Stavce tlačia na miechu, syndróm Cauda Equina

Sem píšte vaše otázky o rôznych chorobách.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Re: Stavce tlačia na miechu, syndróm Cauda Equina

Poslaťod wer » Uto 14.02.2017 17:35

A kvoli comu?
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Stavce tlačia na miechu, syndróm Cauda Equina

Poslaťod Buchťa » Uto 14.02.2017 17:41

wer píše:A kvoli comu?


Třeba jen kvúli tomu, že člověk ví, jak se "zařídit". Myslím si (názor laika), že je rozdíl, jestli je srostlých 7 stavcú a nebo 20 ! :plac: A veliký.
Dále i rtg zobrazí, kam ty stavce "rostou" a i to je dúležité, aby se člověk "zařídil" a částečně předpokládal další vývin situace a čemu se vyhýbat a co ošetřit.
KDYŽ BOFINEK, FALDÍK A BONINKA NEODEŠLI DO NEBE, TAK CHCI JÍT JEDINĚ TAM, KAM ONI.
JE MI STRAŠNĚ MOC LÍTO, ŽE NEDOKÁŽI VRÁTIT ČAS.
DALA BYCH ZA TO NAPROSTO VŠE, MÍTI TUTO MOŽNOST.
DROBEČCI, NESKUTEČNĚ MI CHYBÍTE :(
Buchťa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2491

Re: Stavce tlačia na miechu, syndróm Cauda Equina

Poslaťod Connie » Uto 14.02.2017 18:00

Mňa by zaujímal ten pojem "pravidelne", čo to je? Raz za pol roka, každý mesiac? Ja som sa chystala na ďalšiu kontrolu o nejaké cca tri mesiace. Som na to strašne zvedavá, pretože sa jej tie stavce zrástli nejak rýchlo (rtg mala úplne čisté a o pol roka neskôr už mala zrastené L3-5 + sa zrastá L-S prechod)

Keď už som tu, aké aktivity sú vhodné pre psa so spondylkou? Connie má ešte chuť lietať, len už nezvláda toľko a "zatuháva". Stále ju brávam s nami na túry, aj keď už jej prispôsobujeme náročnosť. Je lepšie ak bude ťahať na postroji, pôjde na voľno, alebo ju mám brávať na obojku? Ak je pustená, tak pár km lieta, potom chodí pekne za nohami, na postroji by bola celú dobu v ťahu, aj keď asi už nie v nejak silnom. :nwm:

A čo také chondrá? Mám dávať, nemám? Počula som aj také názory, že to urýchli zrast, takže ma to dosť zneistilo :nwm:
'"Dogs never bite me - just humans" - Marylin Monroe
„Live fast, love hard, die young.“ - Janis Joplin
Connie
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1725
Bydlisko: Pezinok

Re: Stavce tlačia na miechu, syndróm Cauda Equina

Poslaťod Buchťa » Uto 14.02.2017 18:33

Connie, momentálně nejsem ve stavu Ti adekvátně odpovědět.
Nech Connie užívat - SVOBODNĚ života, jen ji nepřetěžuj a nezatěžuj. Přispúsobuj se jejímu tempu, které JI vyhovuje. Vykašly se na Tvé domněnky, co jí vyhovuje a co potřebuje a bez čeho "nedokáže" žít.
Spíše postroj, já jsem za svobodu. A plavání atd... = držet aspoň trochu páteř osvalenou. A ať Tě nenapadne DM !!!

O těch chondrách jsem to neslyšela. Prosím, pošly mi to, pokuď to máš.
KDYŽ BOFINEK, FALDÍK A BONINKA NEODEŠLI DO NEBE, TAK CHCI JÍT JEDINĚ TAM, KAM ONI.
JE MI STRAŠNĚ MOC LÍTO, ŽE NEDOKÁŽI VRÁTIT ČAS.
DALA BYCH ZA TO NAPROSTO VŠE, MÍTI TUTO MOŽNOST.
DROBEČCI, NESKUTEČNĚ MI CHYBÍTE :(
Buchťa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2491

Re: Stavce tlačia na miechu, syndróm Cauda Equina

Poslaťod wer » Uto 14.02.2017 18:33

Tak ja som to riesila s troma odbornikmi a v podstate sa vsetci nezavisle zhodli.

Rtg nepovie nic. Jedine mri, lebo tam je vidno aj miechu, na rtg nie.

Ochorenie je progresivne. U kazdeho psa je to inak, bez ohladu na pocet zrastenych stavcov... V prvotnych fazach sa, samozrejme, zvolnuje rezim, ale posilnuju svaly, ohybnost (kontrolovane). Rehabilitacie, cvicenia, hydroterapia. Da sa riesit operaciou, ale, ak som spravne pochopila, tak neodporuca sa okamzite (riziko?), ale az v takych dalsich stadiach, ale ked pes este nestratil citlivost v nohach. Uspech operacie je tiez otazny. A ta vyjde na 1600 eur cca + nutne rehabky. Takze suma-sumarum, ako mi to bolo strucne jasne povedane - diagnostika ma zmysel vtedy, ak je clovek pripraveny operovat. Inak psa diagnostika nevylieci a sance na vyliecenie su nulove. :no:

Co sa tyka rezimu - my mame v podstate volny rezim. Setrenie ho zabijalo. Pes je teraz spokojny, vylietany, vyloptickovany, dokonca mam prave pocit, ze sa ta citlivost v zadnych zlepsuje. :smile:

Ono pes najlepsie povie. Vyhybala by som sa prudkym pohybom a zaradila posilnovanie svalstva. Uplny klud je vhodny pri akutnych stavoch.

