Vonkajšie parazity - vši, blchy, dravčík...

Sem píšte vaše otázky o rôznych chorobách.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Re: Blchy,čo s nimi?

Poslaťod Evel!n » Štv 04.06.2009 14:03

Ja som použila na radu od mojej chovateľky, keď sa nám na jeseň objavila blška a skutočne mnoźstvo vajíčok (predovšetkým za krkom), Orthosan...´videla som v niektorej téme, že nejakemu psovi to vysušovalo srs´t a spravili sa mu lupiny, ale ja som bola veľmi spokojná. Po umytí touto penou ani jedna blcha, ani stopa po hnidách. Takže fakt...som spokojná...a okrem toho mal nádhernú bielu voňavú srstičku z toho...možno nebude každý s mojim nazorom suhlasit, ale ja mam fakt len tie najlepsie skusenosti. :smile:
Evel!n
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 510
Bydlisko: Levice

Re: Invázia bĺch

Poslaťod Bára » Sob 04.07.2009 13:58

Máme problém. Akim chytil blchy od kamoškinho šteňaťa :ach: Zistila som to len včera, za ušami a na krku mal také čierne bodky(vajíčka, :kak: alebo čo to je? :ach: ), potom som si všimla aj blchu. Nie je ich extrémne veľa, maximálne tak 5, ale bojím sa, aby sa to neprenieslo aj na Chelsea, i keď obojok proti parazitom má. Vykúpala som ho v Orthosane pre dlhosrsté psy, čo zjavne nepomohlo. Tie čierne bodky zmizli, blchy ostali, niektoré sa mi podarilo chytiť a zneškodniť :james: . Pár ich však ostalo. Do obchodu sa dostanem najskôr v pondelok... čo dovtedy? Nemáte osvedčené niečo alternatívne z domácnosti? Psie blchy sú prenosné aj na človeka?
btw: Z kupovaných prípravkov? Rozmýšľam nad Frontline sprejom, koľko približne stojí? Búdu som preventívne vystriekala Biolitom proti lietajúcemu a lezúcemu hmyzu.
Doteraz som tomu pozornosť nevenovala, veď kde by moje psy blchy chytili... No vidím, že až tak nemožné to nie je :ach:
Bára
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1938
Bydlisko: Bratislava

Re: Blchy,čo s nimi?

Poslaťod vlastimildurcik » Pon 06.07.2009 13:31

Všetko na prírodnej báze je menej účinnejšie. Je veľa prípravkov. Pipetky, šampóny, pudre.... My používame pipetky a popritom aj puder proti blchám a kliešťom. Zatiaľ OK! Potom záleží na značke a účinnosti. Momentálne spokojnosť s pipetkou od Bayeru ( advantix ). Prípravok určený na liečbu a prevenciu blchy, kliešte a vši. :jop:
Človek žije preto, aby mohol mať rád, aby prijímal a rozdával lásku. " Psa si vie zadovážiť každý primitív, ale inteligenta možno spoznať podľa toho, čo vie urobiť pre zviera, keď je zle!" ( Frýbová: ROBIN )
vlastimildurcik
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 161

Re: Blchy,čo s nimi?

Poslaťod slávkaCora » Štv 09.07.2009 9:26

My používame obojok Scalibor, sme spokojní aj voči blškám, aj voči kliešťom. Až nato, že pred týždňom som jej osadila nový a prebehla k nám susedovie fenka a v zápale boja jej ho roztrhla:)) takže teraz čakáme na nový:(
slávkaCora
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 70

Re: Dravčíkovitosť - Cheyletiella yasguri

Poslaťod tera » Uto 14.07.2009 10:44

volako ma cosi zacina svrbet....pes sa skrabe dost ale vsade (uz sme pouzili prostriedok proti blskam) a ja mam asi tak 5 vyraziek ale vacsich jak od komara (ako od stipavej muchy) no neviem, neviem ale lupiny nema :ach: :nwm:
tera
Big Dog
 
Príspevky: 1916
Bydlisko: Horná Streda

Re: Dravčíkovitosť - Cheyletiella yasguri

Poslaťod meggie26 » Pia 17.07.2009 13:11

Dravcik je velmi rozsireny da sa lapnut vsade, na prechadzke na vystave. Ono u nas najosvedcenejsie bolo natriet penovym ortosanom na sucho nechat posobit aj dve hodky potom do sprchy a stronghold sice pes pachne ako nafta ale je pokoj. treba si dat potom pozor aby sa pes neolizoval.

blizsie info tu: http://www.medifoli.eu/liek.php?nr=5013
Každý úspech, ktorý dosiahneme, nám vytvorí nepriateľov.
Ak chceme byť obľúbení, musíme byť priemerní. (Eddie Murphy)
meggie26
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2362
Bydlisko: Nitra

Re: Blchy,čo s nimi?

