Eutanázia

Sem píšte vaše otázky o rôznych chorobách.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Re: Eutanázia

Poslaťod jakut » Pia 13.03.2015 23:14

marleyy, ten druhý odstavec nebol adresovaný tebe, to bol taký môj výlev

Odoslané z SM-P900 pomocou Tapatalku
16 labiek, 8 ušiek a 4 ňufáčiky....
jakut
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 911
Bydlisko: košice-okolie

Re: Eutanázia

Poslaťod marleeey » Pia 13.03.2015 23:17

jakut.. aha nevedela som, prepáč...
marleeey
Okoloidúci
 
Príspevky: 12

Re: Eutanázia

Poslaťod othelon » Ned 27.09.2015 5:21

Ahojte, hladam na nete podrobnejsie informacie a teda skusam aj tu (snad nebudem mimo temy), ci mi viete niekto vysvetlit, ako je to s tou "konecnou" injekciou, kt. sa podava do zily bez predchadzajucej sedacie zvieratka??? Trpi pri tom "odchode" nejako okrem toho vpichnutia??? Uz viem napr., ze idealne sa zvieratko najprv uvedie do narkozy, az potom sa dava ta "konecna" inj., ale ked v nasom pripade veterinar podal nejaku latku, kt. je (udajne) narkozou, ale predavkovanou??? Citim sa podvedena, mam obavy, ze trpela a snazim sa to sama v sebe usporiadat. Ten zial a vycitky su neskutocne. Vie niekto poradit??? Vysvetlit???
othelon
Okoloidúci
 
Príspevky: 1

Re: Eutanázia

Poslaťod hriva » Uto 20.10.2015 20:31

Mne spravili toto iste. Nemalo by sa to robiť lebo hrozí že zviera sa začne dusiť a bude mat kŕče. Ale ak sa nič take nestane je to bezbolestne, smrť je do pár sekúnd..
Názov tej latky je T61 a keď si to dáš do Google vyhodí ti co sa moze stať ak sa podáva rovno táto injekcia

- T61 smí být podáván pouze zvířatům v bezvědomí (uspaným), aby se zabránilo případnému udušení při nepříznivých absorpčních podmínkách, kdy periferní paralýza se objeví dříve než ztráta vědomí.
Those we love don't go away, they walk beside us every day.
Unseen, unheard, but always near; still loved, still missed and very dear.
hriva
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4825

Re: Eutanázia

Poslaťod Connie » Uto 20.10.2015 20:50

Jo, u nás keď "vet" utrácal psa, tak ho predtým neuspal a pes mal príšerné kŕče, hádzalo to s ním a...no príjemný pohľad to nebol. Ani sa do žily nevedel trafiť...Totálne to dorazil tým, že si vypýtal aj za "odpratanie tela" nejakých 70€, ak si dobre pamätám...
'"Dogs never bite me - just humans" - Marylin Monroe
„Live fast, love hard, die young.“ - Janis Joplin
Connie
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1725
Bydlisko: Pezinok

Eutanázia

Poslaťod Kate » Str 31.08.2016 20:33

Dobrý deň, chcela by som sa s vami poradiť či už nastal čas nechať odísť môjho psa. Je to 13 ročný yorkshir. Pred troma týždňami mu začali záchvaty pri ktorých spadne na zem klepe sa a skučí a mimo nich zostal dezorientovaný, slabý na nohy občas z nich padá, má zlú koordináciu, prestal mať záujem o hru, slabšie je, niekedy nevie kde je alebo s kým je, v podstate celé dni prespí. Boli sme u veterinára, zobral mu krv urobili sa testy a mal ju čistú. Kvôli záchvatom sa mu nasadili lieky na epilepsiu. Potom záachvaty prestali ale ostatné nie. Treaz sa znovu objavili záchvaty kde mal celé telo v kŕči. Nechcem ho nechať zbytočne sa trápiť ale ani nechcem aby odišiel príliš sokoro.
Kate
Okoloidúci
 
Príspevky: 2

Re: Eutanázia

Poslaťod vavrena » Štv 01.09.2016 6:56

A toto sa vážne pýtaš cudzích ľudí na fóre, ktorých si v živote nevidela, a ktorí nevideli tvojho psa?
TY musíš vedieť, ako pes vyzerá, a ako má chuť žiť. Tvoj pes ti hovorí všetko, čo potrebuješ vedieť. Toto si naozaj vyrieš s ním, úprimne, a svojou vlastnou intuiíciou. Ty ho vidíš, celý život s ním žiješ, poznáte sa vzájomne najlepšie. Vieš, čo mu ubližuje, a ako často, ako pri tom vyzerá, a ako vyzerá inokedy. Či sa teší, vrtí chvostom, vie sa ísť von vyvenčiť, či ešte má v oku nejakú iskierku života alebo to zhaslo a pes už len nejak v bolestiach prežíva. Nikto, nikto na svete ti neporadí lepšie, či chce tvoj pes ešte žiť, než tvoj vlastný pes.
vavrena
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2958
Bydlisko: Galanta

