Choroby srdca, zväčšené srdce, dilatačná kardiomyopatia

Sem píšte vaše otázky o rôznych chorobách.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Re: Choroby srdca, zväčšené srdce, dilatačná kardiomyopatia

Poslaťod ailin » Sob 09.11.2013 13:10

Este som nasla dobre ohlasy aj na MVDr.Torzewskeho.. ?
ailin
Snoopy
 
Príspevky: 138

Re: Choroby srdca, zväčšené srdce, dilatačná kardiomyopatia

Poslaťod Buchťa » Štv 14.11.2013 22:12

Ailin, napiš SS Leffle - najdeš její avatar v tématu objednávky - BECRES BA (nejlehčí postup). Dnes jsem s ní hovořila a máš se jí ozvat. Má zkušenosti, praxi s těmito lékaři, poradí Ti a zodpoví Tvé otázky. Držím palce, :ahoj:
Naposledy upravil Buchťa dňa Uto 19.11.2013 16:35, celkovo upravené 1
KDYŽ BOFINEK, FALDÍK A BONINKA NEODEŠLI DO NEBE, TAK CHCI JÍT JEDINĚ TAM, KAM ONI.
JE MI STRAŠNĚ MOC LÍTO, ŽE NEDOKÁŽI VRÁTIT ČAS.
DALA BYCH ZA TO NAPROSTO VŠE, MÍTI TUTO MOŽNOST.
DROBEČCI, NESKUTEČNĚ MI CHYBÍTE :(
Buchťa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2491

Re: Choroby srdca, zväčšené srdce, dilatačná kardiomyopatia

Poslaťod Haleth » Pon 18.11.2013 18:59

Fico.
"Some days you're the pigeon, some days you're the statue." David Brent
Haleth
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3553
Bydlisko: BA

Re: Choroby srdca, zväčšené srdce, dilatačná kardiomyopatia

Poslaťod sibra » Ned 24.11.2013 15:17

Sibra centrum a Veterinárna klinika Eu-vet -MVDr.Fico si Vás dovoľujú srdečne pozvať na seminár so zaujímavou témou: VČASNÁ DIAGNOSTIKA OCHORENÍ SRDCA PSA. Seminár sa uskutoční 25.1.2014. Zoznámime sa s rôznymi typmi dedičných ochorení srdca špecifických u jednotlivých plemien psov. Spoznáme rozdiel medzi dedičnými, vrodenými a získanými ochoreniami srdca. Dozvieme sa čo nám prinesie monitorng ochorení, frekvencia diagnostík pre chov psov. Porovnáme metódy diagnostiky - laboratórna, genetická, prístrojová.
Prednášajúci: MVDr.Jozef Fico (Veterinárna klinika, Bratislava), MVDr.Peter Mláka (veterinárna klinika Ejmi, Bojnice)

Dostatočný priestor bude aj na diskusiu :-)


Vzhľadom k dôležitosti témy je vždy jednému zástupcovi chovateľského klubu daného plemena umožnený vstup zdarma (jednotlivé kluby dostanú pozvánku e-mailom). Seminár je určený prioritne pre chovateľskú a kynologickú verejnosť. Veterinárni lekári môžu využiť seminár s rovnakou témou, ktorý sa uskutoční dňa 26.1.2014

Prihlásiť sa môžete online cez: http://www.sibra.sk/seminare
sibra
Junior
 
Príspevky: 334
Bydlisko: BA/MA

Re: Choroby srdca, zväčšené srdce, dilatačná kardiomyopatia

Poslaťod Retuska » Pia 30.05.2014 9:53

Ahojte,chcem sa opytat,moj civaviak ma selest na srdiecku,berie lieky enap a furosemid.Posledne tyzdne enviem ci sa to zhorsuje ci co,ale spinka spokojne zrazu sa postavi a par sekund akoby ho dusilo,resp ako keby mu zabehlo.Co to moze znamenat?
Retuska
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 344

Re: Choroby srdca, zväčšené srdce, dilatačná kardiomyopatia

Poslaťod Sunny » Pia 30.05.2014 10:01

Toto je pre kardiakov najhoršie obdobie, dusno, zmeny tlaku... kľudne môže mať viac vody na pľúcach, zbehla by som na kontrolu, dávky Furosemidu sa dajú zvyšovať a znižovať podľa potreby.
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8294
Bydlisko: Morava

Re: Choroby srdca, zväčšené srdce, dilatačná kardiomyopatia

Poslaťod Retuska » Pia 30.05.2014 10:05

dobre :) skusim mu troku zvysit davku a pojdeme aj na kontrolu,nech to je vsetko ako ma byt
Retuska
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 344

Re: Choroby srdca, zväčšené srdce, dilatačná kardiomyopatia

Poslaťod Momo » Sob 31.05.2014 23:38

Retuska, u nas je to iste...mala to robi vtedy ked uz ma vela vody okolo pluc...predtym sme tiez brali furosemid a fortekor ale teraz sme vyskusali nejaky novy liek (momentalne neviem nazov) lebo uz furosemid velmi nepomahal...
Ale ten kasel, dusenie tam bude stale , mala to robieva napr.ked pridem domov a tesi sa...ale zas ked odychuje tak by sa to nemalo objavovat... skus navstivit veterinara :smile:
História je viac naplnená príkladmi o vernosti psov ako o vernosti priateľov. Maupassant
Nie je na svete lepšieho psychiatra, ako je šteňa oblizujúce vám tvár. Williams
Momo
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 164
Bydlisko: Matúškovo-Ga

