Psy a ich city, myslenie, inteligencia

Sem píšte to čo neviete nikam zaradiť.
Pravidlá fóra
Pravidlá pre sekciu Ostatné :

1. Nezamieňajte si túto sekciu s voľnou diskusiou. Sekcia ostatné slúži ako poradňa pre vaše problémy. Nepridávajte sem príspevky typu ,,Aké psie mená sa vám páčia ??" to patrí do voľnej diskusie.

2. Zakladajte tu témy ktoré už neviete kam máte pridať tak ich dáte sem a ak sa hodia inam moderátori ich prenesú.

Re: Psie city ?

Poslaťod Leila Tobrok » Pon 05.04.2010 21:54

pes nemá city tak vyvinuté ako človek. necíti tak ako ty. vie, že ten čo mu dáva žrať, je alfa a toho si cení a váži, ľudsky vyjadrené, keď ho hladkáš, je to pre neho "olizovanie a starostlivosť" zo strany alfy a je teda rád a prejavuje svoju radosť a náklonnosť. a podobne. má len pár základných "pocitov", ale nie takú paletu, ako ľudia. o tomto bola dosť zaujímavá debata na VOXe...
http://www.tobrok.sk
Plánujeme šteniatka, vrh "I" - Leonberger - zima 2022 / jar 2023
Leila Tobrok
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5940
Bydlisko: terra Illmer castri Zolgagyeriensis

Re: Psie city ?

Poslaťod usagi » Pon 05.04.2010 23:06

:heh: a mozno ma este sirsiu paletu ako my,len "pan tvorstva" si zaumienil ze zvieratko proste nemoze citit rovnako ako tak "uzasny" clovek :heh:
zaujimave je,ze viac krat sa stretavame s prikladom ked je majitel na psa vyslovene hnusny,hulaka po nom a pesko ho ma napriek tomu rad...
usagi
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3165
Bydlisko: NR

Re: Psie city ?

Poslaťod Roman Kollar » Uto 06.04.2010 12:02

Ja si osobne myslim ze pes ma viac ako len zopar zakladnych pocitov aj ked to nieje vedecky dokazane. Kolko krat som bol az prekvapeny zo spravania mojho psa ake je blizke ludskemu...
Roman Kollar
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 709
Bydlisko: BA

Re: Psie city ?

Poslaťod Amaguk » Uto 06.04.2010 12:06

ono to uz zacina byt aj vedecky dokazane :no: resp. zvieracim emociam sa zo strany badatelov zacina venovat ovela vacsia pozornost , lebo sa uz prestalo predpokladat, ze ich nemaju
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Psie city ?

Poslaťod Ulfheiðr » Uto 06.04.2010 15:12

Hlavne sa to nedá paušalizovať, lebo čo jeden pes prejde nadhladom, to druhým zamáva velice intenzívne.

Inak si nemyslím, že pes si najviac váži toho, kto mu dáva nažrať. Dehonestovať psy na tvory ktoré svet vnímajú len skrz misku jedla a hladkanie, to je trochu moc nie?

Ostatne velice záleží aj na tom, ako sa k psovy správame. On sa bude presne tak isto správať k nám. Pokiaľ mu dám možnosť tie emócie prejavovať, tak to bude robiť. Pokiaľ ho beriem ako teliatko, tak aj on sa tak bude správať. Je to presne ako s deťmi. Ako mali možnosť sa vyvinúť, tak sa aj budú prejavovať. Ale to že nejaký tvor nemá možnosť, ešte neznamená že nevie, alebo nieje schopný.
Naposledy upravil Ulfheiðr dňa Uto 06.04.2010 15:27, celkovo upravené 1
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Psie city ?

Poslaťod kotrmelc » Uto 06.04.2010 20:45

Tiež si myslím, že to závisí od množstva podnetov. Čím viac podnetov tým viac obrazu a teda aj citov. Podľa mňa psy vedia veľmi dobre vycítiť v akom je človek rozpoložení. Sú veľmi "empatickí" ( i keď sa táto vlastnosť prisudzuje iba pre hommo sapiens),taktiež vnímaví. A možno tak psov chcem vidieť ja.
kotrmelc
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 473
Bydlisko: Vráble

Re: Psie city ?

