Besnota

Sem píšte vaše otázky o rôznych chorobách.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Re: Besnota

Poslaťod Whip it » Str 10.09.2014 12:01

Wendy, v DHP je psinka, hepatitida, parvo a v DHPPi je navyse parainfluenza. Ta by mala drzat tiez len rok.
Nepoznam sice polsku legislativu, ale myslim, ze kvoli tomu, ze sa u nich nedavno besnota vyskytla maju zakonom danu kazdorocnu vakcinaciu bez ohladu na to, aky je vyrobca...
No a to, co povedali tvojej kamoske je bud ich nevedomost alebo chcu tahat peniaze. Inak si to vysvetlit neviem.
Whip it
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1830

Re: Besnota

Poslaťod Mackie » Štv 11.09.2014 13:37

moj veterinar asi ockuje len Eurican, dokonca ma s tym spravene aj lyssetky
buduci rok si dopredu vypytam inu vakcinu, psy uz su starsie, nebudem uz ockovat kazdy rok
ta tu je tota tuja
Mackie
Multišampión
 
Príspevky: 10425
Bydlisko: PO/KE (mon)

Re: Besnota

Poslaťod Sunny » Štv 18.09.2014 14:27

Offtopic: V Polsku je povinnosť očkovať besnotu každý rok, ale na preteku mi v pohode akceptovali dátum preočkovania až o 2 roky. Síce na to čumeli piati a dosť dlho :heh: , ale nakoniec neriešili.
Dokonca kdesi v ich legislatíve som to aj našla, že pri psoch z iných krajín musia akceptovať to, čo majú v očkováku od ich veta.
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8294
Bydlisko: Morava

Re: Besnota

Poslaťod MisheliQ » Ned 18.01.2015 21:09

V roku 2015 bola 5. januára potvrdená besnota u uhynutej líšky v katastri obce Plaveč (okres Stará Ľubovňa)

Vzhľadom na nákazovú situáciu v súvislosti s výskytom besnoty v susedných krajinách (Poľsko, Ukrajina) bude na území Slovenskej Republiky pokračovať orálna vakcinácia líšok. Nakoľko Česká republika a Rakúsko sú vyhlásené za krajiny bez výskytu besnoty a v Maďarsku je priaznivá situácia vo výskyte besnoty, vakcinačné územie Slovenskej republiky tvoria okresy: Žilina, Bytča, Čadca, Kysucké Nové Mesto, Dolný Kubín, Tvrdošín, Námestovo, Liptovský Mikuláš, Poprad, Kežmarok, Levoča, Prešov, Sabinov, Bardejov, Vranov nad Topľou, Svidník, Stropkov, Humenné, Medzilaborce, Snina, Stará Ľubovňa, Košice, Košice – okolie, Michalovce, Sobrance, Rožňava, Spišská Nová Ves, Gelnica, Trebišov.

zdroj http://www.svps.sk/zvierata/choroby_bes ... vensko.asp
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Besnota

Poslaťod AndreaT » Ned 13.05.2018 11:41

Ako často očkovať proti besnote? Bola som v tom, že každé 2 roky, boli sme na očkovaní a potom kuknem do preukazu a dala mu tam budúci rok :oo:
Dogs are not our whole life, but they make our lives whole.
Bradáč je láska na celý život!
In my heart and in my home Schnauzers rule!
AndreaT
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1427
Bydlisko: Bratislava

Re: Besnota

Poslaťod pigie » Ned 13.05.2018 11:50

Zalezi od vakciny. Niektore maju ucinnost rok, niektore roky tri.
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Besnota

Poslaťod AndreaT » Ned 13.05.2018 12:12

No mohla mu dať na 3 roky, mi to pri jeho veku príde aj také zbytočné, ho každý rok očkovať. Som si to nejako neuvedomila, lebo som bola zvyknutá, že mu dávajú každé dva roky, ale menili sme veterinára.
Dogs are not our whole life, but they make our lives whole.
Bradáč je láska na celý život!
In my heart and in my home Schnauzers rule!
AndreaT
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1427
Bydlisko: Bratislava

Re: Besnota

Poslaťod Elis » Ned 13.05.2018 12:15

a jaka je to vakcína?
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Besnota

Poslaťod AndreaT » Ned 13.05.2018 12:15

Biocan LR R
Dogs are not our whole life, but they make our lives whole.
Bradáč je láska na celý život!
In my heart and in my home Schnauzers rule!
AndreaT
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1427
Bydlisko: Bratislava

Re: Besnota

Poslaťod Elis » Ned 13.05.2018 12:22

tak ta je vazne jen na rok :-(

( me se stalo, ze mi napsal preockovani po roce i u vakciny, která byla trileta)
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Besnota

Poslaťod AndreaT » Ned 13.05.2018 12:46

Nepotešilo :ua: Sa budem musieť asi dopredu pýtať čím očkujú a teda neviem či sa dá vybrať, ale ja by som skôr prijala každé dva prípadne každé tri roky.
Dogs are not our whole life, but they make our lives whole.
Bradáč je láska na celý život!
In my heart and in my home Schnauzers rule!
AndreaT
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1427
Bydlisko: Bratislava

Re: Besnota

Poslaťod pigie » Ned 13.05.2018 14:51

Vetovia to robia s radostou, brat za ukon peniaze kazdy rok, je lepsie nez kazde 2-3 roky :ua: Takze hej, treba sa dopredu informovat alebo vyziadat priamo 3 rocnu vakcinu.
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Besnota

Poslaťod zuzkabluzka » Ned 13.05.2018 18:35

Ja mam dobrych vetov. Besnota raz za tri roky, infekcne raz za dva a tusim lepto kazdy rok. :smile:
Koniec dobrý, všetko dobré. :)
zuzkabluzka
Big Dog
 
Príspevky: 1719

Re: Besnota

Poslaťod MisheliQ » Štv 11.05.2023 13:17

Co sa tyka besnoty, ked uz, tak toto je zaujimave, mozno hudba buducnosti, ze miesto eutanazie ci hromadnej depopulacie zvierat bude raz aj PEP

Evaluation of a postexposure rabies prophylaxis protocol for domestic animals in Texas: 2000–2009
https://avmajournals.avma.org/view/jour ... 2.1395.xml

Postexposure prophylaxis for prevention of rabies in dogs (len taky dost hruby vycuc)
Currently, there are no licensed products or nationally established protocols for rabies PEP of naïve rabies-exposed animals, including domestic dogs. .................
In view of advances in hybridoma technology, production of appropriate mAb combinations would be expected to be economical and potentially of sufficient magnitude to meet a global need for rabies PEP in humans as well as for naive exposed domestic animals.....................................
In addition to raising the issue of rabies PEP in domestic animals and the relevance of various experimental approaches, our study also provided insight into the mechanism of protection against lethal infection.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12171160/
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Predchádzajúci

Späť na Choroby