Vestibulárny syndróm

Sem píšte vaše otázky o rôznych chorobách.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Vestibulárny syndróm

Poslaťod pes Rexo Tull » Str 25.11.2015 22:23

Vestibulárny syndróm príznaky:
-pes začne vracať
-je neschopný chôdze
-padá do jednej strany
-má vykrútenú hlavu do jednej strany
-pri chôdzi pôsobí "opitím" dojmom
-oči mu behajú nekontrolovateľne buď hore-dole alebo doprava a doľava- prípadne kombinovane
-ľahko je tieto príznaky zameniť s mŕtvicou a pes je zbytočne utratení. Vestibulárny syndróm odzneje do 48 hodín (pes prestane vracať ale problem s rovnováhou ostávajú). Posledné príznaky odznejú v priebehu týždňa max. mesiaca

Tento príspevok píšem na základe svojej skúsenosti s Vestibulárnym syndrómom u svojho staršieho psa (14,5 r.). Kedže sa jedná o dosť hrozivý stav u psa a na internete o tejto chorobe nie je veľa informácií, chcem stručne popísať moju skúsenosť s touto chorobou. Ak môj príspevok dokáže zachrániť aspoň jedneho psa tak viem že malo zmysel sadnúť si za počítač a spísať moju skúsenosť. Tiež to robím aj preto že som vdačný za to že sa môj psík ešte vrátil a môžme si ešte spolu užiť jeho posledné chvíle.

Večer pred chorobou: psík bol ako vždy na večernej prechádzke po ktorej sa najedol a išiel si ľahnúť. Nič nenasvedčovalo tomu žeby sa jeho stav mal zhoršiť. Odišiel som do práce na nočnú smenu s tým že ráno pôjdeme ako stále na prechádzku

Ďeň 1: ráno o 6:00 mi zvoní telefón. Žena mi oznámila že psík povracal celý byt a leži zvláštne vykrútený do jednej strany a nemôže sa postaviť. Kedže to je starý pes a posledné dva roky veľmi ťažko chodí - pomyslel som si že prišiel jeho koniec.
Keď som prišiel domov našiel som psa ležať v zvláštnej polohe. Keď som sa ho snažil postaviť okamžite sa zvalil na zem. Pôsobil ako keby je omámený a nevie udržať rovnováhu. Okrem toho mal tiež vykrutenú hlavu do boku. Do tej strany do ktorej padal, ale to som si všimol neskôr. Okrem toho mal neprítomný pohľad, vyplazený jazyk a čo bolo zvláštne jeho oči kmitali hore dole a do strán. Bol na neho žalostný pohľad. Pomyslel som si že sa jedná o mozgovú mŕtvicu a že je to jeho koniec. Zavolal som veterinára ktorý mohol prísť až za dve hodiny. Tak som si teda k nemu sadol a proste som sa s ním rozlúčil. Myslel som si že keď príde veterinár tak vykoná eutanáziu.
Keď dorazil veterinár skonštatoval že sa pravdepodobne jedná o mŕtvicu ale že mu treba ešte dať šancu. Dostal nejaké injekcie a ak by sa jeho stav nezlepšil tak mám zavolať a veterinár by ukončil jeho život.
Psíkovy som teda urobil provizórny pelech. Kúpil som podložky pre ležiacich pacientoch kde som ho uložil a kde vykonával potrebu, kedže von nedokázal ísť - nedokázal chodiť- padal do jednej strany. Dal som mu napiť a nechal ho spať. Sadol som si za počítač a skúsil som sa dopátrať k nejakým informáciám. Keď som zadal do vyhladávača že psík má hlavu na bok a padá - dostal som sa k článkom ktoré presne popisovali stav môjho psa - hlava na bok, kmitanie očí, vracanie, neschopnosť chodiť a udržať rovnováhu. Tejto chorobe sa vraví Vestibulárny syndróm a postihuje hlavne starších psov. Dochádza k narušeniu rovnovážneho systému u psa ktorý je preto neschopný chôze a padá. A čo bolo najdôležitejšie všade sa písalo že táto choroba sama od seba odznie v priebehu 24 až 48 hodín a nezanechává žiadne následky a ani sa nevracia. Táto posledná informácia mi dodala obrovskú nádej aj keď do ďaľšieho dňa u môjho psa nedošlo k žiadnemu zlepšeniu. Pes stále spal. Vracať už síce prestal ale zato vyzeral veľmi zle. Keby sa nedopátram k informácii že táto choroba sama odíde a nezanechá následky asi by som ho dal utratiť čo však bola príšerná predstava kedže som s ním prežil tretinu svojho života. V noci keď som mu dal vodu sa ešte posledný krát povracal

