Jarná únava

Sem píšte vaše otázky o rôznych chorobách.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Re: Jarná únava?

Poslaťod Efa » Uto 21.04.2009 8:08

neverte tomu že iba krátka srsť urobí ten rozdiel .... tu je dôležité aj akej farby je tá srsť - pokiaľ čierna tak tá viac priťahuje slnko a potom sú tak isto čerňásci i keď krátkosrstý zachvíľku vyfľusnutí .... u nás je vynikajúcim riešením prechádzky do blízkosti vody kde sa dá krásne schladiť a potom tá "jarná únava" dosť rýchlo opadáva :no:
http://kkdogsport.webnode.sk/

Obrázok
... moje okolie mi každý deň dokazuje, že život bez mozgu je predsa len možný ....
Efa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2948

Re: Jarná únava?

Poslaťod Tobin » Uto 21.04.2009 8:56

Jarna unava je pre ludi, psy ju za normalnych okolnosti asi tazko pocituju.... Nojo, za normalnych okolnosti; a tie okolnosti su sice tento rok nenormalne - prechod zo zimy do leta za jediny den, ale aj tak by som hladal pricinu "jarnej unavy" u psa niekde inde... jarne vitaminky su drahe, malo ich jeme, ale psov neukracujeme, takze IMHO je u psa jarna unava tak trochu bachorka.
Moj cierno- a kratkosrsty zmrd je stale rovnako neunavitelny, a to bolo aj minuly rok v lete, aj v najvacsich horucavach, vobec sa netahal do tiena a lietal aj cez poludnie, len ked bolo s kym... Mam strach z upalu, z prehriatia, ale ked je uz raz vonku, tak sa neciti....
Obrázok
Tobin
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1992
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Jarná únava?

Poslaťod Amaguk » Uto 21.04.2009 8:59

Jarna unava je pre ludi, psy ju za normalnych okolnosti asi tazko pocituju.... Nojo, za normalnych okolnosti; a tie okolnosti su sice tento rok nenormalne - prechod zo zimy do leta za jediny den.... Ale aj tak by som hladal pricinu "jarnej unavy" u psa niekde inde... jarne vitaminky su drahe, malo ich jeme, ale psov neukracujeme, takze IMHO je u psa jarna unava tak trochu bachorka.

toto tvrdenie nemchapem :nwm: preco by pes nemohol mat jarnu unavu rovnako ako clovek?
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Jarná únava?

Poslaťod bobamima » Uto 21.04.2009 9:28

Aj ja registrujem nejaky ten cas jarnu unavu na nasom mladsom chalanovi - Parsonovi. Starsi je ok, ale mladsi je tiez niekedy ako uplne vymeneny. Nevladze tolko behat ako zvykol resp. sa rychlejsie unaveny a stale vyhladava tien a hocikde do tiena si lahne tak aj zaspi niekedy, aj ked som s nimi von. Pred tym, ked som sa im venovala, vzdy mi chodil za pätami. Tiez v noci uz vyse tyzdzna - dvoch sa mu dokonca nechce spat na posteli ale radsej si lahne na podlahu - najlepsie ku oknu, ktore mavame v spalni na mikrovetrani. Pred par dnami dokonca vypadal akoby mal depku, to bol uz vrchol :pac: , chodili sme za nim a maznali sa s nim, ale on nemal aj tak na nic naladu. Nastastie sa z toho vyspal a uz nevypada zdepkovany :no: .
Myslim, ze to bude asi tym, ze zrazu prislo leto, proste zase ziadna jar, rovno leto a psikovia tak isto ako my nemali cas sa aklimatizovat. Ved aj tento moj drobec vlastne preziva prvy-krat prechod zo zimy na leto a aj ked ma kratku bielu srst na vacsej casti telicka, je dost husta a este stale asi nestihli ti moji chlpacikovia vyplznut a pripravit sa tak na leto.
bobamima
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 122

Re: Jarná únava?

Poslaťod Tobin » Uto 21.04.2009 10:05

Amaguk píše:preco by pes nemohol mat jarnu unavu rovnako ako clovek?

Nehovorim, ze nemohol, ale IMHO je to malo pravdepodobne, bo symptomy su mozno rovnake, ale priciny ine. Kuk gugle "jarna unava", z coho vznika. Z toho usudzujem, ze pes tie ludske problemy riesit nemusi a preto symptomy jarnej unavy treba hladat inde.
Bolo by snad dobre si uvedomit, ze Ruutu, eeeeh, co to kecam, ze pes nie je clovek....
Obrázok
Tobin
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1992
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Jarná únava?

