Otrava

Sem píšte vaše otázky o rôznych chorobách.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Re: Otrava

Poslaťod MisheliQ » Sob 26.04.2014 15:58

Chtěla bych Vás požádat o radu, pes mé tety snědl jed na krysy. Údajně existují dva typy, jeden silnější, druhý slabší. Omlouvám se, že nemám žádné konkrétní informace, např. o jaký jed se jedná. Léčí ho živočišným uhlím, udajně nějakým kapkami, které prý velice finančně nákladné a bude je prý muset brát po dobu deseti let. Zjistili mu, že má nález na játrech, samozřejmě nevím jaký.

Samozřejmě mohu těžko komentovat tento případ pokud nevím o jaký jed se jedná. Budeme předpokládat, že se jedná o kumarinové deriváty a deriváty indandionu.

kumarinové deriváty první generace: kumachlor, warfarin - u těchto látek je zapotřebí k vyvolání otravy opakovaného příjmu toxické látky po několik po sobě následujících dní
kumarinové deriváty 2.generace: brodifacoum, bromadiolon, coumafen, coumafuryl, coumatetralyl, difenacoum, fumarin
deriváty indandionu:difacinon, chlorofacinon, pindon, pival u dalších dvou dostačuje k vyvolání otravy příjem jedné dávky
Výše uvedené látky látky se míchají se základním návnadovým materiálem - zrninami, obilným šrotem, masokostní moučkou, cukrem. Zejména návnady s mosokostí jsou pro psy a kočky velmi atraktivní.

Prvotní příznaky otravy:
Spontální krvácení s přirozených tělních otvorů, které je později provázené slabostí a malátností. Dochází ke zvracení krve, krvácení z nosu, čůrání krve a k přítomnosti krve v trusu. Vyskytují se krváceniny na jinak bledých sliznicích, spojivce i duhovce a tvoří se podlitiny. Zvířata intenzivně a dlouhodobě krvácí i z banálních povrchových poranění.

První pomoc:
Opatření první pomoci jsou účinná, jen v případech včasného záchytu onemocnění, tj. při ošetření zvířete do 2-4 hodin po pozření toxické nástrahy. Tj. pokud zjistíte, že Váš pes pozřel některou z výše uvedených nástrah, snažte se co nejdříve vyvolat zvracení. Nejjednodušší je použití 3% peroxidu vodíku (podává se do efektu) a neprodleně kontaktujte svého veterináře. Nezapoměňte informovat veterináře o tom, jakou účinnou látku jed obsahuje.

Ostatní léčba zahrnující výplach žaludku, podání živočišného uhlí v dávce 1-3g/kg , injekční podání vitaminu K a případná transfuze je už záležitost pro Vašeho veterináře.
Po stabilizaci pacieta následuje podávání vit.K ve formě kapek, se kterými se už nesmí podávat živočišné uhlí a které se podávají s tučnou potravou pro lepší vstřebávání. Doba po kterou je nutné kapky podávat je min.5 týdnů.
Po celou dobu léčby je nutné krmit psa řídkou kašovitou potravou, která nevyžaduje kousání a snižuje tak riziko traumatizace sliznic a tím i riziko dalšího krvácení.
Dále je během léčby nutné udržovat psa v klidu, bez pracovní zátěže a bez nutnosti překonávání jakýchkoliv překážek.
Rada na závěr:
Většinu otrav si způsobí majitelé sami svou lehkomyslností a nedbalostí. Pamatuje, že tyto nástrahy na hlodavce jsou jedy a musí se skladovat v uzamykatelné skříni. K pokládání nástrah se mají používat speciální nástrahové staničky umístěné na místech kam se Vaši miláčči nedostanou.

http://faunanet.sweb.cz/psi/veterinar-p ... va-psa.htm
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Otrava

Poslaťod MisheliQ » Pia 16.05.2014 5:59

Zasady prvej pomoci a terapie otrav:

- decocta (latky, kt.pokryvaju epitel traviaceho traktu a zamedzuju vstrebavanie jedu), laxancia (prehanadla), emetika (vyvolavaju zvracanie: apomorfin, slana voda, horčica), diuretika (podporujubcinnost a vylucovanie obliciek

