Hlboké rany

Sem píšte vaše otázky o rôznych chorobách.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Re: Hlboké rany

Poslaťod gabrielik » Str 17.06.2009 9:02

Aky mate nazor na vylizovanie ran psami?
Niektori sa tomu brania zubami nechtami, niektori psim slinam pripisuju magicke schopnosti.

Ja sama sa snazim rany drzat vzdusne otvorene, skor sa ich snazim nenechat zaschnut povrchovo, kym je to zvnutra zapalene. Chrasty alebo tie zasusence nestrhavam ale rozmocim. Najradsej mam na to repik. Ale da sa pouzit ci uz harmancek alebo betadine. Ale niekedy staci aj tepla voda, kusok gazy a trpezlivost.
Psy mi pri tejto ociste vydatne pomahaju, ale potom uz sa ich od dalsieho lizania rany odhovaram, aby sa to malo cas aj zasusit. Takto to osetrujem aspon dvakrat za den a potom necham volne zaschunt.
Naposledy upravil gabrielik dňa Str 17.06.2009 11:59, celkovo upravené 1
gabrielik
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 81

Re: Hlboké rany

Poslaťod Rauke » Str 17.06.2009 9:15

Silwuska píše:Renique a mas pocit ze staci nasadit antibiotika a nechat ranu tak :no:



mas pocit ze som tam nenapisala, ze treba davat aj lokalne antiseptika ???

ze si to ty tak ti ho tu este raz skopirujem:

hlboke mokvajuce rany a hlavne VSETKY hryzne rany sa liecia sirokospektralnymi celkovymi antibiotikami proti aerobom a hlavne anaerobom /plus nejake lokalne antiseptika/ a nie nejakymi mastami a pod.


a teraz mi vysvetli kde som pisala ze staci nasadit antibiotika a nechat ranu tak. :ach: dakujem
Naposledy upravil Rauke dňa Str 17.06.2009 9:34, celkovo upravené 1
Čím viac poznávam ľudí okolo seba, tým viac si vážim svojho psa.
Rauke
Big Dog
 
Príspevky: 1212

Re: Hlboké rany

Poslaťod Silwuska » Str 17.06.2009 9:21

Tak to sa omluvam , zle som si precitala prispevok :smile:
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Re: Hlboké rany

Poslaťod Bibiana » Str 17.06.2009 14:51

Gabrielik, asi záleží aj od situácie a od zranenia. Môj pes sa včera dostal k nožičke (radšej ani nebudem písať celú situáciu lebo by ma asi porazilo), olizoval si ju asi minútu a to bolo vidno, že si poškodil na jednom mieste povrch už zahojenej nohy.. Takže toto olizovať nie.. Ale keď má napríklad škrabanec, ktorému nemá ako olizovaním ublížiť tak by som v tom problém až taký nevidela.. Samozrejme nie od rána do večera, neustále vlhko nerobí rane dobre.. :smile:

Ja neviem, ako nech si myslím, čo si myslím, je nevyvrátiteľné, že sa mu noha hojí veľkou rýchlosťou aj napriek tomu, že ju má takmer stále zabalenú a na noc mastíme..

Pred otvorením..
Obrázok

3 týždne po otvorení.. Priemer rany cca 2 cm, pôvodne 5- bez granulátu, so zapálenými okrajmi (škoda, že nemám foto hmm).. No neporovnateľná zmena.. Hlavne po tom, čo mi jeden známy hovoril, že jeho psovi sa podobná, ale menšia rana hojila 3 mesiace!! To používal Betadine a repík..
Obrázok

A baby, čo tú nohu videli v sobotu prisvedčia, že teraz je to ešte oveľa lepšie.. A rana sa zmenšuje každým dňom.. :smile:
Bibiana
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2299

Re: Hlboké rany

Poslaťod gabrielik » Str 17.06.2009 15:20

Jo jo, zasivane rany ked sa otvoria znamena, ze sa nehoja dobre zvnutra. My sme mali problem s hojenim len raz. Bola to nie velka ale dost hlboka rana od zuba. Nie a nie zacat sa hojit. Ale tam bol problem ten, ze sme boli zo psom mimo domu a on ten pobyt prezival dost stresovo. Mal to niekolkokrat cistene u veterinara, antibiotika, vselico a vysledok takmer minimalny. Skor som mala pocit ze sa to zhorsuje.
Akonahle sme dosli domov a on bol odrazu taky stastny a spokojny a mohol si hlavne psychicky odpocinut, tak rana sa bez problemov zacelila a zahojila za par dni.
gabrielik
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 81

Re: Hlboké rany

Poslaťod denkam » Štv 18.06.2009 21:20

NO, tak asi je v kazdom nazore trosku pravdy. My sme psikovi pred troma dnami ranu odkryli, pretoze sme uz boli zufali my aj psik. Z chomuta a obvazu sa mu narobili dalsie rany zo zarezania. Tak sme si povedali, ze to ude asi lepsie. Psik bol skoro cele dni na slnku a rana sa nam zacala susit pred ocami. Spociatku si ju vylizoval, ale ako mu zacala schnut, tak prestal. Na ten Betadine sme sa doktora pytali, ale povedal, ze je to iba na dezinfekciu, ze to nelieci ranu. Uz smme sa konecne prestali trapit aj my a aj psik. Je stastny, beha. Preventivne sme mu to vecer natreli tou mastou a par krat sme mu to umyli repikom. No, ale viem, ze ak sa dostaneme k takymto ranam este niekedy urcite mu to nenecham obviazane moc dlho. Nevravim, ze je dobre hned odkryvat hlboku ranu, ale tato rana uz ani nekrvacala iba mokvala z tolkej masti. Porozmyslam o zmene veterinara.
denkam
Okoloidúci
 
Príspevky: 5

Re: Hlboké rany

Poslaťod shirae » Štv 02.07.2009 21:16

hryzné rany musia byť otvorené, preto sa ani nešijú. vždy sú vysoko infekčné, atb je dobré podať vždy. rana ak je hlboká, musí byť zakrytá, masť sa dáva aby sa to nelepilo a práve aby nezasychala zhora, ale aby sa hojila akoby odspodku, z dna rany granulačným tkanivom. pokiaľ je plytká, môže zaschnúť, je to ok. ak sa ale hlboká infikovaná rana uzatvorí skôr ako je potrebné, môže sa vo vnútri uzavrieť zápal, infekčné ložisko, to zhnisá a pokiaľ nemá voľnú cestu von, vytvorí absces. tento by sa musel znova otvoriť a udržiavať otvorený drenážou. mulový obklad s masťou zabraňuje uzavretiu rany zvrchu.
shirae
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 897
Bydlisko: Potvorice

Predchádzajúci

Späť na Choroby