Kožné problémy, ekzémy, zápaly, parazity, plesne..

Sem píšte vaše otázky o rôznych chorobách.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Re: Kožné problémy, ekzémy, zápaly, parazity, plesne..

Poslaťod alekan » Pon 01.09.2014 19:16

whip it, jasné, ak to nezačne miznúť, letím k vetovi, vďaka za tipy
alekan
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 487

Re: Kožné problémy, ekzémy, zápaly, parazity, plesne..

Poslaťod Buchťa » Pon 01.09.2014 19:29

Whip, foli........... je zápal mazových žlázek a nebo chlupových pouzder (asi se špatně vyjadřuji)? Z čeho to vzniká?
A všechny alergie svrbí?

Offtopic: Jinak je super, že Tě tady máme :jop: :poklona: .

Alekan, super definování - podvozek :haha:


Angie, dávej bacha na ten ocet. Ať neuděláš silnou koncentraci - spálí pokožku !
KDYŽ BOFINEK, FALDÍK A BONINKA NEODEŠLI DO NEBE, TAK CHCI JÍT JEDINĚ TAM, KAM ONI.
JE MI STRAŠNĚ MOC LÍTO, ŽE NEDOKÁŽI VRÁTIT ČAS.
DALA BYCH ZA TO NAPROSTO VŠE, MÍTI TUTO MOŽNOST.
DROBEČCI, NESKUTEČNĚ MI CHYBÍTE :(
Buchťa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2491

Re: Kožné problémy, ekzémy, zápaly, parazity, plesne..

Poslaťod renqa » Pon 01.09.2014 20:17

Angie a Mia píše:Dobre tak vyskúšame aj my, len sa mi to zdalo divné a som si to chcela overiť.

Ďakujem


nie je za čo. ale tak ako píše Buchťa, s octom opatrne. Ja to robím tak, že do 3 decového hrnčeka s vodou len cvrknem asi pol čajovej lyžičky.
renqa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3300

Re: Kožné problémy, ekzémy, zápaly, parazity, plesne..

Poslaťod Whip it » Pon 01.09.2014 20:56

Buchti, alergie obvykle svrbia všetky - či už na krmivo, na blšie kusnutie, lieky, hormonálne alergie, parazity, bakterálne toxíny, atopické, kontaktné...
Folikulitída je zápal chlpového vačku (folikulu) :smile: . Najčastejšie je bakteriálneho pôvodu, ale môžu ju spôsobiť aj parazity (typický demodex) alebo plesne, alergie a niektoré endokrinologické poruchy.
Všeobecne dermatológia je zapeklitá na diagnostiku, nič nie je "čiernobiele" a jednoznačné v publikáciách a mnoho kožných chorôb má podobné prejavy.
Whip it
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1830

Re: Kožné problémy, ekzémy, zápaly, parazity, plesne..

Poslaťod Buchťa » Pon 01.09.2014 21:43

Whip it píše:Buchti, alergie obvykle svrbia všetky - či už na krmivo, na blšie kusnutie, lieky, hormonálne alergie, parazity, bakterálne toxíny, atopické, kontaktné...
Folikulitída je zápal chlpového vačku (folikulu) :smile: . Najčastejšie je bakteriálneho pôvodu, ale môžu ju spôsobiť aj parazity (typický demodex) alebo plesne, alergie a niektoré endokrinologické poruchy.
Všeobecne dermatológia je zapeklitá na diagnostiku, nič nie je "čiernobiele" a jednoznačné v publikáciách a mnoho kožných chorôb má podobné prejavy.


Děkuji :poklona:
KDYŽ BOFINEK, FALDÍK A BONINKA NEODEŠLI DO NEBE, TAK CHCI JÍT JEDINĚ TAM, KAM ONI.
JE MI STRAŠNĚ MOC LÍTO, ŽE NEDOKÁŽI VRÁTIT ČAS.
DALA BYCH ZA TO NAPROSTO VŠE, MÍTI TUTO MOŽNOST.
DROBEČCI, NESKUTEČNĚ MI CHYBÍTE :(
Buchťa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2491

Re: Kožné problémy, ekzémy, zápaly, parazity, plesne..

Poslaťod wendy1 » Pon 08.09.2014 10:41

Ako prosim Vas prebieha biopsia koze, zajtra mi ju chcu prispat a vziat vzorku z tej labky, zial opat mame problem na tej istej prednej labke, plus na dalsej zadnej si vykusala srst az do rany - nato davame kalciovu mast, zda sa mi to lepsie.
Skusali sme bez prispatia, ale nedalo sa, velmi ju to bolelo. Dost sa bojim co to moze byt, kedze je to uz cez 2 mesiace co sa to nie a nie zahojit uplne bez vratenia.:(
Neda sa to len lokalne umrtvit? Ozaj musi byt prispata?
Ide o tu cervenu kozu medzi prstami, stale sa to zapaluje a rana sa nam nechce zahojit na vankusiku.
Co s tym?
Budem rada ak mi niekto nieco napise.
Ak chceš strážneho psa, nevyber si labradora.
Labrador len zahlási: "Človeče, to nevyzerá na zábavu - počkaj, ukážem ti trezor, a ak dovolíš, podržím ti dvere, kým nenaložíš všetko do auta."

