Switch to full style
Sem píšte vaše otázky o rôznych chorobách.

Pravidlá fóra

Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.
Odoslať odpoveď

Re: Oči - slzenie, zápal, hnisanie, opuchnutie

Pon 01.04.2019 8:45

:oo: :oo: :oo: :oo: to co?? normalne si ma vydesila, aj nyxovi obcas slzia oci...
a stihli ste ich vytiahnut vcas? neposkodilo mu to zrak..? :ua: to co sa to k nam vsetko dostava... ako sa to prenasa?

Re: Oči - slzenie, zápal, hnisanie, opuchnutie

Pon 01.04.2019 8:45

:oo:

Ako sa na to prišlo? Aké vyšetrenie? Ariskovi slzí očko pomerne dlho a nič sa stále nenašlo, nereaguje to na lokálne ATB a kontrast nič neukázal, očičká mu tiež svietia na modro. Teraz som sa vydesila. :zima:

Re: Oči - slzenie, zápal, hnisanie, opuchnutie

Pon 01.04.2019 8:51

Ja som o tom nedavno pocula od veta, ked nam daval advocate na odcervenie. Ale som nemyslela, ze akoze sa to vazne vyskytuje :oo: Som myslela, ze take bla bla reci od veta a bububu kvoli odcervovaniu... :ua:
Dufam, ze bude Avery OK!

Re: Oči - slzenie, zápal, hnisanie, opuchnutie

Pon 01.04.2019 9:01

myslim, ze ten modry odraz nebude uplne dobra diagnosticka pomocka, skor ta zmena farby odrazu mi indikovala, ze je nieco zle. to sa asi nezmeni len tak znicoho nic. (o tej farbe odrazu som kedysi nieco citala, modra farba je uplne normalna, aj ine farby. aj kazde oko inak.)

lindi, ked mu oci vysetrovali, pravdepodobne by na to prisli - dospele parazity su viditelne volnym okom, len mozu byt skryte, nemusia byt rovno na duhovke.

avery ich mal pod tretim vieckom. mozno keby som mu fakt podrobne pozrela oci, nasla by som ich aj sama, neviem. dali mu do oka farbivo a este nejaku latku a poriadne popozerali. nasli to velmi rychlo. podali kvapky na umrtvenie oka a parazity vybrali normalne pinzetou. neda sa proti tomu v podstate nic ine, ziadna prevencia. len potom mechanicky vybrat parazity a preliecit. nastastie si to nechal vybrat, niezeby neprotestoval, museli sme ho dobre drzat, ale necukal sa. vraj tam mali nedavno jedneho psa, ktoreho kvoli tomuto vyberaniu museli uspat, nedalo sa inak...

prenasaju to musky z rodu Drosophila. sadaju k ociam a nakladu tam vajicka.

vyzera, ze mu to zrak neposkodilo. ale si nadavam, ze som nesla skor k vetovi, uz mu to slzi peknych par tyzdnov :pac: ale fakt sa neskrabal. stale som mu to len utrela rukou alebo servitkou. myslela som, ze som len paranoidna.

edit: blbost som napisala, nie ze nakladu vajicka (teda, mozu asi, ale nesuvisi to), ale prenasaju larvy tychto parazitov. ide o jeden druh drozofil. larvy nevidiet volnym okom.

Re: Oči - slzenie, zápal, hnisanie, opuchnutie

Pon 01.04.2019 9:07

Drosophila? Veď to je obyčajná ovocná muška. :ua:

Arisko očné vyšetrenie mal, aj sa dávala kontrastná látka aj mu tam pozerala priamo do očka takým okulárom, takže to by asi videla. V narkóze sa mu preplachovali aj kanáliky, takže aj tam by to asi videli.
Rozmýšľam, či nepôjdem radšej znova, paranoja na mňa útočí. :ua:

Každopádne, Averymu nech sa nič nestane, žiadne následky. Človek nemôže všetko kontrolovať, však by sme sa z toho zbláznili. Hlavne, že sú vonku. :yes:

Re: Oči - slzenie, zápal, hnisanie, opuchnutie

Pon 01.04.2019 9:49

clupko, fakt si nevycitaj. to cloveka naozaj nenapadne a neda sa ani s kazdou prkotinou behat hned vetovi, to by tam bol clovek asi stale.... hadam bude vsetko oka.