Poslaťod usagi » Uto 06.04.2010 21:03

kotrmelec: videla si canisterapeutickych psov v akcii?tam je empatie az az :no: nemyslim si ze ich tak chceme vnimat, ja som osobne presvecena,ze to nie su magorkovia co sa ta drzia lebo im das nazrat...ono vsetci dobre vieme,ze "volakedy" sa city psom (ani inym zvieratam) nepripisovali vobec,teraz ako pise Amaguk vedci pripustaju ze nie je vsetko len cierno-biele (a ze hafani nevidia len ciernobielo :ha: )...ono v stredoveku sa ani zenam nepripisovali vyssie city :no: ale tak stereotyp je stereotyp :joint:
s tymi podnetmi absolutne suhlasim :yes:

okrem toho aku "siroku paletu" maju ludia?lebo pri niektorych mam pocit,ze tak na urovni mikrobakterie :heh: a s paletou mojho psa sa ich "ponuka" neda ani porovnat :aaa:
usagi
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3165
Bydlisko: NR

Re: Psie city ?

Poslaťod kotrmelc » Uto 06.04.2010 21:21

Moji magorkovia :no: majú radšej výlety a akcie, než plnú misu. Taká Struna keď aportuje, nič iné v danom momente nie je pre ňu zaujímavejšie ako tenisák. Ale keď sa žere tak je prvá! Usagi nevidela som bezprostredne psíka pri canisterapii, ale verím v moc psov liečiť, či dušu, alebo fyzickú bolesť. Mávam často bolesti hlavy, často neznesiteľné az mi slzy tečú (zrejme mi tlačí aj na dáky nerv blízko spánkov. časti). Astor mi začne olizovať čelo a ulaví sa mi.. Prosím rozumej tomu :ach: Neustúpi tá bolesť úplne..
kotrmelc
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 473
Bydlisko: Vráble

Re: Psie city ?

Poslaťod usagi » Uto 06.04.2010 21:41

Offtopic: rozumiem,mne kamoska hovorievala ze ju jej pes lieci (trpela migrenami) a ja som si vtedy myslela ze "urcite" ...ale prisla knam bratova krsna vcase ked sa moj pes k ziadnemu cloveku nepriblizil (tesne po odobrati z utulku) a ruk sa bal ako ohna.a zrazu lezal pri nej a olizoval az k zblazneniu jej zapastia.trpi cele roky na zapal nervov v danej oblasti (v juny musi na operaciu),ale vzdy tvrdi,ze sa jej po tej kure trochu ulavi.a to je to osoba pre ktoru pes doteraz predstavoval nieco spinave,menejcenne,v ludskom pribytku neakceptovatelne cudo - no odkedy ho mame je to jej milacik,ktory hned ako ju zbada sa pusta do "lieceni" ruk :nwm:
usagi
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3165
Bydlisko: NR

Re: Psie city ?

Poslaťod Roman Kollar » Str 07.04.2010 10:46

Ja som mal raz moju fenku RR u znamej co robi canisterapiu, a prisiel k nej chlapec co je autista. Ona ma psov velkych a malych(Barzoje a cairny), dava ich k ludom a podla ich reakcie usudzuje, ktory pes bude pri lieceni efektivnejsi. Moja Halina vtedy nemala ziadny canisterapeuticky vycvik ale chlapec na nu reagoval najlepsie. Nepracovala uplne ako canisterapeut ale zevraj lezala s tym chlapcom vo svojom pelechu dost dlho a nechala ho capat sa po nej co by normalne od cudzieho cloveka odisla. Co sa tyka empatie, su podla mna psy omnoho lepsie na tom ako ludia.
Roman Kollar
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 709
Bydlisko: BA

Re: Psie city ?

