Ochranári, poľovníci, pes v lese...

Sem píšte to čo neviete nikam zaradiť.
Pravidlá fóra
Pravidlá pre sekciu Ostatné :

1. Nezamieňajte si túto sekciu s voľnou diskusiou. Sekcia ostatné slúži ako poradňa pre vaše problémy. Nepridávajte sem príspevky typu ,,Aké psie mená sa vám páčia ??" to patrí do voľnej diskusie.

2. Zakladajte tu témy ktoré už neviete kam máte pridať tak ich dáte sem a ak sa hodia inam moderátori ich prenesú.

Ochranári, poľovníci, pes v lese...

Poslaťod Rika » Ned 02.09.2007 8:40

Túto tému som založila kvôli tomu, že z dlhších pozorovaní som zistila, že bežný ľudia v tom nemajú vôbec prehľad, nič o tom nevedia a veria všetkým blbostiam z médií.

Pokúsim sa Vám priblížiť ako je to reálne.

Ťažba dreva:
Iste si spomýnate na protest ochranárov v Tichej doline proti ťažbe dreva.
Ochrana lesov je jedna vec, lenže keď sa tam premnoží lykožrút, je lepšie keď sa to drevo vyťaží. Práve na naše Tatry spravil nálet lykožrút smrekový, keď si vezmeme, že najväčšiu časť našich lesov tvorí práve smrek, za niekoľko mesiacov to padne všetko.
Keby sa to vyťažilo, vysadili by sa tam nové stromy a síce to trocha potrvá pokým vyrastú, ale vždy to bude vyzerat lepšie ako sa pozerať na popadané stromy, ako ich žere lykožrút.
Neviem, či niekto z Vás bol cez toto leto v Tatrách, no vy čo ste boli a všimli ste si tie hrdzavé fľaky lesov (často aj celý kopec), práve to boli napadnuté stromy lykožrútom.

Ťažba dreva vlastne pomáha, pretože sa ťažia choré stromy a nie zdravé. Je iné, keď je strom starý a odhníva (ten sa nechá v prírode) ako strom napadnutý lykožrútom alebo zlomený bleskom, vetrom vytrhnutý zo zeme,...


Ochrana medveďov:
Vezmime si, že medvedica porodí ročne 2-3 medvieďatá, čiže za jeden rok pribudne 1-2 medvede. Volakedy, kým bol odstrel dovolený sa strielali 2 medveďe ročne, čo ich počet stále udržovalo v normále. Jeden medveď má niekoľko hektárové teritórium, kde iného medveďa nepustí. Medveďe sa tak tlačia k ľuďom nedostatkom potravy, vďaka kalamite,... ľudia zas k nim (stavaním nových domov,....). Navyše strácajú plachosť (nečudo, vezmite si toho medveďa, čo chytili lebo sa motal pro obytnej oblasti, dali ho do ZOO a čoskoro ho vrátia do prírody).
Najradšej by som tu poslala ochranára, nech si ide na záhradu obrať jablká, keď sa tam motá medvedica s malými... no oni ich len chránia.
U nás v revíri je 5 medveďov, chodia denne 200m popri domoch ale to je podľa ochranárov vporiadku, vyvesili tu tabuľu "Pozor medveď!" spolu s textom ako sa zachovať, keď sa s ním stretneme.


Ľudia zo západného, východného Slovenska, dolniakov vôbec nevedia čo to je, pretože tu nežijú od narodenia, s medveďom sa stretli naživo nanajvíš tak v ZOO, nevideli Tatry napadnuté lykožrútom a tak veria všetkému čo ochranári natrepú médiám. Je to smutné.