Re: Choroby srdca, zväčšené srdce, dilatačná kardiomyopatia

Poslaťod Retuska » Štv 05.06.2014 13:17

dakujem :) no skusim,len momentalne nemam auto a busom nechcem s nim ist,lebo by bol len v strese :/ zvysila som davky furosemidu a trosku sa to zlepsilo,nam inak tiez jak kycha ale bud ked sa tesi alebo rozculuje ze je hladny :lol: dnes ako je horuco lezi cely den pod psotelou,asi aj ten tlak a zmena pocasia neposobia na ich srdiecka bohvieco :/
Retuska
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 344

Re: Choroby srdca, zväčšené srdce, dilatačná kardiomyopatia

Poslaťod marybethy » Pon 05.01.2015 12:48

Dobry den,

mam 10 rocneho krizenca kokera a jazvecika. zistili mu selest na srdiecku- zvedsene srdiecko o 4 cm, mal vela vody v brusku- tabelty furosemidu nezaberali, momentalne mu ich picham denne 3x. za 3 dni brusko sa mu zmensilo skoro o 10 cm. okrem toho berie: cardalis a vetmedin.

viete mi poradit- ako dlho mu budem moc pichat furosemid? poznate neaku inu alternativu ako mu pomozem
marybethy
Okoloidúci
 
Príspevky: 8

Re: Choroby srdca, zväčšené srdce, dilatačná kardiomyopatia

Poslaťod Bad » Pon 05.01.2015 13:09

marybethy píše:zistili mu selest na srdiecku

Whip - předpokládám, že sem zabloudíš - při zjištění šelestu na srdci, není normální provést další vyšetření?
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Choroby srdca, zväčšené srdce, dilatačná kardiomyopatia

Poslaťod marybethy » Pon 05.01.2015 13:17

my sme mali sono srdiecka, RTG, krvny obraz, echokardiograf. vysertrenie- odporucate este nieco?
marybethy
Okoloidúci
 
Príspevky: 8

Re: Choroby srdca, zväčšené srdce, dilatačná kardiomyopatia

Poslaťod Whip it » Pon 05.01.2015 20:46

Ku kardiu urcite patri rutinne popocuvanie, ked sa nieco nezdauz vtedy, plus z majitelovej anamnezy (alebo je to predisponovane plemeno), postupuje sa dalej - RTG, USG, EKG, echo, biomarkery poskodenia myokardu...nemusi byt vsetko z toho, zalezi na skusenostiach klinika.
Ako vystup z tychto vysetreni by mal byt pacient "zaskatulkovany" do niektorej skupiny (stage A-D) a na zaklade toho mu je nasadena viac ci menej agresivna udrziavacia terapia a mal by chodit na doktorom stanovene kontroly a samozrejme, ak sa pohorsi.
Ked su vyslovene zivot ohrozujuce epizody, tak sa pristupuje k odsatiu nahromadenej tekutiny v hrudniku a psovi sa ulavi, potom sa stav udrziava diuretikami (a dalsimi farmakami, zalezi od progresie ochorenia). Furosemid je liekom volby, uziva sa dozivotne, no jeho davka musi byt pre pacienta prepocitavana tak, aby dostaval najmensiu moznu, no stale ucinnu. Zaroven by mali byt tu a tam kontrolovane oblicky, pluca a vseobecny zdravotny stav. Ja s kardiom nemam takmer nijake prakticke skusenosti, je to obsiahla a vyssia kapitola v medicine a asi to chce hodne casu a hlavne skusenosti, aby doktor vedel spolahlivo nasadit terapiu. (Alebo si to myslim len ja, lebo vsetko beriem moc vazne .)
Whip it
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1830

Re: Choroby srdca, zväčšené srdce, dilatačná kardiomyopatia

Poslaťod Bad » Uto 06.01.2015 6:33

Whip, mi šlo o to, že když veterinář zjistí šelest na srdci, tak by asi neměl skončit jenom tímto konstatováním ale měl by se na to srdíčko víc podívat, ne?
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Choroby srdca, zväčšené srdce, dilatačná kardiomyopatia

Poslaťod Whip it » Uto 06.01.2015 9:59

Jo, to urcite. Marybethy dopisala, co vsetko so psikom podstupili (okrem ekg, ak ho nahodou nezabudla). Ide o to zistit ten stupen poskodenia, pretoze nie je pre tych pacientov jednotna sablona na terapiu. Vela liekov aj malo liekov moze uskodit. A pokial ide o mna a o srdce, tak by som psa dala vysetrit u dvoch doktorov a dufala, ze sa nazory zhodnu.
Whip it
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1830

PredchádzajúciĎalší

Späť na Choroby