Besnota

Sem píšte vaše otázky o rôznych chorobách.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Re: Besnota

Poslaťod Buchťa » Uto 10.06.2014 9:18

Bad píše:Offtopic: Buchťa, tvůj nový avatar mě lehce vyděsil - moje první instinktivní bezmozková myšlenka byla : "se mohla (jako ty) aspoň učesat, než vleze mezi lidi" :pac: :ahoj:


:aaa: :haha: :haha: :haha:
KDYŽ BOFINEK, FALDÍK A BONINKA NEODEŠLI DO NEBE, TAK CHCI JÍT JEDINĚ TAM, KAM ONI.
JE MI STRAŠNĚ MOC LÍTO, ŽE NEDOKÁŽI VRÁTIT ČAS.
DALA BYCH ZA TO NAPROSTO VŠE, MÍTI TUTO MOŽNOST.
DROBEČCI, NESKUTEČNĚ MI CHYBÍTE :(
Buchťa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2491

Re: besnota

Poslaťod gaidheal » Uto 10.06.2014 11:51

maira6 píše:Piere, my sme dali našu fenku očkovať proti besnote až v 6-tich mesiacoch. ......




no, len pozor na zákon, ktorý bol zmenený a od 1.11.2011
(Zákon 342/2011 Z.z. ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 39/2007 Z. z. o veterinárnej starostlivosti v znení neskorších predpisov a o zmene zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 145/1995 Z. z. o správnych poplatkoch v znení neskorších predpisov.)

"vlastník alebo držiteľ zvieraťa je povinný na vlastné náklady pri vnímavých mäsožravých zvieratách starších ako tri mesiace zabezpečiť jeho vakcináciu a revakcináciu proti besnote podľa vakcinačnej schémy výrobcu použitej vakcíny, udržiavať ho v imunite a zabezpečiť vyšetrovanie a vakcináciu zvieraťa podľa jeho fyziologických a biologických potrieb.
gaidheal
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 531

Re: Besnota

Poslaťod Margita » Uto 10.06.2014 22:18

ved 6mesacny je starsi ako 3mesiace,ja som svojho tiez dala ockovat v polroku,a teda nebolo to tak davno,keby sa na Slovensku besnota vyskytovala nejkao vo velkom dam skor,
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Besnota

Poslaťod Bad » Str 11.06.2014 5:06

U nás je v zákoně věk na první očkování proti vzteklině 3 - 6 měsíců.
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Besnota

Poslaťod elfinka » Str 11.06.2014 6:05

Margita píše:ved 6mesacny je starsi ako 3mesiace,ja som svojho tiez dala ockovat v polroku,a teda nebolo to tak davno,keby sa na Slovensku besnota vyskytovala nejkao vo velkom dam skor,

No z toho citovaneho mi skor vyplyva, ze po dovrseni 3 mesiacov musis ockovat besnotu v podstate okamzite (ak tomu nebrani zdravotny stav zvierata).
Na druhu stranu, "udržiavať ho v imunite a zabezpečiť vyšetrovanie a vakcináciu zvieraťa podľa jeho fyziologických a biologických potrieb" by mohlo znamenat, ze ked to neni uplne dobry napad ockovat hned 3mesacneho, tak to proste nespravim hned a pockam, lebo to je jeho biologicka potreba.
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Besnota

Poslaťod maira6 » Str 11.06.2014 7:21

Presne tak, výklad zákona umožňuje očkovať aj starších psíkov, keďže zákon stanovuje len minimálny vek na očkovanie. Okrem iného, sú tam tie ostatné okolnosti, ktorými sa dá argumentovať... Samozrejme vetovia budú tlačiť čo najskôr, resp. mnohí ani nezvažujú, že by to bolo pre zvieratko lepšie, ak by mal o pár mesiacov viac. Čo som vyčítala ešte, tak je lepšie očkovať besnotu po výmene zúbkov, pretože očkovanie počas nej môže spôsobiť nesprávny vývoj chrupu.
,,Ono totiž není šedivých dnů, které bují svou všedností. To jsou jenom unavené oči, které nechtějí vidět jejich svátečnost.” Jan Werich
maira6
Hafan
 
Príspevky: 721

Re: Besnota

Poslaťod Bad » Str 11.06.2014 7:47

maira6 píše: Samozrejme vetovia budú tlačiť čo najskôr

tak mi vetové naopak u obou psů doporučili jít až v tom půl roce
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Besnota

Poslaťod mairi » Str 11.06.2014 8:35

presne tak, ja co som sa stretla tak skor odporucali neskor, po 4 alebo kludne az okolo 6 mesiaca :yes:

a ja teda este dodam pozitivnu skusenost, minuly mesiac dva krat preckovane besnota a infekcne, obe baby, prvy krat pouzite tie "zive" vakciny, na ktore je vraj viac rekacii a bez najmensich problemov :jop:
The best friendships are built on a solid foundation of alcohol, sarcasm, laughter and a dislike of the same people. :D
mairi
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2639
Bydlisko: DNV

