Správanie (etológia) psa

Sem píšte to čo neviete nikam zaradiť.
Pravidlá fóra
Pravidlá pre sekciu Ostatné :

1. Nezamieňajte si túto sekciu s voľnou diskusiou. Sekcia ostatné slúži ako poradňa pre vaše problémy. Nepridávajte sem príspevky typu ,,Aké psie mená sa vám páčia ??" to patrí do voľnej diskusie.

2. Zakladajte tu témy ktoré už neviete kam máte pridať tak ich dáte sem a ak sa hodia inam moderátori ich prenesú.

Re: Správanie (etológia) psa

Poslaťod aNeMiC » Uto 14.04.2015 20:46

Mne to tak príde, že sa za plotom/oknom alebo niečim podobným psy tvária akoby boli najmocnejší na svete. To robí aj moja fenka cez plot. Proste šteká, ale keby sa mala na voľno do toho/niekoho pustiť, ujde aj s kňučaním. Aj na prechádzkach - psy na nás štekajú ako blázni, ale keď sú navoľno ani sa nehnú ujdú. Možno vtedy vedia, že iní psi sa nemajú ako brániť, pretože majú medzi sebou zábranu. :nwm: :smile:
...Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today...
aNeMiC
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 554
Bydlisko: ♡ Rajecká dolina ♡

Re: Správanie (etológia) psa

Poslaťod Mac Gie » Uto 14.04.2015 21:48

hruška som na tom rovnako :heh:

inak len tak zo zvedavosti by ma zaujímalo prečo sa môj pes vkuse hádže o zem keď sa hrá s druhým (ktorého mám v DO) :pac: samozrejme je celý od hliny a trávy potom, debil...ale zo začiatku to nerobil to sa skôr len okusovali na štyroch alebo na dvoch ale ani jeden nebol na zemi, teda keď robili saltá a kotúle jeden cez druhého tak to hey, ale teraz to robí v jednom kuse..je mohutnejší a silnejší ako Colli takže on keby aj chcel tak ho pravdepodobne nezvalí...on má tak celkovo divný spôsob hry väčšinou keď sa stalo, že sa hral s nejakým psom tak sa len krútil a zrážal ho svojím zadkom :heh: pritom čo sa týka ich "vzťahu" a "hierarchie" tak čo chce a povie Max to je sväté, malý by si nedovolil protestovať a vždy mu prejavuje svoju lásku a priazeň atd. veľa sa od Maxa učí a odkukáva takže netuším prečo Max tato zmenil spôsob hry :nwm:
toto poznanie mi nejako k životu nechýba ale keď tak na nich kukám každý deň tak nad tým rozmýšľam sem tam :angel:
prihodím fotky - predtým
Obrázok Obrázok
a teraz (takých s vykrútenou hlavou mám veľa a hneď na to ľapne o zem aj zadok...a raz ho Colli tak cvakol za gule keď toto spravil :joint: )
Obrázok Obrázok Obrázok
“If you don’t own a dog, at least one, there is not necessarily anything wrong with you, but there may be something wrong with your life.” - Roger Caras
Mac Gie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2374
Bydlisko: Ražňany/PO

Re: Správanie (etológia) psa

Poslaťod Zenei » Uto 14.04.2015 22:16

aNeMiC píše:Mne to tak príde, že sa za plotom/oknom alebo niečim podobným psy tvária akoby boli najmocnejší na svete. To robí aj moja fenka cez plot. Proste šteká, ale keby sa mala na voľno do toho/niekoho pustiť, ujde aj s kňučaním. Aj na prechádzkach - psy na nás štekajú ako blázni, ale keď sú navoľno ani sa nehnú ujdú. Možno vtedy vedia, že iní psi sa nemajú ako brániť, pretože majú medzi sebou zábranu. :nwm: :smile:

To sa mi práve vôbec nezdá, ako som písala vyššie, ona má veľmi rada druhé psy, nikdy pred nimi neuteká, jedine za nimi (aj za veľkými, tým vyskakuje do papule a "líška" sa :) a s malými a strednými sa zas vždy rada bláznivo naháňala). Proste ona nemala nikdy zlú skúsenosť so psami, preto sa ich nebojí. Nekňučí tak akoby sa bála, skôr tak ako keď je priviazaná, vidí psa a chce sa k nemu rozbehnúť a hrať sa s ním. Je to také kňučanie akoby vyslovene od vzrušenia. A ďalšia vec je, že ona nekňučí keď je na voľno, ale doma pred tým oknom...
Zenei
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 378
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Správanie (etológia) psa

Poslaťod aNeMiC » Uto 14.04.2015 23:38

Zenei, nemôže to byť preto, lebo chce ísť za tím psom skôr teda? :nwm: že až šteká, tak tam chce ísť?
...Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today...
aNeMiC
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 554
Bydlisko: ♡ Rajecká dolina ♡

Re: Správanie (etológia) psa

Poslaťod Zenei » Uto 14.04.2015 23:57

No ale ona šteká a vrčí vyslovene, ako keby strážila alebo tak. Veď práve preto tomu nerozumiem, príde mi akoby v tej chvíli sama nevedela, čo vlastne chce. Ale to asi nebude ten správny výklad :D
Zenei
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 378
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Správanie (etológia) psa

Poslaťod Lindchen » Str 15.04.2015 7:29

Annabell a Dingo píše:Ked ideme von a obujem sa, pes sa natahuje a stupa mi na nohy. Co mi tym chce povedat? Viete niekto? Ja som to zatrhla, prislo mi to akoby chcela prevzat "žezlo".

