Choroby srdca, zväčšené srdce, dilatačná kardiomyopatia

Sem píšte vaše otázky o rôznych chorobách.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Re: Choroba srdca

Poslaťod mollinka » Pon 01.12.2008 16:36

Ďakujeme,dáme vedieť.Ale bojím sa najhoršieho pretože už tyždeň je apatická,stále len leži a vôbec nechce jesť.Neviem či to mám pripisovať že sa lieči tento tyždeň na laryngotracheitídu alebo čomu.
mollinka
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 33

Re: Choroba srdca

Poslaťod zeane » Uto 02.12.2008 0:07

pokiaľ má antibiotiká tak aj z tých jej môže nebyť dobre... :no: Pokiaľ to nie je ATBčkami - nuž pudel sa dokáže ľutovať od rána do večera ak mu to dovolíš, takže poškrabkať, pohladkať a nepodporovať poľutovaním :smile:
zeane
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2393

Re: Choroba srdca

Poslaťod mollinka » Uto 02.12.2008 20:16

Tak sme šťastní práve sme došli od MVDr. Fica,mollinke robili Doplerovo EKG a nič nepotvrdili.Srdiečko má v poriadku :jupi: .Len musíme schudnúť 3 kilečká :hi: najlepšie do leta. A bude všetko ok.NO teraz sa musí vyliečiť z tej zapálenej priedušnice,dva týždne by mala brať antibiotiká a malo by to prejsť.
mollinka
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 33

Re: Choroba srdca

Poslaťod zeane » Uto 02.12.2008 21:36

tak to sa teším aj za vás Obrázok Bo posiela Obrázok
Teraz už len nezaspať na bobkovom - pardon vavrínovom - venci - kuku do spoločných prechádzok viewtopic.php?f=31&t=3636 , vybrať si termín, ohlásiť sa a prísť. Ty si pokecáš, pesinka sa poprechádza a partia bude mať nového člena :jupi: (Ale som to šikovne vymyslela)
viewtopic.php?f=5&t=3619 tu sa diskutuje o varenej strave pre "nadmerných" psov
viewforum.php?f=47 tu je celý receptár - aj s domácimi pamlskami :no:
a tu: viewtopic.php?f=32&t=3945 si môžeš "prihlásiť" krásku do Dogfórum tabla :smile: aspoň tam Bo nebude jediný pudli
TU viewtopic.php?f=3&t=513 máme "plemennú" tému
moderátorom sa ospravedlňujem za pol OT príspevku, ale to z radosti :jupi: :jupi: :jupi:
zeane
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2393

Re: Choroba srdca

Poslaťod mollinka » Str 03.12.2008 16:05

Díky, díky.Keď moluš vyzdravie tak sa možno zúčastníme na prechádzkach a ďakujem za info,čo vlastne na tomto fore je,je tu toho teda riadne. :king:
mollinka
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 33

Choroby srdca, zväčšené srdce

Poslaťod mireq » Pon 04.05.2009 17:16

Ahojte. Moja priatelka ma newfoundlanskeho psika. Pred asi troma tyzdnami sa to zacalo. Je taky zoslabnuty, nic nezere a ked sa napr. zodvihne tak kasle alebo skor chrci. Dnes sme boli u zverolekara a robili mu rengen. Zistili ze ma zvacsene srdce a to robi neplechu. No dali mu tabletky ale nevypada to dobra diagnoza. Vraj uz bez tabletiek nebude moct fungovat. Ak mate niekto s tymto skusenosti poradte prosim. Aku ma este sancu, kolko dokaze pes s takymto ochorenim zit a vsetko co by sa mohlo hodit. Dakujem
mireq
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11

Re: zvacsene srdce

Poslaťod Sisulilinka » Pon 04.05.2009 18:37

Kardiomegália sa to myslím odborne volá.Má to aj moja suka RR, ale nemá to ako vrodenú chybu, ale následky neliečenej a nediagnostikovanej dirofilariózy a tam ani tablety myslím, že dlho nepomôžu.Nie je to ružová diagnóza, ale pri primeranej záťaži vzhľadom na daný stav sa s tým dá dosť dlho slušne žiť.Len už havina treba "šetriť".Nám vet ani tablety nedal, povedal, že dá, ale až keď to bude na hrane s ohrozením jej života, lebo tie tablety sú rovnako kvalitné svi... .Toť konkrétne moja skúsenosť.Držím palce, nech sa havinovi dlho darí napriek jeho stavu a uzdravenie praiť nebudem, lebo mám dojem, že to už ani nejde.
Sisulilinka
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 360
Bydlisko: Pezinok

