Demodikóza, demodex

Sem píšte vaše otázky o rôznych chorobách.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Re: Demodikóza, demodex

Poslaťod Buchťa » Ned 18.05.2014 21:26

Děvčata, moc vám děkuji za pomoc. Je to asi zápal mazových žláz - už jsou tam pupáčky, které jdou vytlačit (hnis a tekutina, jako vřídek). Takže jsou nasazeny ATB + ATB mastička na to místo.
U Bonči to zase vypadá na plíseň, takže udělán stěr a zatím to budu potírat Canestenem (než budou výsledky).

Na p............, né že pouze spadne záchod, ale u nás padají veřejné záchody :ua:
KDYŽ BOFINEK, FALDÍK A BONINKA NEODEŠLI DO NEBE, TAK CHCI JÍT JEDINĚ TAM, KAM ONI.
JE MI STRAŠNĚ MOC LÍTO, ŽE NEDOKÁŽI VRÁTIT ČAS.
DALA BYCH ZA TO NAPROSTO VŠE, MÍTI TUTO MOŽNOST.
DROBEČCI, NESKUTEČNĚ MI CHYBÍTE :(
Buchťa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2491

Re: Demodikóza, demodex

Poslaťod luciiik » Pon 19.05.2014 13:42

Buchti, ber to tak, že radšej si ods..eš všetko naraz a potom bude klídek. :yes:
Obrázok
luciiik
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1617
Bydlisko: Nitra

Re: Demodikóza, demodex

Poslaťod MisheliQ » Pon 19.05.2014 16:02

renqa píše:
ivana1 píše:Demodexa má veľké percento psov, i keď bez príznakov... Ster teda môže mať pozitívny. Ale príznak prepuknutia sú práve tie lysinky...

Skús mu papuľku a packy vykúpať v Múdrej hube... (link na ňu si nájdeš v G., alebo v spoločných objednávkach ho uvádzam vo Vetshope). Dobrá na kvasinky.


Aha, tak ďakujem za radu. U nás to bude asi potom alergia, keďže má skoro všetky príznaky - červené uši, labky, šúchanie tváre, škrabanie očí a najhoršie je to v noci. A aj čudné zvuky v bruchu, zvracanie kyseliny, nechutenstvo. :ua:

Atopicka dermatitida psov (atopia, geneticky podmienene kozne alergickr ochorenir psov) moze byt vyvolana roznymi alergenmi (aerosolove, environmentalne al.potravinove), kt.vstupuji do organizmu cez dychacie cesty, kozu al.sliznicu traviaceho traktu. Alergeny vstupujuce cez kozu vyvolavaju lokalnu dermatitidu (urtikariu) a postihnute miesta extremne svrbia.

Vysetrenie sa robi napr.koznym testom: ak je pes pozitivny na atopiu, dochadza ku tvorbe IgE protilatok špecifických proti roznym alergenom prostredia ako su napr.prach, semena (trav, burin, stromov), mikroorganizmy, hmyz a pod.

Zdroj: Veterinarska imunologia a Zakladne vysetrovacie metody vo veterinarskej imunologii, Doc.MVDr.Tkacikova, PhD.

a westiky na atopiu casto trpia
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Demodikóza, demodex

Poslaťod Margita » Pon 19.05.2014 16:17

minule som stretla nejaku zensku a sme sa bavili o psoch a ona v minulosti nejakeho mala,myslim ze sa aj angazovala v nejakych klubovych akciach a vravela,ze o westikoch sa hovori ze su citlivi na kozu,ze to je hlupost ze to vznika tym ako ich nespravne upravuju,netrimuju ich ale strihaju a tym sa im zapaluju folikuli,ci nieco take,a neviem co je na tom pravdy,ci ta "atopia" u tych westoch nie je toto,by ma aj zaujimalo ze kolko z tych co ju maju su trimovani a kolki strihani
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Demodikóza, demodex

Poslaťod renqa » Pon 19.05.2014 16:30

Offtopic: Môjho dávam občas ostrihať, ale to tak raz za pol roka. Inak ho trimujem cca každé dva mesiace, ale nie úplne na kožu, iba to čo ide. Ale býva toho celkom dosť. A srsť má práveže celkom schopnú (drsnú), na to že má kožný problém. Ja som si u môjho všimla súvislosť škrabania s podaním alergizujúcej stravy. :nwm: A navyše má aj tie žalúdočné (tráviace) problémy, tak preto si myslím, že je to potravinová. Aj keď viem, že tá nebýva až taká častá ako atopia.
renqa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3300

Re: Demodikóza, demodex

Poslaťod MisheliQ » Pon 19.05.2014 16:32

Margita tak s tym suhlasim (sama sa snazim o osvetu v tomto smere) :yes: ale aj tie alergie kludne mozu byt caste, blbe je ze tie alergie sa mozu vyskytnut aj neskor

