FSF familial shar-pei fever

Sem píšte vaše otázky o rôznych chorobách.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

FSF familial shar-pei fever

Poslaťod evka82 » Pon 08.06.2009 20:46

ahojte,chcem sa poradit ci sa niekto nestretol s dedicnou chorobou familiarna horucka.moj psik ju asi ma,opuchol jej klb na nohe,ma teploty ktore miznu,je taka pomalsia,veterinari si nevedia rady,robia jej rozbory ale asi je to ta choroba.moj psik je sar pei,tak neviem ci to maju aj ine plemena,ani neviem ako sa to prejavuje po dlhsiom case,preto by som rada niekoho,kto sa s tym stretol,
evka82
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 13

Re: familiarna horucka

Poslaťod ess » Str 10.06.2009 12:30

evka82 píše:ahojte,chcem sa poradit ci sa niekto nestretol s dedicnou chorobou familiarna horucka.moj psik ju asi ma,opuchol jej klb na nohe,ma teploty ktore miznu,je taka pomalsia,veterinari si nevedia rady,robia jej rozbory ale asi je to ta choroba.moj psik je sar pei,tak neviem ci to maju aj ine plemena,ani neviem ako sa to prejavuje po dlhsiom case,preto by som rada niekoho,kto sa s tym stretol,


asi pred rokom som sa venovala ochoreniam u sarpejov a jednym z ochoreni bolo aj FSF (familial shar-pei fever). Je to dedicne podmienene ochorenie u SHAR PEIOV, ktore sa vacsinou prejavuje prave horuckami, ktore sa objavia a potom zahadne miznu. Tieto horucky (cca 39,5-41,6) nemaju nejaku pricinu - nedaju sa vysvetlit - co je dolezite pri FSF ze tato horucka nezvykne odpovedat na liecbu. Z priznakov je to uz spominana horucka, bolestivost a opuchy svalov, opuchy klbov (hlavne tibiotarzalne => swolen hock syndrome), pes sa nerad a malo pohybuje, bolestive brucho, kapri chrbat (ohnuty), moze sa vyskytnut i hnacka, plytke zrychlene dychanie, obcasne vracanie a zlyhanie obliciek.
Vacsinou sa ochorenie prejavi u psikov vo veku 18 mesiacov, niekedy sa to moze prejavit aj skor. Ako je pes starsi, horucky zvyknu byt miernejsie, alebo sa vytratia.
co sa tyka pricin a patogenezy tohto ochorenia, tak zatial to nie je objasnene co presne toto ochorenie nastartuje,

s FSF sa zvyknu vyskytovat aj glomerulonefritidy , amyloidoze, pyelonefritide - to by mohlo nasvedcovat aj o imunitne podmienenom ochoreni, resp. zlyhanie imunitneho systemu.
Co sa tyka liecby a diagnostiky - v podstate ziadne testy ani odber krvi ti toto ochorenie nepotvrdi - diagnostikuje sa to na zaklade klinickych priznakov a na zaklade vylucenia inych ochoreni, ktore by mohli pripadat v uvahu.
Na liecbu sa zvyknu pouzivat - aspirin, dypiron, excperimentalne bol pouzivany colchicin - antiinflamatorna liecba.
V podstate sa veterinari zvyknu opierat aj o podobne ochorenie u ludi s nazvom FMF - familial mediterranean fever.
Nudný, smutný či beznádejný deň - toto všetko sa zrazu zmení, keď sa na teba vrhne chlpaté klbko, ktoré ti vyšteká , ako sa teší, že si konečne doma. (Pam Brown)
***************************************************************
Obrázok
ess
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 481
Bydlisko: Košice

Re: familiarna horucka

Poslaťod evka82 » Sob 13.06.2009 21:37

dakujem za pomoc,hodi sa akakolvek informacia,este stale nic nevieme,krv mala dobru,nezostava nic,len sledovat co bude dalej
evka82
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 13


Späť na Choroby