Niektore latky

Fosfid zinku - rodenticid (vo forme pasty, prasku, otravenych vystrazne ofarbenych zrn al.granul pridavanych ku krmivu)
priebeh otravy: zvycajne akutny
klinicke priznaky: apatia, vracanie, bolestivost brucha, krce, uhym u cicavcov po 48-72 h, u vtakov po 24 h, typickym priznakom je dilatacia zaludka a silne bolesti brucha
terapia: vyplach zaludka 0, 1% roztokom manganistanu draselneho al.siranu mednateho

Arzen - fosilne paliva, pesticídy (insekticidy, rodenticidy, herbicidy), priemyselna výroba (tapety, farbiva, keramika, sklo), pripravky na osetrenie dreva, antiprotozoarne lieky, homeopatika arsenicum
- pouziva sa ako antidotum pri otrave Selenom
priebeh otravy:
1) akutna otrava - silna gastroenteritida, kolikove bolesti, vracanie, hnacky, pokles krvneho tlaku, kolaps, koma, uhyn
2) chronicka otrava - zaludocne problemy, strata chuti, kasel, dychacie tazkosti, neskor problemy s reprodukciou (sterilita, potraty)
terapia: emetika, cierne uhlie, vyplach zaludka 0, 9% roztokom NaCl, ustne alebo vnutrozilove podanie tiosiranu sodneho
antidotum: BAL (2dimerkaptopropanol)

Chlorid sodny (NaCl) - kuchynska sol
klinicke priznaky: smad, dehydratacia, slinenie, svrbenie, hnacka, excitacia, inkoordinacia pohybu, krce, ochrnutie zadnych koncatin, uhyn do 24 h, tonicko-klonicke krce, koma, edem mozgu
terapia: peroralne podavanie vody v malych mnozstvach ale casto, vnutrozilove al.vnutrosvalove podanie kalciovych preparatov, prijem vacsieho mnostva vody naraz moze vyvolat nervove priznaky v dosledku edemu mozgu
normalne hodnoty chloridov v sere: 95-112 mmol na l u psa, 110-129 mmol na l u macky

Warfarin - antikoagulacny rodenticid s kumulativnym ucinko
antidotum: vitam K al.K1 (Kanavit)

Brodifakum a Bromadiolon - antikoagulacne rodenticidy 2.generacie (superwarfariny)
antidotum: vitamin K1

Organofosfaty - insekticidy
antidotum: atropin a oximy

Karbamaty - pesricidy, ektoparazitika
antidotum: atropin

Diagnostika otrav organofosfatmi a karbamatmi: stanovenie aktivity acetylcholinesterazy v plazme

Paracetamol (acetaminofen) - analgetikum, antipyretikum
Nikdy nepodavat mackam!!!
terapia: vyplach zaludka, zivocisne uhlie, podanie metylenovej modrej a prehanadiel
antidotum: N-acetylcystein (NAC) do 2 h

Zdroj: Návody na praktické cvicenia z veterinarnej toxikologie, doc.MVDr.Kovalcikova, PhD., Mgr.Plichta, prof.MVDr.Legath, CSc., MVDr.Falis, PhD, MVDr.Sabo, PhD.
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

