Zápal maternice, operácia a liečenie

Sem píšte vaše otázky o rôznych chorobách.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Zahnisana maternica

Poslaťod brend » Sob 08.12.2007 15:32

Ma niekto s tym skusenost? moj pes uz takyto problem mal aj bol na operacii. Hrozila rakovina.
Uz je v poriadku.
brend
Okoloidúci
 
Príspevky: 6
Bydlisko: Smižany

Poslaťod bielyhavko » Sob 08.12.2007 19:24

moja mala rakovinu pečene potom jej to prešlo do maternice a dalej.Zistili sme to príliš neskoro.Šancu na operáciu mala ale nedali sme ju o mesiac sme ju museli dať uspať už nevládala chodiť s tím nádorom :plac:
bielyhavko
BANNED
 
Príspevky: 60
Bydlisko: Na dolinách

Poslaťod bassetka » Ned 09.12.2007 21:10

Pri zapale maternice nehrozi vznik rakoviny,ale uhyn v dosledku sepsy/otravy krvi/.Vyliecenie bez liecby je velmi vzacne.
Zapal maternice-pyometra je najcastejsie ochorenie pohlavneho aparatu u fenky.Najcastejsie sa objavuje u feniek vo veku nad 6 rokov.Moze vzniknut po porode,alebo pri harani masivnou infekciou,ale castejsie ako dosledok hyperplazie endometria/zliazky v maternici sa "zblaznia",zacnu produkovat vela sekretu,ktory potom zhnisa./U starsich feniek sa predpoklada oslabena imunita a "rozhadzane hormony,ktore potencuju vznik pyometry.
Ma 2 formy:otvorenu a uzavretu.Otvorena forma sa da liecit aj bez operacie,ale odporuca sa u zvierat mladych a urcenych na chov,nakolko sa casto vrati,alebo sa nepodari takto fenku vyliecit a aj tak ju operacia neminie.Musia sa jej davat dlhsiu dobu antibiotika spolu s hormonami,ktore pomozu "spinavy obsah maternice vypudit.Po celu dobu by mala byt fenka sledovana.
Uzavretu formu treba liecit chirurgicky,nakolko hrozi ruptura maternice a zapal pobrusnice,otrava krvi a uhyn.Robi sa tiez aj u zvierat,ktore su neni urcene na chov a u starsich feniek.Tiez u zvierat,ktore su v zlom zdravotnom stave.
Pyometra sa casto prejavuje aj po preruseni kotnost hormonalnou liecbou.
Priznaky:Vacsinou 1-3 mesiace po harani,pri otvorenej forme vytokom z posvy,u zatvorenej formy zvacsovanim brucha.Fenky su apaticke,slabo zeru,stracaju na vahe,stracaju kondiciu,piju vela vody,zvracaju.Casto su bez teploty,skor ak uz maju otravu krvi,tak byva znizena.Ak vam starsia fenka zacne vela pit a zvracat,vzdy vyslovte podozrenie aj na zapal maternice.Velmi efektivne je sonograficke vysetrenie.Tam mate diagnizu raz-dva.Operovali sme uz aj 15 rocne fenky a ked sa zdroj infekcie vybral,velmi sa im ulavilo a rychlo sa zotavili.Extremne sme z fenky maltezacika,ktora vazila 5 kg vybrali 650 gramovu maternicu plnu hnisu,co predstavuje viac ako 10% vahy.Tak je to ako keby 50 kg zena mala v sebe 6,5 kg hnisu.Tak si viete predstavit ako sa jej ulavilo.
bassetka
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 237

Poslaťod Bendy » Pon 10.12.2007 0:16

No to je otras, dufam ze sa to mojej fenke nestane, zatial je zdrava ako rybicka. No a k tomu hnisu, ten vie narobit vela sarapaty v tele, ved ja len ked mam hnisavu anginu, tak som polomrtva, clovek, ktoremu nieco hnisa, je aj privelmi unaveny a nic ho nebavi, nieto este maly psik. Neuveritelne, si to neviem predstavit, ze by som mala 6,5 kg toho sajrajtu v tele, clovek by to mozno ani neprezil :ua:
Naučili sme sa lietať v povetrí ako vtáky, potápať pod vodou ako ryby. Zostáva len jediné. Naučiť sa žiť na Zemi ako ľudia.
G. B. Shaw
Bendy
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 418
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod brend » Uto 11.12.2007 16:49

bielyhavko píše:moja mala rakovinu pečene potom jej to prešlo do maternice a dalej.Zistili sme to príliš neskoro.Šancu na operáciu mala ale nedali sme ju o mesiac sme ju museli dať uspať už nevládala chodiť s tím nádorom :plac:


My sme si mysleli ze je tehotna (cicaky mala take vacsie)
a to jej vytlacoval hnis
brend
Okoloidúci
 
