Sterilizácia a kastrácia - áno alebo nie?

Sem píšte ohladne starostlivosťi o psa (srsť,chrup,...).

Re: Sterilizácia a kastrácia - áno alebo nie?

Poslaťod katkariinka » Ned 08.02.2015 10:22

Dobre zhrnutie rizik a prinosov kastracie
http://www.dogs4dogs.com/blog/2015/02/0 ... -problems/
Nazory vyjadrene v prispevkoch vychadzaju z mojich skusenosti s vlastnymi psami a zo studia literatury. Nemam zlozene ziadne skusky. Som uplny laik. Kazda rada je bez zaruky a pouzitie na vlastne riziko. Ak mate pochybnosti, vyhladajte odbornu pomoc.
katkariinka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3567
Bydlisko: Žilina

Re: Sterilizácia a kastrácia - áno alebo nie?

Poslaťod Buchťa » Ned 08.02.2015 10:36

Offtopic: Zas američtina :plac:
KDYŽ BOFINEK, FALDÍK A BONINKA NEODEŠLI DO NEBE, TAK CHCI JÍT JEDINĚ TAM, KAM ONI.
JE MI STRAŠNĚ MOC LÍTO, ŽE NEDOKÁŽI VRÁTIT ČAS.
DALA BYCH ZA TO NAPROSTO VŠE, MÍTI TUTO MOŽNOST.
DROBEČCI, NESKUTEČNĚ MI CHYBÍTE :(
Buchťa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2491

Re: Sterilizácia a kastrácia - áno alebo nie?

Poslaťod katkariinka » Ned 08.02.2015 11:18

Skusila som prelozit, niektore diagnozy som nechala v povodnom zneni, ĺebo som ich nevedela poriadne prelozit.

Pozitiva kastracie psov

1. znizuje male riziko (asi 0,1%) smrti na rakovinu semenika
2. znizuje riziko nerakovinovych problemov s prostatou
3. znizuje riziko "perianal fistulas"
4. moze znizovat riziko diabetu (data nepresvedcive)

Negativa kastracie psov

1. ak je vykonana pred dovrsenim 1 roka, vyrazne zvysuje riziko osteosarkomu (rakovina kosti), co je bezna rakovina u strednych/velkych plemien so zlou prognozou
2. 1,6-nasobne zvysuje riziko "cardiac hemangiosarcoma"
3. strojnasobuje riziko hypotyreozy
4. zvysuje riziko progresivnej geriatrickej kognitivnej poruchy
5. strojnasobuje riziko obezity, casty problem u psov spojeny s mnohymi zdravotnymi problemami
6. stvornasobuje male riziko (<0.6%) rakoviny prostaty
7. zdvojnasobuje male riziko (<1%) rakoviny mocoveho traktu
8. zvysuje riziko ortopedickych problemov
9. zvysuje riziko neziaducich ucinkov pri vakcinacii

Pozitiva kastracie suk

1.vykonana pred 2,5 rokom vyrazne znizuje riziko rakovinych prsnych zliaz, najcastejsieho zhubneho nadoru u suk
2.takmer eliminuje riziko pyometry, ktora by inak postihla cca 23% nekastrovanych suk, pyometra zabija cca 1% nekastrovanych suk
3. odstranuje velmi male riziko rakoviny krcka maternice, vajecnikov a maternice

Negativa Pozitiva kastracie suk

1. strojnasobuje riziko hypotyreozy
2. riziko obezity je 1,6-2 krat vyssie, casty problem u psov spojeny s mnohymi zdravotnymi problemami
3. sposobuje "kastracnu inkontinenciu" u 4-20%
4. zvysuje riziko pretrvavajucich alebo opakovanych infekcii mocoveho traktu 3-4nasobne
5. zvysuje riziko "recessed vulva", vaginálnej dermatitídy a zápalov pošvy, najma u suciek kastrovanych pred pubertou
6. zdvojnasobuje male riziko (<1%) rakoviny mocoveho traktu
7. zvysuje riziko ortopedickych problemov
8. zvysuje riziko neziaducich ucinkov pri vakcinacii
Nazory vyjadrene v prispevkoch vychadzaju z mojich skusenosti s vlastnymi psami a zo studia literatury. Nemam zlozene ziadne skusky. Som uplny laik. Kazda rada je bez zaruky a pouzitie na vlastne riziko. Ak mate pochybnosti, vyhladajte odbornu pomoc.
katkariinka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3567
Bydlisko: Žilina

Re: Sterilizácia a kastrácia - áno alebo nie?