Poslaťod Amaguk » Uto 21.04.2009 10:10

Napr.
"Je to pocit fyzickej a psychickej únavy, vyčerpania v období na konci zimy a začiatku jari. Na vzniku jarnej únavy sa podieľajú viaceré faktory: mesiace chladného počasia, ktoré nás nútia viacej času zotrvávať v prekúrených priestoroch, menej času venujeme aktívnemu relaxu na čerstvom vzduchu, znížené množstvo slnečného žiarenia cez deň počas zimných mesiacov, nižšia hladina vitamínov, antioxidantov,... "

"Slabosť a ospanlivosť:
Ste unavená a ospanlivá, aj keď konečne začalo po zime svietiť jarné slnko? Má to svoj dôvod. Svetlo podporuje tvorbu hormónov, bunky sa delia a obnovujú rýchlejšie. Na to potrebujú energiu a kyslík, pre ich zvýšenú spotrebu sme unavení. Navyše sa počas zimy vytvorilo veľké množstvo melatonínu, hormónu spánku, ktorý sa odbúrava pomaly. Spomalenie krvného obehu má na svedomí práve teplejšie počasie, pri zvýšenom teple sa cievy rozťahujú, krv tečie pomalšie a krvný tlak klesá."

"Ak vám na jar ubúda energie, netreba prepadať panike. Dôvodom bude najskôr častá zmena počasia. "V jarnom období sú typické náhle prílevy teplého vzduchu a vzápätí studeného v krátkom slede," hovorí Zlata Čabajová, odborníčka na biometeorológiu. "Rýchle prechody sprevádzajú nielen teplotné zmeny, ale rozdiely tlaku vzduchu a celý komplex faktorov súvisiacich s frontálnymi poruchami."

:nwm:
preco by jar nemohla byt podobnou zatazou aj pre psa?
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Jarná únava?

Poslaťod pigie » Uto 21.04.2009 10:13

U nas teda nie je ziadna jarna unava. Pes proste nezvlada prechod nahly zo zimy do tepla. Ako sa mu cez den nechce, tak okamzite zmeni pohlad na vec, ked sa ide k vode a ochladi sa - k vode dokaze sprintovat a chodit tam a spat a tam a spat a keby mohol, tak nas na chrbte zvezie, len aby sme tam boli rychlejsie. Akonahle vyschne trochu, zase je z neho zdochlina. Aj stravu uz tomu prisposobil, papa o dost menej, ked neplava, ked plava, tak sa nadzga. Plavat chodi tak 4-5x za tyzden, takze aspon 4-5x za tyzden si uzijem nadseneho psa :heh:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Jarná únava?

Poslaťod Tobin » Uto 21.04.2009 10:31

Sorry, Amaguk, ale co z toho sedi aj na psa?
Amaguk píše:Je to pocit fyzickej a psychickej únavy, vyčerpania v období na konci zimy a začiatku jari.

Ma pes pocit psychickej unavy? A fyzickej? Niektore ocividne ano, teda, fyzickej unavy, ale je to ta ludska "jarna"?
Amaguk píše:mesiace chladného počasia, ktoré nás nútia viacej času zotrvávať v prekúrených priestoroch, menej času venujeme aktívnemu relaxu na čerstvom vzduchu, znížené množstvo slnečného žiarenia cez deň počas zimných mesiacov, nižšia hladina vitamínov, antioxidantov,

Pes nie je zavisly od slnecneho ziarenia.
Pes nema v zime menej ani vitaminov, ani antioxidantov.
Pes neznasa zimu tak nedobre, ako my, teplomilne rastlinky. A Tesak asi uz vobec nie :smile:
Pes nema zo zimy stres, ako ho mame a chapeme my. Len tak BTW, nahrada stresu zo zimy jarnou rozjasanostou by mala organizmus motivovat snad k opacnej reakci, ako ku skleslosti a unave... ci nie?
Amaguk píše:začalo po zime svietiť jarné slnko? Má to svoj dôvod. Svetlo podporuje tvorbu hormónov, bunky sa delia a obnovujú rýchlejšie. Na to potrebujú energiu a kyslík, pre ich zvýšenú spotrebu sme unavení. Navyše sa počas zimy vytvorilo veľké množstvo melatonínu, hormónu spánku, ktorý sa odbúrava pomaly. ...."

