Dilatácia a torzia žalúdka a prevencia

Sem píšte vaše otázky o rôznych chorobách.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Re: Dilatácia a torzia žalúdka a prevencia

Poslaťod MisheliQ » Štv 14.02.2013 21:36

Diagnostika a príznaky, MVDr. Juraj Fajnor, Veterinárna klinika Trnava, zdroj: Pes a Mačka 7/ 2003
Diagnostika (rozpoznani) tohto ochorenia je pomerne jednoduchá, aj keď v sebe často skrýva veľa nejasností. Pohľad na psa a poklepanie po bruchu, pri ktorom vyvoláme na zväčšenom a napnutom bruchu tympanický zvuk, je prvým krokom pri diagnostike. Veľkosť brucha závisí od času vzniku syndrómu, druhu potravy, ktorú pes prijal, možnosti odgrgnutia a pod. Ak zistíme tieto príznaky, ochorenie je už v pomerne rozvinutom štádiu, preto sa vrátim k prvotným príznakom ochorenia. Keď pes pocíti prvé príznaky ochorenia, začne byť nervózny, otáča sa k bruchu, slintá, snaží sa grgnúť alebo potravu vyvrátiť. To sa mu nedarí. Niektoré psy sú smutné a apatické, iné sa zase prevaľujú cez chrbát a pod. Po týchto prvotných príznakoch dôjde buď k spontánnemu zlepšeniu stavu, keď sa potrava posunie do čreva, a tým sa tlak v žalúdku uvoľní, alebo proces pokračuje a tlak v žalúdku sa stupňuje. Pri prvotných príznakoch ochorenia môže majiteľ psovi pomôcť masírovaním brucha smerom dozadu. Pokiaľ nedôjde k zlepšeniu (grgnutie, vyvrátenie potravy, zníženie tlaku v žalúdku), treba okamžite vyhľadať odbornú pomoc.

http://www.bull-terrier.sk/traviaca-sus ... -psov.html
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Dilatácia a torzia žalúdka a prevencia

Poslaťod matushka » Štv 14.02.2013 21:40

Náš pes zvracal nejakú bielu penu zmiešanú s vodou, mal enormne naduté brucho, nechcelo sa mu postaviť a ležal na boku :ua:
matushka
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 124
Bydlisko: Žilina

Re: Dilatácia a torzia žalúdka a prevencia

Poslaťod extreme » Štv 14.02.2013 21:53

Aj ona leží na boku a dýcha niekedy aj s otvorenou papulou :ua: (leží pri radiatore) ... nezvracia ani ju nenapína na zvracanie ...
Aký je tympanický zvuk ? Mám jej dať piť vodu alebo radšej nie?
“In the learning process we need 4000 to 6000 repeats to be almost sure that he understands and carry out the exercise! That's the reason most people cannot train their dogs, too less repeats!” Bart Bellon
extreme
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 522
Bydlisko: Betliar, okr. Rožňava

Re: Dilatácia a torzia žalúdka a prevencia

Poslaťod zuzka:) » Štv 14.02.2013 22:00

tympanický je taký ako ked buchaš po niešom dutom. pri dilatácii sa žaludok plní plynom, ta ako po balone alebo take niečo...
zuzka:)
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1951

Re: Dilatácia a torzia žalúdka a prevencia

Poslaťod extreme » Štv 14.02.2013 22:13

Nezdá sa mi, že by tam bol nejaký zvuk ... akurát dosť dychčí ale zvracanie vôbec, skôr sa mi zdá, že si sem-tam odgrgne ... :ua:
“In the learning process we need 4000 to 6000 repeats to be almost sure that he understands and carry out the exercise! That's the reason most people cannot train their dogs, too less repeats!” Bart Bellon
extreme
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 522
Bydlisko: Betliar, okr. Rožňava

Re: Dilatácia a torzia žalúdka a prevencia

Poslaťod agah » Štv 14.02.2013 22:15

Skus jej dat napit alebo zjest nieco neodolatelne - ak vypije a zje tak by malo byt vsetko OK.
Не слуга, не раб, не подвластное человеку существо.
Ваш соратник и напарник, немой собеседник и добрый ангел-хранитель – вот кто такой АЛАБАЙ. http://www.tosh-sanam.uz/
agah
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1362
Bydlisko: Orava/Krakow

