Veľký pes vs. malý pes - praktické skúsenosti

Sem píšte to čo neviete nikam zaradiť.
Pravidlá fóra
Pravidlá pre sekciu Ostatné :

1. Nezamieňajte si túto sekciu s voľnou diskusiou. Sekcia ostatné slúži ako poradňa pre vaše problémy. Nepridávajte sem príspevky typu ,,Aké psie mená sa vám páčia ??" to patrí do voľnej diskusie.

2. Zakladajte tu témy ktoré už neviete kam máte pridať tak ich dáte sem a ak sa hodia inam moderátori ich prenesú.

Veľký pes vs. malý pes - praktické skúsenosti

Poslaťod martela » Pia 31.07.2015 13:25

Ahojte, zaujímali by ma praktické skúsenosti majiteľov malých aj veľkých psov. Povedzme malý tak do 7-8 kg (cca 35 cm) a veľký, nad 25 kg (nad 50cm), napr. malý bradáč, welsh teriér vs. nemecký ovčiak, labrador a pod. Aké boli, sú podľa vás najpodstatnejšie rozdiely, ktoré si človek uvedomí, až keď takého psa vlastní? Lebo také základné, tie ma vedia napadnúť, ako napr. málo krmiva, veľa krmiva, alebo malá búda vs. veľká búda, čiže menšie náklady vs. väčšie náklady, viac česania, menej česania, v aute zaberie viac miesta, menej miesta... Nebolí z malého psa chrbát? - stále sa skláňať, ak niečo riešite. Ako pristupuje okolie - bojí sa veľkých psov viac? A čo pes v konflikte? Veľký ide ruku odtrhnúť na vodítku, zatiaľčo malého "treba" zobrať na ruky, aby ho veľký nezakusol?
Takže aké sú klady a zápory oboch kategórií?
martela
Okoloidúci
 
Príspevky: 19

Re: Veľký pes vs. malý pes - praktické skúsenosti

Poslaťod Vikiki22 » Pia 31.07.2015 13:31

Mám foxteriéra a retrievera. Okrem tých vecí, čo si spomenul, tak to zhrniem len takto:
Malý pes:
- praktický (skladný, možnosť nosiť/prenosu),
- chrbát zo zohýňania nebolí.
Veľký pes:
- všade je ho veľa (myslím priestorovo),
- horšie na prenos (tu už chrbát bolí).
Okolie je rozmanité - skôr riešia prvý dojem zo psa ako veľkosť. Čo sa konfliktu týka, pes mi nejde utrhnúť ruku a malého psa nezdvíham. Takýmto veciam radšej predchádzam. :no:
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Veľký pes vs. malý pes - praktické skúsenosti

Poslaťod Silvuch » Pia 31.07.2015 13:54

Nebolí z malého psa chrbát? - stále sa skláňať, ak niečo riešite. Ako pristupuje okolie - bojí sa veľkých psov viac? A čo pes v konflikte? Veľký ide ruku odtrhnúť na vodítku, zatiaľčo malého "treba" zobrať na ruky, aby ho veľký nezakusol?
Takže aké sú klady a zápory oboch kategórií?


Neboli chrbat, k malemu psovi sa jednoducho nesklana.. :lol: Bud chodi navolno, alebo na voditku.. A vedia povel hop na hrud... :lol: maleho psa ani netreba pridrzat, ak ide niekto okolo - pokial je slusne vychovany samozrejme a neotravuje psov, i ludi..
Vacsich psov sa boja, treba ho minimalne niekedy akoze pridrzat, lebo su tety, ktore okolo velkeho psa neprejdu, pripadne dieta.. Ono staci si psa len privolat, nech ide pri nohe, pridrzat obojok... Urcite sa vacsich psov ludia boja viac, co je aj dobre, lebo respektuju tvoju zonu, nehrnu sa za tebou za kazdu cenu sa pohrat...
maly pes je sikovny aj v tom, ze vela podnikov/hotelov povoluje malych psov, velkych nie.. Pre cestovatela urcite lepsi mensi pes. Da sa odviest na biku, zobrat do ruk, preniest cez rebriky...