Edit: Atopia je iba prejav (jeden z prejavov) alergie, kludne aj potravinovej
Naposledy upravil MisheliQ dňa Pon 19.05.2014 16:40, celkovo upravené 1
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Demodikóza, demodex

Poslaťod Margita » Pon 19.05.2014 16:39

Offtopic: cize je pravda ze westom sa zapaluju folikuli kvoli strihaniu,hej?
inak ja dost dobre nechapem,naco si ludia kupuju psa,ked sa nevedia zmierit s jeho starostlivostou o srst,my sme Rodyho sice tiez parkrat ostrihali,aj ked sme vedeli ze by sme nemali,ale dlhe roky sme ho trimovali,az potom ked bol starsi...
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Demodikóza, demodex

Poslaťod MisheliQ » Pon 19.05.2014 16:48

Offtopic: Neviem ci ide zrovna o zapal chlpovych folikulov (ale vychadza mi to tak logicky, kedze chlp, kt.je odumrety, nasledne ostrihany a nemoze von, sa proste zapali), lebo vacsinou sa to prejavi ako kozny problem, kt.veterinari liecia aplikaciou roznych samponov a inych liekov, avsak dochadza ku opakovanemu navratu problemov a takto dokolecka dokola...ak ide o problem s nespravnou upravou srsti, tak ten vymizne akonahle sa srst zacne spravne upravovat.
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Demodikóza, demodex

Poslaťod Margita » Pon 19.05.2014 16:52

len kolko z tych co svojho psa strihaju ho zacnu potom trimovat?pochybujem ze veterinari by im toto poradili,a zas kolko je takych psov ,co ich majitelia vobec neriesia,a kolko je tych "atopikov" co vlastne ani atopici nie su...
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Demodikóza, demodex

Poslaťod Stano » Uto 19.08.2014 13:37

Mám starého bulldoga, vlani mal demodex, mesiace som chodil k veterinárovi, omyval postihnuté miesta roztokmi, aj nejaké injekcie boli, ale vyraznejšie zlepšenie neprichádzalo. Až som raz náhodou stretol jedného majitela bulldoga a ten mi poradil konopnú mast na kožné choroby. Ludia to používajú na exémy a dokonca na psoriázu. Kúpil som mast českého vyrobcu za cca 8 eur u "mastičkára" na mestskom jarmoku, účinok bol neuveritelny, za pár tyždñov sa lysiny zahojili a zarástli novou srstou. Bohužial, po roku sa choroba objavila znova, takže opät natierame. Vyskúšajte, ak to aj vašemu psovi pomôže, posuñte informáciu dalej. Podobné maste majú aj v lekárñach, aj na webe.
Stano
Okoloidúci
 
Príspevky: 1

Re: Demodikóza, demodex

Poslaťod wendy1 » Uto 16.09.2014 12:12

Stale citam pri demodexe o supinach, lupinach? Ako to vyzera?
Zial dnes sa nam potvrdil demodex na zadnej labke. Mam z toho nervy, lebo mam podozrenie ze to schytala od psa, ktory je priatelovej dcery, on sa dost casto skrabal, mal cervenu srst a mal take cierne divne polepene supiny alebo ako to nazvat - myslela som ze su to kvasinky, veterinar ho pozeral v maji, ale povedal ze to ma len poskrabane, to mal taku chrastu a cervenu kozu, a teraz som si spomenula mal aj taku zhrnubnutu kozu. Veterinarka mi povedala ze to nie je prenosne, ale ja nejako tomu neverim.
Urcite pojde na zoskrab.
Hladala som na nete, ale nic som nenasla.
Dostali sme advocate, ivermectin ci ako sa to vola ( z toho mam strach ), mam jej to davat kazdy 4. den - naniest na kozu a sirup z hlivy ustricovej.
Predna labka uz zacina byt super co sme mali poranenie, panalog zrejme zabral, este ho mam ale na nu davat.
Boze ivermectin a este aj panalog.
Zblaznim sa. Mam ozaj nervy, ze mam chut nieco rozbit. :prd:
Ak chceš strážneho psa, nevyber si labradora.
Labrador len zahlási: "Človeče, to nevyzerá na zábavu - počkaj, ukážem ti trezor, a ak dovolíš, podržím ti dvere, kým nenaložíš všetko do auta."