Poslaťod Bára » Pon 27.07.2009 10:57

Ja s blchami teda bojujem mesiac a zatiaľ nič moc... Vystriekala som celý sprej Diffusil, no nezdá sa mi, že by zaberal :ach: Pipeta je teda vhodná aj na odstránenie bĺch alebo pôsobí len ako prevencia?? Blchy vraj sú na psovi len keď cucajú, inak sa zdržiavajú napr. v pelechu. Lenže Akim ma pelechov teda požehnane (teda raz spí na gauči, potom na posteli, potom tam, potom zas tam...). Mám teda vystriekať celý dom alebo stačí ak mu aplikujem pipetu a blchy naňho už nepôjdu? Poraďte, lebo asi podpálim celý dom :prd:
Bára
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1938
Bydlisko: Bratislava

Re: Blchy,čo s nimi?

Poslaťod meraja » Pon 27.07.2009 14:19

Bára ja som tiež použila difusil a nám skvelé zabral.
meraja
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2554
Bydlisko: Slovensko

Re: Blchy

Poslaťod Bára » Pon 27.07.2009 14:44

Meraja: Mne zabral len na ovčiande, na jorkovi akosi nechce :ach:

Ešte by ma zaujímalo... V sobotu zasa odchádzam do tábora. Psov pred tým vykúpem v antiparazitnom šampóne a preventívne vystriekam, nasadím pipety, všetky veci, deky, pelechy budú bez bĺch (to zabezpečím :james: ). Doma nezostane nikto, žiaden človek, žiadne zviera týždeň. Teda blchy a hnidy, ktoré ostanú v dome, prípadne v psej búde vonku za ten týždeň :rip: ? Ako dlho vydrží blcha bez krvi? Nemusím sa báť toho, že ak sa nezablšené psy vrátia do pôvodného prostredia, zas dostanú blchy? Alebo mám predtým pre istotu celý dom vyluxovať? :ach:
Bára
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1938
Bydlisko: Bratislava

Re: Blchy,čo s nimi?

Poslaťod leuska » Pon 27.07.2009 14:51

Mária Fedorová píše:Dnes ráno som skoro "skolabovala",našej fenke som objavila blchu v kožuchu.Doma mám sprej,pre takýto prípad,čo ak náhodou,ale moc som ho nepoužívala,a dnes ráno teda dostatočne.Striasa ma ešte teraz.
Vedeli by ste poradiť niečo prírodné? napr.také niečo ako čajovníkový olej proti kliešťom?

Prirodne zabera papradie :smile: Nazbieras,vysusis a zasijes do vankusa,ktory das do budy,alebo do pelechu,ak psik spi vnutri :smile: Blchy to nemaju radi,ale moji psi by ten vankus roztrhali,tak neviem :nwm: :ahoj:
ObrázokObrázokObrázokObrázok
leuska
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1374
Bydlisko: humenne

Blchy? Alebo co?

Poslaťod aloed » Pia 14.08.2009 10:51

Ahojte priatelia!

Dufam, ze mi budete vediet poradit s jednym problemom.
Ide o to, ze zijeme v Irsku v dlhsie neobyvanom dome aj so svojim psikom. Psika sme kupili ako stena este v maji, dokonca aj s blachami co sme zistili na dalsi den. Hned sme kupili sprej, vysprejovali a vyprali vsetky psikove veci. Blchy zmizli.
Kto by mi vedel teda vysvetlit zahadu toho, ze minuly mesiac sa k nam nastahovali tri nase pracovnicky, ktore zacali byt dokusane a vzdy vravia, ze to je od blch. Ale nas havo nema blchy iba sem tam ked jednu najdeme, ale to je normalne, kedze sa stretava aj s inymi psami a vala sa po trave. Je to trochu divne ze oni su postipane a my zatial nie, pricom spime so psikom.
Dokonca prisli k nam na vypomoc dalsie dve zeny a tie su ze vraj tize postipane od blch nasho psa. Vie mi niekto vysvetlit ako je to mozne, vraj blcha nejde na cloveka, ale tomu sa neda 100% verit. co ine to moze byt, ked sme takyto problem nemali pred tym nez prisli tie zeny.
Premyslam aj nad inymi variantami, kedze spia v posteli, na ktorej uz davno nikto nespal a tak podobne, ci to nemoze byt nieco ine. Neviem sice ako dlho trva kym sa s vajicka vyvinie drza blcha, ale snad tolko mesiacov nie. Mate nejake navrhy?
aloed
Okoloidúci
 
