Ide vobec o bakterie?

Sem píšte vaše otázky o rôznych chorobách.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Ide vobec o bakterie?

Poslaťod Gulino » Pia 02.01.2015 20:41

Nas psik 6 rocny, momentalne je na varenej strave, kuracie, morcacie maso a zelenina, cestivina, ryza.

Uz viac ako mesiac sa prejavuju problemy. zacalo sa to jednym zvracanim zltej kase, nie stavy a nasledne trus vo farbe zltej a cista voda. Trvalo to celu noc, isli sme k veterinarovi, podal ATB injekciu a nariadil dietu- ryza . Po tyzdni opat nastali tie iste problemy, vymenili sme veterinara

Podaval kazdych 3 dni ATB Betamox, 7 inj.a uz mesiac sa trapime. Ked sa podarilo odobrat aku taku stolicu
Dg- E coli hemolyticke, Klostridium perfringers, proteus spp.
Podavane - synulox /amox.+kys.klavularova/
Podavane 5krat injekcne
2 dni tabl.

Trus sa z casti upravil, niektory den je dobry, iny den je svetlejsi a makksi a uz bol aj uplne svetly a vela.

pes je momentalne len ryzu a maso, uz 2 mesiace, po vybratio ANT berie uz 2 tyzden probio pastu probican. Trus nie je dobry, aj smrdi, obcas je makksi. vetrinat vravi vydrzat, no za posledny mesiac schudol 40dkg, pri 7 kg psovi dost.
mate s tymto niekto skusenost, radu?
Co dalej.
Moze to byt to EPI?
Ake krmivo. zerie uz mesiac len ryzu a maso. Ine priznaky nema, je hravy, culy aale zravy, nic neschodol.
Gulino
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 338

Re: Ide vobec o bakterie?

Poslaťod Whip it » Pia 02.01.2015 23:31

Ten druhy vet - chapem dobre, ze injekciu s Betamoxom dostal kazdy treti den, sedem opakovani ? Lebo to mi pride trosku divne, vedela by som si to predstavit s Norocillinom, ktory sa postupne ulovnuje tie 3 dni...
Na tom Betamoxe/Synuloxe nie je v zasade nic zle, dobra prva volba, ale ak nepomoze, tak treba volit nieco specifickejsie. A v predpisanych intervaloch.
Robil mu niektory z vetov vysetrenie krvi ? Boli nejake nalezy ? Stolica na parazity bola vysetrena ? Su v nej vidiet aj nestravene zvysky ? Srst psika je kvalitou zmenena ? Bol krmeny aj predtym varenym, alebo niecim inym ?
Tieto chronicke hnacky su dost zapeklity problem, jednak mozu mat vela pricin samych o sebe a dvak sa na tom tele moze podpisat aj podstupena liecba.
Moze to teoreticky byt aj EPI, na to jednoduchy test, aby sa potvrdila. Ale moze to byt aj intolerancia/alergia na zlozku v potrave, paraziti, nedostatocne zlikvidovane bakterie/bakt. prerastanie, nebakterialne formy zapalov, lymfangiektazia a pod...
Whip it
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1830

Re: Ide vobec o bakterie?

Poslaťod Gulino » Sob 03.01.2015 10:15

prvy vet v akutnej celonocnej hnackovej forme- cista zlta voda- piodal injekciu- neviem, aku a tabl. na upravu/ vraj ako Smekta/.

Po 3 dnoch opat akutny stav, tak sme isli k inemu veterinarovi.
ten urobil sono cier- vraj tam videl viac bakterii- ako vyzarujuce lietajuce luce.
zacal podavat injekcne- betamox- 7 injekcii/ kazdy treti den jednu./.

ked bol konecne trus pozbieratelny vykonal vysetrenie trusu- najdene bakterie som popisala v 1.sprave.
zacal kazdy den pichat -synulox-5krat a 2 dni sme dobrali tabl.
pes je uz 2 tyzden na probio- Probican.

Uz nehnackuje, ale stolica nie je stale dobra, niekedy je ako plastelôina, svetlohneda, az oranzova.

na arenej strave je uz roky. mal aj pred 3 rokmi problemy s krvavymi hnackami,tak odvtedy variome.
teraz krv nemal. len zlte az oranzove a niekedy az svetle, ako kava.

Po 6.1. opakovane vysetrenie trusu, tie sviatky nam do vysetreni zasiahli.
Chcela som robit aj odber krvi, vraj netreba.

Trus je uz pevnejsi, no este zapacha a mnie je vzdy dobry.
pes zerie ryzu a morcacinu, teraz aj schudol.
Gulino
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 338

Re: Ide vobec o bakterie?

Poslaťod Bad » Sob 03.01.2015 11:28

Gulino,můj pes to měl nějak tak z rýže.
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Ide vobec o bakterie?

Poslaťod Whip it » Sob 03.01.2015 11:51

Pichat Betamox kazde tri dni je kravina. Synulox = Betamox len od ineho vyrobcu, takze ked bol jeden pichany zle, druhy uz s velkou pravdepodobnostou nemusi zabrat. Preliecila by som inymi ATB, ak by bolo treba.
Vidiet na sone bakterie v crevach je nestastna formulacia :pac: . Ano, na sone mozno vidiet napr. zhrubnutu stenu creva alebo zvacsene uzliny, co moze, ale nemusi suvisiet so zapalovym procesom a rovnako v tom procese ani nemusia byt zainteresovane bakterie.
Na krvi nabuduce trvaj. Je mozne, ze bude uplne v poriadku a nic sa nezisti, ale je mozne, ze to poukaze na nejake konkretne problemy (napr. leukocyty, proteiny, cholesterol., ...) Treba skontrolovat pecenove, parametre, pankreas (ten ma svoje rychlotesty na spominanu EPI). Ta by ma spolu s tou lymfangiektaziou zaujimala najviac. Inak nepride ti, ze ma trosku nafuknute brusko, aj ked schudol ?
Whip it
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1830

Re: Ide vobec o bakterie?

