Odumretie plodu, potrat

Sem píšte vaše otázky o rôznych chorobách.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Odumretie plodu, potrat

Poslaťod Tasha » Sob 01.11.2008 8:50

Včera sa začal piaty týždeň čo je Grace nakrytá. Budúci týždeň sme chceli ísť na sono, uistiť sa či naozaj čaká šteniatka, ale pred pár dňami som vo voliere začala objavovať sem-tam kvapky krvy. Nie veľa. Ale boli. Včera sme išli k veterinárovi. Potvrdil moje najhoršie obavy. Je to začiatok potratu. urobil jej sono. Na naše prekvapenie v nej boli živé šteniatka, ale aj odumretý plod, ktorý to všetko zapríčinil. Pichol jej nejaký hormón na ochranu gravidity. A teraz máme týždeň. buď prestane krvácať, zacelí sa a normálne donosí šteniatka, alebo v priebehu tochto týždňa potratí...
Tasha
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1920
Bydlisko: Galanta

Re: odumretie plodu a pokračovanie gravidity???

Poslaťod Puk » Sob 01.11.2008 9:36

Darley, fetálny vývoj plodu sprevádzajú niekedy javy, kde dochádza k odumretiu - môžu to byť letálne faktory pri vývine jedinca (dedične vývojové chyby nezlučiteľné so životom, vtedy ide o spontánnu odpoveď organizmu matky), môže to byť úraz, otrava, a kopa ďalších vecí. To, že počas vývoja niektorý plod uhynie, neznamená, že musí dôjsť k potratu aj u ostatných. Pokiaľ išlo o etálny faktor, spravidla to tak ani nebýva. Šteňa jednoducho odumrie a je buď mumifikované a odíde spontánne s placentou pri pôrode (väčšinou to ani chovateľ nezistí, lebo suka placentu zožerie), alebo sa počas ďalšej gravidity rezorbuje a nič sa nedeje, (ostatné šteňatá sa vyvíjajú normálne ďalej). Pokiaľ ale dôjde k potratu celého vrhu, skôr by som povedal, že ide o úraz, alebo to bude niečo nefyziologické počas gravidity (čo, to je ťažko na diaľku povedať, možností je zase niekoľko). Aplikácia hormónov v tomto prípade je jedno z riešení (väčšinou sa pichá hormón žltého telieska na udržanie gravidity). Pokiaľ by to bolo moje zviera, nevolil by som túto alternatívu, nechal by som to na prírodu. Znie to fatalisticky, ale čo sa má stať, to sa aj tak stane... Osobne som väčší odporca hormonálnych zásahov zvonku, ako niektorí odporcovia chemických konzervantov v krmive :ha: , lebo viem, čo dokáže spraviť so zvieraťom narušenie hormonálnej stability organizmu. PS. Aj výskyt krvi v kotci mi skôr hovorí, že sa nejedná o letálne faktory, ale skôr o niečo iné...
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: odumretie plodu a pokračovanie gravidity???

Poslaťod Tasha » Sob 01.11.2008 9:53

ďakujem za odpoveď. áno jedná sa o žlté teliesko. Bohužiaľ mne to nič nehovorí. Ostáva mi len dôverovať veterinárovi.
V kotci si nemala kde ublížiť. kvapky krvy sú ako keby sa znova hárala... mala krvavé aj pri chvoste. nevravím, že to nie je spôsobené úrazom, ona je hlúpučka, vyskakuje na plošinu, mohla sa šmyknúť, možností je strašne veľa. musela by som ju mať nonstop pod dozorom aby som vedela povedať, že áno vtedy a vtedy sa udrela, ale takto neviem. 5ažko povedať. Stať sa mohlo hocičo.
Rozhodnutie som nechala na veterinára keďže by som to nevedela objektívne posúdiť a nerozumiem sa do tejto problematiky. On zvolil toto riešenie a ja dúfam, že to bude fajn. čo teraz máme očakávať?
Tasha
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1920
Bydlisko: Galanta

Re: odumretie plodu a pokračovanie gravidity???

Poslaťod Puk » Sob 01.11.2008 11:03

Darley, urobiť okrem toho môjho : čo má prísť, príde,... asi veľmi nemáš čo. Treba dúfať a veriť. Držím ti palec, aby to nebolo nič vážne. :ahoj: Ešte ma tak napadla jedna vec, ale to býva skutočne raritná záležitosť (hoci u niektorých psovitých divožijúcich šeliem už popísaná bola - tuším psi hyenovití). Suka sa rozhára aj počas gravidity. Nie je to typické háranie, v tomto prípade slúžilo len na to, aby sa upevnila väzba ostatných loviacich členov svorky na teritórium brloha so sukou, pretože svorka je nomádska... Ale tento prípad to asi nebude (hoci tá krv mi stále vŕta v hlave) dôvod tu bude "prozaickejší"..
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: odumretie plodu a pokračovanie gravidity???