Príspevky: 6

Re: Blchy

Poslaťod renqa » Pia 14.08.2009 10:55

S týmto nemám veľa skúseností, ale neviem, či tie kadejaké spreje
a šampóny úplne pomáhajú. My keď sme mali kokríka, tak nepomáhalo
nič. Nakoniec sme ho dali kompletne odblšiť veterinárke.
A určite odporúčam aj nejakú prevenciu proti blchám, aby sa opäť neobjavili.
To je môj názor na vec. :yes:
renqa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3300

Re: Blchy

Poslaťod VikThor » Pia 14.08.2009 11:23

No ono stačí, že nezabiješ len jednu blchu a dohryzie xy ľudí, xy krát. Tvoj pes už blchy mať nemusí ale v dome ešte nejaká bude. Treba ju len chytiť :jop: . Navyše ak sú to také kusance na tele, že ich je aj viac vedľa seba tak to bude pravdepodobne blcha, nič iné.
VikThor
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 282

Re: Blchy

Poslaťod polepetko » Sob 22.08.2009 16:05

Takze pre tych, co este v zivote nevideli blchu (tak ako do dnes ja :hi: ) pripajam kratky popis blchy: Blcha je taky tmavohnedy resp. cervenohnedy maly parchant dlhy asi 3 mm a vyzera ako male chodiace mysacie :kak:. Je pomerne dost uzka a ma clankovity (taky ako skladany z malych clanockov) chvost, ktory sa pohybuje ako vceli zadocek - je dost ohybny. Hybe sa velmi rychlo a rada skace - v pohode aj 20cm (na nete najdete informaciu ze moze skakat az do vzdialenosti 1,5m). Zanechava tvrdy cierny trus, ktory vyzera ako jemne pomlete cierne sklo resp. cierny jemny piesok. Je to vlastne zaschnuta krv (ktorou sa blcha zivi) zmiesana s nejakym dalsim sajrajtom. Da sa nahmatat v psej srsti a je to citit ako nejaky vyrastok na kozi, ktory vam uteka pod rukami. Strasne tazko sa to chyta do ruk (najma na jorkovi :lol: )

Teraz nieco z netu: Pretože je blcha medzihostiteľom pásomnice psej, malo by po každom odblšení nasledovať i odčervenie na pásomnicu. Vývojové štádiá: Vajíčka blcha kladie väčšinou mimo tela psa 500 vajíčok, a to v okolí jeho príbytku. Za 5 - 12 dní sa z vajíčok liahnu malé, belavé larvy, ktoré sú obrastené jemnými chĺpkami. Larvy žijú mimo tela hostiteľa, väčšinou v jeho blízkom okolí a živia sa organickými čiastočkami prachu. Asi po 10 dňoch sa larvy zakuklia. Po 11 - 20 dňoch opúšťa kuklu už dospelá blcha, ktorá ihneď vyhľadáva psa, aby mohla sať krv, ktorá je jej jedinou potravou. Dospelá blcha žije priemerne 3 - 5 mesiacov. Celkom mimoriadne môže celý vývoj blchy od nakladenia vajíčok, cez štádium larvy a kukly až po vyliahnutie prebehnúť v srsti psa.

Galeria blch je tu: http://www.biolib.cz/cz/gallery/dir632/
polepetko
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6

Re: Blchy? Alebo co?

Poslaťod maydanoz » Uto 25.08.2009 19:57

Blchy ziju na svojom hostitelovi - cize psovi. Tam sa rozmnozuju, samicka nakladie vajicka do srsti, tieto vajicka postupne zo psa padaju po celom byte, drzia sa najradsej v kobercoch, dekach, v posteliach...proste vsade. Neskor sa z tych lariev vykluju ich deti- nove blchy, ktore na prezitie potrebuju cucat krv. Psia blcha tak hlada vhodneho hostitela, omylom moze 2-3 krat pohryzt aj cloveka, ale na cloveku neostane, pretoze je to psia blcha. Cela zahada je v tom, ze ta blcha testovala, ci je to pes alebo clovek....
Ked zabijes vsetky blchy na psovi, v jeho okoli su tisice lariev, ktore cakaju na vhodnu prilezitost, aby sa mohli nacucat krvi. Takze problem este zdaleka nieje vyrieseny. Treba znicit vsetku haved v celom okoli- vsetko hlavne poriadne povysavat, vyklepat koberce..atd...nezabudni na auto... Potom postriekat sprejom..Je to komplikovane...
maydanoz
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 384
Bydlisko: CH

PredchádzajúciĎalší

Späť na Choroby