Alergia

Sem píšte vaše otázky o rôznych chorobách.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Alergia alebo demodex ?

Poslaťod diss » Pia 02.04.2010 9:57

Je to alergia alebo Demodex :

http://farm3.static.flickr.com/2768/448 ... 8643_b.jpg

http://farm3.static.flickr.com/2525/448 ... 696e_b.jpg

http://farm3.static.flickr.com/2768/448 ... cdf4_b.jpg

tak alebo onak, cim by som vedel obmedzit svrbenie,


zacala to ked som s nou bol u rodicov, cez noc nevedela najprv ani zaspat, rano to uz trochu "opadlo" ale zrobili sa jej tie vyrazky na brusku
"don't make someone a priority if they only make you an option"
diss
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 84

Re: Alergia alebo demodex ?

Poslaťod skacenka » Pia 02.04.2010 10:16

Na tých fotkách nevidno moc dobre, o čo ide - ale podľa mňa to demodex určite nie je - má vypadané kruhy srsti??
A vôbec, navštívili ste už veterinára?
Na svete sa môžete spoľahnúť iba na tri veci : na seba, na uvítanie svojho psa a na smrť. Inak už na nič.
skacenka
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1119
Bydlisko: Nitra

Re: Alergia alebo demodex ?

Poslaťod diss » Pia 02.04.2010 10:27

srst neni vypadana, ale zrobili sa jej take, ani neviem ako to opisat, kopceky alebo ta srst jej odstava,

no veterinar je problem, kde dajakeho najdem cez sviatok, zajtra idem za ujom on je veterinar ale to je cca 100km
"don't make someone a priority if they only make you an option"
diss
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 84

Re: Alergia alebo demodex ?

Poslaťod diss » Pia 02.04.2010 11:41

ok myslim ze je to urcite alergia :

http://www.jayostaff.com/index.php?opti ... 7&Itemid=2

podla toho clanku, aj ta fotka, je to presne ako u nas,

je bezpecne dat jej stvrtinu tabletky fixit ? mi to doniesla kamoska ze jej psovi to davali
"don't make someone a priority if they only make you an option"
diss
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 84

Re: Alergia alebo demodex ?

Poslaťod skacenka » Pia 02.04.2010 12:53

Ja by som nedávala žiadne tabletky bez konzultácie z vetom :nwm:
Na svete sa môžete spoľahnúť iba na tri veci : na seba, na uvítanie svojho psa a na smrť. Inak už na nič.
skacenka
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1119
Bydlisko: Nitra

Re: Alergia alebo demodex ?

Poslaťod meridia » Pia 02.04.2010 12:57

taky bych typla alergii..jednou můj NO na čumáku a hlavě vypadal přesně jak ten tvůj..prostě koláče vystupující jakoby plasticky.Než jsme dojeli k vetovi,neměl skoro nic :ha: ,dobrali jsme se k tomu,že se popálil o kopřivy.
meridia
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1031

Re: Alergia alebo demodex ?

Poslaťod diss » Pia 02.04.2010 15:50

uz je tiez celkom v pohode, ale komplet to zmizlo az teraz, predpokladam ze to bol tvaroh ktory som jej dal v stredu a asi jej to "zaucinkovalo" az vcera, kazdopadne zoberem od veterinara daco proti tomu keby sa to stalo nabuduce
"don't make someone a priority if they only make you an option"
diss
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 84

Re: Alergia alebo demodex ?

Poslaťod Brona » Pia 02.04.2010 18:02

Ako demodex mi to na fotke nepripadalo, ale kedze to je parazit, da sa to lahko overit zoskrabom a kuk pod mikroskop. Zalezitost vet vyriesi do 10 min - ci to je demodex alebo nie. S alergiou to bude horsie. Ked pises ze to bolo asi z tvarohu, mozno je nan alergicka. Ale mohlo to byt aj obycajne podrazdenie koze. Nepoprhlila sa alebo neposkrabala nahodou? Uz jej to zmizlo uplne?
Brona
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 128
Bydlisko: Košice

Re: Alergia alebo demodex ?