Re: Eutanázia

Poslaťod Kate » Štv 01.09.2016 15:36

Ja sa nepýtam len tu. Oslovujem veterinárov a dlhoročných chovateľov. Ja ho nechcem nechať zbytočne trpieť a bojím sa aby som nemala zlý úsudok kvôli tomu že s ním chcem byť.
Kate
Okoloidúci
 
Príspevky: 2

Re: Eutanázia

Poslaťod Kitamkami » Štv 08.09.2016 6:02

Kate, mrzí ma, čím si prechádzas. Toto je jednou z najťažších chvíľ a viem si predstaviť tvoju bolest....ja som si tým tiež presla. Každý sme iny.... niekto naozaj nemôže sledovať utrpenie a nechá psíka ísť, a niekto potrebuje spraviť všetko na svete a mat presne odpovede. Ja som bola jednou z nich...... s mojou láskou som si prešla úplne všetkým možným až kým som nemala definitívnu odpoveď na to, či jej môžem ešte pomôcť alebo nie. Ak si to môžeš dovoliť, a tvoje srdce to potrebuje, zober psíka na viac vyšetrení, možno v tomto prípade aj MRI. Ale poviem ti tak, že ak si to proste nemôžeš dovoliť, a psik ti trpí, nemyslím, že je nesprávne ak ho necháš ísť a nemala by si sa trápiť myšlienkami o opustení ho... porozmýšľaj nad tým, ako mu je. Skus si zapísať, koľko má dobrých dní a koľko zlych....ak je kvalita jeho života zla, tak vieš čo treba urobiť.....
Ja silno verím aj v to, že psi nám dajú vedieť, keď sú pripraveni....
Toto nedokážem napísať bez slz.... moja láska mala rakovinu žalúdka, išlo to s nou veľmi rychlo... keď som ju drzala, tak som ju poprosila, aby mi dala vedieť, keď už chce ist....strásne som plakala, bála som som sa, ako budem vedieť, či robím správnu vec....a ona mi dala vedieť, bolo to veľmi jasne v tu chvíľu....jeden večer som ju nemohla nikde nájsť a nasla som ju schovanu v krikoch, kde nikdy predtým nebola....tam proste lezkala :plac: ......dala mi vedieť a aj keď som ju neskutočne milovala a strašne som plakala, vedela som bez pochýb, že to chcela.... :plac:
Sleduj svojho psika.....budeš vedieť ak je ten správny čas. Prajem ti veľa sily
Kitamkami
Snoopy
 
