Rozdiely vo výchove športového a sídliskového psa

Re: Rozdiely vo výchove športového a sídliskového psa

Poslaťod Elis » Str 15.06.2016 10:55

Jinak si tady ještě tak premyslim obecne o tom zivotu na sidlisti - a jestli bych třeba dokázala bezneho psa - Kachne - v tom prostředí, bez auta - bezne vencit několikrát denne a zaroven s ni aspoň trosku sportovat.

trosku se bojim, ze ne. ze bych ji musela dost sahnout do welferu :joint: -když uz se tu to slovo tak objasnilo - omezovat ji fest -aby byla sance na sport.
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Rozdiely vo výchove športového a sídliskového psa

Poslaťod elfinka » Str 15.06.2016 11:59

Elis píše:Jinak si tady ještě tak premyslim obecne o tom zivotu na sidlisti - a jestli bych třeba dokázala bezneho psa - Kachne - v tom prostředí, bez auta - bezne vencit několikrát denne a zaroven s ni aspoň trosku sportovat.

trosku se bojim, ze ne. ze bych ji musela dost sahnout do welferu :joint: -když uz se tu to slovo tak objasnilo - omezovat ji fest -aby byla sance na sport.

Ja teda neviem ani jak by to slo s tym sahanim do welferu v takom prostredi. (nie, nemam to v umysle ani som nikdy nemala). S lahko motivovatelnym ano, ale aktualny pes sa mi vykasle na spolupracu aj keby ho necham tyzden v klietke :nwm:
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Rozdiely vo výchove športového a normálneho psa

Poslaťod akuk » Str 15.06.2016 12:03

Elis píše:Offtopic: kdybych musela - pujdu a prezijeme to všichni - ale když si muzu vybrat - nejdu.
to je jak jsem psala -me uz to vadi porad ty psy povelovat a usměrňovat.

Offtopic: tak nejak :no: vzdy mam zodpovednost len ja, tak naco si to komplikovat :lol:
vyhladavam, aby mohol byt ON
a nevadi mi, ze my niekomu vadime :joint:
trava su jej vlasy, vodne toky su jej zily, skaly su jej kosti..
akuk
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1054

Re: Rozdiely vo výchove športového a normálneho psa

Poslaťod lucik » Str 15.06.2016 12:10

Bad píše:takže ani nevím, zda v rámci tohoto tématu jsme "normální" nebo "sportovní"...

tiež mám s tým "problém" :lol:

Bad píše:Pro mě to je všechno jenom o té individualitě psa (včetně plemene!). Vyrovnaný pes by neměl mít nějaké problémy, čím temperamentnější (labilní), tím věřím, že si člověk musí dávat větší pozor, aby nenapáchal nějaké škody, které by se negativně promítly do tréninku/výkonu psa.

:yes: súhlas

Trošku sa zapojím s príkladom zo záchranáriny (tiež sa tam psi delia na športových na skúšky a preteky a na cvičených do reálnych akcií) - po zvolaní reálnej pátračky nám x psovodov s megadobrými psami odmietne účasť lebo si nechcú pokaziť psa (tentokrát nie poslušnosť, ale špeciálnu časť - hľadanie).. pes záchranár šporťák si žije svoj každodenný život (častokrát aj sídliskový), ale je pripravovaný na skúšky, súťaže - tak do terénu na niekoľko hodín nepôjde, aby si nepokazil motiváciu.. tam idú naši "priemerní" psíci (tiež sídliskoví), ktorí buď majú nejaké "trápne" 1-2 skúšky, alebo také ako moje - ktoré majú x ďalších aktivít a ak nebodaj stratia motiváciu v jednej, ľahko ju nájdu v inej a "dobijú baterky".. inak povedané, už párkrát som počula výčitky (a nie len ja), že robím so psami veľa aktivít a nič poriadne - aneb, chodíme po skúškach (rôzneho druhu) a občas aj pretekoch, viem, že nikdy nebudem konkurovať šporťákom bodmi (resp. ak, tak náhodou a zhodou okolností), ale nevadí mi to, robím to, čo ma baví a hlavne - čo baví aj psa a na čo pes má.. a tiež sa to premieta do môjho prístupu na skúškach a pretekoch - nemám stres a strach z neúspechu - a teda z nejakých 21 zložených skúšok máme 19 úspešných (splnenie limitu) a občas aj nejaké umiestnenie sa podarilo.. a to bez akýchkoľvek ambícií vyhrávať :lol:

a teda moje psice sú a vždy budú v prvom rade moje parťáčky (teda sídliskové psy) až potom, ak ich/nás to bude baviť, budeme robiť aktivity ako záchranárinu, poľovnú kynológiu, canisterapiu, prípadne športovku :heh:
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

Re: Rozdiely vo výchove športového a sídliskového psa

Poslaťod Elis » Str 15.06.2016 12:12

elfinka píše: Ja teda neviem ani jak by to slo s tym sahanim do welferu v takom prostredi.


a tak to ja predstavu mam, jak to udelat. jen je o v oblasti - nechci.Offtopic: dost hluboko :ach:
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Rozdiely vo výchove športového a sídliskového psa

Poslaťod calwen » Str 15.06.2016 12:15

Ja uz mam pocit, ze som uplne divna, lebo mam vselico len nie sidliskove psy a ani sportove :haha: :nwm:
Obrázok
calwen
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5556
Bydlisko: Bratislava