Re: Oči - slzenie, zápal, hnisanie, opuchnutie

Pon 01.04.2019 11:20

tohle jsem ještě nikdy neslyšela :oo: :oo:
a jako vazne clovek nemůže domyslet všechno - nic si nevycitej, uz bude jen lepe !

Re: Oči - slzenie, zápal, hnisanie, opuchnutie

Uto 02.04.2019 6:12

Thelazióza
Pôvodcom tohto ochorenia je Thelazia callipaeda (zaužívaný názov aj „orientálny červ“), ktorý bol ešte donedávna rozšírený iba v krajinách juhovýchodnej Ázie a postupne „premigroval“ južnou Európou do našich končín. Červ je dlhý asi 1 – 1,5 cm a parazituje v oku psov, iných mäsožravcov a človeka.
Životný cyklus
Vektorom ochorenia sú drozofily (známe aj pod názvom vínne alebo ovocné mušky) druhu Phortica variegata. Hostiteľ je infikovaný larvami počas olizovania očných sekrétov touto muškou. Larvy migrujú do očných vakov a tkanív, kde dospievajú.
Epidemiológia
Prvé prípady tohto ochorenia boli zaznamenané u psov v roku 2016 na území Michaloviec, Sobraniec a Malaciek ako aj u líšok na území Východného Slovenska.
Klinické príznaky a patogenéza
Ochorenie sa prejavuje stredne závažnými príznakmi ako slzenie, zápal spojiviek a svetloplachosť. Pri premnožení parazita môže viesť aj k poškodeniu tkanív a následnému oslepnutiu.
Diagnostika a terapia
Diagnostika spočíva na základe posúdenia klinických príznakov spolu s dôkladným oftalmologickým vyšetrením, pri ktorom môžu byť viditeľné dospelé červy v očných vakoch a sklére infikovaného jedinca. Parazit je následne druhovo určený pomocou morfológie a molekulárnych metód. Terapia je najčastejšie založená na mechanickom odstránení parazitov pomocou pinzety z oka a následnom preliečení možnej sekundárnej infekcie. Taktiež je možné aj podanie spot on prípravkov s účinnou látkou imidakloprid/moxidektín.

Zdroj: http://parazity.sk/parazity-psov-a-ma%C4%8Diek

Re: Oči - slzenie, zápal, hnisanie, opuchnutie

Štv 02.05.2019 12:55

clupko, ako? vyliecene?

Re: Oči - slzenie, zápal, hnisanie, opuchnutie

Štv 02.05.2019 13:12

ano :smile: po vybrati parazitov sme asi 10 dni davali kvapky, takze palenie/slzenie preslo, a uz sa nic neobjavilo - zrejme sa nestihli rozmnozit. slzenie uplne zmizlo uz v priebehu 2 dni, takze uz nebolo potrebne dalsie osetrenie. nebadam ziadne priznaky a nastastie ani nasledky. aj ta farba odrazu oka sa upravila.

Re: Oči - slzenie, zápal, hnisanie, opuchnutie

Uto 14.05.2019 7:51

ty kokso :oo: :oo: :oo: o tomto som videla dokument nedavno. Co chodia nasi lekari do Afriky, vela ludi ma toho cerva v oku, kvoli tomu nevidia, pritom vraj jednoduchy zakrok... A vobec by ma nenapadlo, ze je to aj u nas.

a aj Nyxove skore uzdravenie.

Re: Oči - slzenie, zápal, hnisanie, opuchnutie

Ned 19.05.2019 16:45

Tak ocka by mali byt oka, aj ked tie smuhy su tam stale este... vraj to je zacelene, ale ten povrch ze sa dlhsie lieci. Takze corneregel este tyzden potiahneme

Re: Oči - slzenie, zápal, hnisanie, opuchnutie

Ned 19.05.2019 18:53

Tak to je fajn, hlavne, ze sa to hoji :yes: :jop:
Odoslať odpoveď