Poslaťod ess » Sob 01.11.2008 12:32

ako pisal puk, zaciatok piateho tyzdna je este skoro a preto moze dochadzat k spontannym "potratom" niektorych plodov...myslim, ze netreba stresovat :no:
Nudný, smutný či beznádejný deň - toto všetko sa zrazu zmení, keď sa na teba vrhne chlpaté klbko, ktoré ti vyšteká , ako sa teší, že si konečne doma. (Pam Brown)
***************************************************************
Obrázok
ess
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 481
Bydlisko: Košice

Re: odumretie plodu a pokračovanie gravidity???

Poslaťod Tasha » Sob 01.11.2008 16:22

Ess, ty si ma asi nepochopila. To, že by odumrel jeden plod by ma nerozhádzalo, brala by som to ako možnú ,,normálnu" súčasť gravidity. Problém je ten, že ten mŕtvy plod (aspoň tak to povedal veterinár) spôsobil že sa začalo niečo ako celkový potrat. preto tá krv. http://www.labrador.czechian.net/index.files/755.htm napr. na tomto linku spomínajú, že krvavý výtok môže signalizovať potrat spôsobený infeksiou, poranením, abnormalitou plodu, nevhodnou výživou či stresom. Takže mňa tá krv ani neprekvapovala. Ja som trošku pesimista a hneď som myslela na to najhoršie potrat. Mňa len teraz zaujíma či ste sa s tým už stretli. či fenka donosila alebo potratila. Gracik nemá žiadne problémy. správa sa úplne normálne. chce sa hrať, blázniť,... možno je len o málinko kľudnejšia, že viackrát si príde ľahnúť aby som jej hladkala bruško...
Tasha
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1920
Bydlisko: Galanta

Re: odumretie plodu a pokračovanie gravidity???

Poslaťod ess » Sob 01.11.2008 19:05

sry...bohuzial s tymto osobne skusenosti nemam
Nudný, smutný či beznádejný deň - toto všetko sa zrazu zmení, keď sa na teba vrhne chlpaté klbko, ktoré ti vyšteká , ako sa teší, že si konečne doma. (Pam Brown)
***************************************************************
Obrázok
ess
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 481
Bydlisko: Košice

Re: odumretie plodu a pokračovanie gravidity???

Poslaťod Ivanka.P » Ned 02.11.2008 16:44

Darley - Puk ti to velmi dobre vysvetlil :jop: klubúk dole, zase ma prekvapil. Kebyže som nebola v podobnej situácii, tak ani neviem, že sa také stáva. Narozdiel Puka ja som zástanca hormónov v týchto prípadoch, lebo bez tohto hormóny žltého telieska na udržanie gravidity, by som deti možno ani nedonosila :ua:


Puk píše:Darley, fetálny vývoj plodu sprevádzajú niekedy javy, kde dochádza k odumretiu - môžu to byť letálne faktory pri vývine jedinca (dedične vývojové chyby nezlučiteľné so životom, vtedy ide o spontánnu odpoveď organizmu matky), môže to byť úraz, otrava, a kopa ďalších vecí. To, že počas vývoja niektorý plod uhynie, neznamená, že musí dôjsť k potratu aj u ostatných. Pokiaľ išlo o etálny faktor, spravidla to tak ani nebýva. Šteňa jednoducho odumrie a je buď mumifikované a odíde spontánne s placentou pri pôrode .......


Ja ti len držím palčeky, aby to bol ten prípad, že odumrel iba jeden plod, ktorý mal možno nejakú genetickú vadu.
Ivanka.P
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2735
Bydlisko: Bratislava

Re: odumretie plodu a pokračovanie gravidity???

Poslaťod Tasha » Ned 02.11.2008 17:32

ďakujem za podporu. Aspoň trochu dôvodu na optimizmus. čo je nové... asi nič. Krvička ešte je, ale na grace stále nepozorujeme nejaké bolesti alebo sťahy maternice...bruško má stále. Krásne brušenko. Včera mala vulvu zväčšenú, tak som mala už dosť veľké obavy. Dnes sa jej viditeľne zmenšila. Tak si myslím a pevne v to dúfam, že je to dobré znamenie. Kto mi to odobrí? alebo sa mýlim? Mala by mať bolesti kebyže to je nejaké veľmi zlé alebo ako? ja už naozaj neviem. každý deň tam idem so strachom koľko krvy uvidím a či ešte bude mať bruško... :ua:
Tasha
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1920
Bydlisko: Galanta

Re: odumretie plodu a pokračovanie gravidity???

