Háranie a veci s tým súvisiace

Sem píšte ohladne starostlivosťi o psa (srsť,chrup,...).

Re: Háranie a veci s tým súvisiace

Poslaťod kotrmelc » Pon 27.09.2010 16:45

Hm a ozaj nemoze to byt tak ako u ludi, pretoze mi zaciatkom leta hrozne schudla, ci to nebude z podvyzivy..? Tak ako anorekticky nedostavaju menzes, tak ci to podobne neplati aj u zvierat...? :ua:[/quote]

Aj naša Ska-ska cez leto schudla, síce hára, ale mala to od začiatku také poslabšie či už krvácanie, a potom už len také ružovkasté výtoky. Ja som toho názoru, že to môže byť zapríčinené schudnutím. Ale s tvojou psicou, by som aj tak šla vetovi, i keď samozrejme nechceš šteniatka :ahoj:
kotrmelc
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 473
Bydlisko: Vráble

Re: Háranie a veci s tým súvisiace

Poslaťod Vevinka » Pon 27.09.2010 17:35

v stvrtok su to 3tyzdne co harame..uz tusim ani nekrvacame len este mame opuchnutu "susku"... pes co mame doma by ju najradsej stale potrtkal,tak neviete mi povedat kedy odpuchne a kedy ten pes uz prestane mat zaujem? dakujem :ahoj:
Obrázok
Vevinka
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 776
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Háranie a veci s tým súvisiace

Poslaťod kotrmelc » Pon 27.09.2010 20:02

Pes má záujem, často aj keď suka už nebude ochotná. U nás je to vo fáze, keď psy sa idú zblázniť a Ska-ska im to krásne opätuje, vycerenými zubami a kusancami :no: Tak im treba
kotrmelc
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 473
Bydlisko: Vráble

Re: Háranie a veci s tým súvisiace

Poslaťod Vevinka » Pon 27.09.2010 20:37

to on ju chel dneska fiknut a ona sa bala ze jej chce zobrat kosticku a utekala pred nim :lol: dufam ze ta jeho uchylnost sa coskoro ukludni lebo uz mam toho plne zuby,ale tusim teraz by sa uz nemohlo nic stat..ci mohlo? :nwm:
Obrázok
Vevinka
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 776
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Háranie a veci s tým súvisiace

Poslaťod Deina » Uto 05.10.2010 16:05

Caute, bola som si po veterinarnu radu co robit s mojou neharavkou, takze ak by mal niekto niekedy takyto "problem" tu je nazor veterinarky :
- urcite pockat kym fenka nebude mat aspon rok a pol
- zamysliet sa nad tym ci niekedy v predchadzajucich mesiacoch ste si nevsimli zmenu spravania vasej fenky alebo ci sa k nej nespravali inak psi ( ci ju neonuchavali, nechceli nakryvat ), lebo prve haranie mohlo byt aj skryte, teda ziaden vyrazny vonkajsi prejav
- ak fenka dovrsi rok a pol a stale nebude harat, veterinar jej moze spravit hormonalne vysetrenie z krvi, no hladiny progesteronu a estrogenu su dost premenlive, teda ani vysledok tohto testu vam nemusi presne povedat co s vasou feneckou je
- daslou moznostou je ultrazvuk, no ten je tiez diskutabilny, dakedy moze byt viditelne vsetko, niekedy je veterinar rad, ked zbada vobec maternicu
- uplne najlepsim vysetrenim je aspeksia organu, ktory je za neharanie zodpovedny - teda maternica a vajecniky. ( otvorit a kuknut sa co je s nimi )
Priciny neharania :
- vyvojove vady
- cysty
- nadory
- psychicky tlak
A co sa tyka straty vahy a nasledneho neharania - fenka by musela byt superpodvyzivena, aby prestala harat kvoli tomu, ale mozne to samozrejme je.
Stretávky maďarských vyžiel v Košiciach - http://www.kosickavyzla.webnode.sk
Deina
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 294
Bydlisko: Kosice

Re: Háranie a veci s tým súvisiace

Poslaťod Mackie » Uto 05.10.2010 16:40

ja by som k tym pricinam "prveho neharania" pridala este jednu - fena este nie je fyzicky (a psychicky) zrela :no:
(ten cca rok a pol to trvalo aj mojej fene)
ta tu je tota tuja
Mackie
Multišampión
 
Príspevky: 10425
Bydlisko: PO/KE (mon)

Re: Háranie a veci s tým súvisiace

Poslaťod Ema53 » Pia 08.10.2010 14:06

Mám otázku pre všetkých majiteľov starších sučiek:Ako prebieha háranie vo vyššom veku?Mení sa nejako dĺžka cyklu alebo hárania?Mám na mysli to,či to neprebieha u sučiek podobne ako u žien pri menopauze.
Nie je hlúpy ten,kto nevie,ale ten,kto nevie a nespýta sa.
Ema53
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 315
Bydlisko: Bratislava-Rača

Re: Háranie a veci s tým súvisiace

Poslaťod kotrmelc » Pia 08.10.2010 21:30

Ema53 píše:Mám otázku pre všetkých majiteľov starších sučiek:Ako prebieha háranie vo vyššom veku?Mení sa nejako dĺžka cyklu alebo hárania?Mám na mysli to,či to neprebieha u sučiek podobne ako u žien pri menopauze.