otrava bromadiolon rodenticíd kanavit

Poslaťod ivan1 » Str 30.07.2014 21:23

Tento príbeh som napísal pre výstrahu a poučenie ostatných majiteľov najlepších priateľov. Môj kamoš - bígl Dany (* 18.6.2004 + 23.7.2014) kraľoval v bezpečne oplotenej záhrade pri rodinnom dome cca 400m2, žiadny angličan ale prírodne mulčovaný trávnik s výsadbou okrasných drevín. Vychádzky, hry, bez chorôb, šťastný život. Príbeh začal inváziou premnožených krtov ihneď po "zime" 2013/2014 aby som to skrátil skutočne zabrali až odpudzovače (motorové excentrické a piezo). Boli sme zásadne proti jedovatým gélom. Keď však behom pár dní uvoľnené chodby obsadili 2 hryzce vodné proti ktorým nezaberalo absolútne nič (kto s nimi mal do činenia tak vie že behom krátkeho času dokážu zlikvidovať kompletnú výsadbu) plus hraboše, rozhodli sme sa pre použitie požerových nástrah. Pes pri umiestňovaní nikdy nebol, vždy bol s manželkou mimo záhrady resp. v garáži, nástrahy som dával hlboko do odhrabaných krtincov, prikrytých solídnymi maliarskymi pevnými PVC vedrami a každé bolo zaťažené betonovou zámk. dlažbou. Dával som ich 4dni, miesta boli mimo záujmu psa, nástrahy hlodavcom mimoriadne chutili. K veci - išlo podľa konkrétneho miesta možnosti výskytu "škodnej" o 3-10kusov 10g sáčkov RATIMOR resp. PROTECT vo forme aromatickej pasty, účinná láka bromadiolon, koncentrácia 0,05g/1000g, t.z. v 1sáčku 0,5mg účinnej látky. V 250g balení je 25sáčkov. V návode na použitie na obale je uvedené množstvo nástrahy pre ničenie potkanov max 120g nástrahy (12sáčkov), na jedno miesto som dával max 10kusov. Samozrejme že výrobca alibisticky uvádza - zabránte prístupu, použite kŕmne stanice a pod., avšak keď som denne kontroloval že pes miesta s nástrahami ignoruje (žiadne pokusy o rytie okolo a pod), a hlavne som chybne predpokladal že vzhľadom na veľkosť psa (21kg) a kvázi smrtelnú dávku 12sáčkov (120g nástrahy) pre cca 500g hryzca, by mu teoreticky zopár vyňuchaných sáčkov z 1 miesta nemalo ublížiť (vzhľadom na fakt že náš Dany ako každý bígel je chodiaci vysavač a jeho traktom prešlo fakt kadečo). Stal sa však fatálny omyl. Na 5.deň, v sobotu večer som zistil, že jedno - najproblematickejšie miesto - priamo pod betónovým základom na rohu Danyho búdy (ktoré sa najhoršie istilo-krylo) plus dalšie miesto nadaleko bolo rozhrabané, a laxne som usúdil že tam bolo spolu maximálne 10-12 sáčkov = podľa návodu dávka na zničenie 1potkana.

Teraz, keď Dany ňuchá už v psom nebi viem (samoštúdiom), čo som mal vedieť predtým.

Že smrtelná dávka bromadiolonu pre potkana pre 50% vzorku jedincov LD50 (lethal dose) orálne, je 0,6-1,2 mg/kg, t.z. cca 300g hryzca/potkana zabije pri jednorazovom požere už 1(!!!) sáčok (=0,5mg účinnej látky), a že Dany pri zmlsnutí cca 12sáčkov dostal do tela 6mg jedu, čo po prepočte na jeho hmotnosť cca 0,3mg/1kg a jeho vek 10rokov (poslednú dobu na prechádzkach aj v norm. počasí čoraz viac dychčal) mohlo ohroziť jeho život. Vysoko účinný rodenticíd 2. generácie, antikoagulant s nepriamym účinkom, výrazne zníži zrážanlivosť krvi. Zviera je anemické, apatické, dých. ťažkosti... smrť. Prvá pomoc (keď nestihneme vyvrátenie ihneď po požití) Kanavit (vit. K), avšak možné alergické reakcie - škrabanie, opuch..) až možný kolaps (krvné zrazeniny). Že sme ihneď v sobotu večer mali vyvolať vracanie (soľný roztok resp. roztok peroxidu striekačkou do kútiku tlamy) a konzultovať s veterinárom - kedy a koľko podať Kanavit. Že sme mali veľmi dobre zvážiť pre a proti použitu nástrahy - myslím že ani pevné, ukotvené nástrahové pasce nie sú 100%bezpečné hlavne pri loveckých psoch. Že sme nemali nepodceniť ani jeden jediný zmlsnutý sáčok.