Príspevky: 6
Bydlisko: Smižany

Re: Zahnisana maternica

Poslaťod p.j.jack » Pon 18.02.2008 20:19

My taketo prezivame dnes a zajtra ideme na operaciu....velmi sa o nu bojim.... :plac:
„Soucit se zvířaty souvisí tak těsně s dobrou povahou, že lze bezpečně tvrdit: ten, kdo je krutý ke zvířatům, nemůže být dobrý člověk.“ Tohle řekl už před více než dvěma stovkami let spisovatel Jean Paul.
p.j.jack
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 265
Bydlisko: Gbely

Re: Zahnisana maternica

Poslaťod Tatiana » Pon 18.02.2008 22:28

znamemu to dostala sucka po porode,ale vyoperovali jej ju a sucka zije,neboj vsetko dobre dopadne :smile:
Obrázokwww.tanyastaffs.wbl.sk
www.lacnesteniatka.sk
Tatiana
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2051
Bydlisko: partizanska 89,95617 solcany

Re: Zahnisana maternica

Poslaťod sybil » Pon 18.02.2008 22:38

vysvetlí mi niekto,ako môže mať pes zápal maternice??? :oo:
sybil
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 150

Re: Zahnisana maternica

Poslaťod Tatiana » Pon 18.02.2008 22:44

zapal sa moze rozvinut ak sa dnu dostane infekcia,najcastejsie pri porode,kryti alebo poraneni,a nadorove ochorenia su tiez dost caste
Obrázokwww.tanyastaffs.wbl.sk
www.lacnesteniatka.sk
Tatiana
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2051
Bydlisko: partizanska 89,95617 solcany

Re: Zahnisana maternica

Poslaťod p.j.jack » Uto 19.02.2008 14:04

Tak dnes sme urobili zmenu v nasom rozhodnuti,operovat ju zatial nedame,skusime najprv antibiotika a potom sa uvidi....
„Soucit se zvířaty souvisí tak těsně s dobrou povahou, že lze bezpečně tvrdit: ten, kdo je krutý ke zvířatům, nemůže být dobrý člověk.“ Tohle řekl už před více než dvěma stovkami let spisovatel Jean Paul.
p.j.jack
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 265
Bydlisko: Gbely

Re: Zahnisana maternica

Poslaťod Ulfheiðr » Uto 19.02.2008 14:57

Držím palce. :ahoj: dúfam, že sa to vyrieši aj bez tej operácie a Viggo posiela čumák babulke
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Zahnisana maternica

Poslaťod Fraga » Uto 19.02.2008 15:10

sybil píše:vysvetlí mi niekto,ako môže mať pes zápal maternice??? :oo:

Aj z obyčajného prechladnutia môže dostať zápal...(naša mala) ale podchytili sme to v začiatku nedostalo sa to až na maternicu...
Jediný psík, ktorý má o sebe ešte vyššiu mienku, než jeho pyšný majiteľ, je jazvečíček ;o)
Obrázok
Keď ti život ponúka citrón, vypýtaj si tiež soľ a tequillu...
Fraga
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4437
Bydlisko: BA

Re: Zahnisana maternica

Poslaťod p.j.jack » Uto 19.02.2008 15:57

Ulh....dakujeme...a ajdinka posiela velke Cmuk....

rozmyslala som nad tym celu noc,ked hara vieme si ju postrazit i ked mojej susede to vadi...Teraz ma nadvahu a nevieme schudnut a ako by vyzerala keby sme ju dali sterilizovat,to by trpely ine organy...U nas vet.mi povedala ze uspesnost antibiotikmi na zapal maternice je 80% uspesnosti...a to je viac ako polovica.....a myslim ze je este stale dobreee lebo jej chuti papat a beha a tesi sa....
„Soucit se zvířaty souvisí tak těsně s dobrou povahou, že lze bezpečně tvrdit: ten, kdo je krutý ke zvířatům, nemůže být dobrý člověk.“ Tohle řekl už před více než dvěma stovkami let spisovatel Jean Paul.
p.j.jack
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 265
Bydlisko: Gbely

Re: Zahnisana maternica

Poslaťod Kača » Uto 19.02.2008 16:10

tak ti držíme palčeky na supr end
Kača
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2501
Bydlisko: Žilina

Re: Zahnisana maternica

Poslaťod mika » Uto 19.02.2008 22:25

sybil píše:vysvetlí mi niekto,ako môže mať pes zápal maternice??? :oo:


V podstate fene zacnu blbnut hormony, takze v maternici dochadza k zmenam na sliznici, pridaju sa k tomu bakterie, tie zmeny umoznuju rychlejsie mnozenie bakterii, takze v maternici je plno hnisu. Bakterie a ich toxiny ohrozuju fenu na zivote.
mika
Hafan
 
Príspevky: 602

Ďalší

Späť na Choroby