Staroba alebo choroba?

Sem píšte vaše otázky o rôznych chorobách.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Staroba alebo choroba?

Poslaťod starr » Štv 10.07.2008 8:12

V poslednom čase (cca mesiac dozadu) mám probém s mojou kríženou labradorkou, má 5 a pol roka.

Spustilo sa to zhruba vtedy, keď prišli tie horúčavy. Lea ich dosť neznáša, je to pes skôr do zimy, v lete sa tvári ako posledné chúďa. Začala samozrejme viac piť (niekedy vypije naraz aj tri litre), no a s tým začali problémy s čistotnosťou. Začala čúrať vnútri v byte a to aj vtedy, keď sa s ňou chodí často von. Napríklad dnes ráno sme šli na prechádzku o 04:25, prišli sme domov nejako pred piatou, vonku cikala aj kakala, no a hodinu a pol na to doma zasa vypustila "plnú nádrž", čo sú v jej prípade aj 2 litre moču na podlahe alebo koberci. Pocikáva sa vnútri skoro každý deň. Zároveň je čím ďalej, tým lenivejšia chodiť, prechádzať sa a tak, ale tá lenivosť je tu už dlhšie.

Pred 3 týždňami sa začala hárať, teraz akurát s háraním končí a veterinárka povedala, že kým sa hára, tak nech nič neriešime, že nech prídeme tak týždeň po háraní, keď budú problémy pretrvávať.

Myslíte, že sa v Leinom prípade jedná len o starobu a určitú lenivosť a pohodlnosť, resp. že starší pes začína mať také maniere ako malé šteňa, že to proste neudrží, alebo sa takto prejavuje nejaká choroba?

Alebo to môže byť tým, že keď bol Dino malý, tak chodieval vnútri aj na noviny? Teraz už nehodí, už chodí na potrebu len von, tak sa mi to zdá byť málopravdepodobné, že by niekoľko mesiacov na to, ako jeho videla cikať vnútri, začala zrazu aj ona.

Ja som počula o pyometrii (neviem, či sa to takto píše) a nie som si istá, či tá nemá podobné príznaky? Nemá niekto podobnú skúsenosť?
Kto je proti nám, keď On je s nami? Keď máme Krista, tak nikdy neprehráme.
starr
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3770
Bydlisko: behind the field

Re: Staroba alebo choroba?

Poslaťod Silwuska » Štv 10.07.2008 8:15

5 a pol rocny pes ma byt stary??? :oo:

Tam urcite nieco nieje v poriadku...ak tvrdis ze vypije aj 3 litre vody naraz a ak to nemyslis len obrazne...
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Re: Staroba alebo choroba?

Poslaťod starr » Štv 10.07.2008 8:35

Nemyslím to obrazne, ale vážne, má 1 a 1/2 litrovú misku a vypije po sebe dve.

No vetka povedala, že v tomto veku začína u veľkých psov staroba...

Takže treba trvať na tom, nech jej spravia nejaké vyšetrenia. Neviete, aké vyšetrenia sa jej budú robiť a z čoho? Že či z krvi, z moču, alebo či aj nejaké sono alebo čo ja viem čo.
Kto je proti nám, keď On je s nami? Keď máme Krista, tak nikdy neprehráme.
starr
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3770
Bydlisko: behind the field

Re: Staroba alebo choroba?

Poslaťod Silwuska » Štv 10.07.2008 8:51

Tak ja neviem, ak pocitam s tym ze sa mi pes dozije 12-13 rokov tak nepoviem ze je 5 rocny stary :ach: myslim to na tu vetku samozrejme...

Skus navstivit druheho veterinara...
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Re: Staroba alebo choroba?

Poslaťod Amaguk » Štv 10.07.2008 8:58

5 rocny pes este nie je senior, pokial viem tak za seniora sa zacina pocitat pes od 7 rokov, ale aj to je individualne, aku u ktoreho plemena (niektore sa ledva tych sedem doziju, ale to nie je pripad LR) aj jedinca
napr. 5 rocny sluzobny policajny pes sa povazuje za psa v najlepsom veku, do dochodku idu okolo toho 7 roku

byt na tvojom mieste, zmenim MVDr. a dam ju poriadne vysetrit
nadmerne pitie moze signalizovat napr. aj zacinajucu cukrovku
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Staroba alebo choroba?

Poslaťod starr » Štv 10.07.2008 8:58

Ona mi to nehovorila v súvislosti s týmto cikaním ale ešte minule v súvislosti s tou pohodlnosťou a lenivosťou psa.

Labroši sa dožívajú údajne tak 9-11 rokov, tak v tých 5,5 sú v asi tak v polke života... Nie je to staroba v pravom slova zmysle, to je pravda.

Zájdem s ňou samozrejme k vetovi.

Nemá tu niekto nejakú osobnú skúsenosť s podobným problémom, že aké vyšetrenia nasledovali a aká bola diagnóza a liečenie?
Kto je proti nám, keď On je s nami? Keď máme Krista, tak nikdy neprehráme.
starr
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3770
Bydlisko: behind the field

Re: Staroba alebo choroba?

Poslaťod Amaguk » Štv 10.07.2008 9:01

pokial viem, tak LR sa doziva okolo 13 rokov

aj ked by bola v polke zivota, ked si to preniesieme na ludi, tak ani na 40 rocneho cloveka nepovieme, ze je stary, hoci 40 je pre mnohych za polkou zivota :no:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Staroba alebo choroba?