Príspevky: 101

Re: Eutanázia

Poslaťod LitlPrinc a Liza » Sob 24.12.2016 16:35

Nuž, ahojte... chcem sa len TERAZ po vyše 2 ROKOCH podeliť o posledný príbeh milovanej fenky zvanej Liza. Vtedy skutočne všetok dostupného času som venoval mojim trom psom, hlavne hraniu, šanteniu s Lizou. Prečítal som všetky novšie vedecké štúdie. Všetky info aj traja onkológovia ma potvrdili v tom, že zhubný nádor (rakovina na KORENI JAZYKa) musí ísť preč... Hodne som našiel o tom, že psíkovia bez 2/3 jazyka majú plnohodnotný život... IBAŽE: Hlavným oponentom bola moja mama, straaaašne proti operácii - "amputácii". 16ho júna to už ale muselo byť... lebo už celú noc chrápala (ťažšie dýchala) a už dosť ťažko hltala - totiž skoro celú papuľu mala vyplnenú "jazykom" (za mesiac a pol z veľkosti orecha narástol na veľkosť citrónu !!!!), ktorý už na troch miestach malo aj vredy, ktoré pri hraní aj trošku krvácali - fakt pohľad ako v ozaj desivom horore - už len z diaľky pripomínal jazyk. Týždeň po operácii už SAMA PILA (z hlbšej misky, ktorú sme dali na takú vysokú podložku, aby sa nemusela moc predkloniť pri pití: vlastne zobrala do papulky vodu, a hltala - lebo hltanie i s 1/3 jazyka funguje skoro normálne. Ono vlastne to, čo bežne považujeme za celý jazyk, už nemala, ale po cca 3 týždňoch už sama jedla... Prvé 2t iba striekačkou dostala rozmixované dobroty, pak dostala z ruky hlavne malé kúsky rôzneho mäska - iba rozmrazeného, aby tam ostalo čo najviac vitaminov, enzymov atď... Po 3t už ale pochopila, ako dokáže stravu posunúť do zadnej časti papuli naklonením hlavy. DNES už VIEM...že keby sa nádor odstráni čo len o mesiac skôr - tak by mala o niečo dlhší život - síce možno len o mesiac (max. asi o 2-3 mesiace!!! ale hodne zaváži aj to, môžete mi veriť!). 3t po zákroku sa začala CHEMOTERAPIA... 3x karboplatina v 3t intervaloch..."Zaberie" (dostanú cca rok navyše) síce len u 1/6 psíkov s melanómom v zadnej časti papule, ale keďže je to skoro bez badateľných vedľajších efektov u drvivej väčšine psov - a iná možnosť pre nás nebola, tak sme do toho šli. Vetoš chemo robil skutočne len za náklady (keďže žiadny rozdieľ nie je, tak sa použila karboplatina pre humánne účely): celé to vyšlo len 120 eur na 18-19 kilového psa (za predošlé tri mesiace schudla o 4 kilá :( a veru niekde by pýtali aj 5x (päť)x VIAC za to isté !!!!! Vždy 1t po dávke jej úplne klesla hladina bielych krvných buniek (aj červené boli niečo pod minimálnou zdravou hranicou). Vtedy 2-3 dni sa trošku rýchlejšie unavila ale ináč si užívala LETO akoby nič :) Hladiny pred ďalšou dávkou už vždy boli skoro v norme! Skrátka: 3x sme v lete strávili asi 2h na veterine (krvná analýza + infuzia s chemo) ...ale inak len to vedomie rakoviny a postupne sa zväčšujúce lymfatické uzliny na krku kazili život, ale len mierne... Nenechal som sa moc trápiť zlými myšlienkami, aby som tým neškodil Lize. Nádor do papule sa už nevrátil, ALE v septembri jedno oko začalo na vonkajšom kraji viditeľne "pučať" - v priebehu asi 2t ostala slepá na toto oko, ale ani to jej nebránilo v čulej nahánačke za tenisovou loptou, ktorú som zvykol hodiť medzi konáre nášho obľúbeného obro-stromu. Žiaľ rtg pľúc po týchto 2t už naznačil že máme pred sebou už len POSLEDNÉ DNI jej ŽIVOTa. Celú noc pred Eu - Thanatos vôbec nedokázala ľahnúť (iba tak vedela dýchať), tak skoro hodinu sme o tretej ráno prechádzali po meste (prvýkrát zapli nové, ozaj príjemne svietiace a krásne lampy na sídlisku: krajšia by mohla byť ROZLÚČKA iba vtedy, keby bola o x rokov neskôr). DESIVé bolo však to, že ona mala takú CHUŤ do ŽIVOTa, že napriek extrémne rapídnemu šíreniu rakoviny za posledné dva týždne, ona len akoby mierne unavená kráčala s nami na veterinu (domácu eutanáziu nerobia, ale majú na to zvlášť malú miestnosť - sice sme sa ledva zmestili - ale celé to prebiehalo skoro sviatočne - asistentka vetošky s nami plakala - veľká vďaka týmto dvom ľudom s veľkým srdcom). Moc sa tešila, lebo na poslednú cestu ju odprevádzali jej najvernejší...........RIP moja navždy milovaná Liza
Miluj a buď milovaný...
LitlPrinc a Liza
Nováčik
 
Príspevky: 34

Re: Eutanázia

Poslaťod LitlPrinc a Liza » Sob 24.12.2016 16:37

Connie píše:Jo, u nás keď "vet" utrácal psa, tak ho predtým neuspal a pes mal príšerné kŕče, hádzalo to s ním a...no príjemný pohľad to nebol. Ani sa do žily nevedel trafiť...Totálne to dorazil tým, že si vypýtal aj za "odpratanie tela" nejakých 70€, ak si dobre pamätám...


Mrzí ma to. To nebol vet, ale mäsiar - aj to neschopný... pfuj
Miluj a buď milovaný...
LitlPrinc a Liza
Nováčik
 
Príspevky: 34

Re: Eutanázia

Poslaťod LitlPrinc a Liza » Sob 24.12.2016 16:49

Kate píše:Ja sa nepýtam len tu. Oslovujem veterinárov a dlhoročných chovateľov. Ja ho nechcem nechať zbytočne trpieť a bojím sa aby som nemala zlý úsudok kvôli tomu že s ním chcem byť.