Ochranári nerobia vpodstate nič, len sa prechádzajú po horách v značkovom oblečení, s fotoaparátom, kamerou a robia viac škody než osohu. Sčítavanie zveri, čistenie lesných chodníkov, značkovanie turistických chodníkov,... všetko robia lesníci a poľovníci.
Naposledy upravil Rika dňa Sob 15.09.2007 12:06, celkovo upravené 1
Oči zvieraťa majú schopnosť hovoriť tým najkrásnejším jazykom na svete !
Martin Buber

Pes je jediný tvor na svete, ktorý Ťa miluje viac než sám seba a zarmúti Ťa len vtedy, keď odíde do psieho neba :smile:
Rika
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1619
Bydlisko: Liptov / KE / BA

Poslaťod Amaguk » Uto 11.09.2007 12:58

prepac mi moju uprimnost, ale taketo hluposti, polopravdy az totalne dezinformacie som uz davno necitala :oo: :vykricnik: resp. citala a pocula som ich z ust istej zaujmovej lobistickej skupiny, ktora si zubami nechtami haji svoje zisky - hadaj ktora z tych dvoch menovanych v nazve temy to tak asi je???

to co pises je len odpapagajovana propaganda tych, co sa vydavaju za panov lesa (teda polovnikov, lesnikov a vlastnikov). Zrejme medzi nich patris aj ty, alebo tvoja rodina (kedze ty este na to vek nemas), ale aj tak by ti nezaskodilo nieco sa o problematike ( z odborneho, nielen progandistickeho hladiska) dozvediet a najma sa pozriet, na cej strane su financne zaujmy :vykricnik:, az potom sem davat taketo radikalne a "fundovane" prehlasenia.
Naposledy upravil Amaguk dňa Uto 11.09.2007 14:43, celkovo upravené 2
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Poslaťod mika » Štv 13.09.2007 9:55

Co sa tyka polovnikov, tak ma pred casom pobavilo, ze podavaju staznost na autora vecernickov. Totiz v CR chodil vecernicek, kde sa stratil rys a stena a hladali cestu domov, v jednom diele po nich strielal polovnik. Tak polovnici podali staznost, ze to ma autor vymazat, lebo to na nich vrha zle svetlo. Takze je to o trafenej huse. Miesto toho, aby sa zbavili tych, co im kazia meno, tak sa zlostia, ak im dakto nastavi zrkadlo. V tom seriali bol totiz aj dobry polovnik, ktory sa staral o opustene zvieratka.
mika
Hafan
 
Príspevky: 602

Poslaťod Amaguk » Sob 15.09.2007 9:54

ku kauze vecernicek: http://zpravy.idnes.cz/myslivce-rozcili ... domaci_jan

nieco k situacii v susednych Cechach a kauzam psov zabitych polovnikmi:
http://animalrights.webz.cz/snezenky.htm

a aj k tomu, ako skvele u nas polovnici ochranuju zakonom chranene zvierata:
pripad z januara:
Mŕtvu vlčicu našli zavesenú na strome

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ – V Suchej doline (okr. Liptovský Mikuláš) našli na strome zavesenú zastrelenú vlčicu. Podozrivý z pytliactva je poľovník z Liptovskej Lúžnej. Hoci je v tomto období lov vlkov povolený, muž porušil zákon tým, že šelmu zastrelil v štátnej prírodnej rezervácii s najvyšším stupňom ochrany.

Vlčicu našla v posledný deň minulého roka ochranárka z Lesoochranárskeho združenia Vlk. Tá v lese spozorovala v snehu stopy poľovníka. Neskôr začula výstrel, keď prišla na miesto, zbadala vlčicu zavesenú na strome a muža s puškou, ktorý ušiel. Neskôr ho však chytili policajti s miestnymi poľovníkmi. „Poľovník porušil zákon, lebo zastrelil zviera na mieste, kde to je prísne zakázané. Ak sa mu dokáže vina, hrozí mužovi až dvojročný trest a samozrejme príde o poľovnícky preukaz. Celý prípad vyšetruje polícia“ povedal Milan Balo z Tatranského národného parku.

plus by som mohla pokracova (toho roku bola este aj kauza zastreleneho rysa a tieto pripady sa pravidelne opakuju) :hmm:
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Poslaťod Rika » Sob 15.09.2007 12:17

Amaguk, ja nič neodpapaguvávam. Si poľovníčka?... myslím, že nie. Nemôžeš teda vedieť o všetkom.

