 poznáš pár, ktorí ten zákon neporušujú, ešte nič na veci nemení. Ja som nepovedala, že sú všetci nepoctiví, ale musíš si uvedomiť, že realita a fakty sú trochu širšie ako okruh vašej rodiny a známych, ktorých poznáš. Ak chceš pochopiť rozsah a obsah problematiky, musíš sa pozrieť na veci zo širšej perspektívy...

A čo som myslela pod tou škodnou zverou v poľovníckych radoch? Že poľovníci by sami mali mať záujem na tom, aby nekryli chrbát ľuďom, ktorí opakovane porušujú zákon, voči prírode sa správajú arogantne, vydávajú sa za samozvaných pánov lesa a strieľajú po všetkom, čo sa hýbe.

takých poľovníkov, ktorí otvorene a razantne vystupujú proti tímto praktikám je u nás stále veľmi málo: http://www.changenet.sk/index.stm?section=spr&x=72792
Naposledy upravil Amaguk dňa Pia 21.09.2007 15:45, celkovo upravené 1
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Poslaťod Silwuska » Pia 21.09.2007 14:51

Amaguk :poklona: prosiiim uč ma :poklona:
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Poslaťod Aris » Pia 21.09.2007 19:27

Ani ja nemam nic proti vam dvom len k polovnictvu.Ak by clovek nevyhuboval ine predatori ako napr.vlci a pod. myslim, ze pocet zveri by bol v norme a nemuselo by sa strielat pre ,,udrzanie normy".Dalej co sa tyka tych psov ano najdu tu zver ale mojho kamosa otec je polovnik :hmm: a tiez mali psa a toho im zabil vlastne napadol diviak ked ho zle postrelili.Uplne suhlasim s Amaguk lebo ak by ste strielali len tie stare a chore zvierata asi by ste to maso len tak nechvalili. A Rika ty potom jes maso len cca 6krat do roka???
Všichni se můžou přetrhnout, aby zachránili Hitlerův mozek, ale když ho člověk voperuje žraloku lidožravému, tak to najednou zašel příliš daleko!
Pazuzu, you ungrateful gargoyle!
Aris
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2682
Bydlisko: Kysuce

Poslaťod marian-so » Ned 23.09.2007 20:14

tak dobre:
Silwuska: ze preco by sa mali predatori premnozit ked sa nebude strielat :otaznik: Ved ak maju dost potravy a ani clovek by ich neohrozoval tak potom by ste videli to cudo.

Mäso lisiek sa samozrejme nepouziva,väscsinou sa odnesie na monitor na veterinu ci nebola besna

Amaguk:v zaujme prezitia kazdeho predatora je NEVYHUBIT si zdroj potravy, lebo by tym ohrozil svoju vlastnu existenciu

Aha som nevedel ze lisky su take inteligentne a vedia ze uz im ostava len 10zajacov tak ich nezozeru hoci by ich videli alebo by im chodili pred brlohom :lol:

Silwuska:Najznámejším faktom, ktorým poľovníci odôvodňujú potrebu odstrelu, je premnoženie zveri - či už srnčej, jelenej alebo diviačej.

Tak to by vam polnohospodari velmi podakovali keby boli vyskoe stavy zvery tie skody si neviem ani predstavit :oo:

Neviem ci si vobec uvedomujete ze POLOVNICTVO JE STARE AKO LUDSTVO SAMO nevzniklo ani pred rokom ani dvomi ale ani pred 100 rokmi :hmm: A dufam ze tu este aj dlho ostane
marian-so
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 54

Poslaťod Amaguk » Ned 23.09.2007 20:31

marian-so píše:
Amaguk:v zaujme prezitia kazdeho predatora je NEVYHUBIT si zdroj potravy, lebo by tym ohrozil svoju vlastnu existenciu

Aha som nevedel ze lisky su take inteligentne a vedia ze uz im ostava len 10zajacov tak ich nezozeru hoci by ich videli alebo by im chodili pred brlohom :lol:


tak to teda ver, ze to "vedia" :ha:, samozrejme svojim instinktivnym, nie nasim ludskym sposobom a uz vobec nie tak, ako to popisujes. Zvierata totiz vobec nie su hlupe, ako by si niekto mohol mysliet. napr. len malokedy ulovia viac koristi , ako je ich aktualna potreba. Pri jej nedostaku vlci napr. mozu vynechat jeden rozmnozovaci cyklus, t.j. jeden rok vobec nemaju potomstvo.
len clovek je tak hlupy, ze si nici prostredie okolo seba, az na pokraj vyhubenia, lebo neovlada a nerespektuje prirodne zakony. :ha:
predatori a ich korits tu boli davno predtym, ako clovek vymyslel nastroje na hormadne kynozenie zveri a udrziavali sa vo vzajmonej rovnovahe. tak to je. s tym nic nenarobis, lebo je to jeden z principob prezitia druhov, akokolvek to mozes spochybnovat a ironizovat :ha:
pekne je to zhrnute v tomto popise: Without predators, certain species of prey would drive other species to extinction through competition. Without prey, there would be no predators. Thus, this relationship is vital to the existence of life as we know it.

strucny sumar jedneho zo sucasnych pozorovavni je napr.: http://www.yellowstonepark.com/MoreToKn ... newsid=180

az nekontrolovanou industrialnou expanziou, zaberanim coraz vacsich uzemi ako aj hromadnymi hubiacimi metodami a nadmernym lovom clovek narusil tieto zakladne rovnovazne prirodne principy a zavaznym sposobom zasiahol do biodiverzity :hmm:
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Poslaťod Silwuska » Pon 24.09.2007 9:07

chces mi povedat ze na celom slovensku (a nemusime hovorit len o slovensku) neexistuje miesto kam by sa mohli lisky premiestnovat??? aaaano je lepsie ich odstrelit a pritom strasit ludi ze maju besnotu, ako ich nalozit a odviezt...