Bitky - mali su nachylnejsi na zranenia, na nahanacky so psami, ale mam skusenosti, ze maleho psa nechaju na pokoj, lebo sak su smiesny ako hrdinovia (nic v zlom :heh: ), s vacsimi psami je vacsie riziko na zmeranie si sil..
mali psi su ustekanejsi, lebo citia viac hrozieb, ako vacsi.. Velmi velkych psov zas povacine ostatni ignoruju, maju respekt...

Stredna trieda znasa vyhody i nevyhody oboch. :heh:
JSUT*

Dont panic
Silvuch
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6333
Bydlisko: Petržalka, vs srdco Malych Karpát

Re: Veľký pes vs. malý pes - praktické skúsenosti

Poslaťod nicole » Pia 31.07.2015 15:03

este prakicke skusonosti s cesanim, a teda dlhosrsty pes a kratkosrsty
am.koker/maly
-vzdy ked je mokro, pes ti pride spinavy ako prasa, v lepsom pripade ho len uteres, v horsom sa ide pekne do vane (jesen a mokra zima su fakt zle)
-o srst sa treba samozrejme viacej starat ako u kratkosrsteho psa
-srst je ale prijemna na dotyk, taky plys
xNO/velky
-ten pes ma hadam vzdy laby suche
-plzne ako divy, bez vycesavania to fakt nejde (vlastne toho cesem teraz viac ako kokra)
-a hlavne CHLPY, chlpy su ozaj vsade :prd: z nicoho to nejde dole lebo chlp je hruby ostry, vsetko vsade picha
-ak nezamatam 5x denne tak ani raz
-mne osobne srst vadi na dotyk, nie som na nieco take ostre zvyknuta :smile: (psa len strazim)

clovek by si pomyslel kolko ja mam doma srsti z dvoch dlhosrstych psov, ale opak je pravdou :no: kratkosrste a navyse plznuce psica natrvalo do bytu fakt nie
Čím viac poznám ľudí,tým viac milujem psy.
nicole
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 62
Bydlisko: ZV

Re: Veľký pes vs. malý pes - praktické skúsenosti

Poslaťod Vikiki22 » Pia 31.07.2015 15:08

Myslím, že pri údržbe srsti nie je rozhodujúca veľkosť psa, ale štruktúra srsti. Taký mops plzne napríklad aj za 2 ovčiakov.
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Veľký pes vs. malý pes - praktické skúsenosti

Poslaťod wer » Pia 31.07.2015 15:13

no co ja viem... ja mam NO v byte a teda srst ma prijemnu ma dotyk, vobec nie hrubu. plzne 2x za rok tak zo 3 tyzdne, pomimo tych chlpov moc nie je, skor ze vobec... a teda nie je ziaden problem so zapichavanim.
uz sme to nedavno rozoberali - je to skor problem hladkosrstych psov, nie kratko.... ale toto je vskutku otazka osobnych preferencii
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Veľký pes vs. malý pes - praktické skúsenosti

Poslaťod nicole » Pia 31.07.2015 15:17

wer, toto ti je smyknute so staffom alebo dacim takym, srst je fakt cudna
Čím viac poznám ľudí,tým viac milujem psy.
nicole
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 62
Bydlisko: ZV

Re: Veľký pes vs. malý pes - praktické skúsenosti

Poslaťod wer » Pia 31.07.2015 15:19

tak to je ta hladka potom, takze to sedi
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Veľký pes vs. malý pes - praktické skúsenosti

Poslaťod hisham » Pia 31.07.2015 15:45

Offtopic: Som tu mala Halethine dobermanky a pustili minimum srsti, resp. ju aspon nevidno, mozno tym, ze je cierna? :heh: Kazdopadne, kratkosrste psy typu NO, labrador a bigl su za mna 100x horsie nez hladkosrste, co sa pustania srsti aj zapichovania sa tyka.
Nothing's ever lost forever, it's just caught inside the cushions of your couch
and when you find it you'll have such a nice surprise.