Od soboty do stredy ráno kedy mu manželka ráno vymieňala vodu normálne fungoval (hry,prechádzky, jedlo...). Po príchode z práce v stredu po 17tej som ho našiel ležiaceho pri bráničke, ťažko dýchal, plakal (resp. číry výtok z očí),a na ňufáku mal dve mikroskopické bodky krvi. Ihneď nasledovalo besné zháňanie vet. pohotovosti, odvoz, o cca 18tej dostal C,K (1/2 do žily 1/2sval), avšak anemický (biele ďasná, kútiky očí), avšak bez krvi (hoci stopy v moči už boli) ale slabý, nevládal stáť. Transfúzia možná iba v B.Bystrici,v danom čase a bez náhradnej krvi bez šance. Z ordinácie sme odišli relatívne ako tak, ďalšia návšteva o 8mej ráno ak dožije.

Myslím, že začiatok konca nastal v aute pri odvoze, doma som z auta o 18:45 vyberal handrovú bábiku, a keď som ho z náručia položil na jeho obľúbené miesto (Simi, Paťo, Adka vie kde) po pár nádychoch jednoducho prestal dýchať.
ivan1
Okoloidúci
 
Príspevky: 1

Re: Otrava

Poslaťod Sunny » Štv 31.07.2014 10:54

Smutné ponaučenie, psíka mi je ľúto :ua:
Vďaka, že si napísal, na výstrahu ostatným, možno to raz nejakému inému psíkovi zachráni život.
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8294
Bydlisko: Morava

Re: Otrava

Poslaťod moschino » Štv 31.07.2014 19:37

:ua:
@frrr_dogtricks_agility
moschino
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2687
Bydlisko: Bratislava

Re: Otrava

Poslaťod ivana1 » Sob 02.08.2014 19:42

:plac: och, je mi to ľúto - a tiež ďakujem, že si to sem rozpísal. :plac:
ivana1
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2176
Bydlisko: Bratislava - Dlhé Diely

Re: Otrava

Poslaťod mart.ina » Ned 03.08.2014 0:09

Ešte by som okrem vyvolania zvracania podala čierne uhlie, nech absorbuje aspoň to čo sa ešte nestihlo vstrebať. A určite konzultovať /navštíviť veterinára, jednak podanie vit K do žíly je určite účinnejšie ako v potrave, prípadne len pri podozrení sa dá zobrať krv a zmerať zrážacie časy- v tomto prípade najlepšie protrombínový čas- keď bude predĺžený, je narušené zrážanie krvi.
mart.ina
Hafan
 
Príspevky: 729

Re: Otrava

Poslaťod itabi » Pia 28.10.2016 10:43

Aj môj Hugo zožral otravu pre potkany. Netušíme však aké množstvo. Po návšteve veterinára nám ostáva len čakať. Podávame mu vitamín K. Ešte rada od veterinára - podávať mlieko - nie pasterizované, tučné . Tuk v mlieku by mohol pohltiť ešte dáke prípadné toxíny. Otrava bola v pondelok a do 10 dní by sa to malo prejaviť. Máme volať, ak by sa čokoľvek dialo..... ak by prišiel koniec, zvažujeme podanie injekcie na utratenie - je to podľa nás. Najhorší záver je vnútorné vykrvácanie, ale dúfajme, že toho nezožral veľa a pri jeho veľkosti ( nemecká doga - 50-60 kg) to prežije. 10.deň je budúca streda. Ak by ste ešte vedeli o niečom, čo by nám pomohlo, každú radu privítam....
Ďakujem
itabi
Okoloidúci
 
Príspevky: 2

Re: Otrava

Poslaťod mart.ina » Pia 28.10.2016 21:22

Ako rychlo po zozrati ste noli u veta? Max do dvoch hodin ma zmysel vyvolat zvracanie. Dajte urcite vziat krv na zrazacie faktory, tie su u otravy antikoag rodenticidni predlzene. Ak by to tak bolo je aspon varianta vit k, transfuzie a pod, proste symptomaticka terapia. Tu krv by som vzala hned.
mart.ina
Hafan
 
Príspevky: 729

Re: Otrava

Poslaťod Kitamkami » Uto 01.11.2016 6:12

Itabi, bolo by super, keby si vedel presne aky druh otravy pes zozral, lebo nastup prejavu aj dlzka liecby sa velmi lisia. Vo vseobecnosti vsak vidno prejavy medzi 3 az 7mimi dnami. Myslim, ze ste na dobrej ceste, vitamin K je vhodna liecba (ak predpokladame ze bol pozity taky druh otravy, ale dufajme, lebo tie su najcastejsie a najlahsie sa liecia). Vo velmi vaznych pripadoch je treba infuzia, v co dufam, ze by vas veterinar rozoznal.
Pripady, ze treba psika utratit sa stavaju pri zanedbani alebo nevhodnej diagnostike, co neznie ako vas pripad!
Veterinar by mal po stanovenej dlzke liecby skontrolovat zrazacie faktory. Pocas liecby je to zbytocne, pretoze vitamin K ovplyvnuje vysledky a tak by boli falosne.
Drzim palce nech vsetko dobre dopadne!