Re: zvacsene srdce

Poslaťod mirka22 » Pon 04.05.2009 19:20

ja som citala na inej stranke,ze psik/5mesiacov/ mal zvacsene srdce,mal to ale vrodene a priebehu par dni zomrel :plac: bol unaveny a sem tam odpadol.drzim palce aby to s tymto dopadlo lepsie.
mirka22
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 604
Bydlisko: cerin pri ban.bystrici

Re: zvacsene srdce

Poslaťod pipuska » Pon 04.05.2009 21:06

Moja fenka springra to mala tiez, myslim ze ako nasledok asi rakoviny, nepitvali sme ju,ale zomrela na nieco take ako systemove zlyhanie na podklade nadoroveho procesu. Zvacsene srdce hlavne nevladze pumpovat ako normalne, srdecne komory nedokazu vyvinut dostatok sily na vypudenie krvi do obehu, preto sa aj pes zadychava skor, nevladze, no a to chrcanie moze znamnat uz aj vodu na plucach, co sa stava v tomto pripade..bla bla...podrobny proces nebudem ti vysvetlovat. Treba dat pozor na prijem tekutin, aby pes nemal zatazeny obeh a to slabe srdce stihalo. Teda neviem kolko ma rokov tvoj pes, moj to mal ako 12 rocny, prezil rok,ale nezomrel teda na to srdce, skor si myslim, ze zlyhanie pecene. Takze ak ho budes setrit, das pozor na pitny rezim, myslim, ze aj stravu by si mala dat nejaku light, moze to celkom dobre tolerovat. Teda neviem co vsetko s nou robis, ja som napr. so svojou nechodila uz ani na prechadzky, bola len doma na dvore, sa motkala, je to take smutne, ale nevladala viac. Takze myslim, ze to vsetko zalezi od klinickeho stavu tvojho psa a vlastne aj na povode choroby a miere postihnutia, nas pripad bol uz taky ante finem, takze je dost odstrasujuci a ja nechcem teda nikoho strasit.
pipuska
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 98

Re: zvacsene srdce

Poslaťod mireq » Uto 05.05.2009 5:46

no je to fenka a ma 8 rokov. Je to uplny clen rodiny, to si ani nikto nechce pripustit ze by to bolo nejake vazne. Dali jej tablety na srdce a vraj do dvoch dni by mal byt viditelny rozdiel. Tak som zvedavy. Vzdy by uz ale mala brat tablety. Tak uvidime.
mireq
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11

Re: zvacsene srdce

Poslaťod Efa » Uto 05.05.2009 7:16

zial je to nevratny stav, ktory uz bude mat iba zhorsujucu tendenciu, jedine co Vam zostava, tak je zistit pricinu vzniku týchto problemov, aby sa dala presne stanovit vhodna liecba a samozrejme spravne upravit stravu a zmenit sposob zatazovania psika. Spravnou medikaciou sa da docasne zlepsit a udrzovat prijatelny stav a navzajom sa mozte este nejake to obdobie tesit z vasej vzajomnej pritomnosti. Prajem Vam aby to vydrzalo co najdlhsie.
http://kkdogsport.webnode.sk/

Obrázok
... moje okolie mi každý deň dokazuje, že život bez mozgu je predsa len možný ....
Efa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2948

Re: zvacsene srdce

Poslaťod elienka » Uto 05.05.2009 8:05

Zväčšené srdce mal aj kamoškin pes, v pohode s tým žil, nikto ani netušil jeho diagnózu. bol síce pomalší, ale prikladali to tomu, že je jednoducho taký dobrý a v podstate gaučový pes. v 9 rokoch ochrnul a pri predoperačných vyšetreniach, kedy ho chceli rengenovať, dostal narkózu, z ktorej sa nikdy neprebral :plac: Pre kamošku to bol fakt šok, ráno priviedla psa na veterinu a poobede si vyzdvihovala jeho mŕtve telíčko. Keď mi poslala smsku že Dak už nie je medzi nami, tak som to tiež musela čítať aspoň dvakrát, čo som tomu nemohla uveriť. Jednoducho nikto nepredpokladal, že by mohol mať takýto problém. A to pritom tento veto je fakt macher a fakt dobrý vo svojom obore.
elienka
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 264
Bydlisko: Senica