Nie je poľovník ako poľovník. Jasné, sú takí o kt. si napísala, to však niesú ani poľovníci, skôr pytliaci. Takéto veci (obesená vlčica, zastrelený rys,...) som zaregistrovala, no poľovník nesmie porušovať zákon a pytliačiť. Myslím, že všetkým takýmto "poľovníkom" by sa mali odobrať poľ. preukazy a zaistiť aby ho už nikdy viac nevlastnili.

Rovnako je to aj u rybárov, raz za čas príde na daný lovný revír kontrola, kt. všetkým rybárom skontroluje preukazy, či neberú ryby pod mieru, či si všetko zapisujú a či vôbec majú povolenku na daný lov. revír. Ak nie, vezmú im preukaz :vykricnik:

Taktiež počas ruje, sa nemajú čo ľudia a psy pohybovať mimo lesných chodníkov.... a všetci vieme, že pes má mať náhubok a byť na vodidle. No predsa to všetci porušujeme - česť výnimkám, či nie :otaznik: ... priznám sa, že aj ja,len občas na niekt. úsekoch ju mám pripnutú k pásu ale náhubok nemá nikdy.

Poznám viacerých ochranárov, kt. robia väčšinu vecí, lebo ich ktomu núti vedúce postavenie, no pokiaľ môžu, radšej sa vyhýbajú rovnakým podujatiam ako bolo nedávno v Tichej a Kôprovej doline.
Oči zvieraťa majú schopnosť hovoriť tým najkrásnejším jazykom na svete !
Martin Buber

Pes je jediný tvor na svete, ktorý Ťa miluje viac než sám seba a zarmúti Ťa len vtedy, keď odíde do psieho neba :smile:
Rika
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1619
Bydlisko: Liptov / KE / BA

Poslaťod Amaguk » Sob 15.09.2007 12:29

Rika, polovnicka nie som, a ani nikdy nebudem, lebo ludia, ktori stravia volny cas vrazdenim zivych tvorov su u mna na posledom stupni spolocenskeho rebricka.
:hmm:
nikdy nepochopim, ako moze niekto zastrelit pre zabavu alebo nejaku pofidernu prestiz taku krasnu zivu bytost, ako je jelen, srna, zajac alebo bazant. Nikdy nepochopim, ako moze niekto chovat zvierata, starat sa o ne, za ucelom ich nasledneho zastrelenia, nikdy nepochopim, ako moze niekto nelegalne odstrelit zakonom chranenu selmu, ktora je i nas na vyhynutie a v inych krajinach je uz vyhubena a este nenavistne tvrdit, ze to bola "skodna zver" :otaznik: :vykricnik:
skodna, pre koho? len a len pre nich, lebo im "kradne" z prirody to, na co si oni uzurpuju narok! to su feudalne sposoby, podobne ako cely polovny zakon, kde sa polovnici stavaju do pozicie panov lesa, do polohy nadradenej nad ostatnych obycajnych smrtelnikov, a osobuju si nadstandardne prava na ukor nepolovnickej mensiny.
Polovnisctvo je podla mojho nazoru nehumanne a arogantne spravanie sa mnohych polovnikov odporuje zakladnym pravidlam slusneho spravania a ludskeho spoluzitia.
asi tolko! :hmm:
Naposledy upravil Amaguk dňa Sob 15.09.2007 12:33, celkovo upravené 1
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Poslaťod Rika » Sob 15.09.2007 13:20

Ďakujem Ti za Tvoj názor, pre mňa je až prehnaný... nie si náhodou aj vegetariánka?... nič v zlom :vykricnik:
... ale každý má predsa iný (svoj) názor, všetci ho musíme tolerovať, pretože ho aj tak nezmeníme.

Budem rada, keď sa k tejto téme vyjadria viacerí.