My si tvorime D zo slnka (slnecny vitamin), pes nie je na slnko odkazany a cez srst sa na kozu dostane iba zlomok svetla/UV lucov, ak vobec nejake (ci uz niekto mal psa, ktory sa supal ? :jazyk: )
Pes spi po cely rok priblizne rovnaku dobu, a u ludi je ten pocit spankovej nedostatocnosti viacmenej psychicka zalezitost, bo sa vstava za tmy. A ci spi snad niekto v zime podstatne dlhsie, ako v lete?
Amaguk píše:Spomalenie krvného obehu má na svedomí práve teplejšie počasie, pri zvýšenom teple sa cievy rozťahujú, krv tečie pomalšie a krvný tlak klesá."

Ze by? To mi pripadne ako ludova tvorivost. Alebo sa snad hypertonikom a kardiakom odporuca viac sa pohybovat v horucavach a na slnku? Hm...
Amaguk píše:Dôvodom bude najskôr častá zmena počasia. "V jarnom období sú typické náhle prílevy teplého vzduchu a vzápätí studeného v krátkom slede," hovorí Zlata Čabajová, odborníčka na biometeorológiu. "Rýchle prechody sprevádzajú nielen teplotné zmeny, ale rozdiely tlaku vzduchu a celý komplex faktorov súvisiacich s frontálnymi poruchami."

No, myslim, ze psovi je to docela fuk, zdaleka nie je tak meteosenzitivny, ako clovek.
Amaguk píše:preco by jar nemohla byt podobnou zatazou aj pre psa?

Nuz preto, lebo Ruutu, sorry, uz zase, vrrrrr, lebo pes nie je clovek.
Obrázok
Tobin
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1992
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Jarná únava?

Poslaťod Amaguk » Uto 21.04.2009 10:49

Pes nie je zavisly od slnecneho ziarenia.
Pes nema v zime menej ani vitaminov, ani antioxidantov.

ako vies? :nwm:

A ci spi snad niekto v zime podstatne dlhsie, ako v lete?

ja hej aj moj pes tiez :jazyk:

To mi pripadne ako ludova tvorivost. Alebo sa snad hypertonikom a kardiakom odporuca viac sa pohybovat v horucavach a na slnku? Hm...

ja neviem...kazal si mi googlit a toto mi google vyplul na jednom z prvych miest :ha:

No, myslim, ze psovi je to docela fuk, zdaleka nie je tak meteosenzitivny, ako clovek.

tvoj mozno nie, moj ano...pridu mraky, nizky tlak - je z neho prispatec a odkyd

Nuz preto, lebo Ruutu, sorry, uz zase, vrrrrr, lebo pes nie je clovek.

to je ale vysvetlenie typu "lebo lopata". cisto tvoje domnienky... :no: aj pes ma isty biorytmus a vplyvaju na neho zmeny pocasia aj rocnych obdobi, ...moze to byt individualne, ale u mojho to proste pozorujem...takze nesuhlasim s pausalnym tvrdenim, ze jarna unava u psa je nejako obzvlats nepravdepodobna...skor mi pride cudne, aky by tieto zmeny na psi organizmu nemali vobec ziaden vplyv :joint:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Jarná únava?

Poslaťod Nyssa » Uto 21.04.2009 11:18

ad1 - aj ja, aj moje psy spíme v zime dlhšie :lol:
ad2 - my nemáme "jarnú únavu", ale verím, že nás toto slnko skôr dobíja, psy sa doslova ako slnečnice pýtajú von, aj keď len tak na dvor ľahnúť a vyhrievajú sa ako také užovky. ale ak sa ochladí, sú prvé pri dverách :no:
takže IMHO, niečo na tom bude a nemyslím si, že len fyzické :ahoj:
"Nie vždy dostaneme psa, akého chceme, ale vždy dostaneme psa, akého potrebujeme"
Cesar Millan
Nyssa
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5077

Re: Jarná únava?

Poslaťod Sana » Uto 21.04.2009 11:24

tu vodu som nejak brala za samozrejmost, ja soobne by som uz s malou ak je viac ako 17 nesla niekam , kde nie je voda, na turu, alebo tak...my len pri vode a od febr, marca uz plava...
Prečítam si pravidlá pre podpis!
Sana
BANNED
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 692
Bydlisko: Trencin

Re: Jarná únava?

Poslaťod Tobin » Uto 21.04.2009 11:33

Nyssa píše:ad1 - aj ja, aj moje psy spíme v zime dlhšie

:smile: to sa da? Je zimny rezim pracovneho dna iny, ako letny? :joint:
Obrázok
Tobin
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1992
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Jarná únava?