Poslaťod diss » Pia 02.04.2010 20:35

uz to pomaly mizne uplne, este ma trochu cervene oko a okolie nufaku / papule, inak uz skace beha zije jak predtym
"don't make someone a priority if they only make you an option"
diss
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 84

Re: Alergia alebo demodex ?

Poslaťod Archie » Ned 04.04.2010 13:39

Ahoj, demodex Ti fakt zistí presne iba vet pod mikroskopom, ako píše Broňa. Ale môj pes ním trpí a takto nevyzerá - pri demodikóze vypadávajú kruhy srsti, zažívame to s ním každé leto :(
Archie
Okoloidúci
 
Príspevky: 8

Re: Alergia alebo demodex ?

Poslaťod zeane » Ned 04.04.2010 23:16

myslím, že tvaroh to nebude, v stredu ho zožrala a v piatok by sa vyhádzala? To je dlhý odstup si myslím. Tipla by som si tú žihľavu (môj top tip), alebo čerstvo pokosená tráva - aj keď to by boli aj drobné rezné ranky na koži, poštípanie hmyzom, jo, popozeraj či nestretla blšku, ja som také raz mala na prvej pudline a mala asi tri blchy.
Ďalšie otázky veterinára budú o tom čím psa bežne kŕmiš, či ste nepoužili v posledných dňoch niečo čo by mohlo podráždiť pokožku (napríklad Savo) a tak. :ahoj:
zeane
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2393

Re: Alergia alebo demodex ?

Poslaťod diss » Uto 06.04.2010 9:29

tvaroh zozrala v stredu vecer, vyhodila sa v stvrtok poobede, veterinara som uz dostal kvapky proti alergii tak najblizsie som pripraveny, ale dufam ze uz nic take sa jej nestane
"don't make someone a priority if they only make you an option"
diss
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 84

Re: Alergia alebo demodex ?

Poslaťod Brona » Uto 06.04.2010 9:47

Ake kvapky proti alergii? :oo:
Brona
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 128
Bydlisko: Košice

Alergia

Poslaťod LuciaKOC » Uto 25.05.2010 21:29

Moj psik, zlaty retriever ma alergiu.. bol testovany, je alergicky na palinu.
Kazdy vecer mu davame tabletku na alergiu a postihnute miesta potierame specialnou mastickou. Kazdy rok ma vsak tuto alergiu na inom mieste.. tento rok je to na chvoste.. :( uz tam skoro vobec nema chlpy, ma ho vykusany az do masa...
viete mi niekto poradit, mate skusenost aj s inou liecbou alergie?
neviem mu chudacikovi pomoct..
LuciaKOC
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 16
Bydlisko: Košice

Re: Alergia

Poslaťod Mackie » Pia 28.05.2010 12:53

predbehla si ma so zalozenim temy :no: takze takto:

Anamneza:
Mam fenu, teraz vek 3 a pol roka. Od stenata mala problem s analnymi zlazami, pri pravidelnom vytlacani sa prestala skriabat aj "vykusavat". Minule leto sa skriabala castejsie, po navrate zvonku si suchala oci, usi, nufak. Tu nam bolo poradene poutierat hlavu mokrou handrou. Pomohlo. Na jesen uz zacalo byt to skriabanie brutalne, zacala som najjednoduchsou cestou - eliminacna dieta. Od septembra som vylucila kuracie maso. Nepomohlo. V decembri som si zistovala, kde sa daju spravit testy na alergie, dostala som kontakt na inu veterinarku a hypoalergenne granule (doteraz netusim ake, vydrzali 10 dni). Potom som pokracovala opat surovym masom, uz len kacacie a morcacie a zemiaky, vsetko ostatne som vylucila (doplnky, zelenina, mlsky atd okrem jablka). U mojho psa nastastie nikdy nebol iny problem ako to, ze ju vsetko svrbi, a teda sa skriabe, resp. ak sa poskriabala do krvi (par krat) a dosiahla na to papulou, tak si to zlizala do mokvavej rany, ale inac nemala ziadne samovolne sa tvoriace rany, flaky alebo vypadavanie srsti.

