Vonkajšie parazity - vši, blchy, dravčík...

Sem píšte vaše otázky o rôznych chorobách.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Re: Vonkajšie parazity - vši, blchy, dravčík...

Poslaťod MiRy » Ned 02.10.2011 23:06

No a este som zabudla napisat, ze som povysavala a vystriekala matrac na posteli a dala ihned prat postelne pradlo. Inak toto mi dost pomohlo:
"Vývojové štádiá: Vajíčka blcha kladie väčšinou mimo tela psa 500 vajíčok, a to v okolí jeho príbytku. Vajíčka nie sú lepkavé, preto po uschnutí z hostiteľa padajú na zem do okolia. Za 5 - 12 dní sa z vajíčok liahnu malé, asi 4 mm dlhé belavé larvy, ktoré sú obrastené jemnými chĺpkami. Larvy žijú mimo tela hostiteľa, väčšinou v jeho blízkom okolí a živia sa organickými čiastočkami prachu. Asi po 10 dňoch sa larvy zakuklia. Po 11 - 20 dňoch opúšťa kuklu už dospelá blcha, ktorá ihneď vyhľadáva psa, aby mohla sať krv, ktorá je jej jedinou potravou. Dospelá blcha žije priemerne 3 - 5 mesiacov. Celkom mimoriadne môže celý vývoj blchy od nakladenia vajíčok, cez štádium larvy a kukly až po vyliahnutie prebehnúť v srsti psa. „Dospelé blchy sa živia krvou, ktorú cicajú niekoľkokrát denne. Samička musí sať krv pred každou znáškou. Po nacicaní trávia blchy veľkú časť života mimo tela hostiteľa, avšak v jeho najbližšom okolí. „Blchy sa nachádzajú na psovi alebo mačke, len pokiaľ sa potrebujú nasať krvi, čo je približne 20 minút až 4 hodiny. Všetok zvyšný čas, kedy kladú vajíčka, alebo sa z vajíčok vyvíjajú larvy, trávia mimo zvieraťa: v šatstve, kobercoch alebo majiteľovej posteli. „Ošetrenie prostredia je spojené predovšetkým s udržiavaním celkovej čistoty, každodenným vysávaním kobercov, umývaním podláh, čistením miest odpočinku zvierat a pod. Týmto spôsobom môžeme z prostredia odstrániť až 95 % blších vajíčok a asi 20 % blšieho trusu, lariev a kukiel. Keďže blšie larvy sa nepohybujú ďaleko od miesta liahnutia, výskumy ukázali, že až 83 % času strávia v dolnej časti koberca, obtočené na kobercových vláknach, a často sú s nimi veľmi silne prepletené. Pri kuklení larva vychádza hore po kobercovom vlákne a otáčaním sa okolo neho maskuje kokón, v ktorom sa vytvára kukla. Je potrebné preto dôkladné povysávanie miest, kde zvieratá spia, tiež miesta okolo okrajov kobercov, okolo tepelného zdroja, štrbín v podlahe, pod nábytkom je potrebné venovať zvýšenú pozornosť tzv. „chuchvalcom“ z prachu a pod. Hneď po vysatí priestoru je potrebné vrecko z vysávača odstrániť a vyhodiť. Ošetrenie zvieraťa je spojené s ničením dospelých bĺch, ktoré sa nachádzajú priamo na psoch. (Zdroj: referaty.sk, dogs.sk)
"Pes bude v skutočnosti dávať pozor iba na chladničku a špajzu."
MiRy
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 49

Re: Vonkajšie parazity - vši, blchy, dravčík...

Poslaťod MiRy » Ned 02.10.2011 23:14

Minnie:

Offtopic: Ona byva u mna v byte iba 4 dni, lebo doteraz byvala vonku, ale bola chora a veterinarka nam dala antibiotika tak som si ju vzala na pozorovanie domov....a uz tu asi nacas zostane, lebo sa zda, ze to nachytala niekde vonku vo vybehu abo co...Lotka je vlastne firemny psicek. Zaujimave, ze jej brat pravdepodobne neschytal ani jednu..Ale okupeme aj jeho pre istotu...A ci jedna blcha abo 15 ja v tom nevidim rozdiel, uz som si veeela precitala o neznicitelnosti blch...su to hnusne svine....
"Pes bude v skutočnosti dávať pozor iba na chladničku a špajzu."
MiRy
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 49

Re: Vonkajšie parazity - vši, blchy, dravčík...

