Borelióza

Sem píšte vaše otázky o rôznych chorobách.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Re: Kliešť

Poslaťod goldgate » Str 04.04.2012 8:58

Dobry den,

pre Simik 229: ako sa ma psik, ako pokracuje liecba?
Mame skusenost s chronickou boreliozou, jej liecbou a naslednou rekonvalescenciou. Tema kliest tu sice je, ale o borelioze ako chorobe a o skusenostiach majitelov chorych psikov som sa tu tiez nedocitala . Priznaky bolo podobne ako popisujes Ty, moj psik mal napadnuty CNS, stav sa mu zhorsoval postupne. Zacalo to obcasnym podlamovanim sa prednych labiek, neskor slabostou v zadnych koncatinach, nosil takmer stale spusteny chvostik, obcas neudrzal moc, prisla unava, skleslost, smutok, v tom najhorsom stadiu sa nas zacal stranit, vyhladaval samotu a ticho. Z typickych priznakov chybala horucka, nechutenstvo. Moj psik bol zaockovany proti borelioze, nosil obojok Scalibor, bol pravidelne kontrolovany, nikdy sme mu ziadneho kliesta nenasli. Vinou lekarky, ktora ho liecila cele mesiace na uplne inu diagnozu sme na spravnu diagnozu prisli az po takmer siedmych mesiacoch od objavenia sa prvych priznakov. Doktor nam na rovinu povedal, ze v tomto stadiu nam nemoze zarucit, ze sa psik z toho dostane uplne. Boli mu nasadene antibiotika na sest tyzdnov. Vyrazne zlepsenie stavu sa dostavilo uz po tyzdni tyzdni liecby - psik ozil, konecne sa o nas zacal viac zaujimat, bol veselsi, zivsi, viac vladal, viditelne sa mu ulavilo. Po cca troch tyzdnoch liecby prislo zakolisanie v podobe unavy, zveseneho chvostika, castejsie polyhoval - trvalo to asi 5 dni. Zvysok liecby prebiehal bez komplikacii, stav sa velmi pomaly zlepsoval. Momentalne preslo od ukoncenia liecby 8 tyzdnov, kontrolne vysetrenia vysli negativne, na papieri je teda zdravy. Hugo bol chory cele obdobie dospievania, zdraveho sme ho poznali len ako hrave stena do jedneho roka veku. Neviem preto realne posudit do akej miery na nom zanechala chronicka borelioza svoje stopy. Doktor nam odporuca nic nesilit, dat telu cas na regeneraciu, dobu prechadzok zvysovat postupne. Hugo oslavi o necely tyzden svoje druhe narodeniny. Zvladne prechadzku pohodovym tempom v trvani tak do hodiny a pol, pomaly si kluse a nucha, beha len velmi zriedka. Ma z mojho pohladu lepsie a horsie dni. To, ci sa dostavi este nejake zlepsenie uvidime casom. Popri antibiotikach som mu pridavala do stravy po cajovej lyzicke bylinky ostropestrec mariansky ( davame stale ), bral pripravok na klby ( ten berie dlhodobo ), po ukonceni liecby sme pridali aj Plerasan. Drzim Vam palce !
goldgate
Okoloidúci
 
Príspevky: 3

Re: Borelióza

Poslaťod straka17 » Pon 10.06.2013 19:46

Ahoj, mohol by mať môj pes Boreliózu? Pred cca. 2 mesiacmi nám prestal z ničoho-nič žrať granule. To sme zistili zapálené hrdlo aj keď som nebola o tom presvedčená. Nasadená liečba, vyliečené. Hneď na to som vytiahla psovi kliešťa. Predvčerom sme boli na veterine s tým, že nám pes začal krívať na labku. Robil sa rengen - ževraj všetko OK. Včera zase na veterine, pes začal na nohu doslova napadať. Dnes znovu na veterine s tým, že pes kríva na jednu prednú a jednú zadnú nohu. Dostal Antibiotiká na 24 hod. zajtra ideme znovu. No dnes už sedí tak rozčapeno aj tak leží a má problém v stoji zjesť misku. Keď sedí trasie sa ako nevie dobre udržať rovnováhu... Krv ani iné vyšetrenia okrem RTG sa mu nerobili.
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