______
@haku.groen
hisham
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1189

Re: Veľký pes vs. malý pes - praktické skúsenosti

Poslaťod wer » Pia 31.07.2015 15:57

tak bigel je blizsie k hladkej... a labros je nejaka speci kategoria - ako vravia samotni majitelia :heh: zila som v byte s dvoma NO a stafbulom, viem to velmi dobre porovnat
zapichovanie no-ckovej srsti si ani neviem technicky moc predstavit :heh: tebe sa zapichovali chlpy bo? lebo to je hodne podobny typ srsti
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Veľký pes vs. malý pes - praktické skúsenosti

Poslaťod pigie » Pia 31.07.2015 16:12

Jednoducho povedane. Maly pes malo starosti, velky pes vela starosti :heh: Jediny najpodstatnejsi rozdiel ja osobne vidim v tom, ze zvladnut maleho nevychovaneho psa da menej starosti ako zvladnut velkeho nevychovaneho psa... Ostatne veci mi pridu take nepodstatne :heh:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Veľký pes vs. malý pes - praktické skúsenosti

Poslaťod Bad » Pia 31.07.2015 16:56

převálcuju malého psa = úraz až smrt
převálcuju velkého = někdy si i všimne

velký je opora, a to doslova i přeneseně, a jak člověka hezky vytáhne do kopce :jop:

velký je pro mě rovnoprávný parťák(i tím, že to nevezmu do náruče....), malý takové něco, co se člověk musíš starat, aby to někde nezapomněl....

a samozřejmě, taková léčba velkého je poměrně k hmotnosti dražší
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Veľký pes vs. malý pes - praktické skúsenosti

Poslaťod hriva » Pia 31.07.2015 20:09

Na velkeho treba viac fyzickych sil...uz len led sa niečo stane a psa treba nosiť po schodoch a podobne je to makacka. A tiez je rozdiel ked potiahne maly a veľký.
No a veterinár ide pri väčšom dost do penazi aj pri banálnych veciach.
A ci sa ludia viac boja maleho ci velkeho tazko povedať, zavisi od vzhladu a srsti lebo chlpaty pes je vacsinou nununu a ludia sa podvedome viac boja čiernych psov.
Kamoska ma civavu a nemohla by som mat maleho psa. Par krat som ho skoro zaslapla. A citim sa tak cudne ked to vencim :joint:
Those we love don't go away, they walk beside us every day.
Unseen, unheard, but always near; still loved, still missed and very dear.
hriva
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4816

Re: Veľký pes vs. malý pes - praktické skúsenosti

Poslaťod usagi » Sob 01.08.2015 1:06

Ja mam aj malé a aj veľké v jednom byte,v jednej posteli :joint:
Asi som fakt divná, ale nikdy som nemala pocit,že je medzi nimi rozdiel :heh: minimálne na žrádle to u nás nepoznat a nemám pocit,žeby som sa nejak neustále zohybala ku krpatemu. Aktivity zvládajú všetky rovnako a to aj napriek vekovemu rozdielu. Podľa mňa sa fantasticky dopĺňajú :jop:

No akurát cestovanie je určite jednoduchšie s malým psom a ak sa nebodaj niečo stane tak ľahšie si prenesiem malého psa,ako veľkého.

Ešte mi chýba stredná veľkosť, zišlo by sa doplniť stav :heh:
usagi
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3165
Bydlisko: NR

Re: Veľký pes vs. malý pes - praktické skúsenosti

Poslaťod hruska » Sob 01.08.2015 1:14

Graffca je podla teba velka? :lol:
Podla mna su stredaci naj, mne vyhovuju psici tak od tych 13 do 20kileciek.
hruska
Multišampión
 
Príspevky: 7379

Ďalší

Späť na Ostatné