Poslaťod Ulfheiðr » Str 07.04.2010 13:38

Aj ja mám pekný príklad empatie. Viggo pri vítaní sa vyskakuje ako pružinka a ni evždy plne kontroluje svoje pohyby. Ale na našu babičku nikdy nikdy nevyskočil, aj keď sa tešil neviem ako.
No na druhej strane, bola som na akcii, kde bol chalan, vysoký dva metre, metrák hmoty a ten psov nemal rád, dovolím si tvrdiť, že mal trochu strach, ale okrem toho že to povedal, tak to už nedal nijak najavo. No a Viggo celý jeden večer prespal v jeho stane, stále na ňom visel očami... :pac: Ktovie, čo tým chcel dosiahnuť. Aj teraz keď sa občas náhodne stretneme, tak sa z neho teší (Viggo).
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Psy a ich city, myslenie, inteligencia

Poslaťod kotrmelc » Pia 16.09.2011 15:39

No naša Struna má tiež fígeľ, ako vyhnať všetkých z kuchyne, keď sa rozhadzujú odrezky a šľachy z mäsa. Vybehne s revom z kuchyne (akože niečo začula -asi ťažko bo je hluchá), alebo niečo zavetrila, a keĎ ju všetcia svorne nasledujú, vbehne do kuchyne s blaženým výrazom:" A teraz ostane všetko iba pre mňa", nespravila to iba raz, je inteligentná? vychcaná? pažravá? Podľa mňa zo všetkého niečo.
Moth aj sem si to mohla šupnúť :no:
kotrmelc
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 473
Bydlisko: Vráble

Re: Psy a ich city, myslenie, inteligencia

Poslaťod moth » Pia 16.09.2011 16:08

Hm, tak mozem aj sem, ono je velmi tazke zmenit nase hyperinteligentne myslenie cloveka a vtesnat ho, alebo v lepsom pripade pochopit risu zvierat, resp. konkretne psov, oni by podla nejakych !predpisov! mali byt na tom "horsie" ako my ludia, lenze opak je pravdou, pretoze my ludia si zivot komplikujeme, uz len rec - jazyk nam komplikuje komunikaciu medzi sebou, napriek tomu, ze sme jeden druh, nerozumieme si! Psi medzi sebou si rozumeju, nech su z akejkolvek casti sveta, chvalabohu, i ked sme ich domestikovali toto "privilegium" sme im nedokazali zobrat! Milujeme ich z roznych dovodov, kazdy mame svoje oblubene plemeno, akokolvek si myslim, ze kazdy z nas kto ma svojho psa a venuje mu svoj cas a energiu, musi milovat vsetky psy. Co je problem a to som pochopila len nedavno, kazdy vnima svojho psa podla mena a pre aj prve slovo, ktore vypusti ak chce, aby ho pes vnimal, je jeho meno? Hovori sa nepoludstujme psy, mnohi si to vysvetluju, neberme ich do postele, neobliekajme ich, nerozmaznavajme ich, ale uz len to meno je poludstovanie. A preto zabudame na to ze pes je v prvom rade pes az potom nejake plemeno-neplemeno a az nakoniec ma svoje meno.
OK Kotrmelec dakujem za navigovanie do dalsej urcite zaujimavej temy, podnietilo ma to k istej uvahe vyssie. A vlastne casom zistujem, cim viac za zamyslam nad spolunazivanim a existenciou psov, mozem hodnotit po mojom boku, tym je to tazsie :ua: Volakedy som sa absolutne nad tym nezamyslala, je to dokazom toho, ze som si nekomplikovala zivot, ako je to u ludi dnes bezne, a o to bol ten zivot so psom asi lahsi! Proste mala som psa mojho vysnivaneho plemena a bola som nadsena a nasledne vsetko fungovalo, nemala som problem. Dnes, ked mam psy sice rovnakeho plemena a zaroven som si vedoma, ze pochadzajuceho z inych linii, uz to nie je tak lahke. Ale nie je to len tym, ze on sa narodil po rodichoch z inych linii, je to aj tym, ze o plemene viem viac ako pred rokmi a mam vacsi prehlad, prosto robim z toho vedu a ta moja zlozitost robi psovi komplikacie.... Co vsak mozem robit, kolkokrat som rozmyslala, keby som stratila pamat a vratila sa o roky spat, bolo by to lepsie? Neviem, mozno!
Aktualne teda riesim problem jedneho psa, ktory de facto dokaze predbiehat moje myslenie, ako kazdy pes aj on ma svoj denny rozvrh, neda sa to samozrejme uplne presne stanovit na minuty, ale ta periodicita tam je. Prisiel sem ako 6 a pol mesacne steniatko, no mal 39 kg ale steniatko teda. Kedze som z predoslej skusenosti mala v mysly pozitiva skusila som ho zoznamit s o 9 rokov starsim psom, ktory nie je agresivny a nevyhladava konflikty. Zial zo strany "steniatka" ten zoznamovaci ritual nesiel spravnou cestou, tak som sa rozhodla nesilit to a teda nech spolunazivaju oddelene. Problem je, ze ten mladsi pes je akoby alergicky na toho stareho a presne vie kedy pojde ten stary z koterca, pritom to nie je nikdy presne urceny cas. Vtedy zacne vyvadzat vo svojom koterci ako divoke zviera, ale len do casu kym sa ten stary pes neukludni, potom je ticho. Proste ten mlady je iritovany tou hyperaktivitou toho stareho psa. Ide mi o to ako ten mlady pes rozozna, a teraz pojde ten stary pes von a preto ja sa nedam zavriet do koterca, pretoze bezne sa tam da zavriet, vecer ked sa ide do postele, alebo ked odchadzam do prace, alebo aj len na nakup. Zaujimalo by ma ako to dokaze precitat?!
• Akita Inu / Veľký japonský pes / Americká Akita od 1997 •
• Akita Inu / Great Japanese Dog / American Akita since 1997 •
moth
BANNED
 