Poslaťod Minnie » Ned 02.10.2011 23:30

Offtopic: ale neboj, nie su neznicitelne :no: ked uz ju budte priebezne drzat v cistote, tak neverim, ze ich zas tolko moze nachytat. isto skus ten scalibor, nam velmi pomohol proti kliestom
Na svete nie je toľko tmy, aby dokázala zhasiť jednu maličkú sviečku.
Minnie
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 333
Bydlisko: Jelenec

Re: Vonkajšie parazity - vši, blchy, dravčík...

Poslaťod MiRy » Pon 03.10.2011 8:00

Offtopic: Dakujem za povzbudenie....este nad tym Scaliborom premyslam, ona ho mala aj ked nachytala tie blchy, ale zas je pravda, ze ho nosi hadam uz od Aprila..
"Pes bude v skutočnosti dávať pozor iba na chladničku a špajzu."
MiRy
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 49

Re: Vonkajšie parazity - vši, blchy, dravčík...

Poslaťod wer » Pon 03.10.2011 8:25

pravda, ze tiez citam taketo hororove scenare s blchami, ale co som ja mala skusenost (jedinu, chvalabohu) s blchami na psovi, zijucom celorocne vonku - tak sme sa ich zbavili raz-dva. viac, ako dva dni to asi netrvalo, ziadnu dezinfekciu okolia som ani nerobila :hi: , len tusim psa okupala, dala pipetu a bol pokoj. ale pravdepodobne, ked je to uz v pokrocilom stadiu, tak je to ine. len ked sa to podchyti hned (na mojho asi preskocili z maciek), tak staci vykynozit tie dospele a ani nestihnu naklast vajicka a rozmnozit sa. kdezto neskor je to uz asi boj.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Vonkajšie parazity - vši, blchy, dravčík...

Poslaťod hruska » Pon 03.10.2011 8:46

Foxy prisla z utulku totalne zablsena, vo vani z nej odskakovali stovky blch, ale zbavila som sa ich rychlo. Jeden kupel, vystriekanie okolia BioKillom, dokladne povysavanie bytu a bolo po blskach.
hruska
Multišampión
 
Príspevky: 7379

Re: Vonkajšie parazity - vši, blchy, dravčík...

Poslaťod larami » Pon 03.10.2011 10:18

no aj ja som nedávno bojovala s touto pliagou ,ktorú RR schytala od doterného samovenčiaceho sa kokra.Nepomohol furminátor ani kúpele prenieslo sa to aj na druhú sučku a tak smer veto .Kúpila som spot_on či ako sa to volá :no: to zabralo a na vystriekanie som dostala niečo čo páchlo ako benzín :oo: či čo ,ale zabralo a to je základ ,ked že psice mám vo vnútri domu.
pre Laru Prosba psa´´ bud v mojich ťažkých chviľach vždy so mnou.S Tebou je pre mna všetko ľahšie. ´´Obrázokza Dúhovým mostom 01.02.2010
larami
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 782
Bydlisko: Snina / Wien AT

Re: Vonkajšie parazity - vši, blchy, dravčík...

Poslaťod Retuska » Str 26.10.2011 7:36

Akurát bojujeme s tymito parazitmi.Nasa civavka prisla domov cela zablsena videla som prv iba vytrusy no pomalicky aj pekne blsky po nej liezli.Nevedela som co s tym,tak veterinarka mi odporucila Frontline,kt.som mu podala.Myslite ze to zaberie?pisu ze je to prevencia,nie liek....
Retuska
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 344

Re: Vonkajšie parazity - vši, blchy, dravčík...

Poslaťod Sunny » Štv 27.10.2011 9:42

Na blchy netreba lieky :no: treba ich vyhubiť a to by mal Frontline zvládnuť. Akurát treba sledovať psíka, možno bude treba dávku zopakovať. A pri veľkom zablšení by som nejako riešila aj okolie psíka - koberce, pelechy atď., kvôli vajíčkam.
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8294
Bydlisko: Morava