Poslaťod Mackie » Uto 21.04.2009 11:36

povodna otazka bola, ci pozname to, ze s prichodom jari (alebo tepla? alebo posunom planet?) sa nas pes stava otapenejsi a lenivsi a nic sa mu nechce.. nech uz je dovod akykolvek, ano ja to poznam, a ako citame, aj mnohi ini..
Tobin to u svojho psa nepozoruje, asi preto hlada argumenty o tom, ze "jarna unava", alebo akokolvek to nazveme, u psov neexistuje
no mozno davame psom malo vitaminov, mozno ich malo motivujeme, mozno to mozno tamto (necitala som vsetky potencialne dovody), faktom ostava, ze ano, moj pes (a aj ine) hlavne v lete viac spi, "volny cas" travi viac lenosenim ako robenim bordelu a tym padom aj zerie menej :hihi:
ta tu je tota tuja
Mackie
Multišampión
 
Príspevky: 10425
Bydlisko: PO/KE (mon)

Re: Jarná únava?

Poslaťod Nyssa » Uto 21.04.2009 11:39

Tobin píše:
Nyssa píše:ad1 - aj ja, aj moje psy spíme v zime dlhšie

:smile: to sa da? Je zimny rezim pracovneho dna iny, ako letny? :joint:

áno dá sa to.... v zime je tma o piatej, takže večer sa už len cikne a ide sa spať, v lete je vidno ešte o 21. -22.(?), takže sme dlhšie von = ide sa oveľa neskôr spať. ale vstáva sa oveľa skôr, keďže sa trénujú stopy,atď, atď....takže neviem, aký pracovný deň, týždeň, mesiac, rok máš ty, ale u nás nie je stereotypný a mení sa aj na základe ročných období :ahoj:
"Nie vždy dostaneme psa, akého chceme, ale vždy dostaneme psa, akého potrebujeme"
Cesar Millan
Nyssa
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5077

Re: Jarná únava?

Poslaťod Tobin » Uto 21.04.2009 12:08

Nyssa píše: ale vstáva sa oveľa skôr, keďže sa trénujú stopy,atď, atď....takže neviem, aký pracovný deň, týždeň, mesiac, rok máš ty, ale u nás nie je stereotypný a mení sa aj na základe ročných období :ahoj:

No, neviem, ake percento ludi vstava kvoli treningu stop ovela skorej... :ach:
Mackie píše:Tobin to u svojho psa nepozoruje, asi preto hlada argumenty o tom, ze "jarna unava", alebo akokolvek to nazveme, u psov neexistuje

Bacha, nehladam, proste nie som ochotny aplikovat priciny clovecej jarnej unavy na psa, nevidim totiz ziadne paralely; ak nejake su, pokladam to skor za zhodu okolnosti a priciny su/mozu byt niekde uplne inde, napr. aj tam, ze pes sa od panicka/panicky tou jarnou unavou "nakazi", ved ludske nalady sa na psy prenasaju... A ak meni rezim na zimu clovek, tak sa zmeni aj u psa a ten prechod zo sedej zimy do zelenej jari je potom tazsi aj pre psa.
A pisal som, ze ak sa aj symptomy ludskej jarnej unavy prejavuju na psiskovi, ma to IMHO ine pozadie a priciny, ako u cloveka, mozno prave clovek je ta pricina Obrázok
BTW, neochota zamysliet sa nad variantami pricin niektorych javov a kupit najdostupnejsie a najpohodlnejsie vysvetlenie je priznacna....
A ten rezim dna je zaujimava tema.
Som predpokladal, a z toho stale vychadzam, ine pozorovania som nepozoroval :heh:, ze biohodiny psa su priblizne rovnake, v lete aj v zime, len nase biohodiny sa vyrazne posuvaju s roznym casom vychodu a zapadu slnka.
My (Tob a ja) mame celorocne rovnaky rezim: Do hodiny po zobudeni (nezavisle na tom, kedy vstavam ja, Tob si pocka a az ked dopijem kavu, pride ma zavolat, ze sce scat a srat). Po rannej vychadzke ranajky, o dve hod. na to zas len male vencenie, poobede velka vychadzka 2-3 hodiny, v zime aj do tmy. Po nej vecera, a dalsie dve vencenia (jedno cestou do krcmy, druhe cestou z krcmy - simplifikovana, na druhej strane ale dost sofistikovana logistika, by som nemusel o polnoci zas vstavat z kresielka mojeho pohodlneho...). Potom uz len vycochrat laby a hajde na ucho.
Furt rovnako spime od-do, furt rovnako papame (teda, pes ma vitaminky celorocne, ja sa zaobidem :ach: ).
Obrázok
Tobin
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1992
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

PredchádzajúciĎalší

Späť na Choroby