Deň 2: Celý deň sa nič nezmenilo. Pes väčšinu dňa prespal. Bolo nevyhnutné mu dávať vodu. Veľmi tažko sa mu pilo preto som mu vodu striekal injekčnou striekačkou do úst. Inak to nešlo. Nebol schopný sám piť. Večer som mu uvaril kuracie prsia a skúsil som mu dať žrať. Neveril som že bude mať záujem ale keď zbadal mäso ihneď otvoril ústa aby som mu dal. Pri tom stále ležal. Dal som mu pár súst a takto som ho po troške kŕmil asi každé dve hodiny. Večer bolo vidieť že sa mu trošku vrátila sila. Ale len trochu. Sem tam zdvihol hlavu a to bolo všetko

Deň 3: Keď som sa ráno zobudil dúfal som že sa psík sám postaví a bude už chodiť. Ubehlo už spomínaných 48 hodín počas ktorých by táto choroba mala odísť. Bol som veľmi nervózny lebol som vedel že ak sa nepostavú budem ho musieť utratiť. Prišiel som teda k nemu a snažil sa ho postaviť. Ihneď padol do strany a viac sa nepostavil. Bolo to hrozné sklamanie. Všetká moja nádej na jeho uzdravenie sa rozplynula.
Vonku konečne začalo babie leto. Vzal som ho na ruky a zniesol po schodoch dole pred činžiak kde som ho položil na trávu aby sa trošku nadýchal čerstvého vzduchu a tiež som si myslel že keď bude vonku tak sa bude snažiť chodiť. Ale nebolo to tak. Pes ležal takmer ako mŕtvy na zemi. Slnko mu rozžiarilo srsť....Zobral som ho znovu na ruky a odniesol domov. Keď som ho niesol bol ako mŕtvy. Nohy mu vyseli a bol úplne bez života. Bol to strašný pohľad. Povedal som si že mu dám ešte jeden deň a potom zavolám veterinára aby ukončil jeho trápenie.
Čo však bolo zaujímavé pes akokeby netrpel žiadnymi bolesťami. Žral aj pil vodu len nevedel pri chôdzi udržať rovnováhu a padal. To mi bolo podozrivé.
Večer sa však situáci zhoršila. Pes sa zobudil a už nechcel spať. Hrozne dychčal a veľmi zvláštne ležal. Bolo očividné že mu niečo je. Ten pohľad na neho ako sa trápil bol príšerný. Nevedel som mu nijako pomôcť. Bola asi pol noc a keby sa ocitne v takomto stave v priebehu dňa asi by som to nevydržal a dal ho utratiť. Bolo viac než jasné že sa veľmi trápi. Po asi 4 hodinách od vyčerpania zaspal.

Deň 4: Ráno som sa prebudil s tým že toto bude jeho posledný deň. Vstal som a išiel som mu vymeniť pelech pretože bol celý preštatí. Zodvihol som ho a preložil vedla do izby. Keď som ho išiel položiť tak si zrazu neľahol ale ostal stáť na štyroch nohách. Nechcelo sa mi tomu veriť. Síce ledva stál a bolo vidieť že je to pre neho strašne namáhavé ale stál a to bol obrovský pokrok. Ihneď som s ním išiel von. Vonku začal opatrne chodiť. Stále ešte padal ale už dokázal prejsť pár krokov a aj sa sám vycikal a vykonal potrebu. Keď som si spomenul na to že v noci som ho chcel dať utratiť zamrazilo ma. Od tohto rána sa začalo všetko zlepšovať. Psík robil veľmi pomalé pokroky. Aj keď stále padal a bol veľmi zvláštne vykrútení do jednej strany - dokázal však chodiť. Trvalo ešte asi 5 dní pokiaľ všetky tieto príznaky odzneli. Dnes po mesiaci je pes ako pred tým. Akokeby sa nič nestalo. Jeto až neuveriteľné pretože som sa s ním rozlúčil a on sa ešte vrátil. Dnes som vdačný za káždý jedeň deň ktorý spolu ešte strávime.
Týmto príspevkom chcem dať nádej aj niekomu kto prežíva niečo podobné a hlada na internete nadej. Verím že po prečítaní tohto príspevku Vám to dá nádej na uzdravenie Vášho psa. Aj keď príznaky vyzerajú byť hrozivo-treba vydržať a dať psovi šancu. Pokial sa jedná o Vestibulárny syndróm tak tento odíde sám od seba. Treba však psovy dávať žrať a piť a to doslova "z ruky". Takže pozor na to. Ak Vám záleži na svojom psovy dajte mu šancu a nenechajte ho zbytočne utratiť!!!!
pes Rexo Tull
Okoloidúci
 