Mart.ina, vitamin K by sa nikdy nemal podavat vnutrozilovo. Jednak je tam velke riziko anafylaktickeho soku a jednak je to zbytocne, pretoze pecen potrebuje cas na to, aby vytvorila nove zrazacie faktory. Najvhodnejsie je oralne podanie a s tucnym jedlom, pretoze tak sa najlepsie vstrebava do krvi. Odtial ide hlavna cieva rovno do pecene, cize si to odtial vie pekne vybrat. U velmi malych zvierat sa mozu dat aj podkozne injekcie, ale ani intramuskularne by som velmi neodporucala, vzhladom na to, ze je zvyseny risk krvacania..
Takisto, zrazacie faktory, ktore spominas sa nezvysuju az asi 36 az 48 hodin po poziti otravy, cize ak ich zmerias rovno po prichode psa na ambulanciu, budes mat falosne normalne vysledky, takisto ich budes mat falosne uz pocas terapie, ako som spominala vyssie.
Kitamkami
Snoopy
 
Príspevky: 101

Re: Otrava

Poslaťod mart.ina » Uto 01.11.2016 17:02

Kitankami kde pisem ze vit K i.v.? Pisala som len moznosti terapie, vit K, pri zhorseni az teansfuzie. Vnutrozilne by ma ho fakt nenapadlo davat.
Zrazacie faktory zmerat som pisala preto, ze zjavne nejde o pripad ktory by sa stal v moment, kedy ho ti popisovali. Polcas rozpadu zraz fajtorov je dlhsi, i ked samotny faktor 7 ho ma radovo v hodinach pokual viem.
mart.ina
Hafan
 
Príspevky: 729

Re: Otrava

Poslaťod Kitamkami » Uto 01.11.2016 17:37

Pisala si to pred tym prispevkom, ale teraz som si vsimla ze to bol rok 2014 :smile:
Kitamkami
Snoopy
 
Príspevky: 101

Re: Otrava

Poslaťod itabi » Pon 07.11.2016 9:42

Ďakujem všetkým za rady. Náš havino žije a je to odvtedy tretí týždeň.Dúfam, že už to bude v poriadku.

A rada ostatným? Naozaj včasná diagnostika - hneď BEŽAŤ!!! k veterinárovi, vitamín K, podávali sme mu aj kravské mlieko - nepasterizované ( priamo od chovateľa kráv ) a taktiež plnotučný tvaroh. Síce výkaly boli z toho mlieka redšie, ale to sme po ukončení liečby hravo zvládli zmenou stravy ( aj vylúčením mliečnych výrobkov ).
itabi
Okoloidúci
 
Príspevky: 2

Re: Otrava

Poslaťod Renata » Štv 15.09.2022 12:22

pisem to sem, aby aj ti co nevedeli (ako ja), aby vedeli OKRASNE TEKVICE SU PRE PSA VYSOKO TOXICKE ... hlavne teraz na jesen, ked ich vsade je plno a predavaju ich, tak aby ste vedeli
samozrejme cane corso :pac: cisty vysavac
ja ich na zahrade uz dva roky nemam, pred dvomi rokmi som ich mala ako dekoraciu, potom prisla beauceronka a ozuzlala ich, nezrala, ale komplet rozmenila na drobne, vysmarila som ich do kompostu, po dvoch rokoch v komposte vysla tekvica, alebo cuketa, vsak clovek nevie, ale nevenovala som tomu pozornost, nikto to neplanoval jest ani nic podobne, btw pri tej prilezitosti som sa dozvedela, ze aj doma pestovane cukety, uhorky mozu byt toxicke, smrtelne jedovate, ak su horke, v ziadnom pripade nekonzumovat, kanakovi to nevysvetlis :pac: ten toxin sa vola kukurbitacin
ale teda pat minut boli psiska na zadnom dvore, okrem kanacky este dalsie tri kusy, a kanina musela zozrat tu tekvicu z kompostu, nic ine take tam nie je ... poriadne soky mi vyrobila, kopa sedivych vlasov a par rokov zivota prec