Linda MACFARLANEOVÁ, nar. 1953
wendy1
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1031
Bydlisko: Košice

Re: Kožné problémy, ekzémy, zápaly, parazity, plesne..

Poslaťod Whip it » Pon 08.09.2014 18:07

Wendy, čo všetko máte s packou zasebou ? Vyšetrenia, terapie ?

Biopsia je posledným krokom v diagnostike. Je normálne zvieratá pri tom uspávať, ani ja by som si to zaživa robiť nedala. Vyzerá to tak, že koža sa neholí a ani nedezinfikuje, vezme sa akoby pero, na ktorého konci je také maličké kruhové vykrajovátko, ktoré sa vreže do kože (ako keď vykrajuješ linecké :lol: ) a potom sa koža odstrihne od podkožia a kruhový rez sa zašije jedným stehom. Na uspávanie pri takýchto zákrokoch sa používa šetrná propofolová anestézia, po ktorej je psík po pár minútach zobudený a normálne funguje.
Whip it
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1830

Re: Kožné problémy, ekzémy, zápaly, parazity, plesne..

Poslaťod wendy1 » Uto 09.09.2014 10:56

Whip it dakujem krasne za odpoved.
Avsak sme isli este na konzultaciu ku kamaratkinej p. veterinarke, ta robila vysetrenie pod mikroskopom, odstranila nekroticke tkanivo peroxidom, naniesla betadine a dostali sme panalog - viem je to kortikoid, ale stale lepsie ako dat ju do narkozy.
O tyzden kontrola a uvidime ci sa ta biopsia urobi alebo nie. Zadna je samozrejme v lepsom stave.
Pred viac ako 2 mesiacmi sme dostali chlorexygel + cistenie repikom a ianagel ci ako sa to vola, mali sme cistit a nanasat ten gel, nezaberalo, bolo robene vysetrenie pod mikroskopom, bolo vidno zapal.
Treti tyzden na moje naliehanie sa zopakovalo vysetrenie pod mikroskopom, boli tam uz bakterie koky a nasadili ATB len na tyzden ( co som citala mali by byt na 3 tyzdne pri koznych ochoreniach) augmentin 1mg.
Po tyzdni sa labka zcelila, ale stale to medziprstie bolo zapalene, raz ano, raz nie, ale okolie bolo cervene. Povedali, ze je to ok, ze zapal tam uz nie je, ale nepacilo sa mi to medziprstie.
Stale som to cistila, az minuly tyzden sa nam to opat vratilo do horsieho stavu, isla som na konzultaciu do druhej ambulancie, tam nam povedali cistit repikom a nanasat krem pana veyxal salbe.
Koza bola cistejsia, ale stale to nie je ok.
Preto vcera opat nasa prva ambulancia, kde nam povedali tu biopsiu.
Dnes som teda bola v 3. ambulancii, vsetko som popisala a nasadena liecba vyssie uvedena.
Tak hadam sa to da dokopy.
Dakujem este raz aj za tu narkozu.
Ak chceš strážneho psa, nevyber si labradora.
Labrador len zahlási: "Človeče, to nevyzerá na zábavu - počkaj, ukážem ti trezor, a ak dovolíš, podržím ti dvere, kým nenaložíš všetko do auta."

Linda MACFARLANEOVÁ, nar. 1953
wendy1
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1031
Bydlisko: Košice

Re: Kožné problémy, ekzémy, zápaly, parazity, plesne..

Poslaťod Whip it » Uto 09.09.2014 22:18

Vďaka za podprobný popis :smile: .
Som sa zabudla opýtať - ona mala tie labky obe poranené ? Alebo to vzniklo "len tak" ? Keď píšeš, že zadnú má už lepšiu..
To vyšetrenie pod mikroskopom je síce super vec, ale nestačí. Je treba urobiť ster, nechať to vykultivovať a stanoviť citlivosť na prípadné ATB. Je síce pravda, že na väčšinu bežnej kožnej flóry stačia beta-laktamy (Augmentin), ale na niektoré treba nasadiť už cefalosporíny (napr. Tsefalen). Ďalšia vec je dostatočná dávka a doba liečby. Ak by dajme tomu tvoj psík vážil 40 kg, dávka na ňu by bola 1000 mg Augmentinu 2 x denne a mala by to brať ako si sama dobre našla ideálne 3 týždne.
Zapálené medziprstie po liečbe mohlo byť aj z toho, ak si to sama vylizovala, ak nemala golier. Alebo stačí aj vlhké prostredie, teraz veľa pršalo...
Tú biopsiu neber ako veľké zlo, tá vie presne určiť, kde je problém a cielene sa predpíše liečba, ktorá by mala byť už definitívna. Stále môžeš požiadať o lokálne anestetikum...Inak celková anestéza je síce mierna záťaž na pečeň (a za pár min. pominie), ale kortikoidy sú porovnateľná a vzhľadom na ďalšie vedľajšie účinky - ako zhoršené hojenie a imunosupresia možno ešte horšie.
Určite napíš, ako postupujete, budem držať palce (labky) :no: .
Whip it
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1830