Co sa tyka liekov, mne bolo povedane, ze chondra nepomozu. Ale berieme revitanerv (alebo milgama je podobna), mam pocit, ze to ma efekt.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Stavce tlačia na miechu, syndróm Cauda Equina

Poslaťod wer » Uto 14.02.2017 18:40

A este jedno info, coz ma potesilo - nebyva to bolestive. Ked, tak prave skor v prvych fazach. A teda v poslednych uz potom pridruzene komplikacie (napr zapal mocoveho mechura).
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Stavce tlačia na miechu, syndróm Cauda Equina

Poslaťod Connie » Uto 14.02.2017 18:59

Snažím sa ju nejak extra neobmedzovať, ani nezaťažovať a zároveň si všímať jej reakcie, ale trošku mi potrvá kým to vyladím tak, aby to vyhovovalo Connieninej duševnej aj fyzickej stránke. Aktuálne chodí aspoň raz do týždňa plávať, sem-tam potrénujeme OB + prechádzky (úprimne povedané, cez týždeň moc nevenčím :hi: ) a cez víkend túra.
Máva dobré a zlé dni. Cez dobré dni to na nej nie je ani poznať, maximálne keď dlhšie leží, tak horšie vstáva. Cez tie zlé sa odmieta otáčať alebo sa otáča celým telom (má zrastený stred chrbtice), zle sa jej vstáva, potrebuje sa rozchodiť - kým sa nerozhýbe, tak niekoľko minút chodí so zadnými nohami do x...v také dni jej je najlepšie v posteli pod paplónom.
Obmedzila som len skoky - ako napr. DD triky a aport, skôr sa o hračky ťaháme, vraj nie sú dobré také nárazové aktivity.

Nám bola odporučená operácia, že by to ešte bolo možné zoperovať, no po rozhovore s vetmi som ju odmietla...upozornili ma na to, že je dosť veľké riziko opätovných zrastov. Pri predstave, že by som to dala zoperovať, pes by si vytrpel všetky tie rehabilitácie a nie zrovna jednoduchú operáciu a potom by sa to i tak pravdepodobne vrátilo naspäť, hoci len na inom mieste....
'"Dogs never bite me - just humans" - Marylin Monroe
„Live fast, love hard, die young.“ - Janis Joplin
Connie
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1725
Bydlisko: Pezinok

Re: Stavce tlačia na miechu, syndróm Cauda Equina

Poslaťod wer » Uto 14.02.2017 19:07

A este za tie prachy... :joint:
Neviem, ako mas staru suku, ale tak pokial chodi a existuje v podstate normalne...

A tie zle dni nemava prave po tej aktivite?
A presne - narazove aktivity nie su to prave orechove, treba zatazovat kontinualne.

Drzim palce, nech sa drzite takto "fit" co najdlhsie. :yes:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Stavce tlačia na miechu, syndróm Cauda Equina

Poslaťod Buchťa » Uto 14.02.2017 19:14

Mně bylo povedané, že je to potřeba rtg sledovat. Ono to ukáže, jestli to jde do míchy a nebo ne = srústá to pod míchou.
A nezajímá mě, jestli to řekne nějaký fyzioterapeut, ale pro mě je dúležité, aktuální stav páteře a co na to řekne vet - neurolog (co podle rtg vyhodnotí a nejen dle svého pocitu a hmatu).
Rtg dokáže říci hodně, i jak se to zhoršuje a co je již zasáhnuto = jaké opatření je potřeba udělat.
A řídím se dr. Tomekom a dr. Šrenkovou, kromě jiných. A mám hluboce v paži kohokoliv jiného. A u nás teď spondylka není priorita.
A dle rtg to jde vidět = jakékoliv změny (a k lepšímu nikdy nejsou = je mi to moc líto).

Hluboce smekám klobouk před Bo, že i v tomto stavu spondylky (kromě jiného), šlape, chodí a bojuje (kromě jiného). A je schopná (v tomto stavu - a nejedná se jen o spondylku), ujít i 4 km a stále bojovat a "šlapat", i když ˇvěřím, že má bolesti :ua: .
KDYŽ BOFINEK, FALDÍK A BONINKA NEODEŠLI DO NEBE, TAK CHCI JÍT JEDINĚ TAM, KAM ONI.
JE MI STRAŠNĚ MOC LÍTO, ŽE NEDOKÁŽI VRÁTIT ČAS.
DALA BYCH ZA TO NAPROSTO VŠE, MÍTI TUTO MOŽNOST.
DROBEČCI, NESKUTEČNĚ MI CHYBÍTE :(
Buchťa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2491