Re: Borelióza

Poslaťod bubka » Pon 10.06.2013 19:58

Moze to byt cokolvek. Treba urobit aj ine vysetrenia a nepchat do psa len tak ATB... Bez toho sa dalej nepohnete.
Obrázok
bubka
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1704
Bydlisko: Košice

Re: Borelióza

Poslaťod Dana D » Pon 10.06.2013 20:16

To čo máte za veterinára? :oo:
Na krívanie s negatívnym rontgonom nasadí antibiotiká :ach:
Treba komplexnejšie vyšetrenie, krvné testy, prípadne sono. Kľudne môže ísť o problém s vnútornými orgánmi.
Nám psík "kríval" a pritom mal poškodenú pečeň. A tiež odmietal žrať.
Čo najskôr zájdite na väčšiu kliniku, nech urobia dôkladnejšiu anamnézu.
Dana D
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1033
Bydlisko: Stupava

Re: Borelióza

Poslaťod Amy01 » Pon 14.04.2014 8:27

Zenei píše:Ahoj, ak by to náhodou ešte niekoho zaujímalo, pýtala som sa na cenu tých testov na boreliózu. Až na dvoch veterinách...na nete som akosi nevedela nájsť presné info. V priemere to vyjde tak 30€ (na jednej okolo 28, na druhej okolo 32).


Ach jo toľko sa mi za to dať nechce.
Pes je jediný tvor na svete, ktorý Ťa miluje viac než sám seba a zarmúti Ťa len vtedy, keď odíde do psieho neba...
If happy ever after did exist...
Amy01
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1107
Bydlisko: Celé zle

Re: Borelióza

Poslaťod nicole » Uto 15.09.2015 18:11

prosim vas, po akej dobe uzivania antibitik sa zacnu zlepsovat, popripade uplne vymiznu klinicke priznaky?
Čím viac poznám ľudí,tým viac milujem psy.
nicole
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 62
Bydlisko: ZV

Nevyriešená záhada

Poslaťod straka17 » Pon 31.10.2016 20:10

Dobrý deň. Máme problém s našim labradorom, 9 rokov.
Ráno bol na vychádzke, ale žiadne krívanie sa neprejavilo ani o 2 hodiny neskôr, keď som jemu a jeho spolubývajúcemu šla dať kus mäsovej kosti. O hodinu som už našla psa skrčeného na zemi, ktorý nebol schopný pohybu. Chuť do jedla nulová, triaslo ho, nevládal na zadné nohy. Okamžite sme ho naložili do auta, pričom kňučal pri každom silnejšom dotyku od oblasti predného medzinožia až dozadu ku koncu brucha. Pri ohýbaní labiek neskučal, ale zostal ležať s nohami zvláštne vykrútenými od seba. Tiež sa pravá predná labka nedala ohnúť naspäť, k podložke.
Kým sme prišli k veterinárovi, pes sa rozobral, sám prešiel od auta do ordinácie takým dreveným krokom a ľahol v ordinácií. Teplota 38.5, veterinár mu odobral krv na rozbor (nemáme ešte výsledky) + urobil mu taký ten test, že pes stojí a ohne sa mu noha pazúrmi dozadu. Na ľavej zadnej si Bady vrátil nohu hádam až po minúte, na pravej po cca 30tich sekundách. Predné laby vracal hneď i keď pri chôdzi tentokrát nemohol na tie. EDIT: Ešte ma napadlo, že dnes mal ľavé očko také iné oproti pravému, akoby viac klesnuté viečko a opuchnuté
Dostal infúziu NaCl 1:1, steroidy a Bkomplex. Kým sme prišli domov, rozobral sa natoľko, že chcel sám vyskočiť z auta (zložili sme ho), nažral sa a prestalo ho triasť.

Takúto istú epizódu sme mali pred 6timi rokmi, vtedy sme boli na Jaggy, kde bolo zistené len to, že pes stále chodí strnulou chôdzou, CT vylúčilo nervový problém, ale v mozgovomiešnom moku sa našli zbytky boreliózy. Na druhej strane krv neukázala žiadne (!) hodnoty zvýšené mimo tabuliek, pes bol podĺa papierov zdravý, no viditeľne kríval! Trvalo mu 4-5 mesiacov, kým sa chôdza ustálila. Vtedy sme brali Prednison.