Poslaťod Buchťa » Ned 08.02.2015 11:26

Katkariiinka, moc a moc děkuji :poklona: :poklona: :poklona: .

Má dilema je již vyřešena - radši budu doma dělat 2x do roka :fizel: .
KDYŽ BOFINEK, FALDÍK A BONINKA NEODEŠLI DO NEBE, TAK CHCI JÍT JEDINĚ TAM, KAM ONI.
JE MI STRAŠNĚ MOC LÍTO, ŽE NEDOKÁŽI VRÁTIT ČAS.
DALA BYCH ZA TO NAPROSTO VŠE, MÍTI TUTO MOŽNOST.
DROBEČCI, NESKUTEČNĚ MI CHYBÍTE :(
Buchťa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2491

Re: Sterilizácia a kastrácia - áno alebo nie?

Poslaťod janajka » Ned 08.02.2015 11:33

parada teda.
janajka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3530
Bydlisko: Vysoke Tatry - Smokovec

Re: Sterilizácia a kastrácia - áno alebo nie?

Poslaťod sakura77 » Štv 19.02.2015 15:56

tak my to mame za sebou...troska sme sa zapotili kym,jej dokina prvu injekciu pichla,ale potom to uz prebiehalo fajn...akurat teda taka je hyper,ani preberacku nepotrebovala pichnut a po zobudeni si vrtela chvostom jak keby sa nechumelilo:-) teraz vyspava a vylehuje a ked zbadala ze je vnutri a vsetci ju chodia ofukovat tak aj blazeny vyraz nahodila:-) uz len dufat ze ked sa pozviecha,nezlikviduje ten Modny oblečik čo dostala a ze to neroztrhne hned potvorka:-)a ze sa zotavi rychlo a dobre:-)
Prílohy
11002512_10203814003967480_2287938412414340532_n.jpg
Obrázok
sakura77
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12

Re: Sterilizácia a kastrácia - áno alebo nie?

Poslaťod hruska » Str 25.03.2015 15:02

pasta ide byt kuchana zajtra :ua: laparoskopicky, tak by to malo byt setrnejsie/mensi zasah. Dufam, ze pojde vsetko jak ma, lebo budem po nocnej a pred dalsou nocnou :aaa:
som este nemala psa po kastracke doma, snad to nejak zvladneme
hruska
Multišampión
 
Príspevky: 7379

Re: Sterilizácia a kastrácia - áno alebo nie?

Poslaťod Margita » Str 25.03.2015 15:06

Drzim palce
aj priatelova labroska je uz vyse tyzdna vykuchana a zvladla to super :smile: mala mocove kamene a nejake cysty na vajecnikoch,tak to vzali vsetko jednym vrzom a pohodka,sa dost obavali narkozy,kedze uz ma 13,ale vsetko super, prebehlo
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Sterilizácia a kastrácia - áno alebo nie?

Poslaťod merri » Str 25.03.2015 15:10

Drzime pacuchy. :yes:

Mna v Benette teraz lamu, nech dam malu sterilizovat pred prvym haranim.. vraj najlepsie vysledky, najnizsie riziko rakoviny, bla bla bla.. A u nej by hlavne slo o to, ze jej zjavne bude treba dat von tie stehy a len kvoli tomu ju davat do narkozy.. vs. cakat kym 1-2x odhara a dovtedy stehy budu stale robit zlobu.
Lenze ja mam proste zazrate, ze sterilizovat pred fyzickou dospelostou je blbost. Kapalko tvrdi, ze to je prekonany mytus a neviem co. :nwm:
Tak ja neviem. Mi pride, ze ta jedna narkoza "navyse" by snad bola mensi zasah do organizmu, ako naburat hormonalny system. Chirurgicke vysledky vs. spravny psychicky a fyzicky vyvin.. ? Mam sa prehrabat temou, su tu k tomu nejake relevantne info?
Where there is a will, there is a way
merri
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1424
Bydlisko: Slovenský Grob

Re: Sterilizácia a kastrácia - áno alebo nie?

