Nový pes z útulku - aké vyšetrenia dať spraviť ?

Sem píšte vaše otázky o rôznych chorobách.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Nový pes z útulku - aké vyšetrenia dať spraviť ?

Poslaťod slniecko » Pon 15.03.2010 15:52

Pekny den prajem.
Planujem si vziat psa z utulku a rada by som mu u veterinara dala hned na zaciatku urobit testy na co mozno najviac chorob (potrebnych samozrejme, nemienim testovat vsetko). Co mi odporucite? Chcem urcite: giardie, isospora, skrkavka (tie su v utulku, na giardie bol prelieceny). Co dalej? Da sa leptospiroza? Pripadne z krvi co vsetko sa zistuje? Mam doma svojho psa, kym ich dam spolu, chcem si byt ista...
Odcervim ho hned samozrejme.
Dakujem.
slniecko
Okoloidúci
 
Príspevky: 9

Re: Nový pes z útulku - aké vyšetrenia dať spraviť ?

Poslaťod Poca » Pon 15.03.2010 18:09

Podla toho co je to za utulok. U nas sa psy ockuju proti besnote a infekcnym ochoreniam a potencionalnych majitelov vzdy oboznamim ak ma psik nejake zdravotne problemy, prip. alergiu. Ak je to utulok, kde sa o psy staraju, odcervuju a ockuju ich, staci psika odblsit. To je problem ktory sa v utulku da odstranit len tazko.
Poca
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1523
Bydlisko: "..na horách býva.."

Re: Nový pes z útulku - aké vyšetrenia dať spraviť ?

Poslaťod larami » Pon 15.03.2010 19:36

Slniečko z krvi sa dá zistiť ochorenie obličiek,chudokrvnosť .Možno daj aj moč psíka na cukrovku pre istotu,ale to sú len moje laické rady :ahoj:
pre Laru Prosba psa´´ bud v mojich ťažkých chviľach vždy so mnou.S Tebou je pre mna všetko ľahšie. ´´Obrázokza Dúhovým mostom 01.02.2010
larami
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 782
Bydlisko: Snina / Wien AT

Re: Nový pes z útulku - aké vyšetrenia dať spraviť ?

Poslaťod Mackie » Pon 15.03.2010 20:43

psy z utulku by mali byt zaockovane, odcervene
teraz mozno strelim - nie je tam aj nejaka "karantenna" doba, pocas ktorej sa vylucia potencialne mozne ochorenia, s ktorym tam pes uz mohol prist?

ja by som nedavala robit vysetrenie ziadne, ak pes nema konkretne zdravotne problemy - urcite vykupat v antiparazitnom sampone, odblsit, dat nejaky preventivny pripravok na blchy, klieste, zistit, kedy bolo posledne odcervenie, a pre istotu zopakovat, odcervovak pouzit taky aj na skrkavky a pasomnicu
a pre pokoj duse dat spravit biochemiu, ci netreba nieco riesit v oblasti stravovania, a nejaku "generalnu" prehliadku u veta, usi, oci, srst, pohmatat klby, slachy.. ine ma nenapada
co mozno pridat, ockovanie proti borelioze, kotercovemu kaslu..
ta tu je tota tuja
Mackie
Multišampión
 
Príspevky: 10435
Bydlisko: PO/KE (mon)

Re: Nový pes z útulku - aké vyšetrenia dať spraviť ?

Poslaťod Zanzibarka » Uto 16.03.2010 8:51

Ahoj,

pri novom psíkovi z útulku Ti radím nasledovné:
Stolica:
zožeň si vopred väčšie skúmavky, kde budeš zbierať stolicu svojho nového miláčika. Zbieraj 3-4 dni, z každého dňa jednu vzorku. Ak bude mať psík hnačku, snaž sa do skúmavky "naliať" najmä hlenovitú časť stolice.
Nedávaj ju vyšetrovať na žiadnej veterine, ale na Štátnom Veterinárnom Ústave na Botanickej ulici (google vyhodí aj mapu), jednak je to tam o dosť lacnejšie, a jednak tam vyšetria všetky vnútorné parazity. Na bežnej veterine ti vyšetria napr gardie, síce na počkanie, ale za 24 eur, a to je len jeden druh parazitu, a na štátnom vet ústave vyšetria všetky za 7 eur, a na výsledky čakáš 1 deň. Parazit, ktorý je skoro vždy prítomný u psíkov z útulku je Trichuris vulpis. A aj ten Ti na ústave zistia. AK mu ho náhodou nájdu, potom mi napíš, a poradím Ti, ako s ním bojovať, lebo bežné "odčervenie" na neho nezaberá.
Keď tam stolicu odnesieš, zahlásiš len druh zvieraťa (pes), a vyšetrenie o aké máš záujem (parazitologické).
Ak by si si chcela dať vyšetriť stolicu aj na bakteriologické, bolo by to momentálne zbytočné, lebo baktérie by boli prítomné sekundárne, najprv by bolo treba riešiť potencionálnych parazitov.

Krv: Dala by som odobrať krv na bežné základné veci: krvný obraz a biochémiu. Oni už na veterine budú vedieť..