Vieš, nie je to len o tom zabíjaní živých, pekných a milých tvorov. Lov zvierat, kt. je zakázaný alebo čiastočne zakázaný a nie len u nás - napr. tie zajace, vlky, medveďe, zubre, rys.
Ten čo je čiastočne zakázaný sa sleduje, povolenka na odstrel jedného jedinca je veľmi drahá a tiež sa povolí len v prípade, že dané zviera niečo, niekoho ohrozuje. Napr. keď nám chodil minulí aj tento rok každý deň popred domy medveď a ohrozoval tak obyvateľstvo a domáce zvieratá, združenie požiadalo o povolenie na odstrel.

Mne sa nepáči nič, čo je teraz, všetko speje k horšiemu. Vezmime si život ľudí napr. v dobe kamennej, myslím, že sa mali omnoho lepšie. Bolo to vyrovnané so zvieratami. :smile:
Naposledy upravil Rika dňa Ned 16.09.2007 8:20, celkovo upravené 1
Oči zvieraťa majú schopnosť hovoriť tým najkrásnejším jazykom na svete !
Martin Buber

Pes je jediný tvor na svete, ktorý Ťa miluje viac než sám seba a zarmúti Ťa len vtedy, keď odíde do psieho neba :smile:
Rika
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1619
Bydlisko: Liptov / KE / BA

Poslaťod Amaguk » Sob 15.09.2007 14:46

jaaj, keby to bolo take idealne ako pises!

polovnici su totiz prvi, ktori sami a casto beztrestne porusuju zakony, resp. prisposobuju realitu tak, aby im vyhovala, napr. aaj s tym urcenim, kedy a koho zviera ohrozuje. Viem o nejednom pripade, ked chovatelia dobytka a oviec v sucinnosti s polovnikmi nadhodnocovali realne vzniknute skody, aby dostali povolenie na odstrel seliem. :ua:

ale v jednom z tebou suhlasim: moderny clovek stratil vo vseobecnosti schopnost zit v harmonii a rovnovahe s prirodou :hmm:
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Poslaťod Rika » Sob 15.09.2007 15:48

Aj tak ti budem stále oponovať, pretože taký nie sú všetci. Všetkých čo ja poznám sú podstivý poľovníci, kt. nič neporušujú a nerobia naschvál aby mohli zviera odstreliť a mali tak perfektnú trofej za veľa bodov.

U nás s takýmto problém z dobytkom nepoznám, jedine ten, že medvede chodia denne 200m od domov a zavše až k domom,... taktiež tu jeden medveď rozmlátil všetky úle a viem asi o 2 prípadoch, kedy strhol medveď ovcu (aj jednému susedovi - Biggy našla len zopár vybielených kostí a srsť) vďaka nedostatku potravy. Inak toho nie je schopný, len ak nemá čo jesť, až vtedy dokáže niečo také spraviť. Radšej sa kŕmi lesnými plodmi a zdochlinami. To čo sa tu deje posledné roky tu nebolo, pretože počet medveďov bol regulovaný a ľudia, kalamita ich neutláčali. taktiež medveď nenapadne čoveka, pokiaľ mu nevbehne do cesty, on má proste svoju trasu a všetko čo mu stojí v ceste odprace, čiže keď mu človek preruší myslenú priamku jeho smeru, napadne ho... ale pokiaľ sa jej vyhne, stačí, že od neho bude 5m a medveď si ho ani nevšimne - skúsenosti.