Podľa mňa chce to odvahu a rozvahu sa o tom rozprávať... Takže u mňa máš veľký PLUS za pýtanie a podrobný popis situácie... žiaľ lepšie, ako tí predo mnou ti neporadím. Nemal som nikdy OZAJ starého psa... asi ani nechcem mať :( Ak je ešte niekto, kto dosť dôverne pozná toho psíka, tak sa skús s ním podeliť o rozhodnutie - mne to pomohlo. Veľa duševných síl ti praje človek, ktorý už stratil troch verných štvornohých... a kto práve spolu trpí s dobrovoľníkmi psieho azylu kvôli parvo-vírusu
Miluj a buď milovaný...
LitlPrinc a Liza
Nováčik
 
Príspevky: 34

Re: Eutanázia

Poslaťod LitlPrinc a Liza » Sob 24.12.2016 17:09

marleeey píše:jakut.. ja ho nenechám odisť určite samého, budem pri ňom, rozlúčim sa s ním, poďakujem mu za krásných 17 rokov, ktoré mi venoval.. ale aj tak si neviem predstaviť že ho už nebude..


Je to fráza, ale pravdivá: bude naďalej žiť, kým žije v tvojom srdci, v tvojich spomienkach a... viem toto vyznie filozoficky: ALE KOĽKO SI TOHO VLASTNE UVEDOMÍME Z TOHO čo nás obklopuje??? Pre každého je ŽIVOT trošku o inom, tak o inom bude aj SMRŤ... Ja uprednostňujem kvalitu pred kvantitou, ale pre mnohých je to tak, že kým pes žije, netrpí a aspoň slabo vníma prítomnosť človeka = KVALITA, kým smrť = NIČ resp. koniec všetkého, niečo bez kvality a tak logicky predlžujú život, kým pes netrpí a vníma.
Miluj a buď milovaný...
LitlPrinc a Liza
Nováčik
 
Príspevky: 34

Re: Eutanázia

Poslaťod LitlPrinc a Liza » Sob 24.12.2016 17:42

Yukon píše:no ked je dostojne pichnut injekciu, tak potom ok


k Dôstojnosti: Mal(a) si už niekedy celé dni také bolesti, že si prial(a) smrť... asi nie.

ku krutosti: Odkedy nie je krutá väčšina prirodzenej smrti, hlavne ak sa jedná o chorobu ?????? Krutosť je kvalita, ktorú asi zvieratá neuvedomujú... asi! Cítia ale bolesť, strach, úplnú neistotu... Ak sa zviera zvíja v bolestiach že celé telo má v krčoch - tak je to OK, len preto, že je to prirodzené?????
Pes je síce zviera, ale mnohé štúdie naznačujú, že mnoho tisíc rokov spolužitia v ľudskej spoločnosti ho spravia schopným aspoň čiastočne si uvedomovať mnohé ľudské kvality, ktoré zvieratá v prírode nie... Takže ani preto tvoje argumenty neobstoja...
Moja Liza bez eu thanatos prežila max. ešte jednu noc... dusila sa už aj tak poslednú noc...(bojoval s rakovinou... a podľa rtg už 2/3 pľúc mala nefunkčnú). Keby že neuspíme, dusila by sa ešte 12-24 hodín, kým by sa definítvne neudusila....

Dusil(a) si sa už niekedy? Asi aj áno.. ak nie, popros niekoho, nech ťa dusí trošku - iba pár minút :) :( Ak takú smrť by si prial(a) mojej Lize, tak s kľudným svedomím aj ti poprajem podobnú. Opatruj sa, a mudruj o inom, než o prirodzenom smrti. Mimochodom, koľko máš rôčkov ???
Miluj a buď milovaný...
LitlPrinc a Liza
Nováčik
 
Príspevky: 34

Re: Eutanázia

Poslaťod LitlPrinc a Liza » Sob 24.12.2016 17:59

Yukon píše:podla toho, co pises, nema nejake obrovske bolesti, ktore by nevydrzal...je to velmi tazke...ale ja zastavam ten nazor, ze pokial pes nema naozaj tie velke bolesti, len ma tie klasicke problemy, co kazdy stary pes (sluch, zrak, nechce sa mu chodit), tak by si ho mala nechat odist prirodzenou smrtou...clovek nema pravo len tak vziat niekomu zivot:(


Po tomto príspevku pevne verím, že si 100%ny vegeterian, inak si len 100%ny tárajuci odpad...
Miluj a buď milovaný...
LitlPrinc a Liza
Nováčik
 
Príspevky: 34

PredchádzajúciĎalší

Späť na Choroby