Ostatné choroby zisťovať je zbytočné míňanie peňazí, hlavne sleduj či nemá teplotu, ak áno koľko(zapisuj si), hnačku, ak má, tak akú konzistenciu, farbu, :kak: zápach, ako často.
Zisti si na akú stravu bol v útulku zvyknutý, aby si mu neurobila príliš veľký skok-šok prechodom na stravu, ktorú ty podávaš psíkovi doma..

Už ma nič nenapadá, dúfam že som odpovedala na všetko.. :no:

Ahoj
Zanzibarka
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11
Bydlisko: Bratislava

Re: Nový pes z útulku - aké vyšetrenia dať spraviť ?

Poslaťod slniecko » Uto 16.03.2010 9:32

Dakujem vsetkym za reakcie, pomohli mi. Ked to bude za 2 tyzdne aktualne, asi sa zas ozvem :smile:

Zanzibarka,
a v tom ustave - mozem tam doniest aj ludske vzorky, aby otestovali aj trebars mna? Ci som nahodou nieco nechytila...
slniecko
Okoloidúci
 
Príspevky: 9

Re: Nový pes z útulku - aké vyšetrenia dať spraviť ?

Poslaťod Brona » Uto 16.03.2010 13:42

Ja poradim z mojich skusenosti kedze utulkacov som ubytovala doma uz dost v ramci docasnej opatery :ha:
Kazdeho ked som doniesla z utulku/KS/asany/ulice som okamzite dala do vane a vykupala v protiblchatom sampone. Zbavit sa blch v byte je zalezitost na pomerne dlhsie obdobie (a nie je pravda ze blcha psia na ludi neide :nie: ) a tiez by som neriskovala zablsenie ostatnych psov. Treba si zistit ci bol pes v utulku vakcinovany a odcerveny. Ako uz napisala Mackie, kazdy by mal prejst karantennou dobou pocas ktorej sa vylucia mozne ochorenia a pes, ktory ide na adopciu by mal byt uz vakcinovany a odcerveny. Pisem zamerne - mal by, lebo co cert nechcel, napr. moja vlastna fena nebola ani vakcinovana ani odcervena ked som ju domov brala a to vedeli dopredu ze si ju idem zobrat (z Kosic do Handlovej) :ua:
Na druhy den som kazdeho psa zobrala k vetovi na komplet prehliadku. Krv som nedala brat ziadnemu pokial nebolo ochorenie viditelne. Jasne ze ak som za tych 24 hod co bol u mna zistila ze sa pocurava, zobrala som k vetovi rovno moc ci nema zapal mechura/mocovych ciest, v jednom pripade sa dokonca potvrdila aj cukrovka. Ak to teda zjednoduchsim - odporucam psa dat pozriet vetovi, nech ho ohmata ci je vsetko ok, ci nie su bolestive miesta, ci je vsetko v norme, nech pozrie oci, usi, zuby. Ine vysetrenia len v pripade potreby. Pes z utulku nie je ziadny kripel tak to netreba prehanat. Ak nebol odcerveny a vakcinovany, treba ho dat najprv odcervit, potom vakcinovat. Idealne najprv na besnotu, potom na infekcne ochorenia, nech nedostane koktejl a infekcne potom este revakcinovat pre istotu. Bacha na lacnejsie vakciny, ktore nemaju koronu, ako sa stalo mne (a to ma vet ani neupozornil! :hmm: ). Kotercak neockujem vobec, ale odporucam ak budete chodit medzi vela psov.
Aj ak sa na zaciatku objavi hnacka, vracanie, prve dni by som to specialne neriesila, max mu dala ryzovy odvar a diadog. Moze to byt stres, detto prechod na inu stravu. Mne sa vacsina psov dogrcala hned ako dostali normalne nazrat, zvlast ak predtym ldhsie stradali alebo neboli na taku stravu zvyknuti.
Prajem vela statsia s vasim utulkacom! :ahoj:
Brona
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 128
Bydlisko: Košice

Re: Nový pes z útulku - aké vyšetrenia dať spraviť ?

Poslaťod Zanzibarka » Uto 16.03.2010 14:15

slniecko píše:Dakujem vsetkym za reakcie, pomohli mi. Ked to bude za 2 tyzdne aktualne, asi sa zas ozvem :smile:

Zanzibarka,
a v tom ustave - mozem tam doniest aj ludske vzorky, aby otestovali aj trebars mna? Ci som nahodou nieco nechytila...



Ahoj,

keďže sa jedná o veterinárny ústav, vyšetrujú sa tam biologické vzorky od zvierat. Tebe pekne zadarmiko :yes: preplatí toto vyšetrenie Tvoja ZP (zdravotná poisťovňa), musíš si len skočiť k obvodnej, a poprosiť ju, že na základe užšieho kontaktu so psami, ktorým sa zistilo (udáš čo sa našlo, ak sa niečo nájde) by si si rada dal preventívne vyšetriť stolicu aj ty.
Ak sa nič psíkovi nenájde a nebudeš mať žiadne ťažkosti, nie je dôvod robiť si starosti.. Kým psíkovi bude stolica vyšetrená, dodržuj hygienu rúk a prostredia, žiadne bozkávačky so psíkom, olizovanie rúk a potom následná manipulácia s jedlom!Trichuris vulpis sa drží len v hrubom čreve, ale aj tak..
Veľa šťastia a ozvi sa, daj vedieť ako to dopadlo..
Ahoj

Zanzibarka
Zanzibarka
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11
Bydlisko: Bratislava


Späť na Choroby