V oboch epizódach Bady zrazu prestal chodiť, raz nevládal na predné, inokedy na zadné nohy, postupne sa to lepšilo tak, že pajdal iba na jednu nohu, ale tiež raz na zadnú, raz na prednú až mu zostala len tá strnulá chôdza. Kým sa toto celé urovnalo, trvalo to 4-5 mesiacov, kým táto chôdza vymizla.
Predtým to bolo uzavreté ako borelióza, ale príliš sa mi tomu nechce veriť.
Nejaké názory, skúsenosti...? Už nevieme ako mu pomôcť...
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

Re: Borelióza

Poslaťod Noelle » Sob 09.11.2019 18:41

Práve som Nelly vybrala dosť nacucaného kliešťa. Okolo ranky má ale cca 1,5 cm silno červenú škvrnu, kliešťa som hneď testovala rýchlotestom, ktorý bol negatívny, ALE použitý test bol 6 rokov po dobe použiteľnosti, tak ani neviem, či je hodnoverný. Ako sa vizuálne ukazuje "boreliozový kliešť" ? Za akú dobu sa objaví červená škvrna ? Teraz neviem, či to je "len" od cucania lkiešťa, alebo či sa tak skoro ukáže tá škvrna. V akom štádiu - koľko po nakazení vie veterinár otestovať boreliózu ?
Nelly - Mighty's Spring Meadow Follow Fantasy (2.7.2009 - 15.12.2023) "Človek žije v čase, v plynutí vecí, avšak čarovné zviera žije vo večnosti okamžiku" (Jorge Luis Borges)
Noelle
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 271
Bydlisko: okr. Malacky

Re: Borelióza

Poslaťod Margita » Sob 09.11.2019 18:51

To bol ten bežný kliešt?ten ixodus ci dermacentor?
Osobne mam väčší des z toho druhého
Ono inak sa žiadne červené kruhy objavit ani nemusia ,ju sleduj a ked sa bude nieco nezdat tak k vet
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Borelióza

Poslaťod pigie » Sob 09.11.2019 19:02

U psov je zacervenanie velmi zriedkave, to je skor podrazdenie od kliesta. Na tu dobu by som sa opytala veta, ono to mozno bude aj podla testu...
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Borelióza

Poslaťod Noelle » Sob 09.11.2019 19:08

Margita píše:To bol ten bežný kliešt?ten ixodus ci dermacentor?
Osobne mam väčší des z toho druhého
Ono inak sa žiadne červené kruhy objavit ani nemusia ,ju sleduj a ked sa bude nieco nezdat tak k vet


Margit neviem, je nacucaný, tak neviem akú farbu má. Či dá sa to aj pri nacucanom odlíšiť nejako ?
Nelly - Mighty's Spring Meadow Follow Fantasy (2.7.2009 - 15.12.2023) "Človek žije v čase, v plynutí vecí, avšak čarovné zviera žije vo večnosti okamžiku" (Jorge Luis Borges)
Noelle
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 271
Bydlisko: okr. Malacky

Re: Borelióza

Poslaťod Slausa » Sob 09.11.2019 20:51

Dermacentor je taky dohneda (nozicky a hlava)
Slausa
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1483

Re: Borelióza

Poslaťod Noelle » Sob 09.11.2019 21:00

Slausa píše:Dermacentor je taky dohneda (nozicky a hlava)


no tak to fakt neviem, proste ma hlavu aj nohy tmavé, ale rozdiel medzi čiernou a hnedou sa nedá odhadnúť. Skúsim pozrieť ráno, pri dennom svetle.
Nelly - Mighty's Spring Meadow Follow Fantasy (2.7.2009 - 15.12.2023) "Človek žije v čase, v plynutí vecí, avšak čarovné zviera žije vo večnosti okamžiku" (Jorge Luis Borges)
Noelle
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 271
Bydlisko: okr. Malacky

Re: Borelióza

Poslaťod Margita » Sob 09.11.2019 21:02

Dermacentor ma takú mozaiku,taky vzor na sebe, ten prenáša babeziozu
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Borelióza

Poslaťod Elis » Sob 09.11.2019 22:54

Noelle píše:Okolo ranky má ale cca 1,5 cm silno červenú škvrnu


reakce na kousnuti klistete, ne na infekci.
pokud další test tak nejdříve za tri tydny.
ten typicky flek se u psu neobjevuje.
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

PredchádzajúciĎalší

Späť na Choroby