Re: zvacsene srdce

Poslaťod Basha » Uto 05.05.2009 8:09

To neni dobra prognoza, ale treba hlavne setrit srdce, teraz ked bude este horucava, tak to bude o to tazsie, urcite zatazovat pomenej, ja by som netahala na slnko nadlho a samozrejme vhodna strava a pitie. Moze to vzniknut z viacerych pricin ako sa tu uz spomina. Inak ma to srdce ako zvacsene celkovo, alebo je tam dilatovana (roztiahnuta) daka cast? Boli aj na vysetreni napr. sono - ultrazvuk? tam vidim problem v tom, ze srdce nestiha byt aj vyzivovane, no a kedze je zvacsene moze nim prejst aj viac krvi a vypumpovat sa, tak co je opat zvysena zataz sama o sebe a myokard tak musi byt riadne vyzivovany aby vydrzal taku zataz. Takze by mohol hrozit infarkt. Mozu tam byt aj ine problemy, napr s chlopnami, ktore by mali zabranovat spatnemu toku krvi do pluc a predsieni. Tak sa krv moze dostavat do pluc, kde moze robit sarapatu - viz kasel, chrapacnie. Najlepsie by bolo ist k dakemu dobremu kardiologovi na komplexnejsie vysetrenie, niektori su taki machri, ze dokazu len posluchom spoznat veci, ktore "nekardiologovia" nedokazu. Nehovoriac o EKG vystreni a sone...A zanedbat sa to podla mna neoplati, ak ho maju radi, nech idu za dakym kardiologom, ktory povie o tom viac, aj ked mozno povie, ze s tym nebude mozne spravit nic a takisto ho necha len na liekoch. Kazdopadne drzim palce, nech vydrzi hafo kolko moze :ahoj:
"život se nepočítá na množství nádechů a výdechů, ale na chvíle, které berou dech!"
Basha
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2063
Bydlisko: Bratislava

Re: zvacsene srdce

Poslaťod Sisulilinka » Uto 05.05.2009 8:15

No ako to tu čítam , tak asi máme "z pekla šťastie", lebo naša s tým žije už druhý rok, má síce dýchavičnosť a už nie je také torpédo, nevládze toľko,miestami jej fialovie aj jazyk, ale tohtoročná kontrola potvrdila nezhoršený stav a dosť dobre sa drží.Miestami ani nie je vidno, že jej niečo je a to už minulý rok nám vraveli, že tohto leta už pravdepodobne nedožije, ale našťastie sa mýlili.Tiež sme ju nemali štvať, ale my máme takú filozofiu, že nech si život užíva plnými dúškami a pohybu si berie koľko sama chce a ako to cíti.Sú chvíľe kedy by nikto do nej nepovedal, že má vážny stav so srdiečkom.A keď príde jej chvíľa? Asi to tak má byť, ale dovtedy ju nebudem obmedzovať ani ľutovať, nechcem aby pocítila, že sa niečo deje aj z našej strany.Ale je to smutná diagnóza, to uznávam a nepríjemná.

RTG a sono odporúčam aj ja, ale na EKG sa to ukáže až v posledných štádiách, nám robili vyšetrenie v Brne na Jaggy a vraveli, že EKG ani netreba už po RTG.Sono zistí presný stav chlopní a komôr, ale to len na upresnenie.
Sisulilinka
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 360
Bydlisko: Pezinok

Re: zvacsene srdce

Poslaťod mireq » Uto 05.05.2009 10:50

trochu to este upresnim. Ked bola vcera na rengene a doktor pozeral snimok tak hovoril nieco taketo:
Srdce ma dost zvacsene a tak srdce tlaci na dychaciu a traviacu trubicu. Tie su rovnobezne s chrbticou a to by vraj nemalo. Preto sa to prejavuje ked sa dviha. dali jej tablety na odvodnenie a na srdce. Nieco na ten styl aby tomu srdcu pomahali a nezatazovalo sa tak.
mireq
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11

PredchádzajúciĎalší

Späť na Choroby