Príspevky: 1

Re: Vestibulárny syndróm

Poslaťod sjuzi » Sob 23.04.2016 20:14

ďakujem za tému. My sme mali niečo podobné. Psík tiež prežil:) Celkom sa zotavil za pár dní (chôdza super, náklon hlavy žiadny), ale máme isté zdravotné problémy.....po tomto stave nám trošku máva problémy s prehĺtaním a musím mu mäsko krájať na malé kúsky, inak sa drhne...a taktiež má časté záchvaty "reverzného kýchania"...Môže to súvisieť? Už sme konzultovali s 5timi veterinármi, nikto nevie určiť presnú príčinu toho reverzného kýchania:(Nemáte niekto podobný problém? Dosť nám to už robí paseku, lebo keď má záchvat, tak nechce žrať a musí teraz pribrať na váhe:(
sjuzi
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 19

Re: Vestibulárny syndróm

Poslaťod riorojrian » Pon 02.05.2016 15:09

čauko stalo sa nam niečo podobné mám 10 ročného ratlíka a ked chodim do prace nosim ho otcovi a prišiel som vnoci a vraj mal nehodu .... že ho našiel v bazéne ale prázdnom že spadol ... to isté psik mykal hlavou očami stale ako opitý nevedel vôbec stáť na nohách vtedy som ešte nevedel myslel som že ma ťažká otras mozgu vraj dostal nejaku injekciu a že bude dobre ....

. ibaže zlepšienie neprichádzalo ani po par dňoch cely prvy tyždeň bol pre nas oboch velmi ťažký. psík nechcel jesť asi prve 3 dni vôbec iba vodu pil aj tu stale grckal chudak nevykonal vleku potrebu tiež 3 dni a cikal mi všade do perin kedže nevedel vobec kde je sever noci tiež predychčal točila sa mu hlava zle mu bolo ... chodili sme k veterinárovi pravidelne na injekcie ten už niečo spominal že to može byť vestibularny syndrom a že z toho pádu má opuch mozgu a vraj to prejde ...

preplakal som strašne vela ten pes je somnou 10 rokov každý deň je somnou viac ako hocikto... prichádzali prve pokroky začal papať chodili sme von ale stále padal hlavu stále do boku ... a tá mu ostala doteraz stalo sa to cca 9 mesiacov dozadu a psík má stále hlavu doboku naštastie chodí behá šantí zo všetkeho ostatného sa dostal ale myslím že nepočuje na uško proste nereaguje na jednu stranu vždy sa otoči na druhu vela krat ho musim naháňať...že by vyšiel po schodoch hore alebo dole už neexistuje a to bol hore vždy skôr ako ja :(...

tieto veci mu zostali aj skoro rok po tom ale z ostatneho sa dostal po vyše mesiaci až dvoch .... rovnováhu clekom má skáče behá zúri a som nesmierne rád že sa spolu stále hráme že robí pokroky a stále ho vidím ako sa rovnako teší aj ked má dosť neprijemne trvalé následky..

Taso premňa veľa znamená je to moj bráško dostal som ho ako 10 ročný malý chlapček a teraz mám 21 a on je stále somnou žijeme v nemecku a snažím sa mu spraviť pekný dôchodok .... ešte dalšia vec že vživote by ma nenapadlo ho dať utratiť a veterinár to tak isto ani raz nepomenul
riorojrian
Okoloidúci
 