Myslím si, že keď človek raz zasiahne do prírody, musí zasahovať stále, pretože porušil "základy".
Oči zvieraťa majú schopnosť hovoriť tým najkrásnejším jazykom na svete !
Martin Buber

Pes je jediný tvor na svete, ktorý Ťa miluje viac než sám seba a zarmúti Ťa len vtedy, keď odíde do psieho neba :smile:
Rika
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1619
Bydlisko: Liptov / KE / BA

Poslaťod Amaguk » Sob 15.09.2007 16:00

my dve sa asi len tazko zhodneme v podstate celej veci:
ide nielen o to, ako su nastavene zakony a ci sa porusuju alebo nie, ale
najma o podstatu celej tejto aktivity (ktorou je zabijanie zivych tvorov - zdravych a castokrat najkrajsich jedincov :vykricnik:),
to je podla mna zvratene a nechutne :plac:

a povedz mi co su to ti poctivi polovnici? - z mojho pohladu su to ti, ktori nestrielaju zver :ha:

P.S. keby ludia nedrancovali lesne plodiny takym stylom, akym to robia, tak by mali medvede dostatok potravy. A co sa toho dobytka tyka - medved ani vlk nie su sprosti - tiez hladaju tu najlahsiu a najschodnesiu cestu k potrave - ak im pride do cesty nechranene stado oviec, preco nie? boli by uplne blbi, keby tuto prilezitost nevyuzili. Takze na vine je tu len a len clovek, lebo mal zabezpecit svojej criede primeranu ochranu. S utokom treba ratat a nie valat vinu na selmy. Tie sa len spravaju podla zakonov prirody. Preto mali kedysi vsetci chovatelia oviec straznych psov.
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Poslaťod Rika » Sob 15.09.2007 16:13

To, že sa nezhodneme som si všimla aj ja, môžeme písať do nekonečna, no dokolesa to isté a stále si budeme oponovať :lol:

Podstivý poľovníci sú pre mňa tí, ktorí neporušujú zákon, neulievajú sa ale robia všetko (prikrmovanie zveri, stavanie posedov, krmidiel, sípok, seníkov, čistenie lesných chodníkov a príp. ich označovanie, sčítavanie zveri,...), ktorí nestrielajú prvú zver, ktorú zbadajú ale len poriadnych starých jedincov, rarity, chorú zver,...

Ja si myslím, že keby neboli poľovníci bol by tu riadny zverinec, zver by behala po mestách, niektoré druhy by boli premnožené,.... aj keď, pravda, nie je to fér, keď si vezmeme, že my ľudia si žijeme z tohto hladiska v kľude, pretože nás iné živočíchy ani tak neohruzujú, nezabíjajú, stále sa rozrastáme a nik náš počet nereguluje,...
Oči zvieraťa majú schopnosť hovoriť tým najkrásnejším jazykom na svete !
Martin Buber

Pes je jediný tvor na svete, ktorý Ťa miluje viac než sám seba a zarmúti Ťa len vtedy, keď odíde do psieho neba :smile:
Rika
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1619
Bydlisko: Liptov / KE / BA

Poslaťod Amaguk » Sob 15.09.2007 16:23

Rika píše: Ja si myslím, že keby neboli poľovníci bol by tu riadny zverinec, zver by behala po mestách, niektoré druhy by boli premnožené,.... aj keď, pravda, nie je to fér, keď si vezmeme, že my ľudia si žijeme z tohto hladiska v kľude, pretože nás iné živočíchy ani tak neohruzujú, nezabíjajú, stále sa rozrastáme a nik náš počet nereguluje,...


nuz, mysliet si to mozes, ale dost sa mylis, ziadny zverinec by tu nebol, to je hlupost a vymysel neinformovanych ludi. Priroda sa totiz sama vie udrzat v rovnovahe. Treba si postudovat nieco o ekologii, biotopoch a zivocisnych druhoch. :ahoj:
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Poslaťod Rika » Sob 15.09.2007 16:55

Je iné keď si ochranár a poľovník, máš iné vedomosti, vieš o inom, je iné, keď sa venuješ čisto divým zvieratám (vysoká, nízka, škodná zver) a celkovo živočíšnej a rastlinnej ríši, je iné...

