Switch to full style
Sem píšte to čo neviete nikam zaradiť.

Pravidlá fóra

Pravidlá pre sekciu Ostatné :

1. Nezamieňajte si túto sekciu s voľnou diskusiou. Sekcia ostatné slúži ako poradňa pre vaše problémy. Nepridávajte sem príspevky typu ,,Aké psie mená sa vám páčia ??" to patrí do voľnej diskusie.

2. Zakladajte tu témy ktoré už neviete kam máte pridať tak ich dáte sem a ak sa hodia inam moderátori ich prenesú.
Odoslať odpoveď

Správanie (etológia) psa

Ned 29.03.2015 10:20

Už dlhšie mi tu chýba táto téma, možno tu taká je, len som ju nenašla :) Téma o správaní (a nemusí byť len problémové, na také tu už téma je) našich psíkov. Niektoré črty správania mi prídu veľmi zaujímavé, preto si myslím, že je fajn sa o ne niekde podeliť a vymeniť názory, skúsenosti a informácie (napr. z kníh) o tom. Na začiatok uvediem tri zaujímavé príklady správania mojej sučky.

1. Lízanie "to nevadí, odpúšťam ti"
Stáva sa mi, že keď malinkej nejak nechtiac ublížim, napr. pri česaní ju silnejšie potiahnem, ona zakňučí, prípadne sa aj zaženie papuľkou akoby chcela kusnuť (ešte ma ale nikdy nekusla) a vzápätí ma oblíže, prípadne sa aj akoby "poteší". A to je len jeden z mnohých príkladov, stáva sa to aj keď jej napr. strihám pazúriky, alebo keď sme jej ťahali kliešťa, keď jej takmer pristúpime labku... :angel: Najprv sa zľakne, ale potom nás nežne oblízne :) Príde mi to presne akoby vravela "to nevadí, odpúšťam ti" :)

2. Vyskočenie len na dovolenie
Zaujímavé tiež je, že na gauč ku mne vyskočí, len keď jej poviem "hop!". Sedí, pozerá hore, je nervózna, ale kým nepoviem hop, tak nevyskočí. Pritom nikdy som ju to neučila. Bola by som radšej, keby skákala automaticky. A keď na gauči nikto nie je, tak naň v pohode skáče bez povelu.

3. Utierane papuľky po papaní do koberca
By som si myslela, že to len ľudia (a aj to nie vždy) si po jedle zvyknú utrieť ústa do servítky :D
Naposledy upravil Zenei dňa Pon 30.03.2015 10:01, celkovo upravené 3

Re: Správanie (etológia) psa

Ned 29.03.2015 14:24

Inak k tomu vyskakovaniu na gauc-moja truba dakedy vyskoci sama a dakedy jej to akoze "musíme dovolit", pricom papulu opre o gauc a fuci, pripadne predne laby vylozi na gauc a pozera po nas a fuci k tomu. Minule som bola v kuchyni a som ju videla, ako chce ist v obyvacke na gauc, tak jej hovorim z kuchyne hop, ona nic, este viac zacala fucat, tak idem k nej a hovorim: nech sa paci, milostiva. A konecne to zabralo :lol:

Re: Správanie (etológia) psa

Ned 29.03.2015 14:29

U nás podobne, na posteľ aj gauč môže neobmedzene, ale občas sa "pýta". Predpokladám, že si nepýta dovolenie na gauč, ale pozornosť a kontakt, pretože keď je vyvalený niekde, tak ho maznáme a pusinkujeme. Na zemi to nerobievame.

Re: Správanie (etológia) psa

Ned 29.03.2015 21:34

Máme rovnako to lízanie a aj ten gauč, v podstate lavičku.
Keď jej nechtiac stúpim na labku a ona zakňučí, tak ju začnem strašne mojkať a ľutovať - viem, že to nie je dobrá cesta ale to sa prostee nedáá, no neľutovať ju. A ona mi olízne ksicht a potom sa robí, že nič. Alebo sedím na lavičke a ona na mňa šteká a až kým jej nepoviem rovnako "hop", tak nevyskočí... :smile:

Re: Správanie (etológia) psa

Pon 30.03.2015 7:49

akurat, ze to olizovanie je jednoducho ukludnujuce gesto, konejsivy signal.

Re: Správanie (etológia) psa

Pon 30.03.2015 8:18

moj pes furt vrci preco?co to znamena?

Re: Správanie (etológia) psa

Pon 30.03.2015 10:02

aj moj. ešte aj keď sa teší, tak to prejde do vrčania :pac:

Re: Správanie (etológia) psa

Uto 31.03.2015 7:54

Že by s tebou komunikoval? Freya má zas iné "gesto". Vždy, keď ku mne príde a začnem ju škrabkať na hrudi (to ona miluje), tak musí mať jednu packu na tej mojej ruke. Nie, že by mi to vadilo, ale.. Prečo to robí?
uploadfromtaptalk1427784862935.jpg

Re: Správanie (etológia) psa

Uto 31.03.2015 7:57

lebo ta miluje :heh:

Re: Správanie (etológia) psa

Uto 31.03.2015 7:58

No, o tom trochu pochybujem. :heh:

Re: Správanie (etológia) psa

Uto 31.03.2015 8:01

ja som o tom pochybovala doteraz,ale teraz tu mam psa,ktory ma skutocne miluje :heh: az je to otravne :lol:
inak to osm este nezazila,tato priserka ona normalne nevidi nic okolo,len mna a dostat sa ku mne co najblizsie,jej nevadi ze pri nej je iny pes,ona sa po nom sape,mu po chrbte aby sa dostala co najblizsie ku mne

Re: Správanie (etológia) psa

Uto 31.03.2015 8:09

Hej, o Eliške nepochybujem, že ku mne cíti nejakú náklonnosť, ale Freya... No. :haha:

Re: Správanie (etológia) psa

Str 01.04.2015 19:44

Vikiki, aj moja fenka na mňa hentak vykladá packu, akurát ona sa vždy vyvalí na chrbát... my to niekedy príde, akoby si ma proste prichytila s tou packou, aby som nezdrhla a škrabkala ju naďalej :haha:

S tým vrčaním, moja fenka vrčí vždy keď je straašne natešenáá. Proste teraz učíme otočky do druhej strany a niekedy sa do toho tak zapáli, že až vrčí :lol:

Re: Správanie (etológia) psa

Str 01.04.2015 21:23

Ja tiez moju polutujem, ked na nu stupim a ona sa tesi :lol:

Vrcanie u nas neexistuje, to akoby ani nevedela, aj "stekaj" na povel niekedy bafne naprazdno. Ale co sa chcem opytat....Kedysi som citala, ze ked psa napriklad hladkate, ale on uz nema zaujem, zacne zivat. A minule som pozerala jedno nase video, ked som mala v docaske stena, moja fena sa vyhrievala na slnku, ono sa chcelo hrat, tak zacala zivat. Uz ste o tom nieco poculi, citali?

Re: Správanie (etológia) psa

Str 01.04.2015 21:28

zivanie ako aj oblizovanie moze byt ten "konejsivy"signal,takisto aj mlaskanie,,moj najstarsi mlaskal,a najviac pri mojej mame,a ona bola na to az alergicka ked mlaskal a zvysovala furt hlas, a on chudak mlaskal este viac,tak som jej vysvetlila co a ako , a dala precitat Tugrid Rugas a prestal mlaskat :lol:
Odoslať odpoveď