Switch to full style
Sem píšte to čo neviete nikam zaradiť.

Pravidlá fóra

Pravidlá pre sekciu Ostatné :

1. Nezamieňajte si túto sekciu s voľnou diskusiou. Sekcia ostatné slúži ako poradňa pre vaše problémy. Nepridávajte sem príspevky typu ,,Aké psie mená sa vám páčia ??" to patrí do voľnej diskusie.

2. Zakladajte tu témy ktoré už neviete kam máte pridať tak ich dáte sem a ak sa hodia inam moderátori ich prenesú.
Odoslať odpoveď

Zviera nie je vec (návrh zákona)

Pon 17.10.2016 13:23

Zviera nie je vec je iniciatíva politickej strany SAS za zmenu zákona o ochrane zvierat
10628183_1540802389470610_3071815317970717504_n.jpg


V najbližších dňoch by sa malo opätovne hlasovať v parlamente za prijatie návrhu zákona o ochrane zvierat. Preto vznikli aj pochody, ktoré nedávno boli v rôznych mestách.

Predložené návrhy zákonov:
1. Návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Martina POLlAČIKA a Lucie NICHOLSONOVEJ na vydanie zákona, ktorým sa dopĺňa zákon č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v znení neskorších predpisov, http://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid ... terID=5647

2. Návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Martina POLlAČIKA a Lucie NICHOLSONOVEJ na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 282/2002 Z. z., ktorým sa upravujú niektoré podmienky držania psov v znení zákona č. 102/2010 Z. z. a ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 39/2007 Z. z. o veterinárnej starostlivosti v znení neskorších predpisov, http://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid ... terID=5646

,,Problematika ochrany zvierat nie je a ani nemôže byť politická téma. Mala by to byť hlavne spoločensko - občianska téma.
Ako kedysi povedal Abrahám Lincoln : " Práva zvierat sú pre mňa rovnako dôležité ako ľudské práva. Je to cesta k všeobecnému ľudskému bytiu. " a ja k tomu môžem dodať len to, že výchovou k citlivému správaniu sa ku zvieratám je aj výchova k ľudskosti.
Ak sa chceme vydávať za demokratický a vyspelý štát, nemôžeme tolerovať, aby zviera bolo ako v poslednej krajine EU stále definované ako vec a ani tolerovať týranie a nevymožiteľnosť práva či vôbec neochotu takéto týranie trestať ako je tomu v súčasnosti.
"
Zviera nie je vec, https://www.facebook.com/zvieraniejevec ... 3677549812

Teraz máme možnosť napísať poslancom NR SR a žiadať ich o podporu návrhu zákona na ochranu zvierat - na zmenu v občianskom zákonníku, že je zviera cítiaca bytosť, a na vznik tzv. registrovaných chovov.

,,[i]Text kľudne môžete použiť zo stránky Zviera nie je vec ( alebo si vytvorte vlastný)
Kontakty na poslancov: http://www.nrsr.sk/web/?SectionId=60"
Zviera nie je vec, https://www.facebook.com/zvieraniejevec ... 5654166281

Médiá: SaS chce dať do zákona zviera ako bytosť obdarenú zmyslami na hlavné správy.sk, Sas chce zviera definovať v zákone ako bytosť obdarená zmyslami na Teraz.sk, SaS chce dať do zákona zviera ako bytosť obdarenú zmyslami na aktuality.sk, Nová novela zákona podľa SaS: Zviera ako bytosť obdarená zmyslami! na pluska.sk

Nechápem, kto má záujem na tom, aby bolo zviera zákonné brané ako vec a vzťahoval sa naňho iba zákon o veterinárnej starostlivosti 39/2007 a občiansky trestný zákon o veci

Poprosím o presunutie diskusie z témy Psy bez PP a ich šírenie do tejto témy. Ďakujem :)

Re: Zviera nie je vec

Pon 17.10.2016 14:05

MisheliQ píše:2. Návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Martina POLlAČIKA a Lucie NICHOLSONOVEJ na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 282/2002 Z. z., ktorým sa upravujú niektoré podmienky držania psov v znení zákona č. 102/2010 Z. z. a ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 39/2007 Z. z. o veterinárnej starostlivosti v znení neskorších predpisov, http://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid ... terID=5646

V dovodovej sprave sa uz aj uvadza ako je mozne navrhovanu zmenu zakona lahko obist... "Registrácia sa netýka tých chovateľov psov, ktorým sa psy rozmnožia náhodne a/alebo šteňatá nie sú predmetom predaja."

Re: Zviera nie je vec

Pon 17.10.2016 14:10

Martin_s ako myslíš obísť? Narážaš na to "náhodné spárenie" a následný predaj šteniať z takéhoto náhodného spárenia? To by sa asi ťažko dokazovalo, čo je a čo nie je náhodné spárenie. Hmmm
Ale ak by sa šteňatá z takéhoto spojenia mohli len darovať ...

Re: Zviera nie je vec

Pon 17.10.2016 14:11

Vtipné. A kto im dokáže, že sú tie šteňatá náhodné? A kto ich bude sledovať, či ich naozaj nepredajú? Ono toto všetko je pekné na papieri, ale realita... :ua:

Re: Zviera nie je vec

Pon 17.10.2016 14:14

Veď bez toho, aby si mala registrovaný chov, nebudeš môcť ani predávať, takže tak by to malo byť aj sledované a dohľadateľné.

Re: Zviera nie je vec

Pon 17.10.2016 14:15

Ved prave ze to nie je odsledovatelne. Rovnako ako to bolo s nejakymi poplatkami (uz si nepamätam presne ktore, asi skolky alebo u lekara...), ktore zakazali a zrazu sa z nich stali dobrovolne prispevky... Cize mne sa "nahodne" sparia psy (co tam po tom ze opakovane, nuz som blbec co si ich nevie ustrazit)... Tak sa rozhodnem stenata "darovat" a mozem ja za to ze zaujemca je neodbytny a silou mocou mi da prispevok na starostlivost o moje psy?

