Očkovanie

Sem píšte vaše otázky o rôznych chorobách.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Re: ockovanie - je naozaj potrebne???

Poslaťod Ulfheiðr » Sob 16.02.2008 21:30

HOvorí, že sa nemá dať preočkovávať každý rok, len ak je na to dôvod. Aký je to dôvod? :nwm:
Bylinami sa zaoberám nejeden rok a preto to, čo tam píše považujem za hovadinu.
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: ockovanie - je naozaj potrebne???

Poslaťod Amaguk » Sob 16.02.2008 21:33

na detaily sa musis spytat autora :no:

skor som to pochopila tak, ze pokial nie je napr. zvysene riziko, ze pes napr. chyti besnotu (napr. polovne psi), tak nie je dobre preockovavat kazdy rok.
btw, mozno na tom nieco bude, aj u ludi je vlastne ockovanie vo vascine pripadov na cely zivot
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: ockovanie - je naozaj potrebne???

Poslaťod Ulfheiðr » Sob 16.02.2008 21:35

Myslím, že existujú seriózne laboratórne testy na to, koľko vydrží v krvi protilátka na besnotu. Ak by to tak bolo, Nóri by si protilátku pri vstupe do krajiny nepýtali.
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: ockovanie - je naozaj potrebne???

Poslaťod Amaguk » Sob 16.02.2008 21:39

ono, byrokracia je niekdy mocna carodejka, aj v Norsku :no:

nechcem sa hadat, kedze o tom nic neviem, ale za uvahu to stoji. a mozno prave besnota je ta, proti ktore treba preockovavat a ine choroby netreba...ktoho vie.
:nwm:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: ockovanie - je naozaj potrebne???

Poslaťod lusy » Sob 16.02.2008 21:47

presne tak deti sa tiez ockuju ked su male. nedavas preockovavat kazdy rok. na tom fore bola aj odpoved, ze vyrobcovia vakcin uvadzaju dobu posobenia min 2 roky a ze je teda zbytocne pchat do psa nieco kazdy rok, ked to ma ucinnost 2-3 roky. co mi v tomto pripade pride dost rozumne. to je ako s odcervovacimi tabletkami. niekto tvrdi, ze treba kazde tri mesiace a iny, bude tvrdit, ze je to zbytocne pokial sa problem nevyskytne.
lusy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3706
Bydlisko: Taliansko

Re: ockovanie - je naozaj potrebne???

Poslaťod Ulfheiðr » Sob 16.02.2008 23:53

Lenže ak sa problém, v našom prípade besnota, vyskytne, tak je neskoro.
Na vlastné oči som videla zbesneného psa a to priamo na ulici pred mojim domom a na filme som videla autentické zábery zbesneného decka. No nič moc. Jedno aj druhé.
S očkovania na besnotu ešte neskapal žiadny pes ktorého poznám.
Ďalšia vec je aj tá birokracia. Keďže nežijeme na opustenom ostrove, tak s neplatnými očkovaniami si môžeme trhnúť nohou a bola by som zvedavá na toho frajera, ktorý by si v reálnom živote, nie niekde na lazoch, nenehal očkovať psa.

Ano, sú choroby, na ktoré sa po prvom prekonaní vyrobí imunita. Besnota ňou nieje, keďže má jeden problém. Je smrteľná.

"Besnota je prudko a skoro bez výnimky smrteľne prebiehajúce nákazlivé ochorenie všetkých teplokrvných zvierat, prenosné aj na človeka a prejavujúce sa príznakmi zápalu mozgu a miechy.
Pôvodcom je vírus besnoty, ktorý sa nachádza v CNS chorých zvierat a slinných žľazách....

ROZŚIROVANIE BESNOTY NEPRIAMYM STYKOM

1. požieraním mäsa zvierat uhynutých na besnotu
2. vzdušnou cestou kvapôčkami slín (podľa mňa celkom na zamyslenie)
3. predmetmi znečistenými čerstvými slinami besných zvierat (šaty,srsť,perie...)"

toho psa čo som videla ja, bol v tomto štádiu:
" 3. ŠTÁDIUM OBŔN- Posledné štádium, kedy ochrnú čeľustné a jezykové svaly a sánka je ovisnutá. Jazyk visí z papule, je suchý a modrý. Z ústnej dutiny vyteká množstvo ťahavých slín."

"Pravidelná revakcinace u všech druhů za 1,2 nebo 3 roky, v souladu s předpisy jednotlivých států."
http://web.monolit.cz/mevet/do.m?nobody ... rm=1118247
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: ockovanie - je naozaj potrebne???

Poslaťod Fraga » Pon 18.02.2008 11:29

lusy píše: to je ako s odcervovacimi tabletkami. niekto tvrdi, ze treba kazde tri mesiace a iny, bude tvrdit, ze je to zbytocne pokial sa problem nevyskytne.

Tu si treba uvedomiť, že aj tu môže byť veľa krát neskoro...ak je havo príliš začervený a podá sa mu tabletka...môže ho to zabiť...červy, ktoré umierajú po tabletke začínajú vylučovať toxin, ktorý môže hava usmrtiť :ua:
Jediný psík, ktorý má o sebe ešte vyššiu mienku, než jeho pyšný majiteľ, je jazvečíček ;o)
Obrázok
Keď ti život ponúka citrón, vypýtaj si tiež soľ a tequillu...
Fraga
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4437
Bydlisko: BA

Re: ockovanie - je naozaj potrebne???