Re: Dilatácia a torzia žalúdka a prevencia

Poslaťod extreme » Štv 14.02.2013 22:23

piť nechce vôbec, ak som jej dal piškótu tak mi zožrala skoro aj ruku ... teraz bola aj cikať ale :kak: nie :nwm:
“In the learning process we need 4000 to 6000 repeats to be almost sure that he understands and carry out the exercise! That's the reason most people cannot train their dogs, too less repeats!” Bart Bellon
extreme
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 522
Bydlisko: Betliar, okr. Rožňava

Re: Dilatácia a torzia žalúdka a prevencia

Poslaťod agah » Štv 14.02.2013 22:27

Povedala by som, ze chod spat, ale nastav si budik a pozoruj ju aj v noci. Ak sa nachlemtala vody, tak zrejme nie je smadna. Ak by mala bolesti snazila by sa vracat, knucala by a bola by nekludna.
Ps.
A dobre schovaj granule :no:
Не слуга, не раб, не подвластное человеку существо.
Ваш соратник и напарник, немой собеседник и добрый ангел-хранитель – вот кто такой АЛАБАЙ. http://www.tosh-sanam.uz/
agah
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1362
Bydlisko: Orava/Krakow

Re: Dilatácia a torzia žalúdka a prevencia

Poslaťod extreme » Štv 14.02.2013 22:33

Budík nastavím ale neverím, že zaspím ... :plac:
“In the learning process we need 4000 to 6000 repeats to be almost sure that he understands and carry out the exercise! That's the reason most people cannot train their dogs, too less repeats!” Bart Bellon
extreme
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 522
Bydlisko: Betliar, okr. Rožňava

Re: Dilatácia a torzia žalúdka a prevencia

Poslaťod extreme » Štv 14.02.2013 23:05

Bola :kak: ale mala hnačku (ako voda) :ua:
Berie tabletky proti zapalu klbov prvý deň takže hnačka môže byť aj z toho ...
“In the learning process we need 4000 to 6000 repeats to be almost sure that he understands and carry out the exercise! That's the reason most people cannot train their dogs, too less repeats!” Bart Bellon
extreme
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 522
Bydlisko: Betliar, okr. Rožňava

Re: Dilatácia a torzia žalúdka a prevencia

Poslaťod pigie » Pia 15.02.2013 6:16

Ja som toto tiez riesila cez noc tento tyzden. Pes slintal, oddrhoval, rychlo prehtal x minut v kuse akoby si chcel odgrgnut, alebo zacat vracat. Ale brucho mal OK, takze som si vzala stolicku a ked vysiel na balkon, pozorovala som ho z kuchyne hodinu, cislo na veta pred sebou. Ked sa ukludnil a vyvalil na bok, tak som usudila, ze je OK. Chovatelka mi pisala neskor, ze torziu by som isto spoznala a pes by isto nezostal pokojny po chvili a bol by nervozny furt a brucho by mal naozaj zvacsene. Takze som usudila i vlastnym rozumom po hodine toho, co lezal, ze keby ho asi bolelo brucho, nelezi na nom vyvaleny tymto sposobom, sla som si lahnut, pes dokracal za mnou o par minut a za dalsich par uz bolo pocut chrapanie :heh: Dufam, ze aj u vas to dopadlo OK.
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Dilatácia a torzia žalúdka a prevencia

Poslaťod extreme » Pia 15.02.2013 7:26

Tak našťastie je ok :jop:
“In the learning process we need 4000 to 6000 repeats to be almost sure that he understands and carry out the exercise! That's the reason most people cannot train their dogs, too less repeats!” Bart Bellon
extreme
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 522
Bydlisko: Betliar, okr. Rožňava

Re: Dilatácia a torzia žalúdka a prevencia

Poslaťod Retuska » Pia 15.02.2013 22:53

podla mna sa jej len granule velmi nafuali v bruchu,aspon raz nam veterinarka tak vravela,ze granule zvyknu.
Cosom citala tak torzia do par hodin sa prejavi
Retuska
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 344

Re: Dilatácia a torzia žalúdka a prevencia

Poslaťod straka17 » Sob 07.09.2013 17:21

Môže sa psovi obrátiť žalúdok keď sa nažerie a 10 minút po tom sa vyvalí na chrbát alá škrabkaj ma?
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

Re: Dilatácia a torzia žalúdka a prevencia

Poslaťod zuzka:) » Sob 07.09.2013 18:36

môže. hlavne kotuľať by sa určite nemal. radšej škrabkaj po chrbte :lol:
zuzka:)
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1951

PredchádzajúciĎalší

Späť na Choroby