Chcela som este nieco...je vidiet ze Rika aspon chape ze sme proti, aj ked ma na to svoj nazor(a ja ho teda vobec nezdielam), ale Marian...citas vobec co pise Amaguk?? Nikdy nepripustit ze sa mozes mylit....A tomu ver ze v tomto sa mylis...mozno si v polovnickej rodine vychovavany a vedeny k tomu...to tazko zmenis nazor...

A podla mna sa takisto pohlad na polovnictvo meni...terajsi mlady ludia su viac vedeny k laske a ochrane :vykricnik: zvierat...a nie ich zabijaniu a loveniu...(boze neviem si predstavit strasne stresy tej ubohej lisky ked ju neviem kolko kilometrov zenu a stvu...nakoniec ju zazenu niekde do kuta a postrelia...ona sa este chvilu plahoci napoli mrtva po lese, a nakoniec ju dorazia psy :plac: )
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Poslaťod Aris » Uto 25.09.2007 20:37

Marian az velmi to prikraslujes.Si myslis ze kto vyhubil ine zveri??? Zvierata??? Nie ak zviera lovi tak preto aby prezilo.Vies si predstavit, ze by si vlk povedal, ze aha ake pekne parozie to si dam to nory.Asi nie.Ci ano??? Ja som o tom zatial nepocula.Vyhubili ich POLOVNICI A PYTLIACI.
Nevravim, ze poznam aj dobreho polovnika ano poznam.On zver nestriela ale prikrmuje.Ale je velmi zvlastne, ze preco ich prikrmujete ked o chvilu ich aj tak vystrielate.Ja nepochopin nikdy.
Všichni se můžou přetrhnout, aby zachránili Hitlerův mozek, ale když ho člověk voperuje žraloku lidožravému, tak to najednou zašel příliš daleko!
Pazuzu, you ungrateful gargoyle!
Aris
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2682
Bydlisko: Kysuce

Poslaťod marian-so » Uto 25.09.2007 20:51

NO tak dost ako mozes davat polovnikov a pytliakov do jedneho vreca?VEd to je uplne nieco ine.samozrejme sa bohuzial najdu aj medzi polovnikmi pytliaci. :ua:

Polovnictvo je predovsetkym o OCHRANE zveri a az potom o love.Ale to vy samozrejme viete.
marian-so
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 54

Poslaťod Silwuska » Str 26.09.2007 7:50

Marian...ale naco ich ochranuju????????? Aby ich mohli lovit!!!! o to tu ide!!! o sebeckost a falosnu lutost (este raz si precitaj ten clanok co nanho dala Amaguk link...tam je vysvetlene asi myslenie kazdeho z nas...antipolovnikov)
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Poslaťod barbora » Str 26.09.2007 13:19

Taktiez nechapem, ako niekto moze zastrelit zviera a mat s toho radost. v zivote som stetla niekolko polovnikov, niektorych poznam lepsie, inych len z videnia - lepsie povedane s pocutia ( napr. ked na mna huci aby som okamzite vypadla s jeho reviru, lebo mi zastreli psa ).
mna na polovnikoch ani nezaraza to, ze strielaju srny, zajace, a neviem co vsetko. aj ked samozrejme aj to mi pripada nenormalne, ale asi som si uz zvykla. :plac:
kedze mam polovnickych psov, ktori potrebuju do chovu skusku chodila som s nimi trenovat k polovnikom. inac, ako zaplatit polovnikovi a prechadzat sa snim po reviri sa trenovat ani neda. lebo keby som mu nedala tych par tisic, urite by mi psa zastrelil.
zarazajuce su pre mna metody, akmi sa psi cvicia. napr. jedna springrica poriadne nesliedila, tak to spravili tak, ze pustili na pole maca a ona ho roztrhala. niekolko krat to tak spravili a fena na poli hlada maca a to vyzera ako uazasne sliedi...
alebo. trening s inzm polovnikom. bola tam skupinka ludi so psami. zrazu s lesa vyliezol NO s obojkom, zjavne strateny, uplne vyplaseny. ako asi zareagovali polovnici? hned zlozili zbrane a zacali strielat. nastastie ho netrafili. ale po tom, co padlo niekolko vystrelov pes zmizol v lese. mozem len hadat co sa snim stalo, ale podla mna sa stal obetou ineho polovnika.

takto by som mohla pokracovat, ale uz nemam cas a ked si na tie udalosti s "OCHRANARMI ZVIERAT" spominam, mam ich chut zabit!
barbora
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 13

PredchádzajúciĎalší

Späť na Ostatné