Re: Rozdiely vo výchove športového a normálneho psa

Poslaťod zuzkabluzka » Str 15.06.2016 13:49

lucik píše:po zvolaní reálnej pátračky nám x psovodov s megadobrými psami odmietne účasť lebo si nechcú pokaziť psa

Smutné. Na čo by mala byť záchranárska kynológia, ak nie na prácu v teréne?
Pre tých ostatných by sa mohla vymyslieť "športová záchranárska kynológia", ale podľa mňa to už je o inom, chýba tomu "duša".
Koniec dobrý, všetko dobré. :)
zuzkabluzka
Big Dog
 
Príspevky: 1719

Re: Rozdiely vo výchove športového a sídliskového psa

Poslaťod elfinka » Str 15.06.2016 13:51

Offtopic: ... a stopovanie je smutne lebo sa ide po rozrusenom terene a nie individualnom pachu, obrany su smutne lebo pes vie pustat :pac: Sport je proste SPORT a ja nevidim nic zle na tom, ked chce niekto robit aktivitu so psom preto, lebo chce proste robit aktivitu so psom, ale nema napr zaludok na to aby mu ho zavalilo v nejakej realnej sutine (pri tom, aku velku uspesnost patracky mavaju je to asi vacsia sanca, nez ze realne toho cloveka najdu)
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Rozdiely vo výchove športového a sídliskového psa

Poslaťod zuzkabluzka » Str 15.06.2016 13:58

Offtopic: Nechápem. :lol: Nevadí. Si predstav, že na pátračky chodia aj ľudia bez psov. Lebo "záchranársky" je od zachrániť, zachraňovať, nie športovať. :no:
Koniec dobrý, všetko dobré. :)
zuzkabluzka
Big Dog
 
Príspevky: 1719

Re: Rozdiely vo výchove športového a sídliskového psa

Poslaťod janajka » Str 15.06.2016 14:00

zuzkabluzka, a vidis ze je rozdiel medzi sportom (kde bodujem o body v konkurecii ostatnych) tj. zname ciel je cesta a pracou, kde ziadne body nepotrebujem ale potrebujem hlavne uspesny zaver, tj ciel je dolezity.
janajka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3529
Bydlisko: Vysoke Tatry - Smokovec

Re: Rozdiely vo výchove športového a sídliskového psa

Poslaťod elfinka » Str 15.06.2016 14:03

Offtopic: Takze jediny sport ktory okej je agility, lebo ten nema protivahu v realnom svete?
Lebo inak sportove stopovanie je zle, lebo to neni naozajstne stopovanie ale pes ide po slapotach a neriesi zlozite situacie
Sportove obrany su zle, lebo taky pes by asi nezvladol zadrzat pachatela v ostrej akcii
Sportovy nosework je cely zle, lebo taky pes nepojde vyhladavat vybusniny na letisko
Sportova zachranarina je zla, lebo ten pes nejde do ostrej patracky
Sportova poslusnost (OB, IPO) je zla, lebo takeho psa nechcu ludia rovnako povelovat pri prechadzke...
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Rozdiely vo výchove športového a sídliskového psa

Poslaťod zuzkabluzka » Str 15.06.2016 14:04

janajka, áno, lenže aj toho "pracáka" treba nejako vychovať, odtrénovať... v tejto téme som pôvodne hľadala nejaké nové poznatky, možno inšpiráciu dobudúcna
Offtopic: Elfinka, ak chodí klub, či čo to je, na pátračky, nie je to šport pre šport, ale práca pre pomoc. Tie ostatné - riešiš to, čo tu nerieši nikto.
Koniec dobrý, všetko dobré. :)
zuzkabluzka
Big Dog
 
Príspevky: 1719

Re: Rozdiely vo výchove športového a sídliskového psa

Poslaťod elfinka » Str 15.06.2016 15:25

Praveze riesi. Vsade a kazdy druhy v poslednej dobe :heh: A frflat na zachranarskych sportakov je v mojich ociach uuuplne presne to iste ako frflat na psa v akomkolvek inom sporte.
Napriklad u nas to je oddelene uplne striktne. Na patracky mozu len psy s atestom, zatial co skusky si robi hocikto kto nauci psa stekat alebo nuchat. Alebo ich robia na vyssej sportovej urovni, ako kto chce. Su to v podstate oddelene svety, niektori ucastnici majstrovstiev napriklad ten atest nemaju :smile:
A tych psov s atestom je u nas dokopy 38.
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Rozdiely vo výchove športového a sídliskového psa

Poslaťod Elis » Str 15.06.2016 15:36

elfinka píše: Na patracky mozu len psy s atestom,


:yes:
a ja dodavam -bohudik.
Offtopic: i tusim, proc se to tak striktne rozdělilo :no:
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Rozdiely vo výchove športového a sídliskového psa

Poslaťod elfinka » Str 15.06.2016 15:42

Nejaka brigada to mala aj vysvetlene na svojich strankach. A dava to samozrejme zmysel, ked prebehne nedorobeny pes zachranovanemu ponad hlavu a neoznaci ho, tak tym zrusi moznost lepsiemu psovi ho najst ked tu oblast budu brat ako uz prepatranu.
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

PredchádzajúciĎalší

Späť na Pokročilý výcvik