pustim psiska dopredu a pozeram z okna a Saba beha hore dole dychci, pobehuje, biele huste sliny, idem von, pozeram ju, sliznica o.k. reaguje ako ma, obzeram ci ju nieco neustiplo, slinova pena jej cáka vsade, ako baskervil, stipanec ziadny, ci torzia, nie, brucho v poriadku, nic nie je citlive na dotyk, nepuchla, stale nervozne pobehovala a nadmerne slintala, dychcala, isla som hore po telefon, ze volam veterinarke, co ju este napada, a co jej mam teda dat, lebo suke nieco je, hladam cislo, pozeram z okna Saba hlava nabok, koordinacia cele zle, slahlo ju o zem, dychci, slinta, este dole kopcom, krce, bezim von, zdvihnut jej hlavu, no nezdvihnem ju. Vtedy ma akurat napadlo to otrepane, ze si ma clovek kupovat psa, ktoreho dokaze zodvihnut, ale nie kua niest dva kilometre k veterinarke, lebo vsak mam dojeb.te auto? Nervy v riti, bezim oproti k svagrovi po auto, sedan, taham Sabu za predne nohy do auta na spolujazdca, ale sa spucila, ze ona nikam nejde a este sa truba vydriapala po schodoch, ale som ju zniesla, narvala do auta, rychlo veterina, tu mame super veterinarku nastastie, ako fakt stastie, lebo bola na dovci a mala mesiac zatvorene, teraz 11teho sa vratila a mi vravi, ale teda, ze je sviatok? to fakt? ma to ani nenapadlo, ze moze byt zatvorene, ona tam bola lebo mala dohotnutu operaciu, napichla ju, dala diazepam, Saba zase krce, hovori mi, ze to je otrava, sakra z coho? ved nic nejedla, susedov nemam takych, ze by travili cokle, vsetky boli spolu. Vetka vravi, ze takyto nervovy sok, zrenicky nereagovali uz, krce, ze to je otrava, po diazepame sa trosku ukludnila, ze mam im ju nechat, ide na infuzie, zobrala krv a ja mam ist domov pozriet, co to mohlo byt ... tak som nasla tekvicu ozdobnu z roku pat, co pravdepodobne zozrala, nic ine tam nie je, maliny, cernice, jahody, nic ine ma nenapada, doniesla som k vetke, a teda ze hej, ze je to vysoko toxicke, ani nie ze nejedle, ale vysoko toxicke pre psa, ale ani ona sa s tym este nestretla ... je.ne ma, asi tolko, predychala som sok, Saba je po infuzii, krvny obraz a biochemia v poriadku, pecen, pankreas o.k. mala by to dat, mam ju pozorovat ci sa jej stav nezhorsi, vystupila z auta, rtw od susedov ju uz zaujimala neuveritelne, ze ci by ju predsa len nemohla vystrasit, na dvore pobehuje, tak je vnutri, nech skludni psa, nedychci uz tak, vnima, dufam, ze bude o.k. ...

minule som akurat pozerala, ze predavaju tie ozdobne tekvice, vyd.bala som tu nasu vyrastenu z kompostu do kosa, nechcem ich v zivote vidiet
Naposledy upravil Renata dňa Štv 15.09.2022 12:52, celkovo upravené 1
Maybe the reason I love animals so much, is because the only time they have ever broken my heart, is when they've crossed that rainbow bridge
Renata
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 932

Re: Otrava

Poslaťod MisheliQ » Štv 15.09.2022 12:38

Boze, dobre vediet. Len teda ten cucurbitacin je toxicky aj pre ludi a dodava trpku/horku chut uhorkam, cuketam, tekviciam a dokonca aj melonu.
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

PredchádzajúciĎalší

Späť na Choroby