Re: Kožné problémy, ekzémy, zápaly, parazity, plesne..

Poslaťod wendy1 » Str 10.09.2014 9:48

Prednu si poranila niekde v jazere pri plavani, tohto roku sme mali velakrat smolu.
Zadnu si vykusala ked bola u znamej v bazene pre psy a to akurat pustala cesrtvu vodu, tiez sa to zacalo podla mna z vody ktora je v nasej chatovej oblasti, kedze vacsina blaznov - "uvedomeli" chatari vypusataju fekalie do zeme, neobjednaju si fekal.:( Buduci rok chcem dat tu vodu na rozbor ked bude "den vody".
To vykultivovanie vie urobit v ambulancii alebo sa caka nato?
Ona brala ten augmentin 2 x denne, ale len 7 dni. Pytala som sa ci netreba viac.
Ona si to velmi nevylizovala, az potom ked sa jej to opat zapalilo.
Najskor dopomohlo to vlhke prostredie.
Kultivacia nestaci? Musi byt ta biopsia? Nechcem ju velmi davat do narkozy, oblicky, pecen ( ako si uviedla ).
Ale tak hadam sa to uz dolieci.
Ten panalog je aj ATB ci?
Este sa chcem opytat ci nevadi ak berie aj Surolan do usi ( daval som 4 kv. 2 x denne podla veta, teraz davam 3 kv. 2 x denne do kazdeho ucha ), usi uz ma ciste,ale na baleni som citala, ze mal by sa brat este tak 5 dni po odozneni priznakov. Nieze ju predavkujem. V utorok idem na kontrolu tak dam urobit aj ster z ucha.
Na tej zadnej aj prednej labke ma aj kvasinky.
Dakujeme este raz. :jop:
Ak chceš strážneho psa, nevyber si labradora.
Labrador len zahlási: "Človeče, to nevyzerá na zábavu - počkaj, ukážem ti trezor, a ak dovolíš, podržím ti dvere, kým nenaložíš všetko do auta."

Linda MACFARLANEOVÁ, nar. 1953
wendy1
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1031
Bydlisko: Košice

Re: Kožné problémy, ekzémy, zápaly, parazity, plesne..

Poslaťod Whip it » Str 10.09.2014 14:55

Aha, tak je vážne asi citlivá na vlhko. Keď sa z toho dostanete, tak labky dobre presušte po prechádzke alebo kúpaní.
Kultivácia sa zvyčajne posiela do labáku a trvá pár dní, kým patogén narastie. Následne sa stanoví jeho citlivosť na ATB/antimykotika. Na kožné problémy je určite správne ju spraviť, pokiaľ nevyjde prvá terapia na slepo. Keď sa nedarí ani so širokospektrálnymi prípravkami - ktorým je aj ten Panalog (obs. ATB, antimykotikum a kortikoid), je indikovaná biospia. Nie je to naozaj nič strašné, celé to trvá asi 3 min...otázka je, či je okej zaťažovať psa liekmi, ktoré nič neriešia.
Jeden týždeň je žalostne málo, možno by som sa aj bála vzniku rezistencie a pre ďalší prípad siahla rovno po cefalosporínoch a min. tri týždne.
Surolan nevadí, dáva sa 2x denne približne týždeň. My si voláme psíkov na kontrolu ored dobratím, aby sme ušká ešte skontrolovali.
Na kvasinky je super taký kúpel, ktorý si zarobíš doma z tabletky. Je to prírodná huba, ktorá požiera tie patologické a zvieraťu nijak neublíži. Volá sa to Ecosin a dá sa to kúpiť aj v eshope. Za pokus to stojí, zatiaľ sme ju ponúkli dvom psíkom a obom kvasinky po klure zmizli.
Whip it
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1830

Re: Kožné problémy, ekzémy, zápaly, parazity, plesne..