Poslaťod Gulino » Sob 03.01.2015 19:07

Whip it píše:Pichat Betamox kazde tri dni je kravina. Synulox = Betamox len od ineho vyrobcu, takze ked bol jeden pichany zle, druhy uz s velkou pravdepodobnostou nemusi zabrat. Preliecila by som inymi ATB, ak by bolo treba.
Vidiet na sone bakterie v crevach je nestastna formulacia :pac: . Ano, na sone mozno vidiet napr. zhrubnutu stenu creva alebo zvacsene uzliny, co moze, ale nemusi suvisiet so zapalovym procesom a rovnako v tom procese ani nemusia byt zainteresovane bakterie.
Na krvi nabuduce trvaj. Je mozne, ze bude uplne v poriadku a nic sa nezisti, ale je mozne, ze to poukaze na nejake konkretne problemy (napr. leukocyty, proteiny, cholesterol., ...) Treba skontrolovat pecenove, parametre, pankreas (ten ma svoje rychlotesty na spominanu EPI). Ta by ma spolu s tou lymfangiektaziou zaujimala najviac. Inak nepride ti, ze ma trosku nafuknute brusko, aj ked schudol ?


Riadim sa tym, co mi povie veterinar, ja nim nie som, no dokazane boli tieto 3 bakterie, problemy sa dost zlepsili,hnacky uz dlho nie su, len trus nie je ukazkovy, a vecer uz bol aj hlienovity a zapachal. Opat beriem trus na vysetrenie, ako sme boli dohodnuty.
Ak preliecenie inymi ant. ake odporucas.
Gulino
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 338

Re: Ide vobec o bakterie?

Poslaťod Whip it » Sob 03.01.2015 22:34

Offtopic: Neber to prosim, akoze poucujem Teba, viem, ze ako majitel pocuvas svojho veta a riadis sa jeho postupmi. Nechcem tym ani povedat to, ze mas teraz upustit od vasej liecby a pocuvat mna. Ber to len ako dalsi nazor na vec :smile: .

Teraz vidim, ze tazko sa chape mojim prispevkom. Napisem to teda kus obsirnejsie :smile: .
Ked pride do ordinacie pes s tym, ze ma hnacku, riesi sa obvykle symptomaticky. K ATB sa pristupuje vtedy, kedy je vaznejsie alterovany celkovy zdravotny stav a ked sa v stolici vyskytne krv. A je to len z toho dovodu, aby bakterie, ktore normalne v tom traviacom trakte su, nemohli cez poskodenu sliznicu vstupit do krvneho obehu a sposobit potencialne sepsu. Psovi, ktory je relativne ok, akurat ma kratkotrvajucu hnacku sa bezne nedavaju. Neviem, ci u vas boli na mieste alebo nie. Neda sa to takto od pocitaca hodnotit, bolo by to ozaj hlupe. Tie spominane bakterie su beznou sucastou flory aj u zdravych psov. A ked uz teda ATB, tak v davkovani, ake ma byt. Ak to nie je dodrzane, moze (ale nemusi) nastat nerovnovaha v mikroflore a narobi to sarapatu napr. aj v podobe hnaciek, divnej stolice. Takze neviem, ci u vas ATB pomohli, ale nie uplne, alebo byt nemali a tie, co dostal, tak spravili tu nerovnovahu. Dalsia volba davana na gastroproblemy je metronidazol.
Daj vediet, ako ste dopadli na kontrole. Ked budes mat chut a cas a ovladas trochu anglictinu, tak si na nete precitaj o IBD (inflammatory bowel disease in dogs). Moze to byt vas pripad.
Whip it
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1830

Re: Ide vobec o bakterie?

Poslaťod Gulino » Pon 19.01.2015 13:03

Mame hotove kontrolne vysetrenie trusu- zatial info len telefonicky, zajtra tam idem.
Ziadne pritomne bakterie, ako pri 1. vysetreni, iba zhluky potrebnych bakterii - e coly. Takto mi to bolo vysvetlene.

Trus je tvarovany dobrej konzistencie, len sa farba obcas meni. Niekedy je svetlejsia, niekedy viac do oranzova.Pes stale zerie len ryzu a morcacie maso.
Pes je este stale na probiokure- pasta probican, jedna otocka denne. Uvazujem, ze ta farba stolice moze byt ovplyvnena oranzovou farbou tej pasty.

Novinka- pes doteraz vobec nechcel pit vodu z misky, len obcas vo velkych teplotach, nahradzali sme vodou v potrave- formou vyvaru bez soli.

Asi 4 dni sa pes rozpil, pije z misky, pre nas velke mnozstvo, aj ked dnes to meriam, vychadza to, ze vypisje 4-5 dcl vody, co je asi pri jeho vahe 7 kg bezne. udivila nas ta zmena, ze odrazu sa rozpil. neviem, ci to sposobuje ta probio pasta, ci likvidacia tych bakterii.
V kazdom pripade uvazujem o cisteni zubov a dam pri jednom uspani aj odobrat krv a urobit komplexne vysetrenie. pes je cistlivy, tak veterinarka bez sedacie krv odobrat nechce.
Gulino
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 338


Späť na Choroby