Príspevky: 1

Re: Vestibulárny syndróm

Poslaťod Nadkaadori » Uto 21.03.2017 16:10

Dobrý deň, chcela by som sa podeliť o moju skúsenosť a odkázať všetkým, aby sa nevzdávali. Ja som hľadala vo všetkých možných fórach a všade bolo písané, že tento stav sám odoznie behom niekoľkých dní. U nás to trvalo však až cez 2 celé mesiace. Prvý mesiac havko nebol schopný ničoho. Ani chôdze, ani príjmania potravy, len ležiace telíčko, ktoré ďalšie dni začalo navyše nenormálne rotovať po zemi. To boli také vývrtky, že som ju musela držať nonstop na rukách, pretože by si ublížila. V noci to bývalo najhoršie. Pomohli len sedatíva. Havka som musela celý mesiac kŕmiť, vyprázdňovať, chcelo to hodne času, trpezlivosti, nervov, plienok, podložiek, podávať stravu doslova po milimetrových sústach a striekať vodu injekciou. Hlavičku mala vytočenú a oči jej kmitali prvé dva týždne. Celková paralýza a tento veľmi zlý stav, kedy rotovala po zemi a museli sme ju všade nosiť so sebou a držať ju, aby si neublížila trval viac ako mesiac. Na cca 5-ty týždeň sa havko zázrakom sám postavil na nohy, no ešte stále nebol schopný chôdze, často padal a rotoval, tak sme trénovali krok po kroku celé dni, robili masáže nožičiek, chrbtice, hlavy, podávali stravu, vodu a vitamín B1. Stav vyzeral naozaj žalostne. Všetkým, ktorým prešiel za týždeň úprimne závidím, lebo tým peklom, čo sme si prešli my neprajem prejsť nikomu. Bola som neskutočne vyčerpaná, pes vyžadoval 100% môjho času, neustály dozor a veľmi, naozaj veľmi veľa úsilia. Bola som zničená, nevyspatá, unavená, uplakaná či to má vôbec zmysel... no podstatný je záver - to všetko STÁLO ZA TO. Po takmer troch mesiacoch chodíme spolu opäť na prechádzky, havko pekne sám papá, venčí sa, dokáže chodiť po schodoch, hlavička sa takmer vyrovnala a ja sa teším z každého jedného dňa, ktorý môžeme tráviť spolu a že som vydržala. Neľutujem ani jednu tú bezsennú noc. Prajem všetkým, ktorí týmto prechádzajú, aby v sebe našli silu postarať sa o svojho najlepšieho priateľa a nevzdávali to.
Nadkaadori
Okoloidúci
 
Príspevky: 2

Re: Vestibulárny syndróm

Poslaťod mtzachy » Uto 24.04.2018 12:13

Zdravim Vas vsetkych.... neviem ci to mame tiez ale popisem moj problem...moj lilo 2rocny civaviak sa moce resp. sa tacka vacsinou na pravu stranu pripada mi ako by bol opity... aj je taky bez nalady taky malatny,neviem no aj by sa hral kruti chvostikom len sa mu neda chudatu mojmu... bol som aj u veterninara samozrejme hned ako sme spozorovali ze nechce skakat na gauc behat po schodoch alebo sa suchne zarubne stolicky ako keby zle videl, ten nam povedal ze to je neurologickeho povodu hneed som sa tam rozreval...:( aj teraz mi je do placu vsade hladam co mu moze byt. inak papa aj pije chuti mu len vela spi... taky ako by bol vycerpany z tej motoriky ktoru nemoze ovladat...aj sa vycika vykaka len to dlhsie trva kym pride na to ako sa ma k tomu postavit. no sme objednany na zajtra t.j.25.4.2018 do trencina na neurologiu k p.dr palusovi, tak uvidim bodaj by to nebolo nic vazne a dufam ze sa z toho skoro dostane....
mtzachy
Okoloidúci
 
Príspevky: 20

Re: Vestibulárny syndróm

Poslaťod Margita » Sob 12.05.2018 18:50

moj pes maval tiez take prejavy,taku bocnu chodzu ako krab,do toho krce,zachvaty...tiez sme boli u Palusa.drzim palce ,lepsieho neurologa nenajdete,snad to nebude take vazne ako u nas ale nemalo by kedze vas ma len 2 roky
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Vestibulárny syndróm

Poslaťod LubicaS » Štv 20.01.2022 18:45

ĎAKUJEM veľmi pekne za Váš príspevok!!! Zachránil ste mi psa :smile: Rony, vlčiak vlkošedý, 55kg, v čase (09/2021) príznakov už starý pánko, 13 rokov... už sme aj volali MvDR. na útratu, uviedla, že to bude mozgová príhoda, stále padal na pravú stranu, vôbec neustál rovnováhu, krútil hlavou, nevedel ani piť, ani jesť... hľadala som na nete, našla som tento Váš príspevok a tak sme čakali, kŕmili malými dávkami ... a cca po 2-3 týždňoch už bolo dobre... nie je to na 100%, ale na 90% určite :) prajem všetko dobré! Ľubica S. :smile:
Prílohy
S20_7291.jpg
Rony
LubicaS
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2
Bydlisko: Bratislava

Re: Vestibulárny syndróm

Poslaťod pigie » Štv 20.01.2022 19:47

Offtopic: Vas prispevok potesil :) Je fajn vediet, ze forum stale niekomu pomaha. Vela zdravia psikovi prajem :smile:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Vestibulárny syndróm

Poslaťod Slausa » Štv 20.01.2022 20:48

Offtopic: Asi aj pre toto ma df vyznam
Slausa
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1483

Re: Vestibulárny syndróm

Poslaťod clupko » Pia 21.01.2022 8:32

Offtopic: presne to som si povedala. krasne :hi: nech sa psikovi dari!
It is often said that before you die your life passes before your eyes. It is in fact true. It's called living.
clupko
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1916
Bydlisko: za horami


Späť na Choroby