Poslaťod starr » Štv 10.07.2008 9:06

Neviem ohľadne toho veku, všade som videla napísané, že 10 a kolegyni umrel 9 ročný, tak som to napísala odhadom :ha:. Neponám iných labrošov, takže neviem. No a môjho nepovažujem za labroša, ale za kríženca labroša, no to je teraz jedno.

Takže prichádza do úvahy diabetes, zápal močových ciest a ochorenie obličiek... :ua:
Kto je proti nám, keď On je s nami? Keď máme Krista, tak nikdy neprehráme.
starr
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3770
Bydlisko: behind the field

Re: Staroba alebo choroba?

Poslaťod zeane » Štv 10.07.2008 9:08

starr píše:Ja som počula o pyometrii (neviem, či sa to takto píše) a nie som si istá, či tá nemá podobné príznaky? Nemá niekto podobnú skúsenosť?


pyometra = zápal maternice, viac nájdeš:
viewtopic.php?f=11&t=959
a ešte nejaké zmienky:
viewtopic.php?f=11&t=2522

no a... teda, čo ja viem, tak jeden z príznakov môže byť zvýšený príjem tekutín. Asi preto že hára vám veterinár povedal že treba prísť až potom, pretože sa musí "pozrieť" či je maternica zdurená a to cez háranie asi je :no: a ešte môže mať sučka výtok... No, píšem ti tu, ale tých variánt je viac a ťažko popísať niečo pri čom suka môže, ale nemusí mať výtok, môže, ale nemusí mať horúčky a tak podobne...
http://www.uvp.sk/sterilizacia/pyometra/pyometra.htm
tu som našla niečo od veterinárky...
zeane
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2393

Re: Staroba alebo choroba?

Poslaťod starr » Štv 10.07.2008 9:14

zeane: Ďakujem pekne. Vyslovím u veta pre istotu aj obavu z pyometrie, nech jej radšej spraví aj sono. Len neviem, kedy tam s ňou mám ísť, že kedy bude mať tú maternicu po háraní už v normálnom stave? Pred 3 dňami za nami ešte chodil vonku pes, ja už som žiadnu krv doma nevidela, takže jej to buď už skončilo úplne, alebo sa to akurát končí. Ale skôr si myslím, že už to skončilo, lebo už sa ani nelíže a je bez výtoku.
Kto je proti nám, keď On je s nami? Keď máme Krista, tak nikdy neprehráme.
starr
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3770
Bydlisko: behind the field

Re: Staroba alebo choroba?

Poslaťod Amaguk » Štv 10.07.2008 9:16

samozrejme, vyber veta je na tebe, ale pre mna by uz tato veta
Vyslovím u veta pre istotu aj obavu z pyometrie, nech jej radšej spraví aj sono.
bola signalom, ze trebe zmenit lekara...
obavu z pyometrie ma v prvom rade vyslovit vet a nie ty, ako laicka osoba
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Staroba alebo choroba?

Poslaťod Amaguk » Štv 10.07.2008 9:21

Offtopic:
Neviem ohľadne toho veku, všade som videla napísané, že 10

ja vsade citam 13-14 rokov :no:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Staroba alebo choroba?

Poslaťod zeane » Štv 10.07.2008 9:30

amaguk, veterinár jej to nepovedal pravdepodobne preto že ju nechcel strašiť. Povedal jej týždeň po háraní a to mne naznačuje že by to podozrenie mohol mať :no:
Ja by som doporučila niečo zo "základnej školy" ovládania cudzích osôb a to konkrétne otázku - "Aaaa, pán doktor, čo by to tak mohlo byť? Neumrie nám, že nie?" A zatváriť sa minimálne vydesene :plac: - takto. Ak sa dokáže začervenať a "pustiť slzu" tak to k tomu...
Na túto vetu sa aj najväčší tajnostkár vždy rozrozprával :angel:

PS: :bum: :rip: :zima: som si to prečítala... aký som ja len dobrák... :pac: No, proste sa opýtaj na názor veterinára a odborné názvy radšej nespomínaj - nemajú to radi pokiaľ viem, najmä nie v nesprávnom tvare (nie pyometria, ale pyometra) a keď už tú potrebu pýtať sa máš, tak sa pýtaj na zápal maternice.
Držím palečky aby to tá nešťastná pyometra nebola aby to bolo len z toho nechutného horúceho a dusného leta :jop: :jop: :jop:
zeane
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2393

Re: Staroba alebo choroba?

Poslaťod starr » Štv 10.07.2008 10:08

Zeane: Súhlas s tým postojom veta, tiež si myslím, že asi nám povedal, že bude lepšie prísť až po háraní, lebo asi vedel, prečo to hovorí. Nejdem hádzať hneď flintu do žita, vyskúšam a uvidím, čo mi povie. Keby bol nepríjemný alebo nemal vedomosti, tak ho samozrejme zmením. :no:
Kto je proti nám, keď On je s nami? Keď máme Krista, tak nikdy neprehráme.
starr
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3770
Bydlisko: behind the field

Re: Staroba alebo choroba?

Poslaťod starr » Štv 10.07.2008 10:10

Amaguk píše:Offtopic:
Neviem ohľadne toho veku, všade som videla napísané, že 10

ja vsade citam 13-14 rokov :no:


Ja zasa 10. Ale však to je len dobre, keby žila dlhšie :ha: .
Kto je proti nám, keď On je s nami? Keď máme Krista, tak nikdy neprehráme.
starr
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3770
Bydlisko: behind the field

Ďalší

Späť na Choroby