Dravčík

Poslaťod Beris » Pia 18.05.2012 11:57

Ahojte,

mám 2,5 mesiaca psíka z útulku (vek 1 rok), kde sa nakazil dravčíkom. Nevieme sa ho zbaviť. Najskôr som ho okúpala s antiparazitárnym šampónom zn. Jonathan, ale nepomohlo, škriabal sa ďalej. Bola som s ním 2 krát na veterinárnej poliklinike. Prvý krát mu dali spot on Advocate (ja mu dávam pravidelne aj Frontline) a odporučili Omega výživový doplnok na podporu imunity a do jedla mu mám dávať olivový olej. To som všetko dodržala. Po troch týždňoch kontrola a dostal ďalší Advocate, ale mám pocit, že mu nič z toho vôbec nezaberá a že sa mu to stále zhoršuje. Kožu a srsť má vysušenú a matnú. Srsť má redšiu a ďalej mu padá, kúše sa a škriabe ako o dušu. Veterinár mi pri prvej prehliadke hovoril, že ak to nezaberie, že dostane lieky, ktoré ho môžu priotráviť. Ale to by som nerada riskovala.
Ešte som rozmýšľala, že kým mu snáď začne účinkovať ten druhý Advocate (zatiaľ ho má aplikovaný len 3 dni a vraj najviac účinkuje 9. deň), že by som mu dala zatiaľ nejaký protisvrbivý sprej, lebo sa nemôžem pozerať na to, ako sa chudiatko stále kúše a škriabe. Môže sa kombinovať Frontline + Advocate + nejaký protisvrbivý sprej (napr.Vetriderm) alebo nejaký antiparazitárny sprej? Nebude to až príliš veľa chémie? Prípadne poznáte niečo účinnejšie, čo by som mu mohla dať? Kúpeľ má zatiaľ zakázaný, aby som nezmyla ten Advocate. Prosím, viete mi poradiť?

Čo sa týka stravy - kombinujem granule (Pedigree a Hills Science Plan) a varenú stravu, snažím sa, aby ju mal pestrú a vyváženú...
Beris
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8
Bydlisko: Bratislava

Re: Dravčík

Poslaťod MisheliQ » Pia 18.05.2012 12:04

Offtopic: Granule sa nesmú miešať! Jedine v prípade, keď chceš prejsť z jedných granúl na iné a aj to sa robí postupne!
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Vonkajšie parazity - vši, blchy, dravčík...

Poslaťod Mackie » Pia 18.05.2012 12:20

skus dalsie vysetrenia, tam bude viac problemov, treba hladat dalsie priciny, nehovoriac o strave, to by tiez bolo treba zmenit
ak veterinar nepatral dalej, treba zajst k inemu
ta tu je tota tuja
Mackie
Multišampión
 
Príspevky: 10425
Bydlisko: PO/KE (mon)

Re: Dravčík

Poslaťod Beris » Pia 18.05.2012 15:01

MisheliQ píše:Offtopic: Granule sa nesmú miešať! Jedine v prípade, keď chceš prejsť z jedných granúl na iné a aj to sa robí postupne!


Prečo sa nesmú miešať granule?
Beris
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8
Bydlisko: Bratislava

Re: Vonkajšie parazity - vši, blchy, dravčík...

Poslaťod Sunny » Pia 18.05.2012 15:07

Offtopic: Granule a varená strava majú rôznu dobu trávenia. A psi majú rôzne citlivé trávenie. Niektorým nerobia problém ani granule zmiešané s mäsom, iným robí problém aj jedna dávka taká a druhá taká. Záleží to od psa. Plus treba dohliadnuť na to, aby tá varená časť dávky bola vyvážená - takže miešťa granule s ryžou (ako príklad) je blbosť, lebo tým rozhádžeš pomery živín.
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8294
Bydlisko: Morava

Re: Vonkajšie parazity - vši, blchy, dravčík...

Poslaťod Beris » Pia 18.05.2012 15:23

Mackie píše:skus dalsie vysetrenia, tam bude viac problemov, treba hladat dalsie priciny, nehovoriac o strave, to by tiez bolo treba zmenit
ak veterinar nepatral dalej, treba zajst k inemu


Aku stravu odporúčaš? Žalúdočné problémy mal, keď sme ho zobrali z utulku, ale odvtedy, čo mu dávam čerstvú a pestrú stravu, aby mal všetky živiny, tak nemá ani hnačky ani krv v stolici. Ma pevnu pravidelnu stolicu, žiadne žalúdočné problémy. aj som si naštudovala veci odtialto z fóra čo sa týka varenej stravy.On bol v utulku mesiace podvýživený, ako všetky psíky, kto vie, čo im tam dávajú, takže tam bude asi tá hlavná príčina jeho oslabenej imunity. Veterinar zatial nepatral dalej, dal mi druhy krat Advocate. teraz to má pôsobiť a o 3 týždne máme prísť na kontrolu. vraj je to dlhý boj, ale ja sa nemôžem na to pozerať, ako sa chudák škriabe. Tie parazity má veľmi premnožené. Chcem mu nejako pomôcť, kým bude účinkovať ten Advocate, preto zvažujem, či mu mám dať sprej proti svrbeniu, či to nebude spolu s tým Frontlinom a Advocatom už príliš veľa chémie...
Beris
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8
Bydlisko: Bratislava

PredchádzajúciĎalší

Späť na Choroby