Re: Stavce tlačia na miechu, syndróm Cauda Equina

Poslaťod wer » Uto 14.02.2017 19:20

Buchticka, som rada, ze vies, s kym sa radim. :haha: Ty vies vzdy vseko najlepsie :ahoj: Bol medzi nimi aj uznavany neurolog, ale uz ti viac vesat na nos nebudem :heh:

A ak ti usla info, mj pes je na voziku. :smile: A bojuje ako drak. :smile: A kilometrov este nabehaaaa
Naposledy upravil wer dňa Uto 14.02.2017 19:22, celkovo upravené 1
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Stavce tlačia na miechu, syndróm Cauda Equina

Poslaťod Connie » Uto 14.02.2017 19:22

Vďaka, Connie bude mať o tri mesiace ešte len 7 rokov. :ua:
Hej, zlé dni máva po väčšej aktivite, ale tiež ak je vonku zima, keď fúka (a to nosí na von pláštenku) ale niekedy aj len tak z ničoho nič - resp. nevidím príčinu.
'"Dogs never bite me - just humans" - Marylin Monroe
„Live fast, love hard, die young.“ - Janis Joplin
Connie
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1725
Bydlisko: Pezinok

Re: Stavce tlačia na miechu, syndróm Cauda Equina

Poslaťod wer » Uto 14.02.2017 19:25

Tak uber aktivity veru :yes: Ono prave teraz ma mozno bolesti, casom sa to ustali... U nas to tiez tak bolo.


U koho riesis rehabky, cvicenia?
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Stavce tlačia na miechu, syndróm Cauda Equina

Poslaťod Connie » Uto 14.02.2017 19:37

Hydroterapiu riešim v RSDC.
Čo sa vetov týka, tak som bola zatiaľ len na Trivete v Cíferi. Tam sme to náhodne zistili pri kontrole pľúc kvôli metastázam...Avšak už som mala tušenie, že na tom snímku niečo bude, pretože stuhnutosť sa začala objavovať už predtým, len nie tak výrazne.
'"Dogs never bite me - just humans" - Marylin Monroe
„Live fast, love hard, die young.“ - Janis Joplin
Connie
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1725
Bydlisko: Pezinok

Re: Stavce tlačia na miechu, syndróm Cauda Equina

Poslaťod Buchťa » Uto 14.02.2017 20:03

wer píše:Buchticka, som rada, ze vies, s kym sa radim. :haha: Ty vies vzdy vseko najlepsie :ahoj: Bol medzi nimi aj uznavany neurolog, ale uz ti viac vesat na nos nebudem :heh:

A ak ti usla info, mj pes je na voziku. :smile: A bojuje ako drak. :smile: A kilometrov este nabehaaaa


Věř mi, že nevím, s kým se radíš. A je mi to úplně jedno (mám na to svúj názor). Bo je teď má priorita. A vážně nepotřebuji, aby jsi mi cokoliv věšela na nos a vím o tom, že máš drobce na vozíku (sleduji to zde, asi to neregistruješ a mám dost svých vlastních problémú, tak jak moji drobci). Ne, nevím vždy nejlépe a ani nikdy nebudu, což je mi líto.- Ale díky mně pár pejskú žije déle a nebo žilo déle. A to je pro mě TOP. A pokuď se to teď podaří i Bo, bude to super = a ostatní mám hluboce = v ...... = kdekoliv. A to je pro mě priorita = Bo je ta priorita !!! Kromě jiného, že poslouchám i ostatní, že to konzultuji a že se nehraju na to, že vím vše nejlépe.

Nechápu Tvé útoky, ale pokuď máš potřebu = tak si to užij.

Je mi to hluboce kdekoliv, zobrazuje to Tebe, né mě. Já teď s Kajčim bojujeme o život Bo a i Bo, v tom stavu jakém je, dokáže nemožné, čemuž se diví mnoho vetú. Je to výjimečná dáma :jop: :jop: :jop: .

A ano, karma je zdarma.

Končím s touto debatou, nestojí mi za to = nikam to nevedlo, nevede a nepovede. Bo je teď pro nás ten střed vesmíru! A radši ten čas budu věnovat jí.

Krásný večer všem, i Bo :smile: .

Offtopic: Connie, víš, kde mě najdeš :smile:
KDYŽ BOFINEK, FALDÍK A BONINKA NEODEŠLI DO NEBE, TAK CHCI JÍT JEDINĚ TAM, KAM ONI.
JE MI STRAŠNĚ MOC LÍTO, ŽE NEDOKÁŽI VRÁTIT ČAS.
DALA BYCH ZA TO NAPROSTO VŠE, MÍTI TUTO MOŽNOST.
DROBEČCI, NESKUTEČNĚ MI CHYBÍTE :(
Buchťa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2491

Re: Stavce tlačia na miechu, syndróm Cauda Equina

Poslaťod Slausa » Uto 14.02.2017 20:16

Offtopic: Buchťa, čo je Bo? :ua:
Slausa
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1483

PredchádzajúciĎalší

Späť na Choroby