Netvrdim ze myslienka zakona je zla. Zakon je potrebny a je konecne potrebne v tom nieco urobit, len by to malo byt prisnejsie a tak aby sa z toho nedalo takto lahko vykluckovat, pricom navod daju sami...

Re: Zviera nie je vec

Pon 17.10.2016 14:20

Neviem ktoré poplatky máš na mysli, nevieš mi prosím hodiť nejaký odkaz, nech sa dostanem do obrazu?
Myslíš, že ľudia by dávali dobrovoľné príspevky niekomu za šteňa, ktoré by mohli mať zadarmo (darované)? Či ten dobrovoľný príspevok by si určil chovateľ?

Re: Zviera nie je vec

Pon 17.10.2016 14:22

No to chcem našich dedinských množiteľov vedieť, ako oni budú mať registrovaný chov. O tomto zákone ani vedieť nebudú. A kto ich bude pokutovať, keď našim policajtom je to úplne že jedno a z veterinárnej správy prídu, dajú pokutu a tým to hasne...? :ach:

Re: Zviera nie je vec

Pon 17.10.2016 14:25

Ved pisem ze si uz nepamätam ktore to boli... Ale myslim ze za potvrdenia u lekara - za peciatku si nevypyta ale ty mu das dobrovolny prispevok na kupu tlaciv na ktore dava potvrdenie... Ale myslim ze to takto bolo uz aj s inymi poplatkami (napr. sponzorsky dar skolke)...
Presne tak, povie ti ze ti stena preda, ale dohodnete sa medzi sebou ze sa to uvedie ako prispevok... Zaujemcovi o stena to bude jedno, ved bude mat stena bPP a lacnejsie ako PP (myslene z pohladu neznaleho zaujemcu, co si mysli ze PP je len strasne drahy papier) :pac:
Tento navrh zakona mi pride skor len taky "na oko" aby aj vlk bol syty aj ovca cela... A pani poslanci budu mat preferencie, lebo ved nieco v danej veci konecne robia... Ked zakazat chov bez registracie a dodrziavania podmienok, tak bez vynimiek, ktore daju cestu obchadzaniu...

Re: Zviera nie je vec

Pon 17.10.2016 14:33

Hm hmm to je na zamyslenie. Ale tak ako fungujú registrované chovy pre hospodárske zvieratá, tak by fungovali pre spoločenské zvieratá: http://www.svssr.sk/zvierata/chovatelia ... ikacia.asp, http://www.pssr.sk/cehz/cehz_zaklad.aspx

Martin_s aspoň mám predstavu, čo si mal na mysli, lebo som si nevedela vybaviť nejakú takú situáciu. Ale je rozdiel pýtať si dobrovoľný príspevok za tlačivo, ktoré nevyhnutne potrebuješ do práce, a pýtať si ho za šteňa, ktoré môžeš mať zadarmo

Re: Zviera nie je vec

Pon 17.10.2016 15:11

Registrované chovy pre HZ tiež fungujú len u veľkochovateľov, nie je ani tým pokrytý celý chov zvierat. Jednoducho sa to v praxi nedá.

Odoslané z Lenovo P1ma40 pomocou Tapatalku

Re: Zviera nie je vec

Pon 17.10.2016 15:53

Povinnosť registrovať chov vzniká každému držiteľovi HD (bez ohľadu na počet chovaných zvierat). (pdf), to isté platí aj pre malé prežu (pdf)
Povinnosť registrovať chov vzniká držiteľovi ošípaných, ak chová 2 a viac kusov ošípaných. V Slovenskej republike je dočasne udelená výnimka pre majiteľov/držiteľov, ktorí chovajú 1 ks ošípaných. Títo sa nemusia registrovať počas trvania výnimky. (pdf)
Povinnosť registrovať chov vzniká majiteľovi/držiteľovi hydiny, ak chová viac ako 300 kusov kúr, moriek, husí, kačíc, bažantov, prepelíc, viac ako 5 kusov bežcov alebo 1500 kusov hydiny určenej na výkrm. (pdf)
Koňovité - povinnosť registrácie už od 1 ks, vlastník nemusí mať registrovanú farmu, môže ich umiestniť na registrovanú farmu (powerpoint)
Vyhlášky, ktoré s tým súvisia https://www.pssr.sk/stiah/stiah_leg.aspx

Re: Zviera nie je vec

Pon 17.10.2016 16:37

Ti je všetko pekné, bohužiaľ, prax je podstatne iná.

Re: Zviera nie je vec

Pon 17.10.2016 17:45

MisheliQ píše:Neviem ktoré poplatky máš na mysli, nevieš mi prosím hodiť nejaký odkaz, nech sa dostanem do obrazu?
Myslíš, že ľudia by dávali dobrovoľné príspevky niekomu za šteňa, ktoré by mohli mať zadarmo (darované)? Či ten dobrovoľný príspevok by si určil chovateľ?

Bazos : darujem šteniatka z náhodného krytia, k tomu pridám balíček granúl za 90€...

Ešte ten zákon ani nie je hotový a už je obídený...

Re: Zviera nie je vec

Uto 18.10.2016 20:10

Vikiki22 píše:Ti je všetko pekné, bohužiaľ, prax je podstatne iná.


vela veci jednoducho vyzera, vyzeralo a bude vyzerat na papiery, ale skutocnost - realita je vzdy o niecom inom...a ako sa to vravi, neznalost zakona (cohokolvek) neospravedlnuje...

takze s tebou plne suhlasim... :fizel:
Odoslať odpoveď