Poslaťod Puk » Ned 02.11.2008 19:14

[quote="Ivanka.P"]Darley - Puk ti to velmi dobre vysvetlil :jop: klubúk dole, zase ma prekvapil. quote]

...musíš mi to odpustiť, asi sa mi to často nestáva, čo už? :hi: :nwm:


[quote="Ivanka.P Kebyže som nebola v podobnej situácii, tak ani neviem, že sa také stáva. Narozdiel Puka ja som zástanca hormónov v týchto prípadoch, lebo bez tohto hormóny žltého telieska na udržanie gravidity, by som deti možno ani nedonosila :ua:

Mysím, že život človeka, ale aj humánna medicína je niekde inde, ako veterinárna - i čo do možností, i čo do významu, i ďalších faktorov... :ahoj: Ale OK, ja som len povedal aké by bolo moje rozhodnutie. Ako sa rozhodne druhý človek, to je len na ňom a jeho právo.

Darley - len čakať, ak sa nič výrazne nezmení (množštvo krvi, malátnosť, teplota, sliznice, sepsa) tak sa asi pomaly dáva všetko do normálu. Ak sa niečo zmení - vet. :ahoj:
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: odumretie plodu a pokračovanie gravidity???

Poslaťod Tasha » Pon 03.11.2008 7:55

ok, ďakujem. Zajtra s ňou pôjdem na takú predbežnú kontrolu, že ako sme na tom a uvidíme čo nám doktor povie... :plac:

No takže dnešné nové informácie... Krvičky je oveľa menej. povedala by som, že minimum. Grace plná energie ,za to ja úplne vyšťavená z toľkého odopierania jej behania, naháňania sa, ,,okrikovania" aby si dávala pozor keď si ide ľahnúť kuu mne... lebo ona pribehne a urobí kotrmelec a chce zadkom pristáť na zemi. A ja jej ho chytám ešte vovzduchu a pomaličky ukladám na zem. Ešte nehovorím žiadne závery a ani sa neteším. čakám na zajtrajšie vyjadrenie veterinára. Ale bruško rastie každým dňom...
ObrázokObrázokObrázok
sorry za kvalitu, je to fotené mobilom
Tasha
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1920
Bydlisko: Galanta

Re: odumretie plodu a pokračovanie gravidity???

Poslaťod Puk » Pon 03.11.2008 17:59

Nevieš prečo som si myslel, že sa bavíme o rotvici a hup, zrazu vlčica... :oo:
Darley, myslím, že to bol asi spontánny potrat toho jedného "problémového šteňaťa". Podľa toho čo píšeš, by som usudzoval, že to už bude v poriadku. Myslím, že suka to inštinktívne vie tiež, preto sa chová, ako sa chová. Neupieraj jej nič, v pohode ju ber, ako keby nič. Tak ešte necelé tri týždne vydržte a máte "padla"... :ahoj:
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: odumretie plodu a pokračovanie gravidity???

Poslaťod Tasha » Str 05.11.2008 7:45

včera sme boli u veta. robil jej sono (ale hlúpučká sa stále mykala), no ale videli sme 2 šteniatka. tie žijú, bijú im srdiečka. je tam aj ten mŕtvy plod.krv ešte je, ale ono to ani nie je čistá krv, ale len nejaký krvavý výtok... Veterinár nasadil biseptol 1-0-1 a v piatok znova na kontrolu...
Tasha
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1920
Bydlisko: Galanta

Re: odumretie plodu a pokračovanie gravidity???

Poslaťod Ivanka.P » Str 05.11.2008 9:53

No vidíš, verím že bude dobre.....
To sa asi bežne stáva aj v prírode ale nikto o tom nevie :no: všetko prebehne ako má byť a ten mŕtvy plod vyjde von s placentami.
Ivanka.P
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2735
Bydlisko: Bratislava

Re: odumretie plodu a pokračovanie gravidity???

Poslaťod Tasha » Sob 08.11.2008 16:06

Takže v piatok sme boli u veterinára. Robilo sa sono. Mŕtve šteniatko NIE JE mŕtve! Bolo vidieť 3 šteniatka. 1 je veľmi veľké. Zaberalo celú stranu maternicu na zábere (tomu sme nádherne videli hlavičku, nožičky a bitie srdiečka).Takže ešte je možné, že za ním sa nejaké šteniatko schováva a len ho nie je vidieť... Zajtra ideme ešte na kontrolný ultrazvuk do TT, aby som už bola úplne kľudná... tak som zvedavá, že čo nám povedia tam
Tasha
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1920
Bydlisko: Galanta

Ďalší

Späť na Choroby