Od januara uz bol pes len na kacacom mase a obcas zemiakoch, inac uz naozaj nic, ani to jablko. Na intradermalnom teste sme boli vo februari, vysledok - zo zakladneho testu pozitivne skoro vsetko: trava, burina (obycajna trava, tie dlhostonkove travy, palina, zihlava, pupava, skorocel atd.), vsetky roztoce (mucne, prachove), psi a macaci epitel, blsie sliny. (jedine negativne - pele zo stromov, mozme sa prestahovat do zrubu v lese).

Moznosti liecby (ako si to pamatam z ustneho rozhovoru):

1. potlacenie priznakov kortikoidmi - nasadi sa urcita davka, ta sa postupne znizuje a zistuje sa, aka najmensia psovi staci, aby sa neskriabal
pozitivum - urcite zaberie, relativne lacnejsia varianta
negativum - kortikoidy pri dlhodobom uzivani maju vela negativnych ucinkov prakticky "na vsetko", treba potom doplnat rozne ine vitaminy a stopove prvky, aby sa to eliminovalo; taktiez je to potlacenie priznakov, nie liecenie choroby

2. potlacenie priznakov "inym liekom" - jeho nazov si nepamatam, postup je taky isty ako pri kortikoidoch
pozitivum - menej negativnych ucinkov na ine funkcie
negativum - nemusi vzdy zabrat, cena je vyssia

3. vakcina - podla toho, na co je potvrdena alergia, sa vytvori vakcina (objednavka z Holandskeho laboratoria), mala by mat max. 8 zloziek, aby bola ucinna; aplikuje sa injekcne podkozne, v intervaloch najprv 2, 3 a nakoniec 4 tyzdne, davka sa zvysuju pri kazdom aplikovani "o kusok" az po cca 3 mesiacoch dosiahne udrziavacie mnozstvo, ktore sa potom dava raz za 4 tyzdne; princip je taky, ze sa psovi vpravuju do organizmu alergeny a on si na ne postupne zvyka (alebo aj nie), a potom pri stretnuti sa s alergenom v normalnom prostredi uz nema taku prudku reakciu
pozitivum - ak zaberie, tak je pravdepodobnost, ze bude fungovat dlho (roky), prakticky uplne potlaci priznaky
negativum - zabera u cca 70% psov, pes by mal mat vek do 5 rokov, potom sa pravdepodobnost ucinku znizuje, relativne vysoka cena (v mojom pripade 315 €), ktoru treba vyplatit jednorazovo a kazdorocne

Vysledok u nas:
Pes berie vakcinu od marca. Aby sa neskreslili vysledky (ze vakcina sice zabrala, ale pes sa skriabe nadalej, lebo je alergicky na nejaku zlozku potravy, no vyzera to, akoby vakcina nezabrala), tak cely cas je na eliminacnej diete kacacie maso a zemiaky. Kym vakcina zaberie naplno, pes bral Flonidan (na alergiu), mne sa zda, ze zaberal cca 2 mesiace, potom uz nie, pes sa zase skriabal, teraz uz nedavam. Posledne 2 davky vakciny uz boli maximalne, cca 3 dni sa pes skriabe ako divy (vraj aj u ludi je to tak, ze po podani vakciny ich svrbi vsetko, oci slzia atd), potom to dost ustupuje.

Zaver:
Pocas tychto dazdivych 3 tyzdnov nelietali ziadne pele, pes sa neskriabal skoro vobec, zrusila som dietu, zacala som s kuracim masom, zatial to vyzera dobre. Postupne po tyzdni pridam po jednom druhu masa a cca o mesiac mozme prejst na zeleninu a konecne "normalne" stravovanie. Co sa tyka ostatnych opatreni, v byte sa vysava, cistia sa pelechy castejsie (aspon sa snazim no), zvonku ide pes do sprchy, alebo aspon ju celu poutieram mokrou handrou, aby som zmyla prach a pel zo srsti.

odporucam sledovat pelovy kalendar a aktualnu pelovu situaciu na http://www.alergia.sk
Mackie
Multišampión
 
Príspevky: 10425
Bydlisko: PO/KE (mon)

Ďalší

Späť na Choroby