Poslaťod hruska » Str 25.03.2015 15:13

ja mam s kastrackou tak trocha problem vseobecne, hlavne teda pri stenatach, ak uz, ja by som pockala.
Cosi stranku dozadu, tu viewtopic.php?f=15&t=1293&start=1830#p1182761
hruska
Multišampión
 
Príspevky: 7379

Re: Sterilizácia a kastrácia - áno alebo nie?

Poslaťod zuzkabluzka » Str 25.03.2015 16:24

Merri, ja by som s kastráciou počkala až do dospelosti. Aj vetka mi svojho času tak radila, že by bolo dobré, aby bol ukončený nielen fyzický, ale aj psychický vývin. :smile:
Koniec dobrý, všetko dobré. :)
zuzkabluzka
Big Dog
 
Príspevky: 1719

Re: Sterilizácia a kastrácia - áno alebo nie?

Poslaťod hruska » Štv 26.03.2015 15:29

tak uz mame po, riadne dlho to trvalo, dala som ju k vetovi o osmej, domov sme dosli aj teraz. Bola operovana laparoskopicky, vraj je to lepsie, neviem, idem si o tom cosi precitat. Teraz je celkom dost KO, spinka. Ja som KO tiez,m po nocnej dve hodky spanku, teraz spat urcite nebudem, furt na nu kukam. Snad bude vsetko ok, bo ja idem v noci do roboty zas.
DSC_3065.jpg

hrozny pohlad na to zvieratko :ua:

co teraz cakat? Zatial necikala, pojdeme o par hodin, jest jej coskoro mozem dat, ale malu davku.
Vraj to moze bolet, no dik.
hruska
Multišampión
 
Príspevky: 7379

Re: Sterilizácia a kastrácia - áno alebo nie?

Poslaťod Sunny » Štv 26.03.2015 16:02

Teraz bude hlavne vyspávať "opicu" po narkóze. Takže klid a teplo. Niektoré psy sa z toho vyspia rýchlejšie, niektoré pomalšie, to je individuálne. Bolieť by zatiaľ nemalo, je určite ešte pod liekmi, to by som čakala keď tak zajtra/pozajtra. A za pár dní pre zmenu by som čakala psa, ktorému nič nebude a nebude vedieť čo od dobroty :heh:
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8297
Bydlisko: Morava

Re: Sterilizácia a kastrácia - áno alebo nie?

Poslaťod hruska » Štv 26.03.2015 16:06

akurat si citam, ze tie laparoskopicke by mali byt o nejakych 60% menej bolestive ci co.
Akurat nechapem. Lebo to asi nebude kastracka - ze sa vybere maternica, ked sa vyberu iba vajecniky? Ci?
Naposledy upravil hruska dňa Štv 26.03.2015 16:14, celkovo upravené 1
hruska
Multišampión
 
Príspevky: 7379

Re: Sterilizácia a kastrácia - áno alebo nie?

Poslaťod Sunny » Štv 26.03.2015 16:14

Dá sa aj aj - treba sa popýtať vetov, čo presne spravili.
"Laparoskopická sterilizácia – OVH ovarihysterektómia
Za istých okolností je potrebné vybrat celý reprodukčný trakt feny podobne ako pri klasickej OVH. Indikáciami sú nálezy na rohoch a tele maternice. Postup je spočiatku rovnaký ako pri laparoskopickej OE. Po odstránení oboch vaječníkov sa pracovný port podľa potreby rozšíri a vytiahne sa cez neho telo a rohy maternice."
(http://www.bennett.sk/laparoskopicka-st ... ia-zvierat)
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8297
Bydlisko: Morava

PredchádzajúciĎalší

Späť na Starostlivosť