... len ťažko sa pochopíme, pretože každá myslíme iné, vieme iné, máme iné skúsenosti, jedna vie viac o jednom, druhá o druhom,... je bytočné to takto rozoberať, pretože s tým neprestaneme. Cez net sa to nedá, skôr osobne.
Oči zvieraťa majú schopnosť hovoriť tým najkrásnejším jazykom na svete !
Martin Buber

Pes je jediný tvor na svete, ktorý Ťa miluje viac než sám seba a zarmúti Ťa len vtedy, keď odíde do psieho neba :smile:
Rika
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1619
Bydlisko: Liptov / KE / BA

Poslaťod marian-so » Sob 15.09.2007 17:49

Teraz si to vezmite z druhej strany.Upozornujem len na fakt ze polovnictvo je predovsetkym o CHOVE a nie o love zveri:Siroka verejnost si len mysli ze polovnici len strielaju a nic viac nerobia,ale nikto nepozrie na to ze polovnici aj ked je 1meter snehu chodia prikrmovat atd atd.aby zver neuhynula.

Vezmi si to cisto teoreticky ze by sa nestrielalo.Obrovske skody v polnohospodarstve.A to nehovorim o medvedovi ved to by sa ani nedalo ist do lesa jeho stavy su uz teraz tak vysoke az neunosne.

Keby sa nestrielalo priroda by si to sama zariadila tak ci tak.Ci uz by bol nejaky mor alebo by bolo ovela viac predatorov.Neviem ci by sa vam to pacilo keby vas meded napadol,alebo by ste ho stretli na kazdom kroku.

Proste polovnictvo nieje len o zastreleni zveri,ale o mnoho inych veci.Niektori polovnici su taky co beru polovnictvo len ako strielanie napr.pre mäso alebo trofej a taky vlastne robia zle meno polovnictvu.Väcsina vsak vidi v polovnictve iny zmysel napr.prirodu,alebo stretnutie sa s kamaratmi venuju sa kynologii atd atd
marian-so
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 54

Poslaťod Rika » Sob 15.09.2007 18:13

Presne to som myslela, že to nie je len o strielaní, čo si väčšina ľudí myslí.

V zime je to naozaj ťažké, napr. aj minulú zimu keď sme boli zakrmovať, zapadli sme dvomi terénnymi autami, kúsok, ktorý sa nám podarilo prejsť vyzeral za autom tak, akoby tadiaľ prešiel pluh. Zavolali sme chlapom nech prídu s traktorom odhrnúť nám cestu a zapadli aj s ním. Keď sa nedá prejsť ani traktorom s pluhom, chodievame na bežkách s bobami, na kt. sú naložené ťažké vrecia.

A s tými medveďmi - o tom som písala, že väčšina ľudí aj ochranári nevedia čo to je bývať so strachom - ísť do záhrady, so psom na prechádzku,... keď chodí medveď popred dom. Nikdy neviem, kedy odkiaľ na mňa vyskočí. Na prechádzkach som chodila ako posero s nastraženými ušami a keď niečo zašušťalo, zapraskalo, kukala som čo to je. Moja Biggy síce hneď všetko ohlási a medveďa sa nebojí, no napr. susedine psy (čuvače) normálne odmietali ísť na prechádzku, pretože cítili medveďa a báli sa... a na jednej prechádzke na ňu vybehol, chudina vybehla celá vystrašená na ulicu so srdcom dobre že nie na hlave a vravela mi nech tam nejdem, že na ňu vybehol medveď. Na druhý deň sme robili odliatok stopy a dali na výskum, aký je to starý - vraj bol 5 ročný. Asi 3 krát za deň hlásili v mestskom rozhlase nech si všetci dávame pozor, pretože sa tu motá medveď. No povedzte, je to normálne :otaznik: ... hlavne, že chráňme medvede :vykricnik:

Ten kto to nezažil, nevie a nebude vedieť, čo to je.
Oči zvieraťa majú schopnosť hovoriť tým najkrásnejším jazykom na svete !
Martin Buber

Pes je jediný tvor na svete, ktorý Ťa miluje viac než sám seba a zarmúti Ťa len vtedy, keď odíde do psieho neba :smile:
Rika
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1619
Bydlisko: Liptov / KE / BA

Ďalší

Späť na Ostatné