Predpokladaný vek sučky je +/- 9-10 rokov?! Aj menopauza u žien je dosť individuálna. Či už vekom, sprievodnými príznakmi a problémami, ktoré ju sprevádzajú. Čo máš za konkrétny problém? :otaznik:
kotrmelc
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 473
Bydlisko: Vráble

Re: Háranie a veci s tým súvisiace

Poslaťod Ema53 » Sob 09.10.2010 14:18

Problém nemám,iba chcem vedieť,čo ma v budúcnosti čaká.Posledné 2 roky sa jej cyklus predlžuje na polrok a 1,2,3 týždne navyše a pri poslednom háraní jej riadne "hrabalo" :pac: .Hádam vieš,čo mám na mysli :no: Sučka mala v júli 8 rokov.Je vo výbornej fyzickej kondícii,aktívna,hravá.
Nie je hlúpy ten,kto nevie,ale ten,kto nevie a nespýta sa.
Ema53
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 315
Bydlisko: Bratislava-Rača

Re: Háranie a veci s tým súvisiace

Poslaťod kotrmelc » Sob 09.10.2010 15:53

Hrabalo? Buď rada, že nemáš 2 sučky. Kým Struna nebola sterilizovaná:to boli hotové orgie. Darmo boli separované od psov. Ukájali sa jedna na druhej. V jednom kuse boli na sebe, popritom čúrali, zrejme z predráždenia :ach: No a boli zavreté v kuchyni, keď som otvorila dvere skoro ma vystrelo z tej arómy :pac:
A čo ťa čaká v budúcnosti? Ťažko povedať, ale skôr sa sučka ukľudní, toť môj názor.. Samozrejme vekom môžu prísť aj zdravotné problémy, takže toto všetko si treba len odtrpieť, je to nepríjemné, ale zas 2 razy do roka sa dá vydržať :ach: držím päste :ahoj:
kotrmelc
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 473
Bydlisko: Vráble

Re: Háranie a veci s tým súvisiace

Poslaťod Ema53 » Sob 09.10.2010 20:48

:ha: To ti teda nebolo čo závidieť.Samozrejme,že to nejako vydržíme.Prečo si dala Strunu sterilizovať?Bola chorá?
Nie je hlúpy ten,kto nevie,ale ten,kto nevie a nespýta sa.
Ema53
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 315
Bydlisko: Bratislava-Rača

Re: Háranie a veci s tým súvisiace

Poslaťod kotrmelc » Ned 10.10.2010 8:33

Objavil sa jej pri struku taký hrbolatý útvarček, cysta. Bolo to hneď po prvom vrhu ako sme odstavili štendá. A už sme s ňou neplánovali šteniatká. Nakoľko sa u jej potomkoch objavili podobné problémy ako mala ona: zúžený zvukovod, časté zápaly uší a u Struny aj dosť výrazná ale zatiaľ nie úplná strata sluchu :ua: Vet radil vybrať útvar a sterilizovať, aby sa predišlo recidívam, keď už mala k tomu sklony. Druhá sučka Ska-ska je bez problémov, chváľa bohu :smile:
kotrmelc
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 473
Bydlisko: Vráble

Re: Háranie a veci s tým súvisiace

Poslaťod Brixie » Štv 02.12.2010 12:18

Ahojte, no nas problem je trosku z ineho sudka. Brixinka ma 4 roky (v januari bude mat 5). Doteraz harala vcelku pravidelne, raz rocne tak zhruba zaciatkom oktobra. No a tu je koren problemu: uz je december a ona stale nic, ziande z tych typickych prejavov co fenky mavaju, ani psy ju vevycuchavaju, proste nic. :nwm:
Prosim poradte, kto mate s tym skusenosti, mam to zacat akutne riesit, ci este cakat? :ua:
Ako s veterinarkou som uz hovoril, no co mi ta porozpravala - od uplnych banalit a, ze sa nic nedeje, az po pomaly hororove sceny. :oo: Dobre s tymi hororovymi scenami je to trusku prehane, :ach: no ale vsak asi si viete predstavit ako to asi bolo, proste hned mi povedala o vsetkych rizikach, problemoch atd. - ako hodnotim to u nej pozitivne aspon clovek vie z cim vsetkym ma ratat. :yes: Avsak vsadila mi tym fajnskeho chrobaka do hlavy a vazne sa bojim o jej zdravie, predsa len je to moja Havina. :plac: Tak neviem... Ako ono dalsia vec, preco som taky neisty je, ze mame skusenost ako mozu problemy dopadnut - konkretne jeden Brixinkin kamarat bol nedavno kastrovany, co mu praskli cysty :vykricnik: a pritom navonok sa nic nedialo, teda az dokial nepraskli, potom len naraz krv a u veta mu bolo zistene, co som spominal, teda ze mu praskli dve cysty v prostate. :ua: Jej, este nieco som skoro zabudol spomenut - mozno podstatna info., co by mohla tiez s tym suvisiet (to je vsak len moja dedukcia) - Brixie ma, zial, chronicku borelku. Prosim, ak by ste sa mi vedeli k tomu vyjadrit bol by som velmi rad. :yes:
Brixie
Okoloidúci
 
Príspevky: 1

Re: Háranie a veci s tým súvisiace

Poslaťod Deni1994 » Pon 27.12.2010 16:08

Ahojte... Mame taky problem..Moja fenka (Bígl,9 mesiacov o par dni) sa uz druhy krat hara..pritom prve haranie mala ked jej bolo 7mesiacov..Je to normalne?Alebo mam radsej zajst k vetovi?Prosim poradte mi :ua: :ua: neviem co s tym..teda aspon dufam,ze je to haranie..
Deni1994
Snoopy
 
Príspevky: 159

Re: Háranie a veci s tým súvisiace

Poslaťod hruska » Pon 27.12.2010 19:21

Ako sa to prejavuje? Ak ma tmavy vytok, moze/nemusi byt zapachajuci, utekala by som k vetovi co najskor, moze to to byt zapal maternice.
hruska
Multišampión
 
Príspevky: 7379

PredchádzajúciĎalší

Späť na Starostlivosť