(Dočítala som sa, že stúpenie na nohu je hľadanie opory, istoty, ale to v iných situáciách, Aris to robieva bežne, keď vidí dačo divné, neznáme, tak sa postaví vedľa mňa a dá packu na nohu a čaká.)
Ale to čo píše je dačo iné, pes (aj mačka) vyjadruje opretím sa o človeka a pretiahnutím predných labiek ako gesto náklonnosti a spokojnosti, takže to opretie sa o chodidlo a natiahnutie môže byť taká modifikácia.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Správanie (etológia) psa

Poslaťod Bad » Str 15.04.2015 9:24

Lindchen píše:ako gesto náklonnosti a spokojnosti

:yes: přesně tak to má pastevec, že mi přiťápne nohu a vrní :lol:
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Správanie (etológia) psa

Poslaťod Annabell a Dingo » Str 15.04.2015 9:25

No pekne a ja som ju za to hresila. Lebo ona je doma velmi, velmi dobra, ani sa to popisat neda ako poslucha. Ale vonku si sama volila trasu vencenia, to s kym sa chce stretnut, bolo iste obdobie, ze vobec vonku nespolupracovala. Tak mi to prislo ze hovori "Doma sefujes ty a teraz ideme von a sefovat budem ja" :lol:
Annabell a Dingo
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 355

Re: Správanie (etológia) psa

Poslaťod Lindchen » Str 15.04.2015 9:42

Arisko to robieva, keď má tak dobrú náladu, až je roztopašný :aaa: . A to býva potom neposlušný vonku, ale tak zlato :hi: . Niečo na spôsob, ja som taký veselý, poď panička, zjedol by som ťa aj našu mačinku, poďme von medzi púpavy a lietajme :heh: . Netajím, že ma vždy nakazí :heh:
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Správanie (etológia) psa

Poslaťod Elska » Str 15.04.2015 11:08

Zenei píše:No ale ona šteká a vrčí vyslovene, ako keby strážila alebo tak. Veď práve preto tomu nerozumiem, príde mi akoby v tej chvíli sama nevedela, čo vlastne chce. Ale to asi nebude ten správny výklad :D


skor chce na seba upozornit iného psa, stekanim, vrcanim. Ked sa jej to nedari, potom knuci. Ja mama tiez taku skusenost so psami
Elska
Šteniatko
 
Príspevky: 90

Re: Správanie (etológia) psa

Poslaťod Zenei » Str 15.04.2015 12:07

Elska, tak to mi teda vôbec nenapadlo. A zatiaľ to dáva zo všetkého asi najväčší zmysel. Ďakujem moc!
Naposledy upravil Zenei dňa Str 15.04.2015 20:35, celkovo upravené 1
Zenei
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 378
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Správanie (etológia) psa

Poslaťod aNeMiC » Str 15.04.2015 20:32

Lindchen, mne sa určitú dobu moja fenka opierala o nohu - stále. Proste sa priamo tisla ku mne. Potom som ju to odnaučila... :ach: :pac:
...Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today...
aNeMiC
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 554
Bydlisko: ♡ Rajecká dolina ♡

Re: Správanie (etológia) psa

Poslaťod Zenei » Štv 16.04.2015 16:09

Tak ale dnes sa napr. rozbehla k oknu rovno s kňučaním a až potom tak jemne zavrčala, asi už dopredu vedela, že je to márne :heh:

Aj tak by ma niekedy zaujímalo, čo presne cíti.
Naposledy upravil Zenei dňa Štv 16.04.2015 20:11, celkovo upravené 1
Zenei
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 378
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Správanie (etológia) psa

Poslaťod Elska » Štv 16.04.2015 18:29

a vidí iných psov z toho okna? Ak ich nevidí, tak asi skor bude knucat. Ja mam tiez skusenost, ze niekedy brechal, ak videl v dialke psa, ktory môjho nevidel, alebo tiez rovno zacal knucat. Asi podla nalady a odhadnutej perspektívy kontaktu... :lol: Skus svojmu sprostredkovat co najviac psej spolocnosti, tiez unav ju ty co najviac, casom to ustane.
Elska
Šteniatko
 
Príspevky: 90

Re: Správanie (etológia) psa

Poslaťod Zenei » Štv 16.04.2015 20:09

Elska: Nie nevidí. Ako mne to nevadí, vlastne ona má už 10 rokov a robila to vždy. Len by ma zaujímalo, čo si presne pri tom myslí, čo chce, čo cíti...

Základ je asi pochopiť, prečo celkovo v týchto prípadoch psy štekajú, napríklad v záhradách - zašteká jeden pes, potom druhý a potom všetci ako reťazová reakcia. To, že chcú spolu komunikovať a upozorňovať na seba, by mi celkom dávalo zmysel. A sú pritom vzrušení a zároveň sa nemôžu vidieť ani k sebe dostať, tak niektorí pri tom jednoducho aj kňučia. Na nič lepšie asi teraz neprídem :D
Zenei
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 378
Bydlisko: BA - Ružinov

PredchádzajúciĎalší

Späť na Ostatné