Poslaťod Silwuska » Pon 18.02.2008 12:02

Ja by som to neriesila...takto sa to robi cele generacie...niesu dokazane ziadne vedlajsie ci zhubne ucinky vakcin na psakov, tak to nieje preco menit...ja bysom radsej neriskovala, kedze pravidelne navstevujeme nasu chatu na zahori, a tam je besnota dost rozsirena, hlavne u divych maciek...
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Re: ockovanie - je naozaj potrebne???

Poslaťod yetti » Pon 18.02.2008 12:18

:joint: treba si pozriet v prvom rade autora s ktorej krajiny pochadza. Uz na prvy pohlad je jasne ze to nie je slovensky autor a s toho jednoznacne vyplyva ze necerpal s podmienok na uzemi SR. Na slovensku platia Slovenske zakony a jednym z nich je jednoznacne definovany zakon o veterinarnej straostlivosti. Dalej nie je o com polemizovat :joint: :joint: :joint:
a vidim ze nametov na diskutovanie na tomto fore nikdy nie je dost... :joint: :joint: :joint: diskutujet, len prosim nerieste co uz niekto vyriesil... :lol: :lol: :lol:
Modrá je dobrá.... ale len u ND...
http://www.fatradog.sk

Obrázok
yetti
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 583
Bydlisko: okr. Martin, Turiec

Re: ockovanie - je naozaj potrebne???

Poslaťod mika » Pon 18.02.2008 12:36

Spravne urobene ockovanie ma dlhsi ucinok nez len rok, su vakciny, ktore vydrzia az 3 roky. Proti besnote je to 1,5 roka az 2, ale tam nepusti zakon. Kedze materske protilatky vydrzia do 6-7 tyzdnov, tak ockovat az od 16. je dost risk.
mika
Hafan
 
Príspevky: 602

Re: ockovanie - je naozaj potrebne???

Poslaťod yetti » Uto 19.02.2008 6:05

Mika... ake je to spravne urobene ockovanie? Definuj prosim... :pac: :pac: :pac: :joint:
Modrá je dobrá.... ale len u ND...
http://www.fatradog.sk

Obrázok
yetti
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 583
Bydlisko: okr. Martin, Turiec

Re: ockovanie - je naozaj potrebne???

Poslaťod mika » Uto 19.02.2008 8:47

Vakcine neni podavana s antibiotikami (minimalne tyzden medzi ich podavanim), je aplikovana cela davka, preockovanie pri prvej vakcinacii je robene podla vakcinacnej schemy-dodrzat lehoty, zviera pri ockovani neni chore, neockuje sa pred 6 tyzdnom (vacsinou-existuju vynimocne indikacie)... Staci? Co si si pod tym predstavil?
mika
Hafan
 
Príspevky: 602

Re: ockovanie - je naozaj potrebne???

Poslaťod yetti » Uto 19.02.2008 9:00

Nie Mika nestaci... kazdy jeden mame svojho veta. Ked idem vakcinovat, kazdy vet automaticky by mal urobit vysetrenie zvietrata ci je zdrave atd,, atd... to znamena ze sa vziadnpm pripade nemoze stat, ze vet zaockuje chore alebo liecene zviera :nie: :nie: :nie:
a vyssie som jasne napisal... neriesme tento problem lebo je vyrieseny a nespochybujeme nariadenia zakona o vet. starostlivosti....
.. Jedla si uz mudru kasu? :no:
Modrá je dobrá.... ale len u ND...
http://www.fatradog.sk

Obrázok
yetti
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 583
Bydlisko: okr. Martin, Turiec

Re: ockovanie - je naozaj potrebne???

Poslaťod mika » Uto 19.02.2008 9:10

tak stat sa moze vselico. A nemusi to byt len chyba veterinara-moze sa aj majitel vykaslat/zabudnut na potrebnu lehotu, kedy mal psa nechat preockovat, moze zatajit, ze mu dal pred tromi dnami antibiotika apod. -pytal si sa, co je spravne urobene ockovanie-objasnila som.
Neviem, preco mas pocit, ze som jedla mudru kasu?
A to, ze vakcina proti besnote ucinkuje viac nez len rok, je fakt. Preco by som to nemohla napisat. A to, ze zakon o vet.starostlivosti daco riesi, neznamena, ze vsetko vyriesi, mam k nemu vyhrady, ale to je na inu temu.
mika
Hafan
 
Príspevky: 602

Re: ockovanie - je naozaj potrebne???

Poslaťod yetti » Uto 19.02.2008 9:15

naco je potom ockovaci preukaz? ANo vakcina besnoty drzi daleko dlhsie ako jeden rok, ale revakcinacia po 1 roku je nariadena a basta. A ked bolo kase dost mozes to pripomienkovat, ale myslim si a dokonca som presvedceny ze s tymto urcite neuspejes. :nie: :nie: :nie: Vid priklad s humannej vakcinacie napr... Vynechanie zrusenie povinnej vakcinacie u ludi v niektorych vyspelych krajinach zapricinilo enormny navrat roznych detskych ochoreni pocnuc zaskrtom, zrovna kvoly takym mudrlantom a spochybnovatelom... U nas je tento system maximalne dokonale prepracovany ale pokial si mala kase ozaj dost, tak to urcite zmenis... drzim palce :joint: :joint: :joint:
Modrá je dobrá.... ale len u ND...
http://www.fatradog.sk

Obrázok
yetti
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 583
Bydlisko: okr. Martin, Turiec

PredchádzajúciĎalší

Späť na Choroby