Poslaťod wendy1 » Štv 11.09.2014 9:56

Dakujem velmi pekne Whip it, hadam posledne otazky sa Ta pytam.
Skoda ze som nevedela skor o tom ecosine, opytam sa na neho v ambulancii, mam uz aj podchytenu znamu ze mi ho objedna ak bude treba.
Ten ecosin sa nemoze pouzivat aj ako roztok do usi proti kvasinkam?
A ci viem stanovit ine davkovanie, kedze napr. 2l vody do 24 hod. nevyuzijem.
Tu je popis od vyrobcu:
Návod k použití:
srst/kůže
- ve dvou litrech vlažné vody rozpustíme talbetu a necháme aktivovat 20 - 30 min.
- zvíře koupeme, nebo roztok aplikujeme rozprašovačem tak, aby se přípravek dostal na kůži, je nutné aby byla ponořena (namočená) celá postižná část končetiny
- končetiny nesušíme, necháme je přirozeně uschnout.
A ja by som dala napr. 1/4 tbl. na 0,5 l vody.

Mam jej obvazovat labku na vonku ci nemusim? Kedze mi bolo povedane ze ani nie.

AK uvidime ze nezaberie ten panalog, tak uvidime co navrhne p. veterinarka ( ale dufam ze ano, ci myslis ze to nelieci?, trochu si ma zneistila ), skusim jej spomenut Tvoj postup ( asi ta biopsia podla Teba - dufam ze nie ) a aj tie ATB co si spomenula.
Ten surolan davam 8. den uz len 2 kv. 2 x denne do oboch usi, este ho dam asi 3 dni, nech je to podla vyrobcu.

Inac viac moci, ale to je asi ten neziaduci ucinok aj surolanu zial.

Dakujem este raz velmi pomahas na fore a som rada, ze konecne niekto so vzdelanim pomaha takto na dialku, pripadne dava svoju prax ako postupuje, nakolko ak vidim ze nieco nezabera tak mozem navrhnut iny postup. :poklona:
Je tu viac takych, ale posledne si vsimam Tvoje prispevky. :jop:
Ak chceš strážneho psa, nevyber si labradora.
Labrador len zahlási: "Človeče, to nevyzerá na zábavu - počkaj, ukážem ti trezor, a ak dovolíš, podržím ti dvere, kým nenaložíš všetko do auta."

Linda MACFARLANEOVÁ, nar. 1953
wendy1
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1031
Bydlisko: Košice

Re: Kožné problémy, ekzémy, zápaly, parazity, plesne..

Poslaťod Whip it » Štv 11.09.2014 13:06

Wendy, naozaj nemáš zač, ja rada poradím...
Ecosin narieď ako si popísala, nevidím v tom žiaden problém. Čo sa týka uší, ešte sme ho nepoužili, ale pokiaľ nie je poškodený bubienok, čož pravdepodobne nebude, keď máte Surolan, tak by nemal nijak uškodiť. Ale vravím, skúsenosť s tým nemám.
Ja by som labku na von do dažďa dala do sáčika aspoň, nech zbytočne nenavlhne, kým sa jej to nevylieči úplne.
Panalog zabrať može, len som tým chcela povedať, že už je to jedna z tých posledných možností, ktoré sa dávaju nasleplo a dúfa sa, že to zaberie. Ak nie, je treba vyskúšať iné účinné látky. Prípadne tú biopsiu.
Surolan obsahuje kortikoid a ten sposobuje prechodne zvýšené pitie/močenie. Po vysadení to prejde.
Držím palce, dúfam, že do kontroly sa to dá dokopy a zmena terapie už nebude nutná. Ak nie, tak sa s vašou pani dr. porozprávaj, čo sa ešte dá a čo si o tom myslí.
Whip it
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1830

Re: Kožné problémy, ekzémy, zápaly, parazity, plesne..

Poslaťod wendy1 » Pia 12.09.2014 12:48

Dakujem este raz Whip it, tu hubu objednam a skusim cistit aj tie usi nou.
Labka vyzera lepsie, hadam sa to da dokopy, dufam ze om nezariekla.
Len mi pride taka ustekanejsia na podnety co ju davno nevytocili odkedy berieme tieto lieky... :nwm:
Ak chceš strážneho psa, nevyber si labradora.
Labrador len zahlási: "Človeče, to nevyzerá na zábavu - počkaj, ukážem ti trezor, a ak dovolíš, podržím ti dvere, kým nenaložíš všetko do auta."

Linda MACFARLANEOVÁ, nar. 1953
wendy1
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1031
Bydlisko: Košice

Re: Kožné problémy, ekzémy, zápaly, parazity, plesne..

Poslaťod Whip it » Pia 12.09.2014 22:31

wendy1 píše:Len mi pride taka ustekanejsia na podnety co ju davno nevytocili odkedy berieme tieto lieky...

Skôr si myslím, že už má ona sama toho plné zuby. :ua:
Whip it
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1830

PredchádzajúciĎalší

Späť na Choroby