Re: Besnota

Poslaťod maira6 » Str 11.06.2014 10:03

tak to je fajn počuť, že sa niektorým vetom "rozvidnieva"
,,Ono totiž není šedivých dnů, které bují svou všedností. To jsou jenom unavené oči, které nechtějí vidět jejich svátečnost.” Jan Werich
maira6
Hafan
 
Príspevky: 721

Re: Besnota

Poslaťod naja » Štv 12.06.2014 8:09

maira6 píše:Presne tak, výklad zákona umožňuje očkovať aj starších psíkov, keďže zákon stanovuje len minimálny vek na očkovanie. Okrem iného, sú tam tie ostatné okolnosti, ktorými sa dá argumentovať... Samozrejme vetovia budú tlačiť čo najskôr, resp. mnohí ani nezvažujú, že by to bolo pre zvieratko lepšie, ak by mal o pár mesiacov viac. Čo som vyčítala ešte, tak je lepšie očkovať besnotu po výmene zúbkov, pretože očkovanie počas nej môže spôsobiť nesprávny vývoj chrupu.

Treba si to poriadne precitat-vnimave masozrave ziera je jeho vlastnok/drzitel povinny dat zaockovat, ked je uz starsie ako 3 mesiace(napr. v preukaze mas napisane, ze pes sa narodil 1.9-tak podla zakona od 1.12 by mal byt zaockovany proti besnote). Do tych 3 mesiacov si rob, co chces, ale potom uz mas zakonnu povinnost. Zakon nehovori o minimalnom veku na ockovanie, ale od kedy je vlastnik/drzitel povinny ockovat. Ten zvysok vety o udrziavani imunity("udržiavať ho v imunite a zabezpečiť vyšetrovanie a vakcináciu zvieraťa podľa jeho fyziologických a biologických potrieb.") by som uz nedavala do suvislosti s ockovanim proti besnote, ale vseobecne-jednoducho vlastnik/drzitel je povinny zabezpecit, aby jeho zviera nesirilo choroby.
Na druhej strane, zakon ma za ulohu v prvom rade "chranit"(zamerne som to dala do uvodzoviek, kedze v reali to vzdy tak nie je) obcanov, a nie zvierata, tie su az druhorade. preto by vzdy malo byt na zvazeni majitela a veterinara, od kedy je pre konkretne zviera vhodne zacat s vakcinaciou, a ci vobec ockovat-ked ma posahanu imunity, hocijako inak ho este oslabit, je :prd: .
naja
Junior
 
Príspevky: 266
Bydlisko: Poprad, momentalne Tirol, Osterreich

Re: Besnota

Poslaťod Vikiki22 » Štv 12.06.2014 9:07

Takže ak chcem ísť so šteňaťom na nejakú akciu napr. vo 4. mesiaci, chcem-nechcem, musím ho v treťom mesiaci očkovať (podľa zákona)? :ach:
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Besnota

Poslaťod naja » Štv 12.06.2014 11:35

Ak by sme isli striktne podla zakona, tak ano, ale v praxi sa to deje zrejme minimalne. Moja fena ako stena tiez bola ockovana, ak si dobre pamatam, tak v nejakych jej 5-6 mesiacoch. A zas na druhej strane vyznieva otazka-kontroluje to niekto? Nie, jedine v pripade pohryznutia, ak ma dotycny dovod bat sa alebo cesty do zahranicia.
naja
Junior
 
Príspevky: 266
Bydlisko: Poprad, momentalne Tirol, Osterreich

Re: Besnota

Poslaťod Mackie » Pia 13.06.2014 3:36

Vikiki22 píše:Takže ak chcem ísť so šteňaťom na nejakú akciu napr. vo 4. mesiaci, chcem-nechcem, musím ho v treťom mesiaci očkovať (podľa zákona)? :ach:

A to je hadam pre niekoho nejaka novinka? :nwm:
ta tu je tota tuja
Mackie
Multišampión
 
Príspevky: 10425
Bydlisko: PO/KE (mon)

Re: Besnota

Poslaťod katkariinka » Pia 13.06.2014 8:39

Istu dobu sa to tolerovalo aj na vystavach.
Nazory vyjadrene v prispevkoch vychadzaju z mojich skusenosti s vlastnymi psami a zo studia literatury. Nemam zlozene ziadne skusky. Som uplny laik. Kazda rada je bez zaruky a pouzitie na vlastne riziko. Ak mate pochybnosti, vyhladajte odbornu pomoc.
katkariinka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3567
Bydlisko: Žilina

Re: Besnota

Poslaťod Vikiki22 » Pia 13.06.2014 9:57

Novinka to nie je, len ma zaujíma, ako na to hľadia organizátori takýchto podujatí.
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

PredchádzajúciĎalší

Späť na Choroby