Linda MACFARLANEOVÁ, nar. 1953
wendy1
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1031
Bydlisko: Košice

Re: Demodikóza, demodex

Poslaťod Whip it » Uto 16.09.2014 15:25

Wendy pri demodexe nemusia byť vždy šupiny ani lupiny, niekedy to začína len malými okrúhlymi/oválnymi alopetickými ložiskami (vypadaná srsť). Priateľkin pes môže mať kadečo, pokiaľ ale ide konktrétne o demodexa, tak sa ním nakazí 100% šteniat kontaktom od matky pár hodín po pôrode a potom kolonizujú chlpové folikuly a žijú na psovi celý život. Od iného dospelého psa sa chytiť nedá, lebo ho už má :smile: . (Inak aj my ľudia máme demodexa a je to normálna mikroflóra.) Problém nastáva v prípade dospelých psov pri nejakej imunosupresii, vtedy demodex prarastie a začne sa klinicky prejavovať. Najprv to nesvrbí, no keď sa pridá sekundárna bakt. infekcia, vtedy to svrbieť začne.
Advocate je dostatočná liečba demodexa (alternatívou je ešte ProMeris duo), ten ivermectin sa mi nezdá - ja teda poznám len injekčnú formu a zaďalšie, tým sa lieči svrab a nie demodex...Hliva je ako podpora imunity fajn, no pokým bude brať tie kortikoidy (resp. Panalog), tak je to v celku nanič. Ale po vysadení je užívanie nejakého beta-glukánu namieste :yes: .
Teším sa, že sa predná labka lepší :jop: .
Whip it
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1830

Re: Demodikóza, demodex

Poslaťod wendy1 » Uto 16.09.2014 21:04

Tak teraz opat neviem, ale je to taky oranzovy roztok , ma sa to riedit 1:40 a mam to naniest kazdy 4. den a samovoľne nechat zaschnut. Budem velmi rada ak to bude nieco ine a nie ivermectin. Po zriedeni sa to zakalilo do mliecnej farby a bolo to take penive, nejaky extra zapach to nebol. Co to moze byt?
O 2 tyzdne kontrola, tu hlivu dam teda potom. Dakujem krasne Whip it. Dufam, ze nevadi ze si takto odkonzulujem stav, tejto pani doktorke verim, ale ak mozem tak preto este zisťujem viac okolo toho.
Ak chceš strážneho psa, nevyber si labradora.
Labrador len zahlási: "Človeče, to nevyzerá na zábavu - počkaj, ukážem ti trezor, a ak dovolíš, podržím ti dvere, kým nenaložíš všetko do auta."

Linda MACFARLANEOVÁ, nar. 1953
wendy1
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1031
Bydlisko: Košice

Re: Demodikóza, demodex

Poslaťod Whip it » Uto 16.09.2014 22:45

Wendy, na demodexa sa dáva taký roztok, volá sa Taktic (alebo Ectodex), účinnou látkou je amitraz. Po nariedení sa zakalí...Ale odporúča sa riedenie 1:100, to vaše mi príde zbytočne drsné.
Mne to samozrejme nevadí, akurát nechcem týmto spochybňovať teba alebo postup vašej pani dr. Ale niektoré veci by som robila inak. Najprv terba dobrať lieky obsahujúce kortikoidy, potom sa môžeš pokúšať poraziť demodexa. Na začiatok by stačil ten Advocate, ktorý v sebe amitraz má. Ak by nezabral, tak potom kúpele - ešte pri vašej koncentrácií by som sa bála, že by toho bolo amitrazu proste moc. A až v poslednej línií ten ivermectin, ak by zlyhalo všetko...Niektorí to zrejme dávajú, ale neviem, aká je úspešnosť na demodexa. Ja chápem, že vaša pani dr. asi chce čím skôr vyliečiť všetko a uľaviť hafanovi...
No myslím, že tvoj hafan toho má teraz chudák veľa a niekedy je lepšie brať veci prioritne postupne. Demodex sa dá dokopy, keď sa napraví imunita po dobratí kortikoidov. :yes:
Ale asi ako všade - viacej hlav, viac názorov. :nwm:
Whip it
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1830

Re: Demodikóza, demodex

Poslaťod wendy1 » Str 17.09.2014 10:03

Whip it, asi to bude ten amitraz, dala som si do googla obrazok a ukazalo mi taku oranzovu tekutinu.
Vcera vecer som jej ho dala, rano bola labka krasna sucha a bez tych skaredych chrast.
Teraz mi tu spi v kancelarii, nejako si to uz ani neskusa vylizovat, rano som to cistila betadinom, trosicka krvi, ale o 100% lepsie ako vcera. Teraz som nato pozrela, jedno miesto je este take skarede mokvajuce odkedy som to vycistila betadinom, ale aj tak lepsie ako vcera.
Tak teraz neviem, mam jej zavolat a opytat sa ci nedoliecime najprv tu prednu labku panalogom, ci nemam dat slabsi roztok?
Ale koncom septembra idem na 8 dni prec, tak hadam sa to dovtedy vylieci, nech ju necham rodicom v poriadku, aby nemali starosti a ja aby som nato nemusela mysliet.
Dakujem. :ahoj:
Ak chceš strážneho psa, nevyber si labradora.
Labrador len zahlási: "Človeče, to nevyzerá na zábavu - počkaj, ukážem ti trezor, a ak dovolíš, podržím ti dvere, kým nenaložíš všetko do auta."

Linda MACFARLANEOVÁ, nar. 1953
wendy1
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1031
Bydlisko: Košice

PredchádzajúciĎalší

Späť na Choroby