Príspevky: 2059
Bydlisko: Bratislava

Re: Psy a ich city, myslenie, inteligencia

Poslaťod kotrmelc » Pia 16.09.2011 16:25

Myslím, že ti už niekto nepriamo-priamo odpovedal, zmena energie tvojej, vylučovanie adrenalínu, možno gestikulácia, iná motorika,nervozita?:! (i keď podvedomá) pes je super-senzor, môžeš si byť istá že odhalí aj tvoje "myšlienky"
Občas mám pocit, že len čo pomyslím na niečo vzrušujúce-zakázané, tak to tí moji s ľahkosťou prečítajú.
Všetko sú to dosť individuálne záležitosti, a záleží na prepojenosti psa a človeka, je ťažké o nich písať, aby sa s nimi aj druhá strana ako tak skonfrontovala. Reč je dar, ale ako komunikačný prostriedok, často zlíhava.
kotrmelc
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 473
Bydlisko: Vráble

Re: Psy a ich city, myslenie, inteligencia

Poslaťod moth » Pia 16.09.2011 16:34

No ved to, ja som si ista, ze chyba je vo mne, len nedokazem klamat, preto som tam kde som :lol: Ale cisto teoreticky z pohladu skuseneho kynologa, ako sa da zabranit nervoznej reakcii psa v koterci voci duhemu psovi, ktory je pusteny z druheho koterca? V nasom pripade je ta reakcia fakt podmienena raketovej rychlosti opustenia koterca druhym psom, trva to mozno dve minuty, potom ten pes moze byt v zahrade 2 hodiny a zo strany toho spociatku nervozneho psa je ticho?!
• Akita Inu / Veľký japonský pes / Americká Akita od 1997 •
• Akita Inu / Great Japanese Dog / American Akita since 1997 •
moth
BANNED
 
Príspevky: 2059
Bydlisko: